Jump to content


SACD plejer koji može da parira hi-end gramofonu


NL.

Recommended Posts

13 sati ranije, Delija said:

Opet ista prica - dupla AD/DA konverzija ubija smisao bilo kakvog eksternog DAC-a. Da, zadrzi se i delic karaktera zvuka tog eksternog DAC-a, ali to nikako nije to.

Za pocetak, Akurate DSM je jako dobra sprava sa jako dobrim DAC-om. Naravno, neki drugi DAC iz iste klase ce imati nesto drugaciji karakter. Recimo, kao DAC-ovi sa prilicno razlicitim karakterom zvuka mi prvi padaju na pamet Lampizator i Nagra.

Ali...

Sam koncept tvog sistema uz sobu u kojoj se nalazi donosi odredjena ogranicenja.

Da krenemo od tacke koja najvise "boli" - u toj sobi bez DSP/room correction-a pravi full range zvucnici nema trika da mogu da se koriste. Znaci, ili mora da bude DSP/room correction u igri ili da se znacajno menja koncept, a to znaci u najmanju ruku dodavanje sub-ova, sto donosi sa sobom gomilu dodatnih zezancija. I pitanje je da li sub-ovi mogu da rese te ogromne pikove od 20+ dB u odzivu sa Klimax 350A ili bi morao ipak da se radi downsize zvucnika. Najjednostavnija alternativa je da se odustane od full range zvuka., naravno. Ja ne bih mogao - a cini mi se da ne bi ni ti. Volimo dobar bas i to je to :) Mozes i da probas da iselis zenu u prizemlje, a ti da ides gore sa Klimax-om - jedino, plasim se da ne izletis u bastu :D

Ako ostajes pri DSP-u i Akurate DSM, onda nema previse mudrosti. Ono sto moze da se proba je neki drugi vrhunski eksterni transport - da li CD plejer ili streamer (mada bi tvoj integrisani streamer trebalo da je odlican i ima dodatnu prednost - trebalo bi da deli isti clock sa DAC-om) ili i jedno i drugo, ali bih mozda prvo probao upravo ovo sto @sondek predlaze - dodao bih u pricu neki eksterni preamp tako da Linn ostaje samo DAC i streamer i video kako to utice na celu pricu. Slusao sam nekoliko DAC-ova koji imaju i preamp sekciju i nekako je to ipak bolje radilo sa "pravim" preamp-om - Akurate DSM je malo drugacija prica, ali ipak vredi probati. Naravno - to ti utice i na gramofonski deo sistema. SACD plejer objasnih zasto po meni nema previse smisla.

Obrni-okreni i DSD ti u ovom trenutnom konceptu kao takav ne radi posao - prica oko Space Optimisation-a. Pusti Foobar da odradi konverziju u PCM 176.4/24 i uzivaj. Neces mozda izvuci 100% iz tih izdanja, ali hoces dobrih 97%. Ili skidaj klasicna PCM hi-res 96/24 ili 192/24 izdanja. Pisah malo u temi o streaming-u oko toga koliko hi-res stvarno i ima smisla, ali to je neka druga tema.

Obrni-okreni - dupe ti pozadi :) Neki kompromis ti ne gine. To sto zelis full range zvuk u prostoru koji bas i nije za to umnogome otezava situaciju.

 

p.s. I mani ti @Pedjica-u - on igra final four Evrolige dok se mi igramo u domacem prvenstvu :D

Slažem se… nema rešenja za mene bez nekog kompromisa negde. 

1 sat ranije, Delija said:

Ako se ne varam, Linn ni ne podrzava "DSD over HDMI". To uglavnom AV risiveri podrzavaju i to ne svi. Anthem ne podrzava. Tvoj Arcam AVR550 (i ostali iz te generacije) isto ne podrzava -  nova generacija bi trebalo da podrzava.

Ali gledam sad Linn sajt i pise da Space Optimization ne radi na non-Organik DAC-ovima. 

https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php/DSD_Support

Klimax DSM (2020) ima Organik DAC, pa eto ideje. Cena - sitnica :)

E ovo može da bude lepa priča! Nisam ovo video ranije.

Druga alternativa je najpre upgrade zvučnika na Klimax 350 Organik specifikaciju… ali onda opet dsd ne bi radio, jer Linn ne “propušta” dsd fajlove kroz tzv. Exakt digitalnu vezu izmedju zvučnika i dsm-a…. pa bi mi u toj varijanti opet trebao SACD plejer, ako želim sacd :)

1 sat ranije, R_R said:

Cccc....ložiš čoveka da se ispuca pitaj-boga-koliko-evara da bi dobio optimizaciju za DSD....:D

Treba malo sačekati, pa kupiti iz druge ruke Organik DSM, biće upola cene verovatno. Naravno i ta polovina cene je visoka…

1 sat ranije, sondek said:

Bice Organic apgrejd za Akurate ...u 100marke da se kladimo

U pravu si sigurno, ne bi Linn propustio da zaradi i od vlasnika Akurate uređaja.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 sati ranije, Willi Studer said:

Mislim da je kod digitalnih plejera slična igranka kao kod gramofona: transport/DAC/clock/napajanje spram glave, ručice, pogona i gramofonskog pretpojačivača. Drugim rečima, nije ni jednostavno a ni jeftino. Naravno, i žice.

I dok DSD format ostaje validan, u 2021. je možda malo passé razmišljati o kupovini SACD plejera. Ima raznih rešenja za DAC-ove koji reprodukuju DSD, bilo nativno, bilo u DoP formatu.

Što se tiče rezolucije, postoji kalkulacija koja pokazuje da je ona ispod 24/192 ali je subjektivni doživljaj DSD-a prirodniji nego kod PCM-a.

Tako je, veoma lepo poredjenje!

Digitalno igralište: transport, dac, clock

Analogno igralište: glava, ručica, dek, phonostage

Zajednički su (za sada) napajanje i kablovi.

Što se tiče DSD-a u kontekstu SACD priče, to me je zainteresovalo upravo jer je @Pedjica napisao da to bolje i prirodnije zvuči od (mnogih) analognih setupa. Upravo ta prirodnost (naspram čiste visoke rezolucije). Nije mi problem to što retko ko danas kupuje SACD-ove. Mislim da bi mi bilo dovoljno da imam 50 do 100 sacd-a sa muzikom koju najviše volim.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Napisah iznad - Klimax DSM nema ogranicenje koje ima tvoj aktuelni Akurate DSM.

A u skladu je i sa tvojom misijom zvanom "maksimalni Linn setup" :)

Ali motiv za to ne treba da ti bude DSD. Ni pod razno.

Apsolutno :thumbsup2

Podizanjem kvaliteta DSM-a dobijam kvalitetniju i digitalnu i analognu reprodukciju. 

1 sat ranije, sondek said:

Ne opterecuj se previse ...samo 0.000001% svetske muzike je na tom formatu. Pritom,imas odlican CD plejer.Bocnes ga u dsm i uzivaj.

Ja se u hifi drzim recenice kojom su me roditelji jos kao malog vaspitavali "druga deca ni to nemaju" 😉

:D

Link to comment
Share on other sites

@NL.

Bravo za temu.
Čini mi se da @Pedjica i ja delimo neke iste komponente u sistemu pa ću biti slobodan da se i složim i delimično ne složim sa njim.

Pre svega, pokušaj sebi da odgovoriš zašto ti treba CD player? 
Ja sam svoj prošli prodao pre 5-6 godina i bazirao sam se isključivo na DAC, misleći da mi više nikada neće zatrebati.
A onda sam pojavom gramofona u sistemu ponovo počeo da cenim pojam fizičkog nosača zvuka, koji mi definitivno prija.

A evo o razlozima zašto sam se vratio CD player-u

1. Tokom poslednjih nekoliko godina provedenih sa Audirvana + DAC ili kasnije Roon + DAC shvatio sam da sam prestao da slušam muziku u meri u kojoj sam ranije slušao. Slušanje se pretežno svodilo na puštanje pesme sa jednog albuma, pa puštanje pesme sa drugog albuma, a onda sam shvatio sa gramofonom da to tako ne mora da bude i da mi zapravo više prija da odslušam barem jednu stranu ploče.
Kolekciju CD-ova na sreću nisam prodao niti upropastio, pa sam ponovo pomislio da možda ne bi bilo loše da ih ponovo ubacujem u player, i znaš šta? Nisam pogrešio.

2. CD naslovi, pogotovo polovni su postali izuzetno pristupačni. Daleko pristupačniji nego LP. Discogs je pun CD naslova za 3-5 USD i mislim da je sada pravo vreme formirati CD kolekciju za one koji hoće da imaju muziku na fizičkim nosačima.

3. Užasne oscilacije u kvalitetu LP izdanja. Od fenomenalnih Tone Poeta, Analogue productions izdanja, do katastrofalne konfekcije koja UŽASNO zvuči. Prosto mnoge albume ne vredi kupovati na pločama, digitalni izvor će zvučati superiorno.

I sve je to dovelo da sam posle nekoliko promena završio i ja sa K-01XD, doduše bez master clocka.
Da li sam pogrešio? Sigurno nisam iz mog ugla, a na osnovu onoga što sam napisao kao razloge. Dobio sam taj zvuk koji je blizu mog gramofona (Kuzma R, 4Point) sa dobrim LP izdanjem.
Šta je bolje? Definitivno gramofon sa dobrim izdanjem, ali razlike nisu ogromne.

Što se tiče tvog pitanja o samim modelima koji ti mogu odgovarati:

1. K-03XD je suštinski vrlo sličan K-01XD. Čini mi se da su transport i DAC isti, međutim da je razlika u napajanju. Znajući Esoteric, razlika u napajanju je vrlo suštinska i definitivno utiče. Ali isto tako sam siguran da će K-03 zadovoljiti potrebe većine nas, bez obzira što ga nisam slušao.

2. Pogledaj obavezno Yamaha CD-S3000. Ja ga nisam slušao ali par ljudi kojima verujem jesu i kažu da je sjajan. Odlično robusno odrađen CD player sa dobrim napajanjem i DAC-om, a opet daleko pristupačniji nego Esoteric. Isto tako verujem da se može čuti kod nas.

Poz

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NL. said:

Mislim da bi mi bilo dovoljno da imam 50 do 100 sacd-a sa muzikom koju najviše volim.

Sa ovim se slazem. 

Isto tako, @nackom ako u pricu ubacimo faktor da kad slusam streamer non stop skacem sa jedne pesme na drugu, a da mi sa druge strane SACD i LP pruzaju kontinualno i sadrzajnije slusanje muzike — iz tog konteksta i meni je fizicki medium superiorniji — u smislu da se vise posvetim muzici a manje skakanju po pesmama, i da bolje iskoristim vreme sa svojim hi fi sistemom.

Link to comment
Share on other sites

Evo vec nas troijica prijavila na ovoj temi i dejanM na drugoj,a ima primera jos...na svakom forumu.Eto nas cetvorica uopste ne razumemo kako tebe niko ne tuče po usima...🙂

...bio svojevremeno savet u jednom casopisu da se krene od 6.numere  ...otkrije se mnogo nove i dobre muzike. Ja sam recimo prestao da gledam filmove kad su poceli da ih prave sa tri sata trajanja i dve recenice sadrzaja.Isto je i sa muzikom ...u 90% slucajeva sve preko 45-50min je cist gubitak vremena ...tzv filleri.I 45 min koncentrisanog slusanja je puno,a napraviti dobre muzike vredne izlaska na albumu je jos vise.To sto niko vise ne slusa ne radeci 3 stvari u isto vreme to je druga stvar.

Link to comment
Share on other sites

Moze da vas bude i trideset trojica :) I dalje ne vidim nijedan validan argument. To sto mozes da skocis u bunar ne znaci da treba da skocis u bunar. Isto tako - to sto mozes da skaces sa numere na numeru i sa albuma na album ne znaci da to treba da radis. Ako imas problem u glavi i "kliktanje" je jace od tebe - pusti muziku i odnesi mobilni i/ili tablet u drugu sobu :)

BTW, kod kuce nikad ne slusam muziku "pozadinski" iliti da zvrnda onako bezveze. Kad slusam muziku - slusam muziku. Gasim TV, zatvaram laptop, podesavam svetlo kako mi odgovara i koncentrisem se samo na slusanje muzike.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Father said:

Vidi, da kao ubacimo malo zdravog razuma u celu DSD avanturu.

Gramofon želiš da dostigneš ili prestigneš u ovoj odiseji.

Gramofon ti ulazi u analogni in koji se dalje AD/DA obrađuje.

DSD ubaciš na isti način, čak možda i bolje preko XLR bal. ulaza, pa dalje ista obrada.

Ako zagolica novčanik onda biraj kojim putem dalje. Isprobaj par SACD playera nekoliko nivoa cena pa polako. Vremena uvek ima za ovakve igrarije...

Da, to je dobar predlog. Ne mora odmah Esoteric da se zavrti… :)

Link to comment
Share on other sites

Pedjica,Nackom,NL,DejanM,Sondek... sistemi imaju svakako mnogo razlika ali i jednu zajednicku stvar ...gramofon u njima jednostavno zvuci bolje.Ne drugacije,ne nostalgicno,ne romanticno,ne volimo sto pucka ,ne volimo da okrecemo plocu vec to u njima zvuci Bolje! To su tako culi kolege audiofili,muzicari,tonski inzenjeri,hifi proizvodjaci i iskreni zaljubljenici u digital audio...a sto ne treba da znaci da me treba da se trudimo i oko digitalnih izvora zvuka.

NL za respect je tvoj trud u tome...jedan sondek CD12 24bit verzija u dobrom stanju kao drugi sondek u sistemu bi bio moj kolekcionarski san u sistemu poput tvog.

P.S.Sorry sto izostavih jos neke u gornjem nabrajanju,dosta ih je

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Delija said:

A moze i da se doda pucketanje na streaming za pun ugodjaj... :P

(mene licno to pucketanje ne da ne "umiruje", vec me prilicno nervira, ali to je druga prica)

 

 

To ti dođe kao kada upaljač aplikacijom na telefonu zapališ električnu cigaru :ph34r:

Liči, ali ne može da zameni pravu stvar... :nono

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

Pedjica,Nackom,NL,DejanM,Sondek... sistemi imaju svakako mnogo razlika ali i jednu zajednicku stvar ...gramofon u njima jednostavno zvuci bolje.Ne drugacije,ne nostalgicno,ne romanticno,ne volimo sto pucka ,ne volimo da okrecemo plocu vec to u njima zvuci Bolje! To su tako culi kolege audiofili,muzicari,tonski inzenjeri,hifi proizvodjaci i iskreni zaljubljenici u digital audio...a sto ne treba da znaci da me treba da se trudimo i oko digitalnih izvora zvuka.

NL za respect je tvoj trud u tome...jedan sondek CD12 24bit verzija u dobrom stanju kao drugi sondek u sistemu bi bio moj kolekcionarski san u sistemu poput tvog.

P.S.Sorry sto izostavih jos neke u gornjem nabrajanju,dosta ih je

Da se prvo "poravnamo" za pocetak - jedini nacin za pravo poredjenje je da se slusaju isti albumi u adekvatnim reprezentativnim izdanjima.

Kod @NL.-a sam cuo samo jedan album uporedo sa ploce i CD-a (Doors: L.A. Woman) i to stvarno zvuci bolje na gramofonu (slusali smo obe CD varijante - sa analognim i digitalnim izlazom iz Naim-a), ali i definitivno nije isti master. Pustio sam mu kod sebe isti album, ali sigurno bolji master - Steve Hoffman DCC 24K Gold. Voleo bih to izdanje da cujem kod njega. Imao je sigurno on jos toga za poredjenje, ali nam je pre toga iscurelo vreme. Ono sto sam slusao samo sa gramofona - zvucalo je odlicno. Ali zvucala je odlicno i digitalija.

Nema dileme da je tvoj gramofonski setup, kao i @NL.-ov odlican, ali kod tebe nisam cuo digitalni deo sistema u punom svetlu zbog nesrecnog Space Optimisation podesenja bivseg vlasnika i slusanja na ipak malo starijem DAC-u. Dogovaramo se za "popravni" :) Hteo bih da cujem ono za sta postoje dobra CD izdanja (po mogucstvu XRCD, DCC 24k Gold, MFSL, SACD...) i bitnije - imam ih u kolekciji. Recimo, ovo bi trebalo da imas na plocama:  Pink Floyd: Wish You Were Here i The Dark Side Of The Moon - donosim SACD DSD / hi-res i jos poneka proverena izdanja (imam ih veci broj, jer to ovi albumi zasluzuju), Patricia Barber: Nightclub - donosim MFSL CD i MFSL SACD DSD / hi-res izdanja, a mogu i cisto poredjenja radi i jedno "normalno", The Oscar Peterson Trio: We Get Requests i Dire Straits: Brothers In Arms - donosim XRCD i SACD DSD / hi-res izdanja, Miles Davis: Kind of Blue - donosim SACD DSD / hi-res izdanje. Naci cemo  nekog Ray Brown-a - super bi bilo da imas Super Bass ili Summer Wind - tu opet imam SACD DSD / hi-res. Mozemo i Doors-e kao kod @NL.-a - donosim DCC 24k Gold izdanja. Voleo bih jako da imas na ploci Lee Ritenour's:  6 String Theory i Yello: Touch Yello. Znam da ne volis Yello - ali sta da se radi. Meni je to savrsen album da pokaze sta sistem moze kada je makrodinamika u pitanju, kakav je bas i kvalitativno i kvantitativno i koliko duboko se spusta. Mislim da su navedeni albumi sasvim dovoljni za fino poredjenje i zakljucke.

Za @Pedjica-in sistem sam cuo jako lepe reci, a i ne cudi me ni malo s obzirom i na sistem i na trud ulozen u celu pricu. Mozda se jednom iskombinujemo i sa @damic-em, pa zavrtimo par medjusobnih poseta i cujem i tu magiju :listen

 

U svakom slucaju stoji ono sto sam ti vec rekao par puta - pravo uzivanje mi je da poslusam gramofon u sistemima ljudi koji ih imaju i koji su ulozili i vreme i trud u taj deo sistema. Da li je bolji ili ne od digitalnog dela sistema - potpuno nebitno. Super je za promenu.

Link to comment
Share on other sites

Мене само иритира потреба што грамофонџије имају непрестану потребу да убеђују све живо у свој ексклузивитет и елитизам тако да се стиче утисак да им је то прече од искреног уживања. Као да није довољно да та дешавања остану у оквиру својих 4 зида него је потреба за парадирањем јача.

Реалност присуства дигиталије је много већи и присутнији од онога што би волели тако да ако би грамофонџија желео да буде кошер мора се свести на ограничен број издања и не велики број албума у својој колекцији које слуша, осим ако му се избор за слушање базира на искључиво кошер издањима па принудно слуша и нешто што није заиста његов музички избор. Нешто као преслушавање семплера у дигиталији :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...