Jump to content


Ozvučenje za radni sto


KorteZ

Recommended Posts

Tačno je to da roba vredi onoliko koliko je neko spreman da plati.

Ali tu postoji i da spoljno tržište utiče na domaće u dobroj meri. Recimo moji zvučnici su napravljani krajem 70ih. Vidim sad da se teško mogu naći za ispod 800 eura napolje. Uglavnom je cena +1000 eura, a ja sam ih nabavio za 280 pre 10 godina. Kad vidim koliko su spolja, ne pada mi napamet da ih prodajem za ono što sam ja platio.

Šta je sa faktorom da tržište prepoznaje kvalitet? Ja recimo danas nikad nebi kupio neki današnji zvučnik jer smatram da im je užasan odnos cena / kvalitet. Kvalitet ugradjenih delova je blagi užas, što potvrdjuju i svi serviseri. Ovo važi za celu elektroniku današnju.

Tržište se onda u tom slučaju okreće starijoj robi i neminovno da joj cena raste. Ona je generacijski dokazano dobra. Samo refreš i to je to.

Na ovo opet sve zajedno utiče monetarni sistem zapada koji besomučno štampa novac već godinama. Štampa novca bez pokrića podjednako diže cenu i novoj i staroj opremi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

6 sati ranije, vdzele said:

Cenim da su još bolji kad se uradi upgrade kako je Nixie predložio.

Tu ima par nedostataka koji meni smetaju, što ne znači da će svima to da smeta. Loši kablovi, bez dampinga imaju malo drvenast prizvuk, fullranger od 3" ima lošu polarnu karakteristiku. Danas ima puno malih jeftinih visokotonaca koji bi stali napred u postojeću rupu, tako da nije neka velika rabota to sve srediti. A posle toga stvarno mnogo bolje zvuče. Što se tiče garancije koja se gubi, koga briga za cca 65eur. 

Link to comment
Share on other sites

Sta da kupi? Pa vec preporucivan Presonus Eris 3.5, verzija bez BT je oko 100e. 

Sto se inflacije tice, sve i da sad postoji nov Altec Lansing ATP3, i neka kosta 120e, ko bi platio 50e za polovan plastikaner star 20 godina? Ok, jesto to 2 puta manje od Eris 3.5, ali Presonus je nov i vrlo verovatno kvalitetniji zvucnik.

Link to comment
Share on other sites

Pa to što neko predlaže "precenjen" zvučnik star 20 godina za 50 eura, bi baš trebao da bude momenat za nekog početnika da stavi prst na čelo i razmisli.

Altec Lansing nije neko Miki maus ime u svetu haj faja. Taj model je baš odlično ocenjen širom sveta kad se pojavio. Pa je i naš poznati konstruktor / serviser Nenad Napijalo napisao da je najbolji.

http://www.nnacoustics.com/pdf/digital_april_2003.pdf

Znači tržište i dalje prepoznaje kvalitet i tako ga vrednuje. To da je taj Presonus bolji, u to sumnjam. Za Altec i dalje se mogu naći recenzije o njegovom kvalitetu, dok za taj Presonus niko neće znati za par godina. Btw on je isto plastikaner.

Sve ovo pišem, ne toliko zbog autora teme, već za širu početničku publiku da vide koliko je audio široka i duboka tema. Da tu ima jako puno da se kopa, i da su kupovine često predmet zajeba.

ps - taj altec, kad bi mu se otklonile sve te mane, mislim da bi i dalje bio najbolji u klasi. Nažalost otklanjanje mana bi koštalo više nego sam komplet. Ali ako se poznaje neki jeftin majstor .....

Inače našta bi bio ovaj forum kad bi svi samo dali link šta neko da kupi, bez nekog šireg konteksta? Ja na takve forume nebi dolazio.

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, vdzele said:

Pa to što neko predlaže "precenjen" zvučnik star 20 godina za 50 eura, bi baš trebao da bude momenat za nekog početnika da stavi prst na čelo i razmisli.

Altec Lansing nije neko Miki maus ime u svetu haj faja. Taj model je baš odlično ocenjen širom sveta kad se pojavio. Pa je i naš poznati konstruktor / serviser Nenad Napijalo napisao da je najbolji.

http://www.nnacoustics.com/pdf/digital_april_2003.pdf

Znači tržište i dalje prepoznaje kvalitet i tako ga vrednuje. To da je taj Presonus bolji, u to sumnjam. Za Altec i dalje se mogu naći recenzije o njegovom kvalitetu, dok za taj Presonus niko neće znati za par godina. Btw on je isto plastikaner.

Sve ovo pišem, ne toliko zbog autora teme, već za širu početničku publiku da vide koliko je audio široka i duboka tema. Da tu ima jako puno da se kopa, i da su kupovine često predmet zajeba.

ps - taj altec, kad bi mu se otklonile sve te mane, mislim da bi i dalje bio najbolji u klasi. Nažalost otklanjanje mana bi koštalo više nego sam komplet. Ali ako se poznaje neki jeftin majstor .....

Inače našta bi bio ovaj forum kad bi svi samo dali link šta neko da kupi, bez nekog šireg konteksta? Ja na takve forume nebi dolazio.

 

Da nemam jos uvek uz komp u Vrscu taj famozni Altec Lansing ATP3, pomislio bih da su space shuttle :rolleyes:

Bili su dobri u svoje vreme za svoju cifru i to je to. Mislim da sam ih 2004. godine platio 55€. Sa razlogom sam ih tada izabrao, naravno. Za tu cifru su davali najvise, a matorom je trebalo da mu nesto svirucka dok cacka komp. Veliki sistem (Yamaha AVR, Visaton zvucnici) koji je pored ga je mrzelo da ukljucuje :)

Microlab Solo 6C kad su se pojavili na trzistu pre nekih 13 godina nisu bili mnogo skuplji (ispod 70€) - a mnogo su bolji za muziku. Sada su preko 50% skuplji... :rolleyes:

 

EDIT: Nadjoh cenu za 6C 2008. godine - 68€.

https://www.itsvet.com/tekst/izuzetni-microlab-solo-2.0-zvučnici/1633/

Link to comment
Share on other sites

Ja se i dalje kunem u Microlab 6c. Kupio sam ih i tad pre x godina za male pare, ali i još dva seta u skorije vreme, sad po većoj ceni. Meni to i dalje vredi. Nisam ih predlagao u temi zato što prelaze budžet, a i po dimenzijama nisu za svaki sto.

 

Fun fact - 6c od nekad i od sad nije isti zvučnik. Porastao je.

bgUHU6s.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Čuo sam Microlab 6c dosta puta, pristojni zvučnici za taj novac i najverovatnije bi bili Ok za namenu koja tebi treba. 

Sa studijskim monitorima bih bio oprezan, ja se lično ne mogu navići na to jer ipak volim malo obojen zvuk.

Uglavnom ništa bez da se prethodno posluša i uporedi 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Gruja said:

Ja se i dalje kunem u Microlab 6c. Kupio sam ih i tad pre x godina za male pare, ali i još dva seta u skorije vreme, sad po većoj ceni. Meni to i dalje vredi. Nisam ih predlagao u temi zato što prelaze budžet, a i po dimenzijama nisu za svaki sto.

 

Fun fact - 6c od nekad i od sad nije isti zvučnik. Porastao je.

bgUHU6s.jpg

 

Ma pusti vdzeleta, izmislili su zvuk za ATP3 plastikanere - za sve osim za Quake  i slicne "pucacine" od igara gde treba da "gruva".

Link to comment
Share on other sites

On 6.6.2021. at 15:50, KorteZ said:

Silom prilika često radim od kuće. Obzirom da mi je glavni sistem u dnevnoj sobi, a da u radnoj nema ništa želeo bih da nabavim "nešto" za neobavezno slušanje muzike dok radim.

Izvor je TIDAL, a radni prostor skučen. Najviše bi mi odgovarali mali aktivni zvučnici, mada nisam ograničen na tu varijantu. Da li postoji pristojno rešenje za male pare?

Uvek mogu da kupim neki "plastikaner" za hiljadu-dve. Da li tu ima nešto što može da se izdvoji?

Ako neko ima nešto što se uklapa u moju priču a ne treba mu može slobodno da mi ponudi na PP.

 

Hvala unapred. Pozdrav

Aleksandar

Druze, uzmi tog Presonus-a.

Dobio si preporuku od par clanova, evo isto i od mene. Ja sam to uzeo bas za dnevnu (mada ga setam), da mi radi u fazonu 24/7/365. Mali, diskretni, mobilni.  Model je bez BT, pošto imam google chromecast audio. Non stop na on, internat radio i sl. Kada ulazim u gajbu, prvo pustim to da fercera, onda palim svetlo. Bukvalno! "Gasim" samo kada slusam glavni sistem-studijske monitore.

Zalepi one podloske sto sa njim stizu, zejebi stalke, frni ih na neku policu-sto... i cao zdravo. Mislim, 100€ ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na savetima. Nisam kupio ništa od predloženih zvučnika. U razmišljanju šta bih mogao da kupim, setio sam se da u "ostavi" imam Philips mini liniju koju sam davano kupio za ćerkinu sobu. Na liniji je otišao mehanizam za CD pa je bila zamenjena sa drugim uređajima, a ona sama bila arhivirana.

Pojačalo radi, zvučnici u drvenim kutijama, 2x10 w, ništa posebno, ali završava posao. Sluša se muzika dok se radi. Naravno da nije ni prineti glavnom sistemu, ali to se od nje i ne očekuje. Verovatno je i lošija od većine predloga iznetih u ovoj temi, ali je bolja od plastičnih PC zučnika. Možda se u budućnosti odlučim i za neki od datih predloga. U svakom slučaju da nisam pokrenuo temu nikada se bih setio da je imam.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Razmisljam o ovim Eris 3.5 za sina - ali mi treba nesto i za cerku. U oba slucaja je za deciju sobu - ali mi za nju treba nesto makar belo, kad vec nema roze. Pogledah i onaj Bose, em ne deluje tako uverljivo, em je isto crn.

 Ima li jos nesto za slicne pare? Da, znam za Kef, pitam za nesto oko stotinjak EUR

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Razmisljam o ovim Eris 3.5 za sina - ali mi treba nesto i za cerku. U oba slucaja je za deciju sobu - ali mi za nju treba nesto makar belo, kad vec nema roze. Pogledah i onaj Bose, em ne deluje tako uverljivo, em je isto crn.

 Ima li jos nesto za slicne pare? Da, znam za Kef, pitam za nesto oko stotinjak EUR

E svaka cast.  :) Pohvale za decu. Ovaj moj pilot, kad cuje ozvucenje itd. I kaze samo OK. Uopste nije na mene. 

A ucio sam ga od malih nogu.........Badava.........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...