Jump to content


Potencijalno apgrejdovanje


NemanjaM

Recommended Posts

Pozdrav svima. 

Sadasnji sistem planiram da malo osvezim u nekoj bliskoj buducnosti, pa ako neko ima neku ideju i smernice bio bih vise nego zahvalan.

Sa sadasnjim sistemom sam zadovoljan, ali nekad na momente imam utisak da fali malo realniji prikaz.

Thorens td 110 

Onkyo Integra 8450 

Tannoy m15 (su na stalcima, 60 cm visine)

Uglavnom slusam ploce, tu i tamo nesto sa tableta (ripovane empetrojke i flac-ovi,) a sto se tice zanrova ugalvnom je neka gitarska muzika u pitanju (pank, hc, metal itd..) 

Soba je oko dvadesetak kvadrata.

Vidim da se ovde spominju Harman Kardoni u simbiozi sa gramofonima.

Ne znam kako bi se ponasala NAD ili Nakamichi pojacala u ovoj sprezi? 

Citajuci postove ovde na forumu, stekao sam utisak da mozda ipak treba prvo krenuti od zvucnika pa tek onda na pojacala.

 

Hvala unapred.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Recimo da bi ti današnji kontinuitet predstavljala 2M Blue. Svakako bi za muziku koju slušaš preporučio da vidiš sa nekim sa foruma ko ima Nagaoku pa da poslušaš. Ona ima malo spušteniju sredinu pa je moguća da će bolje leći na pankrock produkciju a metalu dati dodatnu ekstenziju u basu za bolji drive.

Istraži malo na youtube, ima poređenja ortofona i nagaoke da se poslušaju.

Npr. jedan kolega je zamenio nagaoku ortofonom, ali je on favorizovao jazz i tu je ipak odluka povukla prema bolje prezentovanoj sredini.

Imaj na umu da skromniji uređaji imaju poteškoća da kvalitetno prezentuju mid područje pa može biti napadnije ili zbrkanije na nešto glasnijim nivoima. Na ovo dodaj refleksije sobne akustike i eto "jeke i dranja" u najavi. Zato predlažem malo ugađanje na izvoru (gramofonu) sa glavom koja toplije iščitava brazde, što može lekovito zvučati u krajnjem rezultatu.

Link to comment
Share on other sites

VMS 20 i 30 su mi bile glave koje odlicno zvuce,ne znam da li je jos moguce pronaci iglu za njih.Ja bih radije pare potrosio na apgrejd gramofona ako bi vec u gramofonskom delu nesto menjao.Da ostanes veran brendu ako si navikao predlazem TD160.On se bas odlicno pokazao sa tim glavama.

Kako vec neko rece,najozbiljniji apgrejd ces napraviti boljim zvucnicima.

Edit.bolji zvucnici obzirom na muziku za koju ti trebaju,citaj bolji Bass ...gledaj da idu do 40hz dokle i bass gitara.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NemanjaM said:

Hvala na savetima. Vec merkam thorens TD 160 MKII . Sto se tice zamenske igle pogledacu i to, mada vidim da ima u Koratu 2M blue pa cu po preporuci gledati u tom smeru.

Treba reci i da je VMS 30 bila i dosta bolja zvucno,a igle su pasovale pa su se samo one i menjale.Mislim jedino da je to vec davno out of stock ...zbog velikog broja tih glava bilo bi sjajno da Ortofon izbaci zamenske.Dosta vinilasa funkciinise po principu "prva ljubav zaborava nema " 😉

Ne znam ko je diler za Ortofon,ali proveri da li umaju ovo,to mislim pase https://www.lpgear.com/product/ORTSVMS30MK2.html

Link to comment
Share on other sites

2M Blue kada se veže na phono ulaz gde je standardna impedansa ulaza 47k ima malo "baloniran" bass što sam u svom preampu izbegao podešavanjem ulaza na 68k i izvukao precizniju linearnost i pedantnije visoke tonove. Pošto to nije moguće lako i praktično uraditi u integralnom pojačalu, moguće je da će ona pružiti bližu prezentaciju Nagaoki nego npr. Ortofon Super OM glavama. Ipak se Nagaoka u visini bolje ponaša na standardnom 47k ulazu. Zato sam predložio istraživanje Nagaoke MP-110 ili neke sa node diamond eliptičnim vrhom.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, Father said:

2M Blue kada se veže na phono ulaz gde je standardna impedansa ulaza 47k ima malo "baloniran" bass što sam u svom preampu izbegao podešavanjem ulaza na 68k i izvukao precizniju linearnost i pedantnije visoke tonove. Pošto to nije moguće lako i praktično uraditi u integralnom pojačalu, moguće je da će ona pružiti bližu prezentaciju Nagaoki nego npr. Ortofon Super OM glavama. Ipak se Nagaoka u visini bolje ponaša na standardnom 47k ulazu. Zato sam predložio istraživanje Nagaoke MP-110 ili neke sa node diamond eliptičnim vrhom.

Moje iskustvo sa Nagaokom, MP-110 i MP-200 je da nemaju naduvan bass, ali su neobične sa aspekta VTA i gramofoni koji nemaju VTA podešavanje, teško da mogu da im udovolje (traže neobično visoku bazu da bi dijamant bio pod cca 92 stepena u odnosu na ploču), kada je dobar VTA, ručica nije horizontalna.

Kada se VTA podesi kako treba, bass nije naglašen ali ima finu energiju, ide poprilično duboko i treba imati sposoban amp (dobro uparen sa zvučnicima) da to iskontroliše kako treba, da ne zaobli tranzijente i da ne gubi kontrolu nad drajverima.

Odakle si @NemanjaM, ja imam MP-110, koja nije na prodaju ali bi ti je mogao ustupiti na probu, pa ako ti se svidi, imaš na KP novu da pazariš.

Link to comment
Share on other sites

@somilenko

Iskustvo sa Nagaokom je bilo kod pominjanog drugara koji nema opciju VTA i sasvim sam siguran da je tvoj komentar precizniji. Takođe, nisam primetio tako naglašavanje basa na YT snimcima, ali pošto je nisam planirao nabavljati nisam mnogo ulazio u detaljniju analizu. Svakako MM Ortofon ima prepoznatljivo prezentovan srednji opseg i poznat karakter, što ne znači i prednost.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...