Jump to content


Sindrom kuvane žabe


Delija

Recommended Posts

Mene recimo uopste nezanima kako bi nesto zvucalo uzivo vec kako ja to zelim da cujem.

Ionako se sve svodi na stvar ukusa npr. nixie je kod mene odmah gurao stvari u bassrefleks a ja razmisljam kako bi mi legao neki dobar vufer.Meni je zelja da se najezim kad cujem neku pesmu a male su sanse da bi to doziveo uzivo bez farbe , uticaja amplifikacije itd.

Kad slusam na kompjuteru muziku (logitech z906)  pa sidjem na donji sprat i pustim dyn ja shvatim koliko sam srecan covek (zaba vec skuvana).

Znaci svi po jedan krs sistem i jedan krsten i onda uzivanje :D.

Link to comment
Share on other sites

Sindrom skuvane žabe... Kako da ne...

Opšte je poznato da svi dobri sistemi slično dobro zvuče.

Manje dobri sistemi i loši sistemi zvuče različito loše.

Pitanje je šta se tu sad skuva? Koja žaba?

Svaki dobar sistem mogu da slušam beskonačno i da uživam u njegovom zvuku sa svim različitostima bez problema.

Svaki loš sistem me nervira isto tako slično i sa dosta problema pronalazim nešto zanimljivo i vrijedno pažnje.

Ukus se gradi naravno, kao što se izgrađuju i slušalačke navike.

Link to comment
Share on other sites

Rasprava je besmislena iz prostog razloga jer oni koji nisu čuli kad zvuk sistema pređe iz reprodukcije u "muziciranje" ni ne znaju šta to znači, a oni koji znaju ni ne zanimaju se da rastumače jer znaju da ne možeš rijecima da preneseš takvo iskustvo.

Trt Milojko.

I onda filozofiranje o sviđanju i ne sviđanju, ukusima...

Kad bi smo se potrudili da naše sisteme dovedemo u red i na jedan ozbiljan nivo reprodukcije, e tek onda možemo da pričamo o ukusima i onda se svaki dobar sistem razlikuje tako što kapiraš kakav ukus domaćin preferira.

Suština je tu, uvijek ista, a različitosti su stvar ukusa i u zvuku svakog takvog sistema može beskonačno da se uživa.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Toza said:

Rasprava je besmislena iz prostog razloga jer oni koji nisu čuli kad zvuk sistema pređe iz reprodukcije u "muziciranje" ni ne znaju šta to znači, a oni koji znaju ni ne zanimaju se da rastumače jer znaju da ne možeš rijecima da preneseš takvo iskustvo.

Beket

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se vala prekuvao,prvo na slaboj vatri na ladnom naimu,a posle na vrućim lampama.Sad jos jedino u zamrzivac d klase da me stave.

Razladim ovih dana prvo dobro sobu,a onda iskljucim klimu,pa dok znoj ne potece.Sinoc zaspem pa se probudim 2 iza ponoci ,a u sobi ko pod ciradom... Kako je krenulo bice upala pluca.

Link to comment
Share on other sites

Nas slusni aparat se ne sastoji samo od usiju vec najvecim delom se proces slusanja i percipiranja zvuka odigrava u mozgu. Ljudi slusaju relativno kratko muziku - mozda par hiljada godina. Nas slusni aparat je mnogo duze naucen da opaza zvuke iz prirode koji su bitni za njegovu egzistenciju: sustanje i krckanje grmlja kada su ljudi lovili zivotinje da bi se prehranili, ili kada bi se branili od divljih zveri (mi se i danas trgnemo kada neki predmet padne na pod, sto je podsvesna reakcija na mogucu opasnost). Isto tako, ljudi ne cuju sve frekvencije podjednako: one koje se nalaze u opsegu ljudskog govora se cuju najbolje (jasno je i zasto).

Cinjenica da je opazanje zvuka kompleksan psiholoski proces znaci da dosta faktora utice na njegovo opazanje: izmedju ostalog i kultura kojoj slusalac pripada. Primeceno je da Azijati npr. su mnogo skloniji muzici koja sadrzi vise frekvencije, delimicno i zbog toga sto njihova tradicionalna muzika sadrzi dosta "zveckalica", limenih udarackih instrumenata, itd. Kod africkih naroda je stvar drugacija.

Sta je onda tu HiFi ? Teoretski posmatrano, to je uredjaj koji najbolje reprodukuje ulazni signal - idealan HiFi uredjaj na izlazu daje isti signal koji je postojao i na ulazu. Postavlja se naravno pitanje: da li je taj ulazni signal "veran" s obzirom da je i on prosao kroz sistem snimanja, koji je sve samo ne idealan ? Audiofili su skloni, iz prakticnih razloga, da ovu primedbu stave po strani, jer na nju ne mogu da uticu. Osim toga, mi znamo da ne postoji takav HiFi uredjaj koji je u stanju bez izoblicenja da na izlazu da isti signal kakav je on bio na ulazu.

I onda se u celu tu pricu ukljucuje taj nas psiholoski mehanizam opazanja zvuka - koji je kompleks sastavljen od predrasuda, iskustva, znanja, podsvesnih mehanizama (kolektivnog nesvesnog koji je sastavni deo tog kulturoloskog kompleksa), itd. itd. Zato i govorimo o subjektivnom opazanju.

I na kraju jedan primer ... Ako uzmete npr. Benchmark DAC 3 (imam ga) ili neki drugi proizvod iz poslednje generacije Benchmark uredjaja, mozete da procitate njihove karakteristike. A one su neverovatne. Nalaze se na nivou najboljih HiFi uredjaja koji su ikada napravljeni ! HiFi uredjaji koji kostaju i po deset puta vise nemaju takve merene karakteristike. Moje iskustvo sa Benchmark DAC 3 jeste da je to odlican uredjaj, i da predstavlja izuzetnu vrednost s obzirom na to koliko kosta. Ali da li je najbolji ili da li spada medju bar tri najbolja ? Naravno da ne ! Zasto ? Pa upravo zbog onoga o cemu smo govorili: proces slusanja je vrlo kompleksan i zavisi od dosta stvari. Taj subjektivni faktor se mesa i zbog njega se nikada nece svi ljudi sloziti oko toga da li je jedan konkretan uredjaj najverniji. Ali to nije jedini problem. Jedan HiFi uredjaj nikada ne svira sam, vec je uvek deo jednog sistema, koji ima pojacalo, neki izvor, zvucnike, kablove, ... Postoji bezbroj kombinacija u kojima se jedan HiFi uredjaj moze naci. Dobar HiFi uredjaj ce uglavnom zadrzati neke svoje kljucne karakteristike u raznim kombinacijama ali krajnji rezultat moze da bude veoma razlicit, narocito ako uzmemo u obzir i te spoljne faktore: sobu, kvalitet napajanja strujom, itd.

Zbog svega toga mislim da prosecan audiofil, ili ljubitelj dobrog zvuka, treba da tezi pravljenju sistema koji bi najvise odgovarao njegovoj predstavi dobre reprodukcije, ali treba da bude svestan da toj teznji nema objektivnog kraja - nema trake na cilju koju prekines kada prodjes kroz njega. Mozda je zato najbolje kada svako za sebe odluci, u jednom trenutku, sa vise ili manje zadovoljstva, da tu potragu prekine i da se orijentise na ono sto je ipak najvaznije: na slusanje muzike.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...