Jump to content


Kako pravilno ući u head-fi svet


srdjan_cvetkovic

Recommended Posts

Pitanje je možda jednostavno, ali mislim da ipak nije….bar meni nije.

Planiram da osmislim jedan solidan sistem za sluške, ali pošto sam u ovom svetu totalni duduk, rekoh da pitam edukovanije.

Šta se prvo kupuje, sluške ili pojačalo? Pretpostavljam kao što kod HiFi sistema prvo uzimaju zvučne kutije, pa prema njima uparuje ostalo, ovde su to slušalice?

Kako odabrati adekvatne slušalice? Otvorene ili zatvorene? Da li je u startu bitno na koliko su oma ili je to samo posle važno kad se bira odgovarajuće pojačalo?

Mislim da je ovo i previše za početak.

Hvala svima unapred.

Link to comment
Share on other sites

Ako uzimaš dinamičke slušalice, onda će ti skoro svako pojačalo pasovati, ali treba se raspitati šta se uklapa sa čime u smislu kvaliteta zvuka. To je za razliku od zvučnika i pojačala lako probati pri kupovini. Stvari su jednostavnije nego sa zvučnicima, jer nema tu sobne akustike, veličine sobe i tih problema.

Ja bih prvo odabrao slušalice pa onda tražio pojačalo za njih.

Što se tiče principa rada, otvorene smetaju okolini, zatvorene ne. Leti ne valjaju ni jedne. Podnošljive su samo one male super lagane što ne zatvaraju uši.

Ako uzimaš neku egzotiku, elektrostatičke recimo, onda ne znam. Za takve stvari se moraš dobro naguglati.

Sećam se nekih starih elektrostatičkih, Beyerdynamic ET1000 beše ili tako nešto (prve i jedine takve koje su pravili u BD koliko znam). Njima je trebalo pojačalo minimum 2x25W na 8oma da bi radile kako treba (tako reče ortak koji ih je posedovao).

Slušalice baš i nisu dobre po sluh, ako se puno koriste.

Link to comment
Share on other sites

moj komentar:

kao i sve, prvo, za kakvu muziku i u kojim uslovima ce se koristiti (kao i cenovni rang)
naravno, najbolje je ako nemas neke pri ruci, da probas par (razlicitih) modela da vidis sta ti najvise odgovara (slusalice su najsubjektivnija komponenta, pa je pitanje i da li ti leze na glavi, tj koliko ti odgovaraju ili smetaju)
Na zalost (naravno, vise moju nego tvoju) meni su Grado 325 otisle (nakon 10 godina intezivnog koriscenja). Druga stvar, ako se ne varam, koliko smo pricali, ti trenutno nemas izlaz sa slusalice, te bi tu trebalo naci resenje.
Bitna stvar, otvorene/zatvorene. Daleko je manji broj zatvorenih slusalica u visem rangu nego otvorenih, ali to opet ima svoje ovo i ono.... 

mogu nesto da ti predlozim, to bih preko PP

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, R_R said:

da se prošetam i isprobam koliko god mogu različitih vrsta i tipova

Nisam čitao iskustva drugih, nisam neki fan sluški, verovatno ima dosta o tome i ovde na forumu.

Inače imam prastare Sennheiser HD430 koje više nemaju basa, verovatno se stvrdla membrana. Kupio sam skoro Superlux HD681 slušalice, milina kako sviraju za 30eur. To mi je za PC, laptop, SMSL B1 ili mobilni, i to povremeno koristim. Imam i Sennheiser PX100II, to nisu slušalice nego Subwoofer, samo bas i neke naznake visokih.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, R_R said:

Šta se prvo kupuje, sluške ili pojačalo? Pretpostavljam kao što kod HiFi sistema prvo uzimaju zvučne kutije, pa prema njima uparuje ostalo, ovde su to slušalice?

Наравно да је тако, лакше је дотерати амп према слушалицама :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Kao i svaka tema, otići će ovo vrlo brzo u ambis.

Ja sam prošle godine birao i kupio slušalice. Tražio, probao, tesitrao... ali sam spustio na samo 2 modela. I na kraju sam uzeo treći model: zbog dizajna, kvaliteta izrade. Sva tri modela su odlična, zvuče sjajno sa mojim pojačalom za slušalice. Ali eto, kao što jednom rekoh treba malo i srce poslušati.

Tako da, kreni prvo odaberi dva eventualno tri modela i lagano....

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Dragan Penev said:

Kao i svaka tema, otići će ovo vrlo brzo u ambis.

Зашто се онда мучити?

27 minuta ranije, Dragan Penev said:

Sva tri modela su odlična, zvuče sjajno sa mojim pojačalom za slušalice.

Ево могућност да тема не иде у амбис. Наиме:

  1. Која су та три модела?
  2. Који је финални избор?
  3. Које је појачало за слушалице?

Почећу ја:

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, InSides said:

Ово би био систем независан од система где је Devialet, или би ишао као додатак њему?

Питам за непознанице око извора.

Potpuno nezavistan od Devialeta, ali u duhu onoga što sad imam - sluške + all-in-one (LAN strimer, DAC, pojačalo za slušalice).

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, InSides said:

Зашто се онда мучити?

Ево могућност да тема не иде у амбис. Наиме:

  1. Која су та три модела?
  2. Који је финални избор?
  3. Које је појачало за слушалице?

Почећу ја:

 

1. Preferiram otvorene

2. Finalni izbor nikad nije finalni

3. All-in-one

Link to comment
Share on other sites

moji predlozi za pocetak (u sklop mog predloga Grado 325), da bi se lagano uslo u svet slusalica

Grado sr80 (sad je izasla serija X, tj 80x). Cena ~100€, otvorene, po meni, stvarno su svestrane. Zvuk 80-ca oslikava otrprilike zvuk ostalijh Grado modela (naravno, veci/jaci modeli pruzaju vise, ali je u sustini taj tip zvuka).
mogu da se pogone i sa mobilnog telefona, te ce verovatno neko od ukucana biti zadovoljan poklonom ako se ti odlucis za sledeci korak 
zvuk mi je je cist, jako precizan, ne ocekivati BOOM BASS zvuk, tu su blago slabije ali meni to odgovara, pogotovu ako je jazz zvuk... Ja sam ih koristio najvise za jazz/blues, akusticne snimke i sl

HiFi man ima sirok dijapazon magneplanara (jedan od osnovnih modela HE400i ~200€m te bi mogle da se probaju a da se ne zazali za grdnim parama). Muka je sto ne znam koliko su dostupne kod nas (zastupnik je Av impuls)
Na njima vise volim da slusam klasicnu muziku  ali daju opasno lep zvuk (jedini put kad sam osetio bas u stomaku, i to pri laganom slusanju). Problem sa njma, ako osete i trunku slabog snimka, kompresije i sl, to ce lepo predociti :)

---
ovo naravno navodim prema licnom ukusu i osecaju koliko su svestrane, a i, u skladu sa temom, kako uci u svet slusalica
prvo probati osnovne osnovne modele da bi se otprilike znalo ko kakav zvuk nosi sa sobom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...