Jump to content


SACD plejer koji može da parira hi-end gramofonu


NL.

Recommended Posts

Drage kolege,

Dosta sam se dvoumio da li mi je uopšte potreban SACD plejer. Ali kvalitet zvuka mog Naim CD5 XS zaostaje za mojim gramofonom, čak i kada cd koristim kao transport uz interni dac svog Linn Akurate DSM-a. Zbog toga bih rado nabavio SACD plejer koji će moći da stane rame uz rame zvuku gramofona. Čitao sam post kolege @Pedjica, gde kaže da se njegov Esoteric K-01XD sa eksternim master clock-om pokazao bolje od velike većine gramofona. To me je veoma zainteresovalo, jer mi je teško da zamislim da neki digitalni izvor može lepše i prirodnije da zvuči od vinila na dobrom gramofonu.

Pokušao sam da koristim Foobar2000 i ISO SACD ripove, ali tu nailazim na drugi problem. Interni dac u pomenutom DSM-u prihvata DSD fajlove, ali u tom slučaju mi ne radi DSP (space optimisation), pa mi to pravi probleme, jer bez DSP-a nažalost ne mogu da slušam u prostoriji u kojoj slušam.

Iako mi je jasno da su SACD-ovu skupi i retki, a da je format kao takav bio blizu izumiranja, ipak bih okušao sreću. Ovo i zbog toga što su kvalitetni vinili takođe retki i skupi, a potrebno je često nabaviti vinil star više desetina godina, pa se još kockati sa tim da li je zaista u mint ili near mint stanju… jer ako nije u dobrom stanju, to onda nije to.

Ako sam dobro ispratio priču oko izvorno digitalnih snimaka, a u moderno vreme svi su takvi, prava stvar je nabaviti cd ili jos bolje sacd (ili možda hi-res?) koji uz dobru opremu mora da svira odlično, verovatno i bolje nego moderni vinil, na koji je otisnut taj isti digitalni snimak.

Što se tiče hi-res flac-ova, kao i flac-ova u 44.1/16 rezoluciji, dostupnih preko streaming platformi, kada su u pitanju stari remasterovani albumi, nisam stekao utisak da su kvalitetniji od starih vinila, upravo suprotno, vinili mi zvuče superiorno.

Ono u šta nisam siguran jeste kako se nosi moderni SACD sa hi-res snimcima u 192/24 rezoluciji? Moguće je da tu nema velike razlike… a moguće je i da ima.

Na kraju naravno dolazi i dilema oko samog SACD plejera. On mora da bude “ekstremno učinkovit”, da bi se takmičio sa vrhunskim gramofonom. Zbog toga sam ovaj post svrstao u hi-end odeljak, jer verujem da mi je potreban SACD visoke klase. E sad koliko visoke? :) Iako sam ljubitelj Linn zvuka, zaobišao bih njihov najbolji Akurate SACD plejer, jer je poslednji napravljen 2007., a Linn je 2018.ukinuo servisnu podršku za cd plejere. 

Na stranim forumima uglavnom veoma hvale Esoteric, koji poseduje i kolega Peđica, ali je njegov K-01XD cenovno istinski hi-end, naročito sa eksternim master clock-om, gde cena takvog seta višestruko prevazilazi cenu recimo Linn LP12 gramofona u najvišoj Klimax izvedbi.

Da li bi Esoteric K-03XD mogao i do koje mere da parira? Da li je i njemu potreban eksterni master clock?

Kakvo je vaše mišljenje recimo o Marantz SA-10, koji je takođe veoma hvaljen, a upola je jeftiniji od k-03XD?

Da li postoji neki treći plejer, koji bi mogao da se nosi sa k-01XD, odnosno sa zvukom hi-end gramofona?

Pozdrav, NL.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bez master clocka i K01XD je očigledna digitalija. Tek sa master klokom i to ozbiljnim polako dolazimo do nečega. Bez toga da ulazim u cene, jasno je da ozbiljno dobar SACD setup treba da bi se približilo vrhunskoj analogiji. 

Ja sam u medjuvremenu stavio Kuzma 4Point 9 ručku i prikladan SUT svojoj EMT glavi, i sad SACD ima većinu elemenata analognog setupa ali ne i monumentalnost zvuka i emotivnu konekciju. I gde smo sad? Opet na početku. 

Stvar koja Ide na ruku SACD je ergonomija i manje “drndanja” ali kad se dobrim gram setupom dobro pogodi pesma - to je i dalje jedino dostižno master tape-ovima.

Drugim rečima, da sam na tvom mestu ne bih se upuštao u ovu avanturu i držao bih se streaminga i analogije. 

Da se dodatno ogradim — uskoro stiže ozbiljna prinova u smislu master clocka (zaključio sam da je to jedan od puteva ka digitalnoj nirvani) pa očekujte utiske u ovoj temi — i koliko se to približava trenutnom gramofonakom setupu. Stay tuned.

 

Link to comment
Share on other sites

Kao alternativu SACD, mozes potraziti DAC-ove koji hardverski podrzavaju DSD reprodukciju i asinhronu vezu sa racunarom. Npr Lampizator ima takve modele, od kojih neki podrzavaju samo DSD (PCM se konvertuje u DSD na racunar-u) ili imaju odvojenu logiku za DSD i PCM.

Jako je tesko klatitetno uporediti DSD i PCM, jer je neophodno da oba budu maksimalno kvalitetno realizovana i da je snimanje u studiju jednako prilagodjeno za oba formata. Nesumljiva prednost za PCM je znatno veci obim raspolozivih snimaka, mada ta prednost ne znači mnogo ako je moguće imati kvalitetnu PCM u DSD konverziju.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Pedjica said:

Bez master clocka i K01XD je očigledna digitalija. Tek sa master klokom i to ozbiljnim polako dolazimo do nečega. Bez toga da ulazim u cene, jasno je da ozbiljno dobar SACD setup treba da bi se približilo vrhunskoj analogiji. 

Ja sam u medjuvremenu stavio Kuzma 4Point 9 ručku i prikladan SUT svojoj EMT glavi, i sad SACD ima većinu elemenata analognog setupa ali ne i monumentalnost zvuka i emotivnu konekciju. I gde smo sad? Opet na početku. 

Stvar koja Ide na ruku SACD je ergonomija i manje “drndanja” ali kad se dobrim gram setupom dobro pogodi pesma - to je i dalje jedino dostižno master tape-ovima.

Drugim rečima, da sam na tvom mestu ne bih se upuštao u ovu avanturu i držao bih se streaminga i analogije. 

Da se dodatno ogradim — uskoro stiže ozbiljna prinova u smislu master clocka (zaključio sam da je to jedan od puteva ka digitalnoj nirvani) pa očekujte utiske u ovoj temi — i koliko se to približava trenutnom gramofonakom setupu. Stay tuned.

 

Hvala puno na odgovoru! :) Predosetio sam da je upravo master clock taj “tajni začin”. 
 

Jedva čekam da čujem utiske o novom master clocku i njegovom uticaju na opštu sliku! :) 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, hifista said:

Kao alternativu SACD, mozes potraziti DAC-ove koji hardverski podrzavaju DSD reprodukciju i asinhronu vezu sa racunarom. Npr Lampizator ima takve modele, od kojih neki podrzavaju samo DSD (PCM se konvertuje u DSD na racunar-u) ili imaju odvojenu logiku za DSD i PCM.

Jako je tesko klatitetno uporediti DSD i PCM, jer je neophodno da oba budu maksimalno kvalitetno realizovana i da je snimanje u studiju jednako prilagodjeno za oba formata. Nesumljiva prednost za PCM je znatno veci obim raspolozivih snimaka, mada ta prednost ne znači mnogo ako je moguće imati kvalitetnu PCM u DSD konverziju.

Hvala puno na odgovoru! :) Čuo sam da je Lampi zanimljiva sprava i odavno imam želju da čujem kako to zvuči. Pogotovu je interesantno to što Lampi ima i lampe :) , pa verovatno i to doprinosi da se otupi oštrica digitalije, da bi se zvuk približio analogiji.

To mi deluje kao second-best alternativa nekom gore opisanom Esoteric setupu. Naravno, veoma verovatno to jako dobro zvuči, odnosno dosta bolje od mog sadasnjeg setupa za reprodukciju digitalije.

Link to comment
Share on other sites

Kod DACa je jako bitna kompletna realizacija i u digitalnom i u analognom delu, svaki detalj utice na voicing sistema ne samo izbor cipova sto mnogi pokusavaju da banalizuju. Ja lično preferiram single end lampe kod pojačala snage, pa samim tim preferiram sto transparentiji dac i preamp a to moze da se realizuje sa i bez lampi. Mnogi ljudi koji koriste solid state pojačala žele da unesu malo "karaktera" kroz preamp i dac pa se odlučuju za lampe u tom delu.

Link to comment
Share on other sites

@NL.

Jasno ti je da SACD plejer ne koristi digitalni izlaz kod reprodukcije SACD diskova, vec iskljucivo analogni?

(u varijanti koja je kod tebe upotrebljiva)

To znaci da ne mozes za tu svrhu da ga koristis kao cist transport i sa tvojim Linn preamp-om imas duplu AD/DA konverziju, posto Linn digitalizuje analogne ulaze - inace nista od Space Optimization-a koji je tebi mandatoran.

Mada, ti tako slusas i gramofon - uz dodatnu AD/DA konverziju.

Razumem zelju za upgrade-om i pojacanjem sistema 🙂, ali malo "challenge"-ujem pristup iliti pitanje je koliko ima smisla ulaganje u vrhunski SACD plejer, a i dalje ulaganje u gramofon s obzirom na tu cinjenicu. Nesto ce se dobiti sigurno, ali isto tako ne onoliko koliko te sprave zaista mogu da pruze.

Link to comment
Share on other sites

Kolega je promenio kondenzatore na liniji signala u svom DAC-u. Stavio je bakarne umesto standardnih fabričkih. Skok je bio veliki.

Mišljenja smo da je to veoma bitna pasivna komponenta čija bi promena, stavljanjem bakarnih, donela mnogo veći napredak nego recimo promena čipa, pa čak i prežičenja uredjaja u magični mono kristal.   :)

Dva stava su izvučana.

- Ne zaslužuje svaki uredjaj bakarne kondove.

- Oni koji zaslužuju, mogu da budu bolji od onih koji dosta više plaćeni i to ako se uloži nekih +200 eurića.

Tako da se slažem sa Hajfajstom da dobar čip ne znači ništa ako i ostalo nije u kvalitetu.

Link to comment
Share on other sites

Ne sviraju komponente nego topologija, većina vrhunskih uređaja uopšte i nema ugrađene egzotične komponente. Zamena standardne komponente nekom "boutique" ne donosi nužno bolji zvuk nego drugačiji, koji ne mora svakome da se dopadne. Takođe, i te razlike su daleko od toga da uređaj automatski "prevedu" u klasu ili dve iznad...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Jasno ti je da SACD plejer ne koristi digitalni izlaz kod reprodukcije SACD diskova, vec iskljucivo analogni?

 

Једини начин да сацд плејер пусти дсд стрим је преко хдми. Не рачунам усб дак који вуче са компа.

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, gvlada said:

Једини начин да сацд плејер пусти дсд стрим је преко хдми.

With HDMI inputs, you can now play back SACD (Super Audio CD) and DVD-A (DVD Audio) discs by connecting the disc player to your DSM System. SACD content will be down-sampled to 176.4 K or 88.2 k and multi-channel audio down-mixed to stereo but this does allow high-quality playback of discs which cannot currently be ripped for streaming.

 

Najbolja opcija je balansirani ulaz.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

With HDMI inputs, you can now play back SACD (Super Audio CD) and DVD-A (DVD Audio) discs by connecting the disc player to your DSM System. SACD content will be down-sampled to 176.4 K or 88.2 k and multi-channel audio down-mixed to stereo but this does allow high-quality playback of discs which cannot currently be ripped for streaming.

 

Najbolja opcija je balansirani ulaz.

Рекох за дсд стрим. Конвертовање у пцм је друга прича, коју не бих користио. Сваки сацд има стерео и вишеканални слој, избегавати миксове. Колико не звучи лепо када се стерео развуче на више канала тако и више канала на само два.

Link to comment
Share on other sites

@R_R slicno razmisljamo ...Klimax streamer ima taj tecan gramofonski sound.Meni kojem svaka digitalija zvuci nedovoljno analogno je taj streamer bas tako zvucao da svo vreme imam osecaj slusanja gramofona i prvi i poslednji put u zivotu sam pomislio da bih mogao ziveti bez gramofona...dobro de pomislio.Topliji zvuk od Akurate.Usput i pravi par za Klimax zvucnike.

@NL. a mozemo jednom da napravimo incident u linn/linn sistemu da ponesem pod miškom lampaski preamp sa MC fono sekcijom bez digitalizacije gramofona,koja Btw. super paše sa Linn MC glavama.Ima balansirane izlaze,taman da se bocne u Klimax.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, gvlada said:

Једини начин да сацд плејер пусти дсд стрим је преко хдми. Не рачунам усб дак који вуче са компа.

Gde si nasao da Linn to podrzava?

A cak i da podrzava - kada reprodukuje DSD ne radi mu Space Optimization, kao sto je vec napisao, tako da mu je to neupotrebljivo 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, sondek said:

@NL. a mozemo jednom da napravimo incident u linn/linn sistemu da ponesem pod miškom lampaski preamp sa MC fono sekcijom bez digitalizacije gramofona,koja Btw. super paše sa Linn MC glavama.Ima balansirane izlaze,taman da se bocne u Klimax.

Baš sam to hteo da predložim da pre bilo kakve kupovine novog izvora zvuka proba gramofon sa preampom koji ne vrši ADDA konverziju

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Delija said:

Gde si nasao da Linn to podrzava?

A cak i da podrzava - kada reprodukuje DSD ne radi mu Space Optimization, kao sto je vec napisao, tako da mu je to neupotrebljivo 

Већина сацд плејера нема хдми излаз, само универзални плејери имају. Зато сам написао да једино преко њега иде дсд.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, garson said:

Sto ne probas neki DAC (iz klase koja ti odgovara), pa vidis kako to radi sa DSD fajlovima? Onda mozes da razmisljas o daljim koracima.
Aj sto SACD format izumire, nego i SACD plejera skoro i da nema vise. A SACD ripova na srecu ima puno.

To možda nije uopšte loša ideja. Izbegavao sam to ranije jer dac koji je ugradjen u moj preamp veoma dobar, pa sam računao da bi to onda bilo dupliranje resursa… ali može da se ispostavi da bi eksterni dac dao dobre rezultate 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...