Jump to content


SACD plejer koji može da parira hi-end gramofonu


NL.

Recommended Posts

16 sati ranije, sondek said:

Svakako nebi trebalo kupovati bez probe.Da se ne desi kao sa naimovim CD plejerom.Kad se prikaci na Akurate dsm digitalni ulaz bolje zvuci od samog plejera...bolji dac.

Savet je apsolutno na mestu, ali uzrok nije samo u tome sto je Linn DAC bolji od Naim-ovog - vrlo moguce da bi isto bilo i da je DAC (SA)CD plejera znacajno bolji od Linn-ovog. To je ono sto potenciram od pocetka. 

Imaj u vidu da se radi dodatna AD/DA konverzija iliti da na preamp ne ide direktno analogni izlaz Naim-a ili bilo kog ultra-mega-giga (SA)CD plejera koji bi ga zamenio, vec da se isti prvo digitalizuje, pa onda vodi na Linn-ov DAC. I to ne moze da se zaobidje - cak i ako se ne koristi Space Optimisation.

Po meni, jedini validan put upgrade-a digitalnog dela ovog sistema ako se insisitira da to bude bas Linn je Klimax DSM. Time se automatski upgrade-uje i "analogni" deo sistema. Win-win :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 sati ranije, NL. said:

... Meni je baktanje oko hifi-a već postalo hobi kojem sam žrtvovao dobar deo slobodnog vremena. Kao što uživam u muzici, uživam i u poređenjima (samostalno i sa  društvom), isledjivanju dobrog (tj.najboljeg i najvernijeg) zvuka. A u poslednje vreme sam pridodao i merne mikrofone i merenja, koja su ubedljivo najdangubniji sport od svega. Dešava se da čitavog vikenda merim odzive i podešavam, pa pomeram zvučnike sobi, pa opet merim, pa opet podešavam…

To sam i ja radio prije cca. 25-30 godina (osim ovog dijela s mikrofonima), stalno nešto čeprkao oko sistema, tweaking ovaj, pa onaj, pa zvučnici vamo-pa tamo ... no s vremenom su se stvari iskristalizirale i više nije bilo potrebe za time. A i sistem se podignuo na zavidnu razinu, što je, ruku na srce, pomoglo dokinuti "nezadovoljstvo" 😃

Sada, paradoksa li, kad je vrijeme ispred sistema namjenjeno gotovo isključivo slušanju muzike, jako teško nalazim nešto novo što bi moglo završiti u kolekciji, a nije da ne tražim.

Btw. gramofon, kad je već u naslovu teme, sam zadnji put imao prije 30 godina, i već onda vidio da to "nije za mene". To je sistem u sistemu, a i sa gotovim rješenjem (ala CD player) nije uopće jednostavno složiti uistinu dobar sistem koji će te služiti godinama, i da zaboraviš na njega.

Tako da nemam pojma koliko ovaj Luxman može dobaciti u usporedbi s gremovima, a iskreno nije me ni briga. Čuo sam odlične gremove, kao i odlične playere. Isto tako i gremove koje koštaju ohoho, a zvuk tako-tako. Isto tako i CD playere.

Kao što netko reče, imam dojam da su veće razlike bile u samom porijeklu snimke, nego između odličnog playera i odličnog grema za slične novce.

Link to comment
Share on other sites

Апсолутно је квалитет снимка на првом месту. С друге стране сакаћање врхунског система уз помоћ спејс оптимизације и ДСПа представља неповратни губитак стварног потенцијала тог врхунског система ако је смештан у неадекватан простор. 

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, ab said:

Апсолутно је квалитет снимка на првом месту. С друге стране сакаћање врхунског система уз помоћ спејс оптимизације и ДСПа представља неповратни губитак стварног потенцијала тог врхунског система ако је смештан у неадекватан простор. 

Jednostavno i jezgrovito izrečena suština. 

Verovatno je da bolje zvuči DSP optimizovan zvuk u neodgovarajućem prostoru.

 Sigurno je da zaista vrhunski sistem zaslužuje odgovarajući prostor u kome će dati maksimum bez intervencije DSP!

Link to comment
Share on other sites

Slažem se za sve.

Nažalost prostor je najteže promeniti. Ali prostor smatram za konstantnu, pa ako ciljam da u njemu dobijem najbolji mogući zvuk, onda mislim da je DSP možda jedino rešenje.

Meni je naravno veoma krivo što zbog prostora nemam puni potencijal sistema. A sa druge strane me teši to što iz sistema izvlačim više u postojećem prostoru, nego da su zvučnici manji, pa da nemam problem sa niskim frekvencama (35Hz), jer manji zvučnik ne može ni da ih reprodukuje. Recimo moji stari Linn Majik 140 se nije spuštao ispod 55hz, a još manji Majik 109 nije išao ispod 70Hz, pa nije ni bilo problema koje sada imam.

Ali ja sam sada ipak mnogo zadovoljniji kako zvuči Klimax 350 osakaćen DSP-om, nego manje kutije bez DSP-a. @sondek je imao prilike sa čuje i staru postavku sa istim izvorom, ali sa Majik 140 kutijama, mislim da će da se složi da je sada zvuk ipak dosta unapređen. 

Link to comment
Share on other sites

Срећа нема цену :)

наравно да спејс опт.и ДСП могу да побољшају катастрофалну ситуацију али неће да буде од ружне жене лепотица. 
Свакоме је дозвољено да ужива на свој начин, а ово свакако није универзални начин.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, ab said:

Срећа нема цену :)

наравно да спејс опт.и ДСП могу да побољшају катастрофалну ситуацију али неће да буде од ружне жене лепотица. 
Свакоме је дозвољено да ужива на свој начин, а ово свакако није универзални начин.

Mozda da prvo poslusas, pa da onda delis ocene? ;)

Da, DSP nije idealno resenje i pisalo se dosta vec o tome.

Ali, i kao takav je @NL.-ov sistem je vise nego odlican i bolji od velikog broja sistema koje sam imao priliku da poslusam. Da ne licitiram ciframa / procentima.

Za jednu stvar i mogu da licitiram - 99% sistema koje sam cuo nisu ni blizu full-range i poslednju, a najcesce jednu i po oktavu mogu samo da sanjaju.

Da li moze bolje? Uvek moze bolje.

Ali, da se ne ponavljam - ako zeli full-range zvuk,  a zeli - onda to nije bas tako jednostavno.

Dodatno - covek ima sjajnu dnevnu sobu sa jednim sistemom i dodatnu sobu samo za muziku sa drugim sistemom o kojem je ovde konkretno rec. 99.99% forumasa bi ubilo za to :)

Nije @NL. lud pa da ne zna da bi mu sistem zvucao bolje bez DSP-a u akusticki tretiranih 50 m2. Poenta je izvuci maksimum iz prostorije koju ima. Da se ne ponavljam - vec sam pisao o mogucim varijantama i/ili alternativama koje podrazumevaju zadrzavanje full-range zvuka. Ali i ovako je odlicno.

Link to comment
Share on other sites

Нисам ја без слушања НЛ-овог система рекао да лоше звучи него да је добар део од укупног потенцијала трајно изгубљен употребом тих "помагала" због у старту смештеног таквог врхунског система у неадекватан простор.

Link to comment
Share on other sites

On 9.7.2021. at 14:17, Delija said:

Savet je apsolutno na mestu, ali uzrok nije samo u tome sto je Linn DAC bolji od Naim-ovog - vrlo moguce da bi isto bilo i da je DAC (SA)CD plejera znacajno bolji od Linn-ovog. To je ono sto potenciram od pocetka. 

Imaj u vidu da se radi dodatna AD/DA konverzija iliti da na preamp ne ide direktno analogni izlaz Naim-a ili bilo kog ultra-mega-giga (SA)CD plejera koji bi ga zamenio, vec da se isti prvo digitalizuje, pa onda vodi na Linn-ov DAC. I to ne moze da se zaobidje - cak i ako se ne koristi Space Optimisation.

Po meni, jedini validan put upgrade-a digitalnog dela ovog sistema ako se insisitira da to bude bas Linn je Klimax DSM. Time se automatski upgrade-uje i "analogni" deo sistema. Win-win :)

Mislim da je realnije da idem na upgrade na sada stari Klimax DSM sa Katalyst DAC-om, (to je onaj pljosnati koji liči na satelitski risiver :D ) On može da se nadje polovan za pristojne pare sada, a kada oduzmem cenu svog Akurate DSM-a, to bude podnošljivo. Pa da vidimo kako će to da zvuči i da li će biti unapredjenja digitalnog, ali i analognog dela sistema. Ja mislim da će biti sigurno, ali više analognog :) 

Alternativno bih mogao da ostavim za sada Akurate DSM, a da apgrejdujem zvučnike na najvišu specifikaciju - u njih se ugradjuje Organik dac. To je sigurno najviši domet od Linna što se zvučnika tiče, ali bi mi strimer tada ostao Akurate DSM. Digitalije bi onda morala da zvuči mnogo, mnogo bolje, a za analogni deo sistema nisam siguran, jer ADC ostaje isti u Akurate DSM-u. Dodatno bi naravno analogni deo poboljšao ubacivanjem u priču  Linn Urika II phonostage-a, koji u sebi ima i dual mono ADC, pa od phonostage-a do zvučnika putuje digitalni signal, u zvučnicima prolazi kroz space optimisation, pa kroz DAC-ove i najzad u pojačala pa u drajvere. Jedini problem ovog koncepta je taj što digitalna veza koja spaja Urika II phonostage i dalje uređaje u lancu ne propušta DSD fajlove :( 

Tako da onda opet ništa od digitalne nirvane o kojoj maštam od kada sam čuo da je dostižna :plakanje

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, ab said:

Нисам ја без слушања НЛ-овог система рекао да лоше звучи него да је добар део од укупног потенцијала трајно изгубљен употребом тих "помагала" због у старту смештеног таквог врхунског система у неадекватан простор.

Da li su u idealnim uslovima? Nisu.

Da li bi svirali bolje u boljim uslovima? Naravno.

Da li bi neki drugi manji zvucnici bili adekvatniji? Moguce.

Da li bi njima dobio ono sto on zeli od zvuka? Tesko.

Da li je bolje da ima zmajeve od sprava, pa i da ne izvuce maksimum iz njih ili da ima neke slabije, pa da izvuce maksimum? Tesko pitanje. Zavisi. A i verovatno ne bi bili Linn - izdao bi sektu :)

 

On ima tu sobu koja je takva kakva je i hoce iz nje da izvuce maksimum.

Neko ce problem resiti tako sto ce ga zaobici iliti zadovoljice se zvucnicima koji se spustaju do 50-60 Hz i to je to. On hoce pravi full-range zvuk i bas mu je jedna od bitnih stavki uzivanja u muzici. Znam gomilu ljudi kojima to nije bitno. Njemu jeste. Meni jeste. @damic-u jeste.

Postoji samo par nacina kako moze do toga da se dodje. On je za sada izabrao jedan, pa cemo videti kako ce to sve ici. Ponavljam - i da ostane sve ovako, odlicno je. On zeli vise - samo napred!

Vecina nasih sistema ukljucuje manje ili vece kompromise. Neko izgubi deo potencijala zbog DSP-a, neko jer je pazario prevelike zvucnike, neko jer je pazario premale, neko zbog toga sto nije izvukao zvucnike na pola sobe, neko zato sto nije pokrio pola zidova i plafona difuzorima i apsorberima, neko zato sto nije upario sprave kako treba, a neko sve to u kompletu.

Svi bi mi (ili bar vecina) voleli da imamo ogromnu tretiranu Hi-Fi sobu, sa ultra-mega-giga sistemom koji svira jos bolje, a uz to kosta malo. I uz to po plavusu, crnku i brinetu da nam uz slusanje muzike ceskaju... ledja :)

Link to comment
Share on other sites

То ме подсећа на резон “протераћу без обзира на све ферари кроз њиву” - неизбежно је тада макар остати без спојлера

Link to comment
Share on other sites

Odavno kiselijeg grozdja ne videh...

Sistem zvuci odlicno,i u postojecoj sobi koja nije idealna ali nije ni tragicno losa,nagledao sam se losijih.Btw.za takav prostor za slusanje muzike odvojen od dnevne sobe ne znam sta bi vecina od nas dala. Čulo je i  procenilo sistem kao odlicno zvuceci nekoliko kolega,sa gramofonom potpuno vanserijski.

Space optimisation nije jeftini dsp lose izvedbe kakav se najcesce srece.Nije botle neck sistema,naprotiv vrlo suptilno poravlja stvari tamo gde treba.Bukvalno trebalo bi biti vrlo zlonameran pa kod Nikole cuti i reci da je nesto pokvario naspram toga sta je doneo.O ljudima sto nisu culi,a sve znaju ne bih ni komentarisao. S.o. je Bukvalno sredio problem u sobi "levom rukom" u kojoj bi se jako tesko doslo do zvuka bez njega.Nema tu tretmana koji bi resio takav problem sa basem. Slusajuci sta kod laleta uradi jeftina verzija dsp i ovaj space optimisation mogu da kazem da su to zvucno potpuno razlicite stvari.U tom sistemu sam istog momenta nakon uporedbe rekao tolerisi sve probleme i slusaj boomi bas, ali bar imas muziku u zvuku koju dsp ubije.Ovde mi to nebi palo napamet.Da li su podesavanja preciznija ili je upliv u druge frekvencije manji ne znam, ali nema efekta "gde ode muzika".

Nikola me je pomenuo u svetlu poredjenja sistema sa starim Majik zvucnicima...ma to je nesto totalno neuporedivo kao Golf i skup AMG Mercedes.Nikola je jedan neverovatno iskren covek bez mrve sujete.Kad sam prvi put bio do njega pre toga smo poslusali full aktivni L/N sistem sa starim izobaricima,pa onda dosli do njega.Pitao me je kako mi zvuci sistem i ja onako pod utiskom drame koju je napravio onaj vintage sistem kazem diplomatski "pa dobro zvuci obzirom da su zvucnici osnovni model,tu je ocigledno usko grlo da se i cuje ostatak sistema vise klase".Nikola mi rece "e pa meni posle onog na Nbg zvuci ko soni minilinija".Retko ko bi bio tako iskren prema svom sistemu u koji je ulozio dosta novaca. Međutim promenom zvucnika na Klimax ...pa ona stara vintage cuda zvuce smesno.Mozemo mi ljubitelji vintage skalamerija da se koprcamo koliko hocemo,ali tehnika napreduje.U pitanju je cistokrvni high end i to se cuje na prvu notu.Naravno da moze bolje,u boljem i vecem prostoru ali smisao Space Optimisation jeste da se high end uvede i u ne idealne prostore.Za novce koje linn uzme kupcu jednostavno vise ne zeli da isporuci los zvuk.Taj Space je i u novom Klimax streameru od 30k koji vec osvaja nagrade kao nova referenca digitalnih izvora.

 

Link to comment
Share on other sites

Sistem je sjajan, a Nikola fenomenalan domaćin.

Da, bez SO u kancelariji bass prilično boomba, ali sa mrvom optimizacije to radi za ne poverovati dobro. Par sati nakon što sam bio kod njega i dalje sam bio pod jakim utiskom, tako bez i precizan bass sam na malo mesta čuo. Da li ići na bolje (i drastično skuplje)? Ne znam, meni i ovako zvuči fenomenalno, ali prvi parnjak zvučnim kutijama zaista jeste DSM Klimax, koji opet košta pozamašnu svotu novca.

Kako god, slatke muke,

Link to comment
Share on other sites

Kopka i mene koliko Klimax DSM donosi poboljsanja, ali uz malu dozu rezerve u ocekivanjima jer je vrlo moguce da poboljsanje kada se koristi SO moze da bude u nekoj meri redukovano iliti "limitirano".

Kad malo razmislim i bacim pogled sa malo vece "visine", kako bi se to reklo kod mene u softverskoj arhitekturi, ovi Klimax 350A prethodne generacije bi bili prilicno upgrade-ovani kada bi DSP/ SO mogao da se primeni iskljucivo na bas modul iza aktivne skretnice, pre pojacala za bas dok je jos low-level signal, a da se ne dira nista drugo.

Najgore sto to uopste ne bi trebalo da bude veliki problem u realizaciji. I nije potreban nikakav specijalni Organik DAC za to bas podrucje, niti specijalna kontrola za ceo zvucnik - i dalje bi ostali klasicni aktivni zvucnici sa analognom konekcijom i mogli bi da rade i sa obicnim analognim preamp-om. Tako bi se resio i problem SO i DSD - opet bez ikakvog namunjenog Organik DAC-a. Potreban je samo interfejs za taj DSP. Mogao bi da bude identican kao za moje SVS sub-ove - BT konekcija. Neka bude i ogranicenje da je korekcija dozvoljena samo dovoljno ispod rezne frekvencije da fazni pomeraj koji unosi filter ne poremeti skretnicu - i tako se 99% korekcija radi ispod 100 Hz.

Na taj nacin ne bi bilo (skoro) nikakvih gubitaka u zvuku i ne bi bilo "isisano" ni malo zivota iz muzike. Cuje se to sada bez problema i uz svu Linn "magiju" - ali je skoro pa na nivou high-pass filtera na Devialet-u i mnogo manje nego sto recimo radi ARC room correction na Anthem AVR-u ili Dirac na Arcam-u ili NAD-u. A bogami i Roon DSP i miniDSP koje je @sondek pomenuo. 

Mozda i ja to malo vise/bolje cujem jer mi je jos uvek sveza tema kojom sam se duze vreme bavio. Podseticu da sam i taj nesrecni high-pass filter na kraju teska srca uklonio sa puta signala, ali SO ovde kod Nikole jednostavno ne moze i pravi je "game changer", ali zvuk je i sa njim sjajan, sto moze da potvrdi svako ko je cuo sistem. I moji komentari nakon posete (uz sve reci pohvale) oko stvari koje sam navikao da cujem malo drugacije jednostavno zbog preferencije i navike - nemaju direktne veze sa DSP/SO pricom (osim balansiranja oko razlicitih preseta) i uopste nisu vezani za kvalitet zvuka, vec na karakter i nacin prezentacije. (S)kuvana zaba :) Inace bih bez problema mogao da zivim i uzivam sa tim zvukom, a bogami i jos vise sa svojom licnom i personalnom Hi-Fi sobom.

@NL. i ne mora da menja bas nista u sistemu (gradjenom po njegovom ukusu), ali ima volje, ideja, vremena i resursa - pa zasto onda ne bi? ;)

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Delija said:

Kad malo razmislim i bacim pogled sa malo vece "visine", kako bi se to reklo kod mene u softverskoj arhitekturi, ovi Klimax 350A prethodne generacije bi bili prilicno upgrade-ovani kada bi DSP/ SO mogao da se primeni iskljucivo na bas modul iza aktivne skretnice, pre pojacala za bas dok je jos low-level signal, a da se ne dira nista drugo.

 

Hvala ti puno na detaljnom objašnjenju. Upravo to i ja mislim. Za apgrejdovane Klimax 350 (i ostale Linn aktivne zvučnike sa digitalnim skretnicama - tj.sa Exakt tehnologijom) se koristi modifikovani softver koji se zove Space optimisation+ , koji se razlikuje od običnog SO upravo po tome što si napisao, gađa ponaosob svaki drajver u zvučniku. Da bi to bilo precizno izvodljivo, mora da postoji digitalna skretnica, da bi se SO+ primenio “nizvodno” od te akretnice samo na frekventni opseg koji je izdvojen i usmeren prema pojedinačnom drajveru. Onda tu pored modova sobe u priču ulaze i fazne (ne)usklađenosti pojedinnih drajvera, jer SO+ primenjuje kašnjenja za “brže” drajvere, kako bi zvuk iz svih drajvera došao do mesta za slušanje istovremeno. Zato mislim da je digitalizovanje svih izvora u novim Linn sistemima must, jer digitalnu skretnicu naravno nije moguće primeniti na analogni signal. Zato su i napravili phonostage sa ADC-om, jer kad svaki signal mora da se digitalizuje, onda je najbolje da se to obavi što više “uzvodno” u odnosu na izvor, kako bi se što manje informacija izgubilo tokom putovanja analognog signala. Tako je put kod pomenutog Urika II phonostagea sveden samo na put kabla kroz ručku, a na 5 cm ispod ručke već kabal ulazi u phonostage/ADC. Zanimljivo je da ta Urika II pored Exakt izlaza ima i optički izlaz, za korisnike čiji ostatak sistema nije Linn. E to bi tek bilo zanilmljivo čuti :D

Evo podataka sa sajta:

Space Optimisation+

Linn's Exakt systems deliver an enhanced version of this technology: Space Optimisation+

Exakt incorporates the measured response of every individual drive unit. It enables even more advanced speaker modelling that’s specific, not just to the model of speaker, but to the unique pair of speakers in your home.

This advanced approach to speaker modelling means Space Optimisation+ can apply a far greater level of precision when optimising the sound, personalised for your particular speakers.

https://www.linn.co.uk/technology/space-optimisation

https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php/Exakt_Optimsation

To sve na papiru deluje za respect. A kako zvuči u prirodi, to treba čuti pa onda suditi. Zbog toga mislim i ja da bi najučinkovitiji apgrejd bio upravo apgrejd zučnika, gde bi na priču sa digitalnim skretnicama i fokusiranim SO+ (gde vidim najveće poboljšanje) novi Organik dac bio samo višnja na vrhu šlaga na torti :) . Ja sam se inače bio prijavio za posetu Linn fabrici prošle godine, gde sam planirao da pitam da mi to sve demonstriraju, ali zbog poznatih okolnosti posetu sam morao da odložim. Hteo sam opet sada da zakažem, ali je u UK baš ozbiljno sada sa delta sojem, pa ne bih da se igram. Ako budeš raspoložen možemo zajedno da idemo, kada se situacija sa koronom malo smiri, taman je lepo povezati posetu Linu sa obilaskom Edinburga, Glazgova i Loch Nesa, pošto u Štkotskoj nisam ranije bio. Naravno poziv da se predsednik LN Republike pridruži delegaciji se podrazumeva :D

Link to comment
Share on other sites

Zbog nacina rada novog Klimax-a sam pomenuo tvoj stari model i sta bi bila moja ideja za njihov upgrade.

Upravo to se meni ne svidja u celoj toj prici sa novim Klimax-om ili upgrade-om. DSP se primenjuje opet na sve. Neki bolji DSP, neki bolji DAC-ovi, drugacija arhitektura, ali i dalje sve prolazi kroz DSP - dobija svaki modul svoju diskretnu korekciju, ali ne mogu da se "iskljuce" svi osim onog primenjenog na bas modul.

Tvoj stariji model bar u velikoj sobi koja nema tako drasticne probleme sa room mode-ovima (i/ili potpomognut multi-sub pricom) moze da radi bez ikakvog DSP-a i sa cisto analognim putem signala.

Neke malo drugacije "igrarije" sa optimizovanjem faze Devialet radi kroz svoj SAM sistem i opet - koliko neke stvari popravi (u bas podrucju) zezne malo ostatak na koji uopste ne bi trebalo da ima uticaj. I tu sam se "opirao" dok nisam konacno odustao od koriscenja SAM-a.

Ono sto je prednost tog novog sistema je sto neces ni znati kako radi bez DSP-a :) Ozbiljno to mislim. Kao i Kii Audio, B&O, Dutch & Dutch... Onda nema razmisljanja sta bi bilo, kad bi bilo.

A ne sumnjam da radi jako dobro - mora za cifru koliko kosta.

Napisah neka svoja razmisljanja iz svog cisto amaterskog iskustva - a naravno da ne pokusavam da naucim Linn ekipu da radi svoj posao. Daleko od toga. 

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, NL. said:

Ja sam se inače bio prijavio za posetu Linn fabrici prošle godine, gde sam planirao da pitam da mi to sve demonstriraju, ali zbog poznatih okolnosti posetu sam morao da odložim. Hteo sam opet sada da zakažem, ali je u UK baš ozbiljno sada sa delta sojem, pa ne bih da se igram. Ako budeš raspoložen možemo zajedno da idemo, kada se situacija sa koronom malo smiri, taman je lepo povezati posetu Linu sa obilaskom Edinburga, Glazgova i Loch Nesa, pošto u Štkotskoj nisam ranije bio. Naravno poziv da se predsednik LN Republike pridruži delegaciji se podrazumeva :D

Ovo zvuci kao sjajna avantura :thumbsup2 :listen

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Upravo to se meni ne svidja u celoj toj prici sa novim Klimax-om ili upgrade-om. DSP se primenjuje opet na sve. Neki bolji DSP, neki bolji DAC-ovi, drugacija arhitektura, ali i dalje sve prolazi kroz DSP - dobija svaki modul svoju diskretnu korekciju, ali ne mogu da se "iskljuce" svi osim onog primenjenog na bas modul.

Tvoj stariji model bar u velikoj sobi koja nema tako drasticne probleme sa room mode-ovima (i/ili potpomognut multi-sub pricom) moze da radi bez ikakvog DSP-a i sa cisto analognim putem signala.

Razumem te. Idealno bi bilo da je moguće aktiviranje ovako nečega u okviru mojih sadašnjih zvučnika, da ima uticaja samo na bass https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php/ExaktBox_Sub

a da ostatak sistema radi bez ikakvih korekcija. Polu-aktivna verzija mojih Klimax 350 ima poseban XLR ulaz za bass, a ostali drajveri se priključuju običnim zvučničkim kablovima. Tu je moguće bass signal dovesti preko Exakt veze iz DSM-a pa uključiti u exaktbox-sub, pa iz njega XLR vezom u zvučnik. Ona bi radila SO+ i digitalna skretnica bi samo filtrirala bass područje, a onda bi moglo da se interveniše samo u tom području bez uticaja na ostatak. Ja verujem da je to moguće izvesti i sa mojim zvučnicima, samo iz bass ampova iza izvući konektore koji dolaze iz analogne skretnice i ubaciti one koji dolaze iz exaktbox-suba …. Ali opet ostaje problem digitalizovanja svih ulaza u DSM :( 

I još nešto što sad videh jbg - u uputstvu piše da kada Exakt i analogni izlaze iz DSM-a rade zajedno, da nisu međusobno usklađeni da mogu istovremeno da se koriste… tako da mi propade koncept :( 
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...