Jump to content


SACD plejer koji može da parira hi-end gramofonu


NL.

Recommended Posts

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  

53 minuta ranije, Pedjica said:

3.) Nagra HD DAC. Najanalogniji zvuk od sva tri DAC-a, u smislu da visoki i srednji tonovi imaju jednu prefinjenost koju delimično dodaje lampa u signalu, a i sam "voicing" DAC-a u smislu kako je konstruisan analogni deo i kako su delovi birani. Ostao mi je u glavi zvuk Willie Nelson-ovog glasa koji ni na jednom DAC-u više nisam čuo da ima tu "magiju" i da je tako lepo reprodukovan. Sa druge strane, jasna mana je nedostatak dinamike u odnosu na Esoteric i MSB. Imam utisak kao da je neko u Nagri sedeo i ciljano "voice"-ovao zvuk za ljubitelje vinila. I to za ljubitelje vinila koji nikad nisu čuli dobru unipivot ručicu (ko razume shvatiće).

Hvala za utiske i poredjenje! :thumbsup2

 

Prokomentarisao bih samo Nagra-u, posto ima stvarno specifican zvuk. Vrlo slican je i moj utisak sa njihovim DAC-ovima i to iz par "pokusaja" - poslednji put kod kolege forumasa koji se ovde muva u temi, a koji svoj sistem krije kao zmija noge :)

Kod neke muzike prava "magija" u zvuku - izuzetno umilan, suptilan, topao, "opipljiv", "sladunjav" zvuk - recimo zenski vokali, akusticna gitara, muzika sa max par instrumenata. Sjajan fokus i solidna dubina scene, vrlo kvalitetan ali "mali" zvuk, ogranicene i visine i sirine i pogotovo dinamike. 

Mogu da razumem da je nekome to i savrsen zvuk.

Voleo bih da ga imam kao "drugi" DAC u sistemu - za promenu s vremena na vreme. Mozda jednog dana kad porastem :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

  

vrlo kvalitetan ali "mali" zvuk, ogranicene i visine i sirine i pogotovo dinamike. 

Mogu da razumem da je nekome to i savrsen zvuk.

Voleo bih da ga imam kao "drugi" DAC u sistemu - za promenu s vremena na vreme. Mozda jednog dana kad porastem :D

Koji lusteri su bili unutra?

Ako su bili From Russia with love,zaboravi...

Link to comment
Share on other sites

Probao sam izmedju 10 i 260 cevki u tom DAC-u. Originalno idu military grade ECC82. Išli su NOS telefunken mullard, simens, philips ma ne znam ni sam više. Na kraju je i dalje najbolje sviralo sa stock Nagra cevkama - i to bez konkurencije. 

Nijedna cevka nije poboljšala dinamiku, tonski je sve to išlo i gore i dole i levo i desno ali obrni-okreni stock cevke najbolji zvuk. Koji mene nikako nije mogao da smiri jer jednostavno nema udarac taj DAC.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Pedjica said:

E da, čisto ako nekoga zanima apropo network vs. CD/SACD playback -- ja imam N03T Esoteric-ov kao network transport ako se to tako zove, a K01XD je DAC u tom smislu (koliko ja znam, da, to je R2R implementacija, taj njihov Descrete DAC koji je "trickle down" tehnologija iz Grandioso serije -- opet to je Onkyo/Pioneer razvio a Esoteric preuzeo koji je deo iste grupacije).

N03T/K01XD combo radi spektakularno dobro -- razlika u odnosu na CD/SACD je bukvalno minorna i meri se u jednocifrenim procentima. Malo ali bukvalno jako malo "fizičkiji" i prefinjeniji zvuk CD-a. Ali nisam siguran da bih u blind testu provalio, tako je mala razlika. Inače koga zanima, Esoteric taj njihov N03T "sourcuje" od firme koja se zove Lumin, čak je i Esoteric-ova aplikacija u stvari Lumin app, i sav kod je pisao Lumin. Lumin opasno dobro to radi.

Tako da u tom smislu, N01XD je odlična kupovina potencijalna. Isti DAC i integrisan network deo Lumin "sourced".

Nekoliko poslednjih firmware-a je poboljšao i ispeglao neke probleme, tako da su sad i K01XD, N03T i N01XD tako da kažem "zreli" proizvodi.

Na kraju, imao sam prilike da "ugostim" u sistemu MSB DAC (Premier serija sa odvojenim napajanjem), a u sistemu sam koristio Nagra HD DAC. Koga opet zanima, evo u par rečenica opisa prirode tih DAC-ova i kako su se uklopili u mom sistemu:

1.) MSB DAC. Jako visoka cena - obzbiljnija od Esoteric-a, ali možda i najbolji zvuk (ako izuzmemo Master Clockove iz priče). Za nijansu "masniji" od Esoteric sa sličnom dinamikom. Verzija MSB DAC-a koji sam probao je dolazila sa najslabijom verzijom MSB clock-a, tako da verujem da njihove Select i Reference serije, pa sa najboljim clock-om rade ozbiljno, ozbiljno dobro. Cena je astronomska.

2.) Esoteric. Bez master clock-a (ali samo bez master clock-a), može se optužiti da je malo digitalniji i oštriji, ali ga krasi dinamika zvuka koja brat bratu prilazi JAKO blizu Studer A807 magnetofonu. Sa master clock-om (i dobrim pro world clock kablom - ala Apogee, Mogami, ili Van Damme), Esoteric ne ide u domen nečega što bi se nazvalo analogni zvuk, već ide jednim drugim putem - da kažemo mnogo bolje digitalije. Kao takav, Esoteric će privući pažnju ljudima koji veze sa hi-fi nemaju i koji će jednostavno reći "hej ovo je mnogo dobar zvuk" a da ne znaju koji je izvor, kabl, itd, itd, i sve ostalo sa čime se audiofili zamaraju.

3.) Nagra HD DAC. Najanalogniji zvuk od sva tri DAC-a, u smislu da visoki i srednji tonovi imaju jednu prefinjenost koju delimično dodaje lampa u signalu, a i sam "voicing" DAC-a u smislu kako je konstruisan analogni deo i kako su delovi birani. Ostao mi je u glavi zvuk Willie Nelson-ovog glasa koji ni na jednom DAC-u više nisam čuo da ima tu "magiju" i da je tako lepo reprodukovan. Sa druge strane, jasna mana je nedostatak dinamike u odnosu na Esoteric i MSB. Imam utisak kao da je neko u Nagri sedeo i ciljano "voice"-ovao zvuk za ljubitelje vinila. I to za ljubitelje vinila koji nikad nisu čuli dobru unipivot ručicu (ko razume shvatiće).

Eto par utisaka, ako mogu biti korisni nekome.

Hvala na vrlo interesatnom poređenju!

Na osnovu opisa ja bih dao glas Esoteric konceptu :D Mislim da digitalija treba da ima sopstveni put, a ne da “želi da se dopadne” ljubiteljima analognog zvuka.

Nažalost nisam razumeo opasku oko unipovot ručice, zapravo bih mogao i ja da se ubrojim u one koji možda nisu čuli dobru unipivot ručicu. Da li dobro tumačim da dobra unipivot dodatno poboljšava zvuk gramofona, ali da kostruktori Nagre nisu imali u vidu taj kvalitet reprodukcije sa vinila ?

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, NL. said:

Da li dobro tumačim da dobra unipivot dodatno poboljšava zvuk gramofona, ali da kostruktori Nagre nisu imali u vidu taj kvalitet reprodukcije sa vinila ?

U sustini da. Gramofon moze biti izuzetno dinamican i odslikavati prilicno verno energiju muzike i grandioznost scene (ako je takva na snimku zabelezena) sto u mom slucaju nisam cuo sa Nagra HD DAC-om. 

Link to comment
Share on other sites

Analogni zvuk bi trebao da bude zvuk lisen "digitalnog" prizvuka.Svaki digitalni izvor ima konverziju iz digitalnog u analogno i na kraju krajeva je analogni. Uredjaji koji u svojoj konstrukciji imaju lampu poput lampizatora ili u ovom slucaju Nagre imaju uglavnom prirodnije srednje tonove kao glavnu pozitivnu karakteristiku,a ta dinamika koja ume da zafali fali cesto i na koncertu...nema tog spektakla koji uredjaji unose.Unosi ga i ozvucenje. Imate poziv na Novovosadski jazz festival gde se cesto iskljuci ozvucenje na par minuta pa imate priliku da cujete zvuk u istoj sali sa i bez ozvucenja.Uvek se moze i do Kolarca na koncert klasike bez ozvucenja pa da se vidi da li u zvuku ima tog overeksajtmenta koji nudi tehnika koju slusamo.Taj momentat "uzbuđenja" primecujem sve vise kao trend kod novih uredjaja visoke klase ...nebi da im korisnici zamere na "dosadnom" zvuku.To je recimo bila povremena zamerka Linn Klimax streameru koju sam imao priliku da procitam dok je nekima bas kao takav odgovarao.Ima tu naravno dosta imitiranja gramofonskog zvuka,pa kome sta prija.

Naravno ovakav post poredjenja je dragocen i tacno je upravo to sto je Pedjica naveo sta je za njega bolji zvuk sto i jeste najvaznije.Nekog drugog bi mozda nesto drugo privuklo,ali je lepo cuti preneseno iskustvo direktnih uporedbi sa opisima zvuka.Toga jako fali na ovom forumu.

Link to comment
Share on other sites

Ja cu (kad malo zahladni) imati priliku da cujem taj Nagra dac,i uporediti ga sa novim Acoustic Invader Dac-om uz mnogo skromniji od njih moj Linn streamer u svom sistemu pa cu probati ovako u dve-tri recenice da sažmem razliku.Vec mi je ponudjen ljubaznoscu kolege.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Pedjica said:

Apsolutno se slažem.

Bilo je toga nekada mnogo vise, kao i predstavljanja sistema, pracenja progresa sistema i slicno.

Promenila se dobrim delom i garnitura ljudi na forumu, a bogami - promenili su se i ljudi koji su ostali ili su samo promenili kako se predstavljaju na forumu.

Ali to je neka druga tema...

 

Link to comment
Share on other sites

Sondek ...

Jako dobro primjećeno, i rijetkost za pročitati. 👍 (Imam problem s quotanjem, pa će valjda biti jano na koji se post točno odnosi)

Gotovo uobičajena karakteristika takvih komponenti/sistema je "mali zvuk", "nedojmljiv", pomalo "dosadan". Na prvu gotovo sigurno, moguće i na drugu. Do, treće pitanje tko će uopće doći. No, stvar je samo u tom nedostatku distorzije. I to ne samo u srednjim tonovima, nego isto toliko i u visokima.

Ali da se toga naći i kod jeftinijih uređaja (koji bi htjeli zvučati dojmljiviji nego jesu, pa onda zapravo sve završi još gore), ali kod ultra skupih je to prava tragedija.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Delija said:

Apropo price kvalitet (re)mastera vs hi-res:

http://www.theaudiobeat.com/music/byrd_coles_morgan_blue_note_xrcd24_cd.htm

"If Alan (Yoshida) had mastered every CD ever made, there would be no DVD-A or SACD!"

https://murduson.wordpress.com/tag/alan-yoshida/

Bas pre par nedelja uzeh ova dva, oba Alan Yoshida (tj gledao sam da budu by Alan Yoshida). :) Kostaju solidno, al' jednom se zivi. :beer

Btw mislim da iz XRCD2 (XRCD24) serije nije nista radio.

 

 

111.jpg

222.jpg

Link to comment
Share on other sites

U svojo muzičkoj kolekciji imam svega nekoliko naslova koja su i na CD/SACD i LP a da pouzdano znam da su prošle kroz isti mastering.

Pre nekoliko dana, posle godinu dana čekanja, konačno sam iz backordera dobio Miles Davis - Kind of Blue Mofi 2 LP 45.
https://www.discogs.com/Miles-Davis-Kind-Of-Blue/release/7303082

SACD istog izdanja sam imao već neko vreme kod sebe.

Da se razumemo, ima mnogo bolje zvučećih jazz izdanja iz tog perioda, ali ovo muzika definitivno čini vrednim posedovanja.

Zašto to pričam? Pa mislim da je taman odlična prilika bila da se uporedi kvalitet zvuka sa izdanja koja su prošla kroz isti mastering.

Moram da se ogradim, a na osnovu internet resursa, ovaj LP je AAA izdanje, t.j.j nigde nije bilo digitalizovano, ali isto tako, nije korišćena originalna master traka već "kopija kopije", što pretpostavljam da je unelo određenu degradaciju u zvuk.

Znači AB test je bio sledeći:
1. LP na Kuzma Stabi R + 4point + kuzma CAR 50 + Šolaja LCR phono

2. SACD Esoteric K-01XD.

U ovom konkretnom slučaju, digitalna verzija je zvučala kontrolisanije, sa nešto punijim bassom.
Analogna je zvučala življe, vazdušastije i nešto u apsolutnom smislu "defektnije" od SACD, ali za izraženijim osećajem prisutnosti muzičara u pozornici. 

Moja subjektivna ocena - blaga prednost analognom izdanju, uz ogradu da je ovo daleko od najboljeg analognog izdanja koje sam slušao kod sebe.
 

Link to comment
Share on other sites

Hvala za utiske i vrlo konkretno poredjenje! :thumbsup2

 

Bilo bi zanimljivo tu napraviti i pravi double blind test, ali je pitanje izvodljivosti, naravno.

Zasto? Predrasude i vrlo jasno definisana ocekivanja pre ovakvog poredjenja. Subjekti vec imaju unapred znacajno definisanu / izrazenu preferenciju.

Par puta sam vec gostovao u sistemima kod kojih vlasnici debelo favorizuju analogni/gramofonski deo sistema, a ja se bas i ne bih slozio sa njima. I nisam jedini, naravno.

Ima i sistema u kojima je to stvarno tako, ali u 99% slucajeva je u analogni deo sistema ulozeno daleeeeko vise i vremena i resursa nego u digitalni.

Link to comment
Share on other sites

10/10 ljudi ce na blind testu razlikovati gramofon i CD.Sta se kome vise svidi to je vec druga stvar.Mnogima je dovoljna cinjenica da ploca negde pucne i zavrsi razmisljanje na tu temu.

Veca zivost i vazdusastost jeste karakteristika koja se primeti lako kod gramofona.Ja to ne poredim cesto,prestalo me je interesovati i uglavnom slusam muziku bez opterecenja zvukom ali odlicno se secam da je recimo na We get request ton triangla mnogo kraci sa tidal/dac dok kod gramofona to duze "odjekuje".Znam da tu tidal poremeti dosta ali eto recimo poslednje razlike koju sam cuo.

Link to comment
Share on other sites

Osvrnuo bih se samo na kontekst epiteta "zivlje". A moze i na "vazdusastije".

Dinamika digitalnog nosaca zvuka je znatno veca od dinamike analognog.

To sto vi definisete kao "zivlje"  kod analognog snimka moze da znaci samo "distorzija". Napominjem - pricamo o uporedivim izvorima/masterima/snimcima, a i sistemima. To je kao i prefererencija ka lampama i A klasi pojacala u odnosu na recimo AB klasu poput Benchmark-a koja je tehnicki superiorna. I tu izvor toj "distorziji" nije samo nosac, vec i ceo phono lanac.

To sto neko vise voli "distorziju" od cistog zvuka - meni nije problem, a nije mi ni cudno. Ni ljudske usi nisu savrsene, a ni iste - daleko od toga. Super je sto izbor postoji. Ali treba tacno definisati neke pojmove.

Link to comment
Share on other sites

Nema ti leka ...uvek si upravu...dosadi li ponekad??? Nema potvrde na google koju si procitao i onda i to sto cujes ne postoji....a drugi pa naravno oni distorziraju.

Taj ton koji sam pomenuo da traje kako traje i u prirodi,  je jasno skracen kod reprodukcije aa digitalnog izvora,ne ulazim u to do čega je ,najverovatnije do snimka na tidalu.Bio si prisutan i prosto mi nije jasno da ga nisi cuo.Zapravo verovatno jesi ali se kosi sa procitanim predubedjenjima.

Malo manje googlaj,poslusaj nekad uzivo koliko traje ton instrumenata i sta je "vazduh" uzivo. Dobro bi ti doslo malo prakse...sto se teorije tice tu si vec "preučio".

Link to comment
Share on other sites

Za pocetak - kod tebe stvarno zvuci gramofom bolje od digitalije i to sam ti odmah i rekao. Nema dileme oko toga. Ali i ne zvucao - budzis taj gramofon decenijama. Da si toliko vremena ulozio u digitaliju, a i novca koji ukljucuje sve ploce - kako bi ti onda zvucao digitalni deo sistema? Ubijao bi na mestu.

Dodatno - kad sam bio, slusali smo matori DAC jer je nova sprava bila lose podesena. Ocekujem da sa integrisanim DAC-om to zvuci bolje - to si i sam rekao.

 

I pre bih rekao da tebi nema leka.

Milion puta ces ponoviti i gurati ljudima pod nos superiornost gramofona i ploce. I to radite skoro svi vi koji ste zaludjeni plocama.

Da li mi ostali trcimo po svim mogucim temama i pricamo o tome kako je digitalija superiorna? Naravno da ne.

I mani se Tidal-a. Uhvatio si se za njega kao pijan plota. Inferioran je u odnosu na lokalni server - toliko je ocigledno da nema smisla polemisati.

Napisao sam tacno sta ima smisla porediti. Kad budes bio raspolozen - poredicemo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...