Jump to content


Monokristalni bakar


Vlajo

Recommended Posts

Pa upravo u tom članku (koji si ti referencirao a ne ja) sledeće:

U slučaju da se pravilan raspored atoma uspostavi na malom delu prostora materijala, ali se pojavljuje na velikom broju mesta i različito je orijentisan, kažemo da je materijal polikristalan. Polikristalni materijal sastavljen je od velikog broja sitnih ili krupnih kristala spojenih u jednu celinu (slika b). Za polikristalne materijale karakteristična je njihova „kvazi izotropnost“ fizičkih i mehaničkih svojstava, zbog velikog broja kristala različito orijentisanih u prostoru. Kvaziizotropija je pojava kada se zbog proizvoljne orijentacije kristalnih zrna u prostoru poništava anizotropija realnih komada metala, iako je svako posebno kristalno zrno anizotropno.

Dakle, prema tvom štivu, polikristal je kvazi-izotropan (kvazi homogen) u smislu mehaničkih i fizičkih svojstava (između ostalog i magnetnih i u smislu provodljivosti pa samim tim i elektromagnetnog polja) a monokristal anizotropan (nehomogen), dakle tvoja tvrdnja da što je veće zrno, manja nehomogenost (veća homogenost) ne drži vodu prema samom članku koji si referencirao.

I nije provokacija, samo pratim šta referenciraš i pišeš.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako se priča u kontekstu homogenosti elektromagnetnog polja oko provodnika, kvazi-izotropna fizička svojstva materijala u smislu magnetnih i provodničkih osobina daju homogenije polje od materijala sa anizotropnim svojstvima. Mislim da je to poprilično jasno, a ti sada nastavi sa generalizovanim floskulama i naivnim pokušajima relativizacije i mistifikacije.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam u sistemu već nekoliko meseci Harmonic Technology Harmony Link III. To je entry level analogni interkonekt ove firme od monokristalnog bakra. Ne znam da li je monokristal glavni adut ali mogu reći da nisam slušao bolji kabl u ovoj cenovnoj kategoriji.

Imam i njihov Single Crystal Copper USB kabl ali kod digitalnih kablova sam rezervisan po pitanju poboljšanja u zvuku. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala kolegi @Willi-ju Studer-u  na informaciji o još jednom brandu koji nudi kablove sa Upocc bakrom, a koji izgleda nije preskup - bar što se tiče onih startnih modela. Bilo bi interesantno probati njihove napojne kablove koji su od Upocc bakra.

Hteo bi ovde da dodam vezano za upotrebu Andrejevih žica, da su se lepo pokazale unutar pojačala (u mom slučaju to su Quad monoblokovi), gde sam promenio strujne žice od šasijskog IECa do trafoa. Ova varijanta je bila bolja od Neotech Ultra pure OFC žica 4 mm2, koje sam imao na tom mestu, a što je opet bilo bolje od onih žica koje je Quad originalno stavio.

Andrejeve žice sam stavio takođe na izlaznom delu signala sve do XLRa na šasiji. I ovo je dovelo do poboljšanja zvuka, koji se manifestuje, osim sa boljim basom i lepšim srednjim delom, sa doživljajem veće mirnoće.

Bez želje da zamaram druge sa mojim ličnim idejama, (iako sam pre 50 godina 4 godine gulio klupu u školi Nikola Tesla), mislim da bakar koji Izlazi iz Andrejeve radionice fino prenosi oscilacije, ili na takav način da to, osim što se neke frekvencije bolje čuju, više prija ušima nego neke druge žice. Nije naravno sve ni u žicama, već i u izloaciji, debljini žice, a i nekim drugim stvarima.

Sa te strane potpuno razumem Dražin entuzijazam što se tiče Andrejevih žica, i ukoliko nemate obilje novca da trošite na najskuplje brandove (niko vam inače ne garantuje da će to "da legne" na vaš sistem), ovo sa Andrejevim žicama je jedna vrlo, vrlo interesantna opcija posebno za one viče DIY varijantama.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Tinker said:

ukoliko nemate obilje novca da trošite na najskuplje brandove (niko vam inače ne garantuje da će to "da legne" na vaš sistem), ovo sa Andrejevim žicama je jedna vrlo, vrlo interesantna opcija posebno za one viče DIY varijantama.

Suštinski vrlo tačno sagledavanje. Dodatno je otvoreno za probe sa različitim izolatorima i dodatnim kombinovanjem.

Link to comment
Share on other sites

Одлично, проверени дизајн.

Имам пар сугестија (као и обично - али ако се пратио неки дизајн, има поенте да се испрати до краја). Чини ми се да сам део тих сугестија више поменуо раније:

  1. Заменити те гвоздене вијке нечем инертнијем (месингани рецимо) да би умањили потенцијал галванске корозије;
  2. Користити POM за израду уместо nondescript пластике - лакше се обрађује на стругу, трајнији је, и потенцијал деформације је мањи;
  3. Осим ако концепт конектора није "велика маса" типа Bocchino, заменио бих и тело конектора са POM урадком.
Link to comment
Share on other sites

On 29.7.2021. at 14:19, InSides said:

Заменити те гвоздене вијке нечем инертнијем (месингани рецимо) да би умањили потенцијал галванске корозије;

Nema potrebe izolovati bakar od nerđajućeg čelika, neće se dogoditi nikakva korozija. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...