Jump to content


Monokristalni bakar


Vlajo

Recommended Posts

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, Toza said:

Ni tada.

:D

Ajd mi javi ako vidiš rešetku pod mikroskopom. I ja bih volio to čudo da vidim.

Ta školica u koju si kao išao je bila pre 2 veka. Danas se rade čipovi u 5-7 nm procesima. Atom bakra je D=0,128 nm.

https://link.springer.com/article/10.1007/s41048-018-0075-x

https://www.nature.com/articles/ncomms4851

 

PS1. Ovo sve nema veze sa audio signalom, tako da mi nije jasno....ah, da kvazi-naučna mistifikacija koja treba vođenom psihologijom da navede "mušterije" da pomisle da će im ovo rešiti sve probleme sa zvukom u sistemu.

PS2. Kakve veze ovo ima sa High-End, tj. šta će ovo u "Hi-End Oprema"? Mada, ako ćemo iskreno, 95% tema ovde ne zaslužuje da se tu nalazi, bar mojoj definiciji Hi-Enda  i kriterijumima. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

PS1. Ovo sve nema veze sa audio signalom, tako da mi nije jasno....ah, da kvazi-naučna mistifikacija koja treba vođenom psihologijom da navede "mušterije" da pomisle da će im ovo rešiti sve probleme sa zvukom u sistemu.

PS2. Kakve veze ovo ima sa High-End, tj. šta će ovo u "Hi-End Oprema"? Mada, ako ćemo iskreno, 95% tema ovde ne zaslužuje da se tu nalazi, bar mojoj definiciji Hi-Enda  i kriterijumima. 

Kako nema veze? Objasni.

Šta po tebi onda jeste Hi-End ako ovome nije mesto tu ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Boki opet si napet. Opusti se. 

Koja vodjena psihologija da navede mene kao mušteriju da kupim kabl ?

Andrej pravi ove kablove skoro 2 godine, a drugari smo preko 35 godina.

Čitao sam Dražinu temu, nazvao Andreja i on mi dao kabl da poslušam. Nisam pojma imao šta je monokristalni bakar, znao sam da Andrej nešto eksperimentiše , ali nisam neki značaj tome pridavao. Povezao kabl, VBS na jednu stranu, Chord moj stari na drugu stranu i uporedio. Video gde su razlike i zaključio da mi se to dopada kako zvuči. Naručio kabl i čekao jedno mesec i po dana, a čeka se i duže, ali sam ja bio jako naporan pa nije imao kud. Onda sam ulepšao kabl po mom ukusu, i sad mi je lepo. Jednostavno da jednostavnije ne može biti. Zašto da bude komplikovano ? Zašto ne kupiš kabl, ili na uzmi na probu pa hvali ili opljuj. Pišem ono što mislim o kablu, ne bojim se šta će Andrej reći (deblji sam od njega ☺️), tako da teorije zavere nema. Ne ljuti se na mene, muka mi je od nekog natezanja, ajde da budemo konstruktivni jednom.

Link to comment
Share on other sites

Pičimo se najstrašnije naukom i saznanjima, a fali nam suštinsko, osnovno znanje. Kao i uvijek. 

Tekst sa linka je kratak i treba ga pročitati.

Zna Boki isto kao i ja šta se vidi pod mikroskopom a šta je nešto što je zamišljeno da bi se nešto lakše predstavilo. Zato i linkovah osnove.

Zato i napisah da djeluje naivno.

;)

 

Link to comment
Share on other sites

Iz linkovanog teksta se da pročitati i zašto je danas nemoguće stvoriti superstrukturu.

Teorija i praksa se ne poklapaju zbog nepravilnosti u građi kristalne rešetke.

I tako... 

Ajmo bolje po "teškoj" nauci da nekoga omalovažimo.

Link to comment
Share on other sites

Andrejeva žica, a i ostali proizvodi su specifični iz razloga što imaju mnogo manje kristalnih (metalnih) zrna po jedinici dužine zbog uslova proizvodnje.

To znači da ima mnogo manje granica zrna (nečistoće, izlučeni uključci...) i mnogo manje nepravilnosti u samoj kristalnoj rešetci od uobičajenog industrijskog bakra.

Teorija "teške" nauke, školice koju sam kao pohađao, kaže da sve te deformacije utiču na nehomogenosti elektromagnetnog polja kad protiče struja kroz provodnik.

Što manje anomalija, manja nehomogenost. Logično.

Ostalo je izgleda potpuno neshvatljivo etf stručnjacima, a izgleda i mašincima.

 

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, Toza said:

S druge strane, upotreba takvog bakra i srebra je upitna ne samo zbog isplativosti već mnogo više iz činjenice da je takav bakar prilično mekan i nema dobra mehanička svojstva pa je samim tim nezanimljiv za mašinsku, industrijsku proizvodnju i upotrebu.

Па како се онда остварује неопходна опружна сила код фрикционих конектора ( шуко, ИЕЦ, РЦА, Хлр итд)? То је без обзира на све разлике још увек бакар који вероватно реагује са кисеоником из околине стварајући Cu O2. Приметио си патину? Или је имун на то? То је важно за контактне површине.

Шта је онда LC-OFC који је Хитачи представио 1984 год.?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Toza said:

Teorija "teške" nauke, školice koju sam kao pohađao, kaže da sve te deformacije utiču na nehomogenosti elektromagnetnog polja kad protiče struja kroz provodnik.

Što manje anomalija, manja nehomogenost. Logično.

Ovo je iz teksta koji si referencirao ranije:

Kada se pravilnost rasporeda atoma prostire po celoj zapremini, tj. na celo čvrsto telo, onda taj materijal nazivamo monokristal (slika a). Karakteristično za monokristale je anizotropija fizičkih i mehaničkih svojstava i to što prelaze iz tečne u čvrstu fazu na konstantnoj temperaturi. Anizotropija (grč.) je osobina nekih tela da u raznim smerovima imaju različita fizička svojstva, npr. elastičnost, indeks loma svetlosti, magnetizacija, toplotna provodljivost i dr.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Solderer said:

Па како се онда остварује неопходна опружна сила код фрикционих конектора ( шуко, ИЕЦ, РЦА, Хлр итд)? То је без обзира на све разлике још увек бакар који вероватно реагује са кисеоником из околине стварајући Cu O2. Приметио си патину? Или је имун на то? То је важно за контактне површине.

Шта је онда LC-OFC који је Хитачи представио 1984 год.?

Čuo si za legiranje?

Link to comment
Share on other sites

Anizotropija (grč.) je osobina nekih tela da u raznim smerovima imaju različita fizička svojstva, npr. elastičnost, indeks loma svetlosti, magnetizacija, toplotna provodljivost i dr.

Da li čitamo isto?

"Što manje anomalija, manja nehomogenost"

Link to comment
Share on other sites

Samo lagano. 

Ako je ovo gore ono što te buni, ja sam rekao ovo...

sve te deformacije utiču na nehomogenosti elektromagnetnog polja kad protiče struja kroz provodnik

ili kompletan post...

1 sat ranije, Toza said:

Andrejeva žica, a i ostali proizvodi su specifični iz razloga što imaju mnogo manje kristalnih (metalnih) zrna po jedinici dužine zbog uslova proizvodnje.

To znači da ima mnogo manje granica zrna (nečistoće, izlučeni uključci...) i mnogo manje nepravilnosti u samoj kristalnoj rešetci od uobičajenog industrijskog bakra.

Teorija "teške" nauke, školice koju sam kao pohađao, kaže da sve te deformacije utiču na nehomogenosti elektromagnetnog polja kad protiče struja kroz provodnik.

Što manje anomalija, manja nehomogenost. Logično.

Ostalo je izgleda potpuno neshvatljivo etf stručnjacima, a izgleda i mašincima.

Zaista ne razumijem tvoje nerazumijevanje, osim ako nije provokacija.

Odustajem.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...