Jump to content


Cena sistema vs Cena dodanih komponenti


nkrgovic

Koji deo vrednosti sistema treba uloziti u dodantu opremu - sve sem izvora, pojacala, zvucnika  

43 members have voted

  1. 1. Koliko procenata vredi potrositi na dodatnu opremu? Ovde spadaju kablovi, police, strujni filteri i sve ostalo...

    • <5%
      8
    • 5%-10%
      7
    • 10%-15%
      7
    • 15%-20%
      5
    • 20%-25%
      5
    • >25%
      11


Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

I niko sa apsolutnom sigurnošću ne može da kaže koliko je to u procentima.

I uvijek ostaje pitanje koliko bi se dobilo da se te pare ulože u bolju komponentu, a i dalje ostaje pitanje šta može da pruži ta bolja komponenta sa još boljim aksesoarom... i tako u nedogled.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Father said:

Ko to nije shvatio do sada treba još da uči.

Naravno, ima mnogo da se uči. Evo primera čoveka koji prešao veliki put, i mnogo naučio.

Inače ovo je već u temi "Tri dobra i edukativna youtube kanala za Audiofile" u kojoj nema ko zna korisno osim ovog videa, okačeno by Pandaros.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Toza said:

Ako hoćeš da čuješ pun potencijal sistema, onda su komponente. 

Isto je i sa policom.

Maltene je isto za sve. Ima čovek uši, uzme posluša i odluči. Ako ga zaintrigira misliš da će izvlačiti treći koren iz procenta cene daca da slučajno ne pretera, aha. Ako ima novce udovoljiće sebi i ide život.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Delija said:

Ma bilo bi @Father-u isto i za AR podloske i za sve ostalo sto je naveo - da ih on pravi :)

A da li bi AR podloške donijele toliko i kod prilično jeftinijih komponenti?

Da li jeftinije komponente od 10k€ ne zaslužuju pažnju? 

Aksesoar košta koliko košta i radi to što radi i nije ga briga šta koliko košta.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, BokiTokiVoki said:

Naravno, ima mnogo da se uči. Evo primera čoveka koji prešao veliki put, i mnogo naučio.

Inače ovo je već u temi "Tri dobra i edukativna youtube kanala za Audiofile" u kojoj nema ko zna korisno osim ovog videa, okačeno by Pandaros.

 

Odgledao ranije. Bilo je vec i na ovom forumu, ako se ne varam.

Sa necim se slazem - sa necim ne.

Sta njega i njegove usi specijalno kvalifikuje u odnosu na bilo kog drugog clana recimo ove diskusije na forumu?

 

p.s. Lik malo podseca na Joseph Gordon-Levitt-a :)

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, BokiTokiVoki said:

Naravno, ima mnogo da se uči. Evo primera čoveka koji prešao veliki put, i mnogo naučio.

Inače ovo je već u temi "Tri dobra i edukativna youtube kanala za Audiofile" u kojoj nema ko zna korisno osim ovog videa, okačeno by Pandaros.

 

Ja govorim iz ličnog iskustva. Ko mi ne veruje, ne mora ni da mi veruje. Ja npr. mogu da ne verujem tom liku sa YT i da se ne slažem sa njegovim tvrdnjama. I šta ćemo sad?

Link to comment
Share on other sites

Cela ova tema i anketa je nebulozna i nema za cilj racionalni zaključak ili preporuku. Jednostavno nema racionalnog recepta u cenovnom smislu, kada se gradi sistem.

Proba je majka uspeha na putu ka sopstvenoj filozofiji zvuka. Ako se nešto ne može kupiti, onda se napravi za daleko manje novca i adekvatno potrebnog znanja.

Prosto niko ne može da me ubedi da strujni kabl od 500e nije bolji na komponenti od 200e od kabla od 30e.

Da li je racionalno, možda nije, ali je bolje. Odluka je individualna.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Toza said:

Gaia podloške koštaju koliko koštaju. Imamo ih u tri veličine i upotreba zavisi isključivo od kilaže komponemte, a nikako od cjenovne klase.

I šta sad?

Imaju oni i Titan seriju opet u tri velicine - i cene :)

Za svakog ponesto.

A kao i kod svih viskoelasticnih materijala, sve podloske/nozice koje ukljucuju elasticne elemente ne mogu nikako da rade optimalno na sirokom opsegu masa (tezina).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

@Delija

Naravno, ni ja nikada nisam 100% za, kod ovako dugog komentara/videa, ali moraš biti precizniji....konkretno šta...

Recimo to sto uticaj kablova svodi na totalnu nulu i kozmetiku.

Prvi ih spustam prilicno nisko u "lancu ishrane" u Hi-Fi-ju (znatno ispod sprava i akustike prostorije), ali spustiti ih na totalnu nulu je blago receno neozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Father said:

Cela ova tema i anketa je nebulozna i nema za cilj racionalni zaključak ili preporuku. Jednostavno nema racionalnog recepta u cenovnom smislu, kada se gradi sistem.

Proba je majka uspeha na putu ka sopstvenoj filozofiji zvuka. Ako se nešto ne može kupiti, onda se napravi za daleko manje novca i adekvatno potrebnog znanja.

Prosto niko ne može da me ubedi da strujni kabl od 500e nije bolji na komponenti od 200e od kabla od 30e.

Da li je racionalno, možda nije, ali je bolje. Odluka je individualna.

Lično iskustvo i odluka. Slažem se.

Možda nekome bude od koristi moje iskustvo...

Iz svake komponente sam izvukao "pun potencijal". Pod znacima navoda jer vrlo upitno šta je pun potencijal i dokle može da se ide.

Elem, nova komponenta koja košta koliko i stara i uloženo u nju, pa i malo više, ne može zvučno da nadmaši staru. Provjereno.

Isto tako, ta nova komponenta, kad se odradi sve kao i na staroj, ulog je opet upitan jer nije isto ni kvalitativno ni kvantitativno, bez problema šije staru.

Link to comment
Share on other sites

Bavljenje sistemom je krucialno, zajedno sa sazrevanjem slušnog iskustva. Zato ljudi periodično menjaju i rade na sistemu u nedogled.

Sveti gral se taman čini u rukama, a onda se sluh dodatno razmazi i nove ideje ili komponente donesu iskustvo više pa sve ispočetka.

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, Toza said:

Elem, nova komponenta koja košta koliko i stara i uloženo u nju, pa i malo više, ne može zvučno da nadmaši staru. Provjereno.

Dokle god ovo vazi, ali sa uracunatim u cenu i ne malim vremenom ulozenim u tu igrariju - isplatilo se.

Ako je sam proces doneo i zadovoljstvo - taj deo "duga" se otpise od cene.

Isto tako - spaljene sprave se racunaju u cenu :D

:listen

 

Malo kad se zagrebe po internacionalnim hi-fi forumima moze se videti stvarno svasta. Dobran broj ljudi je ozbiljno zastranio :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Prosto niko ne može da me ubedi da strujni kabl od 500e nije bolji na komponenti od 200e od kabla od 30e.

 Naravno da jeste, isto kao sto ce zvucnici od 2000 EUR raditi mnogo bolje sa pojacalom od 50,000 EUR nego sa onim od 1000. Stavise, tek ce sa ovim od 50,000 pokazati svoj puni potencijal.

 Pitanje je: da li je bolje imati komponentu od 200 EUR i kabl od 500 EUR ili komponentu od 600 EUR i kabl od 60 EUR. Sta ce dati bolji rezultat, u nekoj vecini slucajeva? Recimo da gledas komponente istog proizvodjaca i kablove istog proizvodjaca, tj. sa istim nacinom generisanja cene.

 Znaci, ne da li je bolji uredjaj bolji - to znamo, nego kako se vise isplati raditi optimizaciju sa fixnom kolicinom para.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se sve.

3 minuta ranije, nkrgovic said:

Naravno da jeste, isto kao sto ce zvucnici od 2000 EUR raditi mnogo bolje sa pojacalom od 50,000 EUR nego sa onim od 1000. Stavise, tek ce sa ovim od 50,000 pokazati svoj puni potencijal.

Ovo je bila analogija. Izvući maksimum.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...