Jump to content


SACD plejer koji može da parira hi-end gramofonu


NL.

Recommended Posts

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 hours ago, Zexx said:

Evo jednog od najpoznatijih:

VRDS NEO | ESOTERIC:Japan high-end audio manufacturer | エソテリック

Što se tiče "Stream Unlimited", ne "dobacuju" dalje od DVD formata.

Edit: evo ih ovde svi VRDS mehanizmi na jednom mestu:

https://www.remusic.it/Esoteric-transports-1c787300?MasterId=g1_286

Da ali StreramDigital vaze za izuetno pouzdane (i transpote i brand) i ta mala firma je donedavno snabdevala kupce i drugim transportima uglavnom Philips based. (Ranije na sajtu je austrijanac postavio fotografiju pasosa ispod je pisalo nesto u stilu da znate sa kim polujete...)

Te Teac mehanizme je bilo nemoguce nabaviti i kao spare part. Mada su isto odlicni.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Zexx said:

Izgleda da je ovo jedini trenutno dostupan SACD transportni mehanizam otkako je Esoteric obustavio prodaju svojih mehanizama drugim proizvođačima:

image.thumb.png.b1e74f121e11a5e066b858df114d1091.png

Pa eto. Da li je to Marantz SACD-M3 transportni mehanizam (u combo playery SA-10)?

Nemoguce je da nema nijedan transport sa tim Transportnim mehanizmom?

Link to comment
Share on other sites

Ima, jer su praktično svi proizvođači bili prinuđeni da pređu na ovaj mehanizam, jedino CH Precision je razvio sopstveno rešenje. Dcs je ovaj mehanizam počeo da ugrađuje u model Rossini, dok su za top model Vivaldi i dalje rezervisani preostali primerci Esoteric VRDS transporta. Imaju naravno i Marantz i Denon ovaj transportni mehanizam u svojim SACD plejerima, ali nijedan ne može da se koristi kao SACD transport.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Zexx said:

Imaju naravno i Marantz i Denon ovaj transportni mehanizam u svojim SACD plejerima, ali nijedan ne može da se koristi kao SACD transport.

može ali ne u DSD formatu - imam Marantz UD-7007, SACD signal prosleđuje na eksterni DAC preko SPDIFa..

P.S. šta emituje preko HDMI AV Pure Audio porta, ne znam i nemam način da proverim

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Aurelijano Buendija said:

može ali ne u DSD formatu - imam Marantz UD-7007, SACD signal prosleđuje na eksterni DAC preko SPDIFa..

P.S. šta emituje preko HDMI AV Pure Audio porta, ne znam i nemam način da proverim

Trebalo bi da može da izbaci DSD preko tog "HDMI AV Pure" porta pod uslovom da detektuje DSD-capable uređaj s druge strane, u svakom drugom slučaju signal je PCM.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Zexx said:

Ima, jer su praktično svi proizvođači bili prinuđeni da pređu na ovaj mehanizam, jedino CH Precision je razvio sopstveno rešenje. Dcs je ovaj mehanizam počeo da ugrađuje u model Rossini, dok su za top model Vivaldi i dalje rezervisani preostali primerci Esoteric VRDS transporta. Imaju naravno i Marantz i Denon ovaj transportni mehanizam u svojim SACD plejerima, ali nijedan ne može da se koristi kao SACD transport.

to je = nema :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Aurelijano Buendija said:

može ali ne u DSD formatu - imam Marantz UD-7007, SACD signal prosleđuje na eksterni DAC preko SPDIFa..

P.S. šta emituje preko HDMI AV Pure Audio porta, ne znam i nemam način da proverim

Mozes da proveris. Ako se ne varam imas na DAC-u HDMI ulazni konektor za I2S. I pretpstavljam da radi.

Smanji pot na preampu blizu nule. Tek da moze da se cuje...

ubaci neki SACD i setuj na upravljacu (stranica 17 u user manualu), setuj AV pure direct (stranica 27) "

 "The HDMI OUT AMP(AUDIO) connector stops video signals and outputs audio signals."

Sa postojecim dacom koji NE podrzava DSD trebalo bi da dobijes "krckanje" i veliku kolicinu distorzije. To Znaci da je u pitanju DSD tip digitalnog signal aa ne I2S. I najverovatnije ce tako i biti.

Sledece bi bilo da proveris sa nekim dacom koji moze da konvertuje DSD. Za DSD isti raspored pinova jedina razlika je da pin (ili 2 pina ako je balansorani iz;az u pitanju).

I2S DATA   /   DSD L
I2S CLK     /   DSD CLK
I2S FSCLK /   DSD R

Medjutim ovo sto @Zexx kaze moze da se desi i u tom slucaju AKO player zahteva povratnu informaciju od sledeceg uredjdja da moze da reprodukuje DSD, nece to dobiti pa ce stopirati DSD na HDMI-u sto ce rezultirati tisinom na zvucnicima, ILI ce prebaciti u I2S mode pa ce i sa SACDom dac reprodukovati materijal. Ovo prvo je verovatnije.

Medjutim ta povratna informacija AKO je neophodna, bice neajverovatnije na nekom od slobodnih pinova HDMi konektora i u obliku logicke 0 ili 1 (najverovatnije 3.3V kao "1").  Ne verujem da je to neki sled kodova nekog mikokontrolera koji se nalazi u sedecem uredjdaju, jednostavno da se ne bi mesali razliciti tipovi signala. kroz zajednicku infrastrukturu.. Ako je potreban taj signal na nekom od pinova da bi uredjaj radio u DSD modu onda moze da se "emulira" i dovede prost signal ALI uz konsultaciju service manuala gde ce biti tacno obelezeno koji je to pin i videce se koja logicka vrednost je porebna sa izbor I2S ili DSD. Ako je to uopste potrebno...

Mislim da to nece biti slucaj i da je verovatnije da na nekom od slobodnih pinova postoji infrmacija IZ platera kojom se vrsi izbor DAC-a i to najverovatnije logicka "1". Ikoja govori koji tip podataka je na izlazu iz HDMI-a. (Isto kao i u slucaju sa USB interfejsima...)

Postoji i opcija da se odredi vizuelnim putem da li je DSD signal na izlazu ali za to je potreban osciloskop. Ne neki svemirski nego obican. Linija FSCLK je I2S linija koja odredjuje sampling rate i koji podaci idu na koji kanal. Ona je najmanje frekvencije. Najveci prozori na ekranu kada I2S radi. Kada radi DSD ta kinija mora da pokazije na oscilockopu "isto" kao i data linija. asumicno rasporedjene "prozorcice" velicine idte kao i DSD CLK linija koja je uniformna ravnomerno se smenjuju

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Majda said:

Mozes da proveris. Ako se ne varam imas na DAC-u HDMI ulazni konektor za I2S. I pretpstavljam da radi.

Smanji pot na preampu blizu nule. Tek da moze da se cuje...

ubaci neki SACD i setuj na upravljacu (stranica 17 u user manualu), setuj AV pure direct (stranica 27) "

 "The HDMI OUT AMP(AUDIO) connector stops video signals and outputs audio signals."

Sa postojecim dacom koji NE podrzava DSD trebalo bi da dobijes "krckanje" i veliku kolicinu distorzije. To Znaci da je u pitanju DSD tip digitalnog signal aa ne I2S. I najverovatnije ce tako i biti.

Sledece bi bilo da proveris sa nekim dacom koji moze da konvertuje DSD. Za DSD isti raspored pinova jedina razlika je da pin (ili 2 pina ako je balansorani iz;az u pitanju).

I2S DATA   /   DSD L
I2S CLK     /   DSD CLK
I2S FSCLK /   DSD R

Medjutim ovo sto @Zexx kaze moze da se desi i u tom slucaju AKO player zahteva povratnu informaciju od sledeceg uredjdja da moze da reprodukuje DSD, nece to dobiti pa ce stopirati DSD na HDMI-u sto ce rezultirati tisinom na zvucnicima, ILI ce prebaciti u I2S mode pa ce i sa SACDom dac reprodukovati materijal. Ovo prvo je verovatnije.

Medjutim ta povratna informacija AKO je neophodna, bice neajverovatnije na nekom od slobodnih pinova HDMi konektora i u obliku logicke 0 ili 1 (najverovatnije 3.3V kao "1").  Ne verujem da je to neki sled kodova nekog mikokontrolera koji se nalazi u sedecem uredjdaju, jednostavno da se ne bi mesali razliciti tipovi signala. kroz zajednicku infrastrukturu.. Ako je potreban taj signal na nekom od pinova da bi uredjaj radio u DSD modu onda moze da se "emulira" i dovede prost signal ALI uz konsultaciju service manuala gde ce biti tacno obelezeno koji je to pin i videce se koja logicka vrednost je porebna sa izbor I2S ili DSD. Ako je to uopste potrebno...

Mislim da to nece biti slucaj i da je verovatnije da na nekom od slobodnih pinova postoji infrmacija IZ platera kojom se vrsi izbor DAC-a i to najverovatnije logicka "1". Ikoja govori koji tip podataka je na izlazu iz HDMI-a. (Isto kao i u slucaju sa USB interfejsima...)

Postoji i opcija da se odredi vizuelnim putem da li je DSD signal na izlazu ali za to je potreban osciloskop. Ne neki svemirski nego obican. Linija FSCLK je I2S linija koja odredjuje sampling rate i koji podaci idu na koji kanal. Ona je najmanje frekvencije. Najveci prozori na ekranu kada I2S radi. Kada radi DSD ta kinija mora da pokazije na oscilockopu "isto" kao i data linija. asumicno rasporedjene "prozorcice" velicine idte kao i DSD CLK linija koja je uniformna ravnomerno se smenjuju

Mnogo si bre ovo zakomplikovao, a bez ikakve potrebe jer sve piše u specifikacijama uređaja. Da ponovim još jednom, I2S preko HDMI nema nikakve veze s HDMI standardom osim što koriste isti fizički konektor. Ne može se povezivati HDMI izlaz na ovom konkretnom Marantz plejeru s I2S ulazom na DAC-u jer su ta dva formata potpuno različita i nekompatibilna, niti je realno očekivati da plejer u ovoj klasi cene ima I2S izlaz koji nemaju ni višestruko skuplji uređaji. Dodatno, postoji mogućnost oštećenja nekog od uređaja kod ovakvih eksperimenata, a evo šta kaže M2Tech na tu temu za svoj Hiface Evo Plus D2D konverter:

image.png.2a5df5dd7f4e42c48b9a51e2bdc5723a.png.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Zexx said:

Kako nema, ovde su pomenuta najmanje dva, dcs Rossini i PS Audio PerfectWave?!

Mislio sam samo u obliku transporta - bez integrisanih DAC-ova...

Da sa tim sto i Rossini i PSaudio imaju "DSD" izlaze u obliku DoP formata...

rossini:"DSD/128 in DoP format. Operates in Class 1 or 2 mode."

Rossini koristi transport firme Stream Unlimited jpl-2800 silver strike

https://docs.wixstatic.com/ugd/a83b4d_bd03da721f94481582667f1ab980f2c5.pdf

PS audio je obelezio digitalne izlaze na uredjaju kao "DSD", a u manualu kao DoP. Kao i to da nema SCK izlaza. Barem nije obelezen i nema pomena u manualu...

PS audio: "XLR Balanced 2 outputs for PCM and DoP"

Razlike izmedju DSD i DoP

https://dsd-guide.com/dop-open-standard#.YP5WlSGxVGE

ovo "dsc" se odnosi na specifican tip DAC-a koji se koristi ustvari za DoP format. Kasnije cu malo vise o tome...

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Zexx said:

Mnogo si bre ovo zakomplikovao, a bez ikakve potrebe jer sve piše u specifikacijama uređaja. Da ponovim još jednom, I2S preko HDMI nema nikakve veze s HDMI standardom osim što koriste isti fizički konektor. Ne može se povezivati HDMI izlaz na ovom konkretnom Marantz plejeru s I2S ulazom na DAC-u jer su ta dva formata potpuno različita i nekompatibilna, niti je realno očekivati da plejer u ovoj klasi cene ima I2S izlaz koji nemaju ni višestruko skuplji uređaji. Dodatno, postoji mogućnost oštećenja nekog od uređaja kod ovakvih eksperimenata, a evo šta kaže M2Tech na tu temu za svoj Hiface Evo Plus D2D konverter:

image.png.2a5df5dd7f4e42c48b9a51e2bdc5723a.png.

Ovo za HDMI sto si ti napisao, I ja sam napisao barem 2 X u nekom bliku u prethodnim postovima. Da ponovim OD HDMI-a se koristi samo fizicka infrastruktura, konektor, IC driver. Tip signala koji se koristi je potpuno drugaciji.

Napisao sam Da NECE raditi AKO je DSD format na izlazu playera, zbog toga sto DAC prima I2S format na ulazu.

ALI da ce se pojaviti specifican sum i izoblicenja AKO je DSD format u pitanju i na osnovu toga dalje se povecava verovatnoca da je u modu playera koji sam opisao upravo DSD format na izlazu... Dalje je potrebno koristiti DSD DAC da bi noralno uredjaj mogao da se slusa... Sum i izoblicen signal se pojavljuju upravo kao posledica nekompatibilnih formata.

Samo sam predlozio logicki sled dogadjaja coveku da isproba uredjaj i opisao korak po korak da bi bilo jasnije?

Mislim da ti komplikujes uvodeci M2Tech u

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Majda said:

Mislio sam samo u obliku transporta - bez integrisanih DAC-ova...

Da sa tim sto i Rossini i PSaudio imaju "DSD" izlaze u obliku DoP formata...

rossini:"DSD/128 in DoP format. Operates in Class 1 or 2 mode."

Rossini koristi transport firme Stream Unlimited jpl-2800 silver strike

https://docs.wixstatic.com/ugd/a83b4d_bd03da721f94481582667f1ab980f2c5.pdf

PS audio je obelezio digitalne izlaze na uredjaju kao "DSD", a u manualu kao DoP. Kao i to da nema SCK izlaza. Barem nije obelezen i nema pomena u manualu...

PS audio: "XLR Balanced 2 outputs for PCM and DoP"

Razlike izmedju DSD i DoP

https://dsd-guide.com/dop-open-standard#.YP5WlSGxVGE

ovo "dsc" se odnosi na specifican tip DAC-a koji se koristi ustvari za DoP format. Kasnije cu malo vise o tome...

U pravu si, samo PS Audio PerfectWave je pravi transport, bez konverzije, a što se tiče transporta koji dcs koristi, i to si u pravu, lepo piše za pažljive na času na njihovoj stranici...:rolleyes: PS Audio ima I2S izlaz ili DoP preko AES izlaza, pa ko šta ima na konverteru... Ne znam zašto bi trebalo da postoji posebno SCLK izlaz za DoP prenos? Odvojene linije za data i clock postoje, samo na I2S izlazu. Što se tiče razlike između DSD i DoP, nema je, osim načina na koji se signal transportuje i povećanog "saobraćaja" kao posledice, što u krajnjoj liniji može da bude ograničenje za maksimalno podržanu DSD rezoluciju.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Majda said:

Ovo za HDMI sto si ti napisao, I ja sam napisao barem 2 X u nekom bliku u prethodnim postovima. Da ponovim OD HDMI-a se koristi samo fizicka infrastruktura, konektor, IC driver. Tip signala koji se koristi je potpuno drugaciji.

Napisao sam Da NECE raditi AKO je DSD format na izlazu playera, zbog toga sto DAC prima I2S format na ulazu.

ALI da ce se pojaviti specifican sum i izoblicenja AKO je DSD format u pitanju i na osnovu toga dalje se povecava verovatnoca da je u modu playera koji sam opisao upravo DSD format na izlazu... Dalje je potrebno koristiti DSD DAC da bi noralno uredjaj mogao da se slusa... Sum i izoblicen signal se pojavljuju upravo kao posledica nekompatibilnih formata.

Samo sam predlozio logicki sled dogadjaja coveku da isproba uredjaj i opisao korak po korak da bi bilo jasnije?

Mislim da ti komplikujes uvodeci M2Tech u

Sve što sam hteo da kažem je da u specifikaciji plejera jasno piše da uređaj daje DSD strim na HDMI izlazu, i da je čisto gubljenje vremena bilo kakva proba gde se očekuje da se nekim čudom pojavi I2S signal na izlazu...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Aurelijano Buendija said:

nemam, I2S je na RJ45 portu (koji je demontiran), ali moj DAC ne pušta DSD format.. a pitanje je da li na HDMI Pure Audio Portu kod UD-7007 ide I2S signal ili nešto drugo

Da sada se i ja secam... Za nijansu ce biti teze da se proveri da li je na izlazu tvog playera u SACD modu pure DSD (ili DoP)

Bice ti potreban jedan open konektor kao na slici. (Google HDMI to PCB) istog tipa (velicine) koji e na playeru i koji je na kablu.

Mozda moze da se upotrebi i neki HDMI konektor koji ima mali duze pinove pa da se doleme do neke prirucne plocice?

Pure DSD najprostije je "konvertovati" samo sa jednostavim pasivnim filterom. Na fotografije dat filter za SE verziju. za proveru mozes koristiti samo DSD +Data  linije kanala posto mislim da je kod tebe na plaery balansiran digitalni izlaz.

Sve to sam mozes da polemis potrebno ti je nekoliko elemenata Mislim da ces ovi plocicu morati da porucis... :( Imas lemilicu i ostalo...

Posto je sigurnao da na tvom playeru radi I2S, DSD se nalazi na ovim I2S pinovima (naravno SAMO kada izvor to omogucava i uz ta setovanja iz manuala).

I2S DATA   /   DSD L
I2S CLK     /   DSD CLK
I2S FSCLK /   DSD R

U ovom slucaju NIJE potrebna linija DSD CLK. Ovaj koncept ce raditi SAMO ako je pure DSD signal prisutan na izlazu. Nece AKO je I2S, DoP ili bilo koji drugi. Nece nartavno raditi ako je i DSD prisutan ALI su pogresno povezani pinovi...

Ali za sada nije poznat PinOut tog HDMI pure audio konektora... Pokusaj da pronadjes service manual tamo bi trebalo da je dat pinout

Screen Shot 2021-07-26 at 1.00.16 PM.png

Base2-1.gif

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Majda said:

Ali za sada nije poznat PinOut tog HDMI pure audio konektora... Pokusaj da pronadjes service manual tamo bi trebalo da je dat pinout

Kako to misliš nije poznat raspored pinova, pa to je HDMI standard, naravno da je poznat?!

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Zexx said:

U pravu si, samo PS Audio PerfectWave je pravi transport, bez konverzije, a što se tiče transporta koji dcs koristi, i to si u pravu, lepo piše za pažljive na času na njihovoj stranici...:rolleyes: PS Audio ima I2S izlaz ili DoP preko AES izlaza, pa ko šta ima na konverteru... Ne znam zašto bi trebalo da postoji posebno SCLK izlaz za DoP prenos? Odvojene linije za data i clock postoje, samo na I2S izlazu. Što se tiče razlike između DSD i DoP, nema je, osim načina na koji se signal transportuje i povećanog "saobraćaja" kao posledice, što u krajnjoj liniji može da bude ograničenje za maksimalno podržanu DSD rezoluciju.

Da tako je. Ali pomalo zbunjuje to sto PSaudio na sajtu i na uredjaju daje razlicite podatke... Mislim nemas nikakvih problema sigurno ako koristis njihov dac dobijes i te "specijalne" kablove i to je plug and play...

Napomenuo sam dodane linije cklock-ova zato sto vecina DAC chipova sa opcijom koriscenja DSD ulaznih podatak to traze. Na primer WM8741 PDF na stranici 63 ili ESS modeli i modeli frugih proizvodjaca. Diskretnim DSD dacovima je takodje potreban SCK (da kontrolisu shift registre a nekim diskretnim DSD dacovima + i master clock.

Samo takozvanim DSD "No Dac-ovima" nije potreban nijedan drugi sigmal sem DSD data.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Zexx said:

Kako to misliš nije poznat raspored pinova, pa to je HDMI standard, naravno da je poznat?!

Da ako se proizvodjac pridrzavao standarda? Medjutim proizvodjaci se ne pridrzavaju uvek standarda. Taj konektor na osnovu manuala u SACD+Pure Audio mod-u, gubi funkciju hdmi-a i preuzima samo audio funkciju.

Za svaki slucaj nije lose proveriti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...