Jump to content


Cena sistema vs Cena dodanih komponenti


nkrgovic

Koji deo vrednosti sistema treba uloziti u dodantu opremu - sve sem izvora, pojacala, zvucnika  

43 members have voted

  1. 1. Koliko procenata vredi potrositi na dodatnu opremu? Ovde spadaju kablovi, police, strujni filteri i sve ostalo...

    • <5%
      8
    • 5%-10%
      7
    • 10%-15%
      7
    • 15%-20%
      5
    • 20%-25%
      5
    • >25%
      11


Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posto je ovo pitanje verovatno proizaslo iz mog malopredjasnjeg pisanja u drugoj temi, i posto sam probao obe krajnosti, evo mog misljenja.

Sistemu od 10k evra dovoljni su strujni kablovi cene od 10% vrednosti sistema (1000e). Okvirna procena naravno.

Prosao sam fazu gde su strujasi cinili 30-40% vrednosti sistema. I naravno da donose odredjen kvalitet, ali sigurno ne opravdavaju toliko ulaganje, s obzirom da prosto sistem od 10k evra ne moze da prikaze pun njihov potencijal.

Po strani sto je VBS odlicna alternativa (ne reklamiram, svo vreme iznosim samo licno iskustvo, koriscenja u svom licnom sistemu), da se recimo on nije pojavio, sigurno je da bih od trenutka 30-40% posao jednim od dva pravca:

1. Cenovnim downgrade-om strujasa, uz mnogo probe i slusanja, kako bih ipak izvukao maksimum (ovo je tezak put, i vecini nedostupan, jer probati neki kabel uglavnom znaci kupiti ga, makar i polovan, i posle ga tesko prodati za nize novce, ako ne zadovoljava kriterijum)

2. Cenovnim upgrade-om sistema, kako bi jeli strujasi dosli do izrazaja, i prikazali svoj maksimum (ovo je naravno samo jedno od brojnih hifi ludila, ali eto siguran sam da zaludjenost moze naterati i u tom pravcu)

Dakle, 10% vrednosti sistema maksimum za strujase, to je neka mera po mom misljenju.

Link to comment
Share on other sites

 Tema inace prima komentare, nije samo vote.

 Savet koji sam ja nasao u stampi, konkretno u HiFiles casopisu, mislim da je @Willi Studer pisao, je da je razumno potrositi oko 10% cene na ovakve dodatke - bilo da su u pitanju kablovi, police, strujni filteri.....

 Rezon, koji je meni imao smisla (tj. kako sam ja to razumeo), je: Ako potrosis oko X% na izvore (izvore), X% na pojacalo (integrisano ili pre/power) i X% na zvucnike, onda umesto da platis 0.6X ili jos ukupno X na dodatke - ti za 2X mozes da kupis npr. zvucnike ili pojacalo koje kosta duplo vise, sto bi trebalo da donese znacajni pomak.

Link to comment
Share on other sites

Nezgodno je ovo pitanje.

Malo je konacnih sistema. Sta ako neko zeli da sistem od 10k postane kroz 5 godina sistem od 30k. Pa nece na godinu dana kupovati kablove, filtere, stalke, police, i to svaki put po 10ak % skuplje. Moja logika je da kad vec kupujem recimo strujni kabl ili policu, da ulozim onolikko kao da ide u sistem koji planiram da imam kroz 5 godina.. Tada ce ta komponenta biti overkill u tom trenutku ali ce vremenom kvalitet sistema sve brze rasti..

Link to comment
Share on other sites

Posto odmah nisam video anketu, vec samo procenu za strujase, evo moje dopune misljenja.

Dakle, 10% za strujase, i jos 10-15% za interkonekte, spdif/usb, letva, polica, spajkovi pod uredjaje, druge AN dzidza-midze.

U konacnici recimo 75% u zvucnicke, pojacalo/pretpojacalo, izvore, i 25% u ostalo.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Dražo said:

Posto je ovo pitanje verovatno proizaslo iz mog malopredjasnjeg pisanja u drugoj temi, i posto sam probao obe krajnosti, evo mog misljenja.

....

Dakle, 10% vrednosti sistema maksimum za strujase, to je neka mera po mom misljenju.

 Nije samo time. :)

 Ali, pazi sad ovo: Sistem od 10,000 EUR po tebi treba da ima jos 1000 EUR na strujne kablove. Da li tih 10,000 cine samo izvori, pojacalo i zvucnici? Koliko kostaju aktivne komponente, a koliko treba potrositi na interkonekte, zvucnicke kablove, strujne filtere... ? To je nesto sto je meni zanimljivo.

 Ako kupis "sistem" za 10,000 EUR, potrosis jos 1000 na strujne kablove, 1000-1500 na interkonekte, 1000 na zvucnicke, 1000 na strujni razvodnik/filter ti si na kraju na 15,000 EUR. Da li to ima smisla? Ili bi u tom sistemu, gde, recimo, imas streamer od 2000, gramofon od 2000, pojacalo od 2500 i zvucnike od 3000 EUR, mozda imalo vise smisla da kupis sve kablove za 1000 EUR zajedno, a da umesto toga uzmes zvucnike od 5000 EUR?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, _Naum said:

Nezgodno je ovo pitanje.

Malo je konacnih sistema. Sta ako neko zeli da sistem od 10k postane kroz 5 godina sistem od 30k. Pa nece na godinu dana kupovati kablove, filtere, stalke, police, i to svaki put po 10ak % skuplje. Moja logika je da kad vec kupujem recimo strujni kabl ili policu, da ulozim onolikko kao da ide u sistem koji planiram da imam kroz 5 godina.. Tada ce ta komponenta biti overkill u tom trenutku ali ce vremenom kvalitet sistema sve brze rasti..

Pa da, to je upravo tacka 2. koju sam naveo. Mozda sam je pogresno nazvao hifi ludilom (jeste, ako nema daljeg plana), ali ako postoji plan za narednih 5 godina, za unapredjenjem celokupnog sistema, onda i ima smisla, za one kojima je struja, ili generalno periferija bitna stvar (meni jeste).

Link to comment
Share on other sites

Just now, nkrgovic said:

 Nije samo time. :)

 Ali, pazi sad ovo: Sistem od 10,000 EUR po tebi treba da ima jos 1000 EUR na strujne kablove. Da li tih 10,000 cine samo izvori, pojacalo i zvucnici? Koliko kostaju aktivne komponente, a koliko treba potrositi na interkonekte, zvucnicke kablove, strujne filtere... ? To je nesto sto je meni zanimljivo.

 Ako kupis "sistem" za 10,000 EUR, potrosis jos 1000 na strujne kablove, 1000-1500 na interkonekte, 1000 na zvucnicke, 1000 na strujni razvodnik/filter ti si na kraju na 15,000 EUR. Da li to ima smisla? Ili bi u tom sistemu, gde, recimo, imas streamer od 2000, gramofon od 2000, pojacalo od 2500 i zvucnike od 3000 EUR, mozda imalo vise smisla da kupis sve kablove za 1000 EUR zajedno, a da umesto toga uzmes zvucnike od 5000 EUR?

Vec napisah - sistem od 10k evra posmatram u celosti, sa svim komponentama zajedno. I onda od toga 7500e na pojacalo/pretpojacalo, zvucnike, izvore, a 2500e na sve ostalo. Generalno, moja procena te proporcije je 75:25%.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, _Naum said:

Malo je konacnih sistema. Sta ako neko zeli da sistem od 10k postane kroz 5 godina sistem od 30k. Pa nece na godinu dana kupovati kablove, filtere, stalke, police, i to svaki put po 10ak % skuplje. Moja logika je da kad vec kupujem recimo strujni kabl ili policu, da ulozim onolikko kao da ide u sistem koji planiram da imam kroz 5 godina.. Tada ce ta komponenta biti overkill u tom trenutku ali ce vremenom kvalitet sistema sve brze rasti..

 OK, ovo ima smisla. Uostalom, ima smisla i kupiti gramofon koji je daleko iznad ostatka sistema, na primer, ako planiras da radis upgrade i svega ostalog... ili sta god.

 Mene zbunjuje pristup ljudi koji potrose na kablove i police isto kao na pojacalo, u fazonu "to je to, to tako treba".

Link to comment
Share on other sites

E sad, ako posmatramo samo tih 75%, tesko je reci u sta treba procentualno uloziti pre ili vise. Kod mene je odnos (sto ne znaci da je to najbolji izbor, vise iznudjeno resenje u skladu sa trenutnim mogucnostima kada se sistem formirao):

20% amplifikacija (snagas, preamp, phono preamp)

20% zvucnici

20% gramofon

20% digitalija

10% cdp

5% tjuner

5% odvojena napajanja za gramofon i komp

Dakle, od svega po malo. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Dobar broj ljudi na Hi-Fi putesestviju u nekom momentu ozbiljno "izgubi kompas" i obuzme ih audiophilia nervosa.

U tim trenucima pomucenja svesti koje moze ozbiljno da potraje, neizdrz je toliki da jednostavno mora nesto da se cacka, budzi, menja, a iz milion razloga je mnogo jednostavnije zanimati se tim "sitnim" stvarima.

Da se razumemo - u te "sitne" stvari isto treba uloziti i trud i vreme i finansije da bi se sistem doveo na odgovarajuci nivo, ali prlicno lako se (nazalost, najcesce samo "sa strane") vidi kada se to vec mozda pomalo i otelo kontroli.

Razumljivo je da se svako ko je "zagrizen" za ovaj sport trudi da svoj sistem dovede na najbolji moguci nivo - ali malecki problem je sto treba znati i kada stati :)

Link to comment
Share on other sites

Било који број којим би располагали је арбитраран и не може бити универзалан.

Када радимо квантификацију, то радимо због универзалног разумевања, а не због универзалне истине. Уређаје смештамо у ценовним класама зато што сви разумемо колики је курс евра и то прихваћамо као референтну тачку разумевања, а не истине.

Колико овде људи има приче сопственог искуства око тога како компонента ниже "ценовне класе" је супериорнија од оне класифициране у вишој? Прича овог типа (проценат улагања) ми има смисла једино као маркетинг алатка произвођача.

Ми смо сви дубоко субјективни (да не кажем сујетни) око овог хобија и својих система, и ретко можемо размишљати разумно. Не бирамо системе по нашим могућностима, већ по нашим аспирацијама. И онда соба не одговара звучницима, звучници не одговарају појачалу, грамофон не одговара полици која одговара супругу/супрузи...

...што је ултимативно неважно, зато што је нама хоби уствари играње са системима пуно више него слушање музике.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, nkrgovic said:

 Rezon, koji je meni imao smisla (tj. kako sam ja to razumeo), je: Ako potrosis oko X% na izvore (izvore), X% na pojacalo (integrisano ili pre/power) i X% na zvucnike, onda umesto da platis 0.6X ili jos ukupno X na dodatke - ti za 2X mozes da kupis npr. zvucnike ili pojacalo koje kosta duplo vise, sto bi trebalo da donese znacajni pomak.

To ima smisla, samo je problem sto u Srbiji nije ni blizu tako lako primenljiv kao u krstenom svetu iliti kod nas je upgrade sprava vrlo komplikovan, spor, zamoran i kosta previse.

Link to comment
Share on other sites

Da uglavnom se radi o tome koliko smo sposobni da konstantno održavamo nivo svesti i razuma na pristojnom nivou. Neko je tu bolji u startu, neko vise fluktuira u vremenu....
Al ja lično nikada nisam gledao prilikom upgradea na procente.
Trudiš se da budeš što manje labilan u trenucima nakon što čuješ kako nešto dobro radi u tvom sistemu.

Al kako kaže jedan moj prijatelj: " .ebem ti karakter koji nije malo labilan!"

Link to comment
Share on other sites

Pošto je 10-20kE neka zona kada treba ozbiljno uraditi akustički tretman prostorije, jer je preko toga bacanje para ako isti ne obavite, moj izbor sume za lamentiranje je:

ukupno 20.000 E

20% Akustički tretman prostorije = 4.000 E

50% Zvučnici, gde spadaju i neka fina podešavanja = 10.000 E 

25% Izvor(i) = 5.000 E (malo manji % za jedan izvor, malo veći za 2 glavna izvora, razlika % ide ka/od zvučniku)

3% kablovi = 600 E

2% polica = 400 E

strujni filter nema, jer je to odraz loših napajanja u drugim uređajima.
Ako je mreža jako loša, onda neki aktivni uređaj za napajanje....možda (PS Audio?).

I ovo su približni procenti koliko realno svaka stavka utiče na zvuk. Čista kvantifikacija, za koju vidim da je mnogima sumorna dolina, s obzirom na šta se bacaju novci. Naravno, svako može da izabere, ali ovo je ako se priča o realnom uticaju na ukupan zvuk. 

Ja razumem da je mnogima lakše da menjanju sitne stvari, jer supruga neće primetiti, i/ili je njima tako lakše. Ali, izgubi se kompas. Dok promena (velikih?) zvučnika se i te kako primeti. O akustičkom tretmanju prostorije da ne pričamo...

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, BokiTokiVoki said:

Pošto je 10-20kE neka zona kada treba ozbiljno uraditi akustički tretman prostorije, jer je preko toga bacanje para ako isti ne obavite, moj izbor sume za lamentiranje je:

ukupno 20.000 E

20% Akustički tretman prostorije = 4.000 E

50% Zvučnici, gde spadaju i neka fina podešavanja = 10.000 E 

25% Izvor(i) = 5.000 E (malo manji % za jedan izvor, malo veći za 2 glavna izvora, razlika % ide ka/od zvučniku)

3% kablovi = 600 E

2% polica = 400 E

strujni filter nema, jer je to odraz loših napajanja u drugim uređajima.
Ako je mreža jako loša, onda neki aktivni uređaj za napajanje....možda (PS Audio?).

I ovo su približni procenti koliko realno svaka stavka utiče na zvuk. Čista kvantifikacija, za koju vidim da je mnogima sumorna dolina, s obzirom na šta se bacaju novci. Naravno, svako može da izabere, ali ovo je ako se priča o realnom uticaju na ukupan zvuk. 

Ja razumem da je mnogima lakše da menjanju sitne stvari, jer supruga neće primetiti, i/ili je njima tako lakše. Ali, izgubi se kompas. Dok promena (velikih?) zvučnika se i te kako primeti. O akustičkom tretmanju prostorije da ne pričamo...

A pojacalo uzmes od komsije 🙂 Pozdrav Boki, dugo te nije bilo 

Link to comment
Share on other sites

Jao, zaboravih...ahahaha...evo preraspodele:

15% Akustički tretman prostorije

45% Zvučnici sa finim podešavanjima (glede pojačala i prostorije)

20% izvor (i) +/- 5% (15-25%, zavisno 1 ili 2 izvora, više ili manje % na zvučnik)

15% pojačalo 

5% kablovi + polica 

Kako god okreneš, Zvučnici + Akustika prostorije su barem 60%. 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Toza said:

Zanimljivo.

A šta ako sistem nije od 10k € nego od trista (300) € polovan?

Da li je u tom slučaju 30€ ili 10% na periferiju koja uključuje sve kablove, policu itd dovoljno?

 Sistem od 300 EUR, polovan, nema HiFi policu. On ide na bilo_sta, tj. na deo kucnog namestaja - ne ulazes u policu, osim sa stanovnistva estetike....

 Kablove uzmes za 30-40EUR, neke. Ima u kanibalu kablova za te pare....

 Razlog: Ako uzmes kablove od 100 EUR, za sistem od 300, onda je bolje da prodas nesto od tih polovnih komponenti i uzmes za 100 EUR vise, bolju komponentu. Vise ces dobiti u zvuku.

(Ovo je moje misljenje, ne znaci da sam u pravu.... polovan sistem je vrlo diskutabilno mesto.... )

Link to comment
Share on other sites

 @BokiTokiVoki Zanimljiv komentar... Ne znam da li bi ulozio 50% u zvucnike - ali da, akusticki tretman je prica za sebe. Vrlo zanimljivo...

Ja u ovu "matematiku" ne bi ukljucivao akusticki tretman, isto kao sto ne bi ukljucivao kupovinu nekretnine :). Ali da, takve modifikacije, koje se rade jednom, nisu u funkciji vrednosti sistema - jer to je vrednost koja ostaje za sve sisteme, po meni je vise vezana za nekretninu.

Link to comment
Share on other sites

Svi smo po malo u pravu. 

I na kraju odluka ostaje na pojedincu.

Pun potencijal sistema... šta je to? Kako da znamo šta je pun potencijal sistema ako ga nismo čuli? 

Bez aksesoara ne može, a koliko para na aksesoar da bismo čuli pun potencijal, i da li smo sigurni da je to pun potencijal i tada, to svako ponaosob treba da rasčisti.

Naravno da je ludilo na polovan amp od 100€ zakačiti kabl od 1000€, ali kako znati potencijal ako ne zakačiš?

;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...