Jump to content


Monokristalni bakar


Vlajo

Recommended Posts

Nakon mojih neuspešnih molbi da se deo Dražine teme o monokristalnom bakru odvoji u posebnu temu, morao sam da se organizujem pa da započnem novu diskusiju o monokristalnom bakru, a takodje i o monokristalnom bakru VBS Audio. Nadam se da će ovo biti konstruktivna tema, sa sasvim iskrenim saznanjima, jer imam utisak da je, bar meni, monokristalni bakar i dalje vudu tema. Naime, kupio sam zvučnički kabl, kao i terminale od VBS, i ono što sam čuo me je ostavilo bez teksta. Ovo može da zvuči kao reklama, što mi nije namera. Želim da podelim iskustva sa ostalim članovima u ovoj temi, vezanu za monokristalni bakar. Takodje bih zamolio da se prebaci deo Dražine teme u ovu temu. Toliko za sada, a o samom kablu ću uskoro ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Monokristalni bakar, kao i monokristalno srebro su nam poznati već više godina unazad pre svega kroz produkciju Tajvanske fabrike Wan Lung Electric Wire & Cable Mfg., Co., Ltd. koja radi kablove za mnoge svetske brendove. O tehnologiji koju je ponudio profesor Ohno dosta je pisano i ne bih ovde ponavljao.

Što se tiče bakra, žica i delova koje proizvodi Andrej, probao sam više stvari u proteklih godinu dana i mogu reći da su moje impresije vrlo pozitivne, posebno se to odnosi na kontakte za šuko i IEC, u kombinaciji sa strujnim kablom od monokristalnog bakra (Neotech/Wan Lung).

Ovo je posebno važno zbog toga što je kvalitet strujnog/napojnog kabla od vrhunske važnosti za rad hi-fi sistema, posebno kod pretpojačala i pojačala.

Sa druge strane kvalitet materijala koji se koristi standardno kod šuko utikača i IEC utikača nije najčešće na visini - posebno u zvučnom smislu, i kada uporedite sa UPOCC kablom npr.

Iako ja ne bih Andrejeve proizvode nazvao monokristalnim bakrom, takve potvrde nemamo, od njega smo dobili vrlo zanimljive stvari koje definitivno poboljšavaju zvučnu sliku ako se pravilno upotrebe.

 

Link to comment
Share on other sites

A sta ja novo da napisem, sto vec nisam rekao o Andrejevom monokristalu. Od tolikog sublimativnog pisanja u mojoj temi, u ocima foruma sam verovatno diskreditovao sebe kao objektivnog sagovornika u ovoj. Mozda eventualno iznesem svoja iskustva nakon direktnog test poredjenja RCA konektora (WBT, Cardas, VBS). Mozda, ako ikog uopste to vise zanima...

A do tada, lepo bi bilo da se jave oni koji do sada nisu nista pisali (u nedostatku namenske teme, a ne zeleci da ucestvuju u mojoj, koja je svastara-dascara), a probali su/koriste VBS proizvode (kao sto je novi clan @Tinker). Odnosno oni koji imaju generalno iskustva sa bilo kojom monokristalnom formom plemenitih metala...

I da, hvala @Vlajo na pokretanju teme, zeljno iscekujem tvoja iskustva sa zvucnickim kablovima, ja imam neka, ali za sada nepotpuna, barem ne na nacin kako sam zamislio...

Link to comment
Share on other sites

Evo da se i ja javim kao korisnik VBS proizvoda.

Pre VBSa u sistemu mi je bio uglavnom monokristal, i to Neotech, skoro na svim pozicijama (govorim o kablovima).

Sve je krenulo od pinova za shuko i iec konektore. Zamenili su neotech upocc konektore. Ne znam kako al jednostavno je VBS bio bolji. Prilicno dosta dobrih stvari je uneo a nista nije oduzeo. Rezolucija i detalji su se povecali, a i muzikalnost. Nekako je sve pitkije al bez gubitka definicije. 

Posle nekoliko meseci ugostio sam tri strujna kabla. U međuvremenu su poređeni sa nekoliko dosta skupljih, što markiranih, što diy  kablova uglavnom od neotech provodnika, i samo jedan je, i to u samo jednom aspektu  bio neznatno bolji. Ukupno gledano, niti jedan nije bio na nivou VBSa.. Niti jedan nije bio toliko lepo izbalansiran, i tako lakko slušljiv, sa visokim nivom kvaliteta svih tonskih apsekata.

Pre Andrejevog bakra, bio sam ubeđen da ne postoje provodnici sa boljjim odnosom cena/kvalitet od Neotech upocc..
Bilo bi zanimljivo uporediti Neotech Upocc srebro sa VBS.

Sada i zvuje čekaju nove terminale, a možda i ožičenje.
Interkonekt sa VBS rca se već sprema!

I linerano napajanje ovih dana dobija VBS IEC socket.

Bitno je da napomenem oko (ne)oksidacije.
Jedan strujni je rastavljen posle vise od 4 meseca, zarad nove konstrukcije. I provodnici koji su bili prvo u pamuku, su ostali sjajni kao u trenutku pakovanja, i apsolutno nije bilo neophodno nikakvo dodatno čišćenje, samo alkoholom pre stavljanja u novo ruho.

Ko god želi može da mi se javi da dođe, da čuje sistem, da uporedimo kablove, šta god..


Jedino što nije zgodno kod VBS strujnih je to što im ne prija savijanje. Jer su naravno od solid žica prilično velike površine, i sve to bude kruto. Mene brine da nakon ekstremnijih i čestih savijanja ne popuste spojevi na pinovima u konektorima. Al to se uvek može lako dotegnuti. A i kad se jednom takav kabl namesti u sistem, teško da bi bilo ko poželeo da ga menja..

Moja preporuka je obavezno probati! 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Мене поред те крутости каблова изузетно нервира употреба сапа црева јер сматрам да сва та крутост доприноси небезбедности. 
Био је један пример када је због наведених безбедносних разлога човеку сапа дотакао, чини ми се, масу и направио чарламу и приличну материјалну штету у систему на више уређаја.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, ab said:

чини ми се, масу

Pre će biti da je spojio fazu i masu ili nulu i napravio kratak spoj, da je dotakao samo masu, nebi bilo ništa (ovo je sve pod pretpostavkom da niko nije dovoljno blesav da sapa crevo koristi kao "vrući" provodnik, mada čega sve ima...).

Link to comment
Share on other sites

Сигурно је тако, вероватно се ту много тога олабавило јер такав систем због крутости неће вечно издржати, у брзини сам куцао

Link to comment
Share on other sites

Kao sto @_Naumrece, ovi strujasi kada se ubace u sistem, prosto se izgubi interesovanje za necim drugim. Zbog toga i nema tu vise cupanja, probavanja... I tada ta krutost uopste ne smeta.

A gubljenje interesovanja je pre svega zbog odnosa cene/dobijeno. To je bar moj slucaj. Coveka koji je u svom sistemu probao preko 30 brendiranih strujasa od 300-400-500-800e (barem trecinu i posedovao). Nista manje kvalieta nemam sa ovim strujasima, a na nekim pozicijama i vise. I to je meni dovoljno, prosto dalje traziti necu. Barem dok mi je celokupan sistem u rangu 12-13k evra (sa 4 izvora, 15-tak hifi kutija razne namene). Za sisteme vece (ili znatno vece) vrednosti, necu da tvrdim da je ovo jedini izbor, i da nema bolje, jer to licno nisam probao, niti cuo, i prosto nije domen mog interesovanja u hifi. 

Inace, kod mene jesu svi sirmovi od bakarnih pletenica i kalajisanih bakarnih carapa (za spoljne sirmove veceg preseka), i uz malo vise truda i pedantnosti sve je to itekako funkcionalno i bezbedno.

Link to comment
Share on other sites

Kablovi su kruti,a kod mene prostor mali,malo sam se pomučio da ih montiram, ali zadovoljstvo je nemerljivo. Malo sam ih ulepšao da ne oduzimam Andreju vreme na moje prohteve, tako da sam dodao još jedan skin preko postojećeg jer se malo naziralo sapa crevo. Sredio sam oko viljuški i utegao po mom ukusu, i stavio termo bužir (jedva sam našao crveni, i to u Kanibalu, hvala Zoki FTA na savetu)

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, ne moram da poredim ni sa čim, po meni je to uzaludno i varljivo. Jedan kabl na levoj strani sam ostavio Chord, na desnoj strani VBS i slušao. Razlika je primetna, pre svega u basu. Ima malo harsha ako sam dobro dočarao, ali bi trebalo za koji dan slušanja da prodje ...Slušam već nekoliko dana, satima, meni je magično kako to zvuči.

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Tinker said:

Monokristalni bakar, kao i monokristalno srebro su nam poznati već više godina unazad pre svega kroz produkciju Tajvanske fabrike Wan Lung Electric Wire & Cable Mfg., Co., Ltd. koja radi kablove za mnoge svetske brendove. O tehnologiji koju je ponudio profesor Ohno dosta je pisano i ne bih ovde ponavljao.

Što se tiče bakra, žica i delova koje proizvodi Andrej, probao sam više stvari u proteklih godinu dana i mogu reći da su moje impresije vrlo pozitivne, posebno se to odnosi na kontakte za šuko i IEC, u kombinaciji sa strujnim kablom od monokristalnog bakra (Neotech/Wan Lung).

Ovo je posebno važno zbog toga što je kvalitet strujnog/napojnog kabla od vrhunske važnosti za rad hi-fi sistema, posebno kod pretpojačala i pojačala.

Sa druge strane kvalitet materijala koji se koristi standardno kod šuko utikača i IEC utikača nije najčešće na visini - posebno u zvučnom smislu, i kada uporedite sa UPOCC kablom npr.

Iako ja ne bih Andrejeve proizvode nazvao monokristalnim bakrom, takve potvrde nemamo, od njega smo dobili vrlo zanimljive stvari koje definitivno poboljšavaju zvučnu sliku ako se pravilno upotrebe.

 

Pa, i nije baš toliko poznato. 

Sama riječ monokristal znači to što i piše, mono, jedan kristal.

Meni kao inženjeru metalurgije je možda malo više poznato od običnog smrtnika, ali ni u kom slučaju kao nekome ko se time bavi.

Ono što mi je poznato je sledeće:

Danas se pod monokristalnom strukturom podrazumijeva neka metalna struktura koja ima po jedinici dužine mnogo manje kristalnih zrna od uobičajene, ali opet, mnogo je to više od JEDNOG kristala.

Recimo da obična bakarna žica u zavisnosti od poprečnog presjeka ima po dužnom metru milione kristala, a da "monokristalna" žica, kontinuirano livena po Ohnoovom receptu ima na hiljade.

Razlika je velika.

VBS žica ima manje kristalnih zrna po dužnom metru i od Ohno žice. I to prilično.

S druge strane, upotreba takvog bakra i srebra je upitna ne samo zbog isplativosti već mnogo više iz činjenice da je takav bakar prilično mekan i nema dobra mehanička svojstva pa je samim tim nezanimljiv za mašinsku, industrijsku proizvodnju i upotrebu.

Upravo zbog toga nije ni ispitan ni istražen u dovoljnoj mjeri da bi to postalo instant dostupno znanje.

I dalje je ograničeno znanje na uzan krug ljudi koji se bave time isključivo eksperimentalno i u laboratorijskim uslovima.

Naravno da nije tajno alhemijsko znanje i da se isčeprkati koga zaista zanima, ali nije instant dostupno na klik.

Dalje, znam i da je današnja tehnologija vrlo blizu mogućnosti izrade monokristala, sa naglaskom na BLIZU.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...