Jump to content


Kucni bioskop do 800e


Recommended Posts

Pozdrav ljudi. Nov sam na forumu i totalni laik sto se tice tematike, pa bih vas molio za pomoc oko nabavke ozvucenja za dnevnu sobu za novi stan. Napomenuo bih samo da je dnevna soba oko 45m2, a TV(ako je to bitno) je LG OLED65CX3LA.

Elem, molim za preporuku sta da radim za budzet od nekih 800e? Da li za te pare moze da se uzme nesto pristojno od 5.1 zvucnika sa risiverom/pojacalom, a da pritom sateliti budu bezicni, jer necemo da razvlacimo kablove po stanu, i da ima Dolby Atmos funkciju. Kao sto rekoh, ne razumem se u ovu granu tehnike skoro uopste i nisam pratio jer nikada do sada nisam imao prilike da uzmem neke dobre i jake zvucnike, ali skeptican sam da za 800e moze da se uzme nesto dobro sa risiverom/pojacalom, pa jos bezicno i da podrzava Dolby Atmos 😕

Zato sam guglao i poceo da razmatram soundbarove sa wooferom. Sta mislite o toj opciji? Da li je mnogo losiji zvuk i dozivljaj nego sa 5.1? Za sada mi se najvise svidja Samsung Q800a, pogotovo sto postoji opcija da se kasnije dokupe 2 bezicna satelita i sve zajedno bi kostalo oko 100k dinara, kada sateliti budu u ponudi(bar + sub mogu da se uzmu odmah za ~60k). Medjutim, citam da neka kalibracija ne radi kako treba sa drugim markama TV-a. Da li je to samo patka da bi se uzelo sve od njih, ne znam, ali deluje mi tako. Gledao sam i Sony G700 koji ima dosta dobre ocene i jeftiniji je(~50k), ali on nema opciju nadogradnje sa jos 2 satelita, a i sam zvuk je nesto losiji. Ako mislite da je soundbar bolja opcija za te novce, da li mozete da mi preporucite sta je bolje od ova dva, ili naravno nesto trece, ako ima bolje za te pare?

Hvala puno unapred!

Link to comment
Share on other sites

Да би озвучио собу од 65квм треба веома пристојан систем са доста већом ценом од 800е. Соундбарови могу једино да дају бољи звук у односу на сам тв али у поређењу са правим системима далеко заостају. Каблови су неизбежни. Чак и звучници који могу примити неки вид бежичног сигнала морају се напајати неком струјом за рад. Да ли се каблови могу сакрити, друга је прича.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, loshme10 said:

Pozdrav ljudi. Nov sam na forumu i totalni laik sto se tice tematike, pa bih vas molio za pomoc oko nabavke ozvucenja za dnevnu sobu za novi stan. Napomenuo bih samo da je dnevna soba oko 45m2, a TV(ako je to bitno) je LG OLED65CX3LA.

Elem, molim za preporuku sta da radim za budzet od nekih 800e? Da li za te pare moze da se uzme nesto pristojno od 5.1 zvucnika sa risiverom/pojacalom, a da pritom sateliti budu bezicni, jer necemo da razvlacimo kablove po stanu, i da ima Dolby Atmos funkciju. Kao sto rekoh, ne razumem se u ovu granu tehnike skoro uopste i nisam pratio jer nikada do sada nisam imao prilike da uzmem neke dobre i jake zvucnike, ali skeptican sam da za 800e moze da se uzme nesto dobro sa risiverom/pojacalom, pa jos bezicno i da podrzava Dolby Atmos 😕

Zato sam guglao i poceo da razmatram soundbarove sa wooferom. Sta mislite o toj opciji? Da li je mnogo losiji zvuk i dozivljaj nego sa 5.1? Za sada mi se najvise svidja Samsung Q800a, pogotovo sto postoji opcija da se kasnije dokupe 2 bezicna satelita i sve zajedno bi kostalo oko 100k dinara, kada sateliti budu u ponudi(bar + sub mogu da se uzmu odmah za ~60k). Medjutim, citam da neka kalibracija ne radi kako treba sa drugim markama TV-a. Da li je to samo patka da bi se uzelo sve od njih, ne znam, ali deluje mi tako. Gledao sam i Sony G700 koji ima dosta dobre ocene i jeftiniji je(~50k), ali on nema opciju nadogradnje sa jos 2 satelita, a i sam zvuk je nesto losiji. Ako mislite da je soundbar bolja opcija za te novce, da li mozete da mi preporucite sta je bolje od ova dva, ili naravno nesto trece, ako ima bolje za te pare?

Hvala puno unapred!

Dobro ti nama dosao na forum. Tv ti je odlican.

A sto se tice tvojih pitanja, prvo malo ovde iscitaj teme o kucnom bioskopu itd. Kazes da ti je ovaj hobi nov. Normalno, tako su ovde i svi poceli. Neko ranije, neko kasnije. Zapamti da nikada nije kasno.

Ja necu ovde davati predloge. Puno trazis za malu sumu novca. Na zalost, to je istina. Moj savet ti je otidji kod uvoznika, koji imaju sve gore navedeno kao sto si napisao i poslusaj. Trazi od njih da ti povezu uredjaje i zvucnike i slusaj.

U medjuvremenu malo vise slobodnog vremena, posveti ovoj tematici. 

 Kvalitetan HT je dosta skup.

Srecno.

Link to comment
Share on other sites

 Ima par problema u zahtevu:

  • Prostor je objekitvno veliki. Da se lepo "napuni" zvukom resenje nisu mali sateliti, ni soundbar. Treba da bar za prednja tri zvucnika imas pristojne zvucnike, ili dobru elektroniku koja ce neke manje zvucnike da upari sa dobrim subwoofer-om.
  • Soundbar daje bolji zvuk nego TV. To ne znaci dobar zvuk, posebno ne za 45m2.
  • Neki 5.1 surround trazi 5 pojacala, pet zvucnika, subwoofer sa svojim pojacalo i kakav-takav dekoder. Jeste sve to spakovano zajedno, ali nije zbog toga besplatno.

 Moja neka preporuka bi bila da pocnes od stereo sistema: Par zvucnika plus pojacalo. I to, novo, a da radi lepo u 45m2 bi bilo problem, ali ima nekih resenja... idealno, mozda nadjes i pojacalo koje ima digitalni ulaz, pa mozes da spustis opticki kabl iz TV-a u pojacalo. Nije sjajno, ali ce da radi mnogo bolje nego soundbar.....

 Veliki prostor je super stvar i zapravo ce sve to da radi sjajno - ali trazi ulaganja. Ja bi, za pocetak, pozvao par prodavnica, pitao sta imaju za 45m2, eventualno sa optickim ulazom, zakazao slusanje i otisao da cujem. Ako ima i soundbar mozes da cujes i oba pa da procenis sam kolika je razlika u zvuku....

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, gvlada said:

Каблови су неизбежни. Чак и звучници који могу примити неки вид бежичног сигнала морају се напајати неком струјом за рад. Да ли се каблови могу сакрити, друга је прича.

Nije problem da zvucnici imaju napajanje strujom, ali iz svog coska, na to sam mislio. Da ne moraju da se razvlace kablovi iz pojacala ili risivera u coskove sobe.

 

20 hours ago, nesone said:

Dobro ti nama dosao na forum. Tv ti je odlican.

A sto se tice tvojih pitanja, prvo malo ovde iscitaj teme o kucnom bioskopu itd. Kazes da ti je ovaj hobi nov. Normalno, tako su ovde i svi poceli. Neko ranije, neko kasnije. Zapamti da nikada nije kasno.

Ja necu ovde davati predloge. Puno trazis za malu sumu novca. Na zalost, to je istina. Moj savet ti je otidji kod uvoznika, koji imaju sve gore navedeno kao sto si napisao i poslusaj. Trazi od njih da ti povezu uredjaje i zvucnike i slusaj.

U medjuvremenu malo vise slobodnog vremena, posveti ovoj tematici. 

 Kvalitetan HT je dosta skup.

Srecno.

Definitivno moram da uzmem da citam malo vise, jer evo posle samo pola sata uvodnog upoznavanja vidim da bas nemam pojma. Malo sam se zaneo da ce mi poznavanje racunarske tematike dati neko predznanje, ali izgleda da je nebo i zemlja. Sinoc sam stigao na more, imacu dosta slobodnog vremena, pa cu da uradim domaci. Hvala na dobrodoslici ;)

 

16 hours ago, nkrgovic said:

 Ima par problema u zahtevu:

  • Prostor je objekitvno veliki. Da se lepo "napuni" zvukom resenje nisu mali sateliti, ni soundbar. Treba da bar za prednja tri zvucnika imas pristojne zvucnike, ili dobru elektroniku koja ce neke manje zvucnike da upari sa dobrim subwoofer-om.
  • Soundbar daje bolji zvuk nego TV. To ne znaci dobar zvuk, posebno ne za 45m2.
  • Neki 5.1 surround trazi 5 pojacala, pet zvucnika, subwoofer sa svojim pojacalo i kakav-takav dekoder. Jeste sve to spakovano zajedno, ali nije zbog toga besplatno.

 Moja neka preporuka bi bila da pocnes od stereo sistema: Par zvucnika plus pojacalo. I to, novo, a da radi lepo u 45m2 bi bilo problem, ali ima nekih resenja... idealno, mozda nadjes i pojacalo koje ima digitalni ulaz, pa mozes da spustis opticki kabl iz TV-a u pojacalo. Nije sjajno, ali ce da radi mnogo bolje nego soundbar.....

 Veliki prostor je super stvar i zapravo ce sve to da radi sjajno - ali trazi ulaganja. Ja bi, za pocetak, pozvao par prodavnica, pitao sta imaju za 45m2, eventualno sa optickim ulazom, zakazao slusanje i otisao da cujem. Ako ima i soundbar mozes da cujes i oba pa da procenis sam kolika je razlika u zvuku....

Kao sto rekoh, ocigledno treba da uradim domaci jer mi tvoj post poprilicno nije jasan :D Svaki zvucnik treba da ima pojacalo, i woofer takodje da ima svoje? 

Otprilike sam znao da za te pare ne moze da se uzme nista dobro od sistema, ali sam se nadao da je soundbar makar malo bolje resenje, a ispade da malo bolje, ali od TV-a, a mnogo losije od 5.1. 

Da li mozete da mi bar otprilike kazete koliko bi kostao neki iole pristojan 5.1 sistem, da tako kazem "starter pack", od cega bih krenuo? Da znam da li da razmisljam uopste o tome, ili da prihvatim opciju sa soundbarom do 1k evra...

Hvala svima jos jednom!

Link to comment
Share on other sites

 Ne mora da ima svoje pojacalo kao "kutiju" - risiver ima X pojacala u jednoj kutiji - ali ih i dalje placas. To je sustina i to dalje povlaci pricu o ceni... ;) Ono sto zelim reci je: Sve to sto zelis da kupis nesto kosta, a sto vise stvari dobijas za sto manje para negde drugde gubis - na kvalitetu zvuka. Risiver je vec "integrisano" resenje, sve jos jevtinije znaci da ces imati jos losiji zvuk....  Soundbar je jos "bolje" integrisan, sto znaci mnogo bise kompromisa na zvuku.

 Sto se tice "bezicnih" satelita, tu imas problem opet vezan za cenu. Ima ih, ima resenja koja su dobra, ali ces zavrsiti sa dosta velikim "stelitima". Kako si planirao da ih postavis, i gde? Da li mislis da te "bezicne" satelite kacis na zid? To nije bas prakticno sa velikim zvucnicima.... Zato ti vecina ovde predlaze da nekako sprovedes klasicne kablove za zvucnike. Dobra bezicna resenja kao WiSA kostaju mnogo vise nego sto si ti spreman da platis....

 Sustina cele ove moje price je: Negde ces morati da ustedis. Mozes da ustedis na kvalitetu zvuka ili na tome koliko je "zgodno" resenje. Odluka je, naravno, samo tvoja - ja sam ti namerno predlozio da razmislis o samo dva zvucnika i pojacalu jer bi tako, za sobu od 45m2 mogao da dodjes do resenja koje nudi osetno bolji zvuk. Ne bi imao surround efekte, ali bi zvuk bio bolji... Ovo je sad vezano za to sta slusas: Ako su samo filmovi, surround je bolje resenje. Ako dobar deo vremena slusas muziku, onda bi tu imao mnogo bolji rezultat ulazuci sav novac u stereo.

 Jedini starter pack koji sam ja video je ono sto nudi 4Audio - imaju komplet zasnovan na Monitor Audio M300 (to bi trebalo da je dovoljno za tu velicinu sobe), za oko 1950 EUR - risiver, pet zvucnika, subwoofer. To je skoro duplo skuplje od tvog budzeta, plus zahteva kablove do zadnjih zvucnika, plus zahteva da ih negde postavis... Problem sa kablovima time ne resavas, a bilo koje resenje koje bi ponuilo makar ovaj kvalitet zvuka sa bezicnim prenosom bi bilo verovatno jos duplo skuplje.... mozda ti neko da bolji predlog. Ono sto bi ti apsolutno preporucio je da pozoves par radnji i vidis da zakazes termin da dodjes i poslusas sam.

 Da se vratim na ono sto probam da ti prenesem: Kvalitet zvuka kosta, convenience isto kosta. Sa ogranicenim budzetom moras da biras sta ti je bitnije. Mozes da nadjes soundbar koji pravi efekte odbijanjem zvuka i kome ne trebaju zadnji sateliti, zakacis ga ispod TV-a i dobijes sve lepo i zgodno spakovano sa zvukom koji je i dalje mnogo bolji nego sa TV-a i ostanes u budzetu. Mozes da, opet ostajuci u budzetu, kupis pojacalo sa D/A konvertorom i par stereo zvucnika i dobijes mnogo, mnogo bolji zvuk nego sa tog soundbara - ali bez efekata iza. Ili, mozes da platis duplo vise, dobijes surround i gomilu kablova, plus zvuk koji je, verovatno, i dalje losiji nego par stereo zvucnika - ali mnogo bolji nego bilo koji soundbar, plus efekte i ugodjaj pri gledanju filmova. Izbor je tvoj, mi mozemo samo da ti pomognemo da shvatis sta sve postoji.

 Takodje @loshme10 posto ovo nije pitanje za HiFi, ja cu ovo da prebacim u pocetnicka pitanja. Tagujem te da ti iskoci notifikacija da znas da nadjes svoj post. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ako insistiraš na surroundu, možeš da potražiš top-modele soundbarova koji imaju bežične zadnje zvučnike koji se odvajaju od centralne jedinice - samo ih baciš negde pozadi kad hoćeš da gledaš film, a nakon toga ponovo nakačiš na saundbar, da se pune. Čak kod Philipsa recimo ti odvojivi zvučnici mogu da funkcionišu potpuno nezavisno, tipa poneseš ga na odmor kao blutut zvučnik. Dakle, praktičnost maksimalna. E sad, da će to lepo da napuni 45 kvm - neće, a i s cenama su nešto preko 1.000 €. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, loshme10 said:

Malo sam se zaneo da ce mi poznavanje racunarske tematike dati neko predznanje, ali izgleda da je nebo i zemlja. Sinoc sam stigao na more, imacu dosta slobodnog vremena, pa cu da uradim domaci. Hvala na dobrodoslici ;)

 

 

 


Racunare poznajes i trazi slicne teme i istrazuj. Sta ti nije jasno pitaj.

Link to comment
Share on other sites

Sad tek vidim da sam napravio veliki propust jos u prvom postu. Zaboravio sam da napisem da ce meni to da sluzi uglavnom za gledanje filmova i serija, tako da mi je bitniji surround efekat nego ne znam kakav kvalitet zvuka za muziku. Hvala puno svima na pomoci i strpljenju, pogotovo @nkrgovic na tako opsirnom objasnjenju i odvojenom vremenu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...