Jump to content


Marko Pecotić - Uvod u hi-fi


Тодор НС

Recommended Posts

Interesantni tekstovi za početnike u hi-fi.

 

http://www.audiopuls.hr/clanci/uvod1.html

http://www.audiopuls.hr/clanci/uvod2.html

http://www.audiopuls.hr/clanci/uvod3.html

 

i jedno pitanje, da li je neko pokušao da uradi ovo:

"Kako spojiti CD player na integrirano stereo pojačalo ili A/V receiver? Pitanje zvuči previše jednostavno? Šanse su prilično velike da ćete ga spojiti na CD INPUT na pojačalu, zar ne? I učiniti ćete pogrešku! Umjesto na CD INPUT, spojite CD player putem tape monitora na TAPE IN ulaz na pojačalu, a ne na CD ulaz. Preko tape monitora je kraći put signala što može rezultirati poboljšanjem zvuka. Eventualno poboljšanje zvuka zavisi od konkretnog slučaja, tj. konkretnog sistema. Napravite taj eksperiment na vlastitom pojačalu i poslušajte moguću razliku u zvuku!"

i ako jeste kakva su iskustva?

Link to comment
Share on other sites

 Ovo je hobi i svako i cilj je baviti se njime tako da uzivas - ali neke stvari mi nisu bas onako kako ih ja dozivljavam... .

Opće uvriježeno je mišljenje da na kabele treba potrošiti 10% ukupne vrijednosti sistema, no ne bi bilo loše da to bude i do 30 ili 40% ukupne vrijednosti sistema. Postoje i audiofili koji kabel smatraju u potpunosti ravnopravnom komponentom sistema, pa će na kabel potrošiti koliko su potrošili i na pojačalo ili zvučnike.

 Ne kazem da je nebitno, ali zar je zbilja dobar izbog kupiti kabl koji kosta kao zvucnici? Nekako, ja mislim da bi vise dobili kupovinom boljiih zvucnika ili pojacala. 10% mi deluje razumno, ako imas da doplatis onoliko koliko kostaju zvucnici - onda uzmes zvucnike klasu iznad. Nekako mi je to uvek donosilo vise nego zamena kablova... 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Тодор НС said:

"Kako spojiti CD player na integrirano stereo pojačalo ili A/V receiver? Pitanje zvuči previše jednostavno? Šanse su prilično velike da ćete ga spojiti na CD INPUT na pojačalu, zar ne? I učiniti ćete pogrešku! Umjesto na CD INPUT, spojite CD player putem tape monitora na TAPE IN ulaz na pojačalu, a ne na CD ulaz. Preko tape monitora je kraći put signala što može rezultirati poboljšanjem zvuka. Eventualno poboljšanje zvuka zavisi od konkretnog slučaja, tj. konkretnog sistema. Napravite taj eksperiment na vlastitom pojačalu i poslušajte moguću razliku u zvuku!"

Za ovo konkretno sam odavno (pre jedno 15 godina) pisao da je multi channel ulaz na AVR-ovima cesto dosta kvalitetniji od ostalih ulaza - predvidjen je za kacenje SACD plejera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...