Jump to content


Monokristalni bakar


Vlajo

Recommended Posts

11 minuta ranije, Troll said:

ne može korodirati.

Није ми циљ надмудривање, али ово је нетачно.

Галванска корозија је сасвим сигурна у овој комбинацији. Колики је утицај на функционалност конектора, не бих могао да тврдим, али увек боље бити сигуран него претпостављати - нарочито када је толико труда уложено у производњу тог бакра, набавка прописних вијака уопште не би требала бити проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 minuta ranije, InSides said:

Галванска корозија је сасвим сигурна у овој комбинацији.

E svašta da čujem, bruniranje je upravo zaštita od toga.U postupke zaštite od korozije spadaju fosfatiranje, bruniranje i elektrolitičke metode (galvanizacija niklom, kromom, kadmijem, cinkom), uronjavanjem (npr. u talinu cinka) i drugo. 

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Troll said:

E svašta da čujem, bruniranje je upravo zaštita od toga.U postupke zaštite od korozije spadaju fosfatiranje, bruniranje i elektrolitičke metode (galvanizacija niklom, kromom, kadmijem, cinkom), uronjavanjem (npr. u talinu cinka) i drugo. 

Pre nego što ovako odgovoriš, savetujem ti (dobronamerno), da pogledaš člana foruma sa kojim se dopisuješ, tj temu o njegovom sistemu i da proučiš vrste korozije.

@InSides nije član koji je sklon iznošenju neproverenih informacija...

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, somilenko said:

Pre nego što ovako odgovoriš, savetujem ti (dobronamerno), da pogledaš člana foruma sa kojim se dopisuješ, tj temu o njegovom sistemu i da proučiš vrste korozije.

@InSides nije član koji je sklon iznošenju neproverenih informacija...

Druže, potpuno sam siguran da proizvođaču ne trebaju saveti ovakve vrste. Sad ispada da svi ostali bolje znaju od proizvodjača kako bi to trebalo da se uradi.

Link to comment
Share on other sites

Da li mu trebaju ili ne, nije na meni da sudim. Post se odnosi na tvoj odgovor. Opet ti kažem, pogledaj prvo šta je @InSides za sebe proizveo, a ovde (sada mislim na VBS) ne pričamo o razrađenim, sertifikovanim i atestiranim rešenjima već o elementima iz male privrede (ne znam ni da li se radi o pravnom licu) za DIY entuzijaste i to prvim primercima (malte ne prototipima), tako da po meni i tek kako ima prostora za sugestije, a na osnovu dosadašnjih postova pomenutog člana, opet govorim, sumnjam da ne zna o čemu priča. Pa i iPhone je napravio iPhone 6 sa "bend gate"-om, zašto nebi mogla i mala manufaktura da pogreši i zašto tu nema potrebe za sugestijama?

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, somilenko said:

zašto nebi mogla i mala manufaktura da pogreši i zašto tu nema potrebe za sugestijama?

Evo igrom slučaja poznajem čoveka (VBS) , nije to neki priučeni majstor koji nabada tamo nešto, poznaje materiju odlično, sve što je napravio naprosto razbija kako dobro radi, imam dosta njegovih proizvoda pa znam. 

Link to comment
Share on other sites

Znači ti si ovde angažovan da zapušavaš usta svakom ko ima konstruktivnu kritiku a kosi se sa tvojim ubeđenjem?

Mislim da ni u Apple-u ne rade priučeni majstori, pa su opet napravili grešku, takođe ne rade ni u mnogim drugim ozbiljnim i velikim sistemima, pa se desi. Ima nas ovde mnogo koji nismo priučeni majstori već tehnička lica sa visokom stručnom spremom koja se takođe svaki dan sa takvim stvarima susreću u praksi. Mislim da ti je sud previše prek a reakcija u najmanju ruku ishitrena, ako neko nije u stanju da prihvati sugestiju ili razmeni mišljenje, ne treba da se učlani na forum.

EDIT: Imam i ja auto pa ne tvrdim da znam da je svaki njegov segment besprekorno urađen ali sam sa njime zadovoljan. Jedno je impresija korisnika a drugo sugestija konstruktora.

Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2021 at 2:19 PM, InSides said:

Одлично, проверени дизајн.

Имам пар сугестија (као и обично - али ако се пратио неки дизајн, има поенте да се испрати до краја). Чини ми се да сам део тих сугестија више поменуо раније:

  1. Заменити те гвоздене вијке нечем инертнијем (месингани рецимо) да би умањили потенцијал галванске корозије;
  2. Користити POM за израду уместо nondescript пластике - лакше се обрађује на стругу, трајнији је, и потенцијал деформације је мањи;
  3. Осим ако концепт конектора није "велика маса" типа Bocchino, заменио бих и тело конектора са POM урадком.

Tu je najveci problem da se srednji pin ne okrece i da cvrsto stoji u lezistu. Makar i zalepljen necim...

I da eventualno moze da se zalemi. E sad kada se to greje tim vecim temperaturama uglavnom pousti posle taj spoj pina i plasike. I jednostavno je prevelike i mase i povrsine taj deo kod srafa. Tu bi pomoglo da pre motaze u konektor ti delovi budu vec nakalajisani

Takodje trebalo bi da plasticni nosac bude drugaciji i da se na drugom kraju od konektora vrsi neka fizicka terminacija za telo kabla.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Troll said:

Evo igrom slučaja poznajem čoveka (VBS) , nije to neki priučeni majstor koji nabada tamo nešto, poznaje materiju odlično, sve što je napravio naprosto razbija kako dobro radi, imam dosta njegovih proizvoda pa znam. 

Nismo ni sumnljali da ga ne poznajes.............Pisi lepo da citamo Troll. 

Srecno proizvodjacu i tebi tvoje pisanije na forumu. 

Izvinjavam se pokretacu teme . 

Link to comment
Share on other sites

Bruniranje štiti od korozije samo u kombinaciji sa slojem ulja. Da bi došlo do galvanske korozije potrebno je i malo nečiste vode (elektrolita kakvog bilo), što je teško očekivati u ovom konektoru. Ja lično bih taj mali šrafčić zamenio mesinganim, najviše zbog veće provodljivosti, ne zbog korozije. U svakom slučaju nije neka velika frka.

Druga priča su ti spojevi sa šrafom u kombinaciji sa tankim žicama (ali i debljim). Tu obično vremenom dolazi do popuštanja pa treba šrafče povremeno dotezati. Zato dajem prednost lemljenju kod tih sitnih konektora. I više mi se dopadaju konektori sa šupljim vrhom, male mase za te sitne signale nego ovi puniji i  masniji.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

nečiste vode

Sloj ulja kod bruniranja se takođe nanosi radi sprečavanja prodora vlage iz vazduha.

Ako se često doteže, to može biti i npr znoj, generalno nebi trebalo biti većih problema, ali ako se već ide bezkompromisno, onda je to jedan mali dodatni napor. Od mene je lemljenje najbolje rešenje, tu si potpuno u pravu.

Dodatno, ti "low mass" konektori se koriste zbog male kapacitivnosti a onda malo pravi problem toliko velik centralni pin i njegova blizina "hladnom" pinu. Aluminijumsko telo konektora pretpostavljam da nije u dodiru sa masom a ako jeste, i ono dodatno povećava kapacitivnost konektora, to je dobro da bude neki materijal koji nije provodnik za svaki slučaj. Oni konektori koje koristiš su odlična opcija (imam ih i ja nekoliko parova) za prihvatljive novce, a i oni su monokristalni ako se ne varam...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam dal su monokristalni, ali su mi prihvatljivo rešenje i komplet su plastični osim pina i GND koji su minimizirani koliko se moglo. Pošto su pozlaćeni, znači ide prvo nikl pa zlato, a to isto utiče na zvuk.  

Kapacitet konektora i kabla onako sve zajedno sabrano, ima dosta značaja kod MM Phono i uopšteno ako izvor ima veliku izlaznu impedansu (recimo kod nekih lampaša to je reda 1-3koma).  Ako to nije slučaj, odnosno ako je izlazna impedansa reda par stotina oma ili manje, onda kapacitivnost počinje da ruši FR opseg na jako visokim frekvencijama i nije od prevelikog uticaja na zvuk. Često sam imao prilke da čujem bolji zvuk sa kablom znatno većeg kapaciteta, nego sa kablom znatno manjeg na Line level.

Naravno, sve ima po malo uticaja, ali je pitanje koliko neko hoće da uloži u konektore. Ja kablovima ipak dajem malu prednost što se koštanja  tiče, jer više utiču na zvuk od konektora, osim ako su baš neki loši konektori, a takve ne trošimo. :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

I više mi se dopadaju konektori sa šupljim vrhom

Ovo ima i ozbiljnu ulogu pri lemljenju tih "low mass" konektora sa plastičnim telom, a u cilju izbegavanja topljenja tela konektora. U svakom slučaju, prilikom lemljenja tog tipa konektora, nije loše da stoje u ženskom šasijskom RCA konektoru nekog uređaja, ne samo da ih drži na mestu nego i pomaže da se pinovi ne pregreju previše brzo i istope plastiku...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, somilenko said:

Onda kanda nemamo iste konektore, moji su go bakar, navodno monokristal, bez "kaputa".

Imam ove, go bakar izbegavam zbog oksidacije, makar i bolje zvučalo bez ikakve prevlake. Što se lemljenja tiče, samo brzo da se obavi i nema problema. Prvo se kalajiše konektor (sa malo više kalaja) i žica, i onda se samo žica utopi u kalaj na konektoru. Samo brzo odraditi i plastika je bezbedna. Isti je  slučaj i sa drugim konektorima, svi imaju neki plastični izolator, tu je teflon u značajnoj prednosti.

Star line RCA.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nixie said:

Imam ove, go bakar izbegavam zbog oksidacije, makar i bolje zvučalo bez ikakve prevlake. Što se lemljenja tiče, samo brzo da se obavi i nema problema. Prvo se kalajiše konektor (sa malo više kalaja) i žica, i onda se samo žica utopi u kalaj na konektoru. Samo brzo odraditi i plastika je bezbedna. Isti je  slučaj i sa drugim konektorima, svi imaju neki plastični izolator, tu je teflon u značajnoj prednosti.

Star line RCA.jpg

Ggde ima ovo da se uzme po razumnoj ceni?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...