Jump to content


Bookshelf do 80.000 din (novi u radnji)


Shang Tsung

Recommended Posts

43 minuta ranije, misko1989 said:

Da, sony... da meni treba za ovakvu namenu, probao bih. Moze to lako da se proda ako sve ovo ispod nema veze s' vezom...

https://gigatron.rs/zvucne-kutije-i-razglasi/sony-zvucnici-sscs5-384404

Taj SONY bi bio sasvim korektan predlog da nije skoro tri puta skuplji kod nas nego u USA, onda bi i upgrade od 285$ imao smisla.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, somilenko said:

Rekao bi da je sve to individualno, samo ću postaviti jedno pitanje, šta više zvoni kada se udari čekićem, čelična cev ili drvena gredica, pa se odatle može zaključiti šta će više da farba zvuk a šta brže disipira energiju.
Da li se to nekome više sviđa ili ne je sasvim drugačija kategorija. Drvo ima bolja samodampirajuća svojstva od čelika, drveni mostovi nemaju problem sa marširanjem vojske preko njih, dok čelični i mostovi od prednapregnutog betona imaju (beton se prednapreže čeličnim sajlama). Ko god se peške penjao na Ajfelov toranj, zna na šta mislim...
Naravno da punjenje peskom pomaže ali ne lišava čelik rezonance u potpunosti.
No sve ovo nije tema, čovek pita za zvučnike a mi mu uređujemo stan...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Ka da su stalci u pitanju ne fercera to tako, drvo ne disipira energiju nego je, isto kao i kamen vraća zvučniku i onda se zvuk zamuti. Isti problem i sa kamenim podlogama.

Stalak ima zadatak da odvede vibracije i da ih upije.Tako da metalni stalci delimično punjeni damping materijalom, pesak, sačma ili slično, su se pokazali najbolje, što naravno nije isključivo, sto posto i uvek, ima zvučnika koji bolje rade na drvenim stalcima, ali su retki....

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Shang Tsung said:


Mozes i peskom da napunis taj akvarijum, pa opet nece biti to?
Stra trebam da dobijem sa dedicated stalcima sto nemam sa imrpvizovanim stalcima? (Iako ovo nije tema uopste, ali hajde da udostojim pitanjem)

На форуму си седам година и тражиш објашњење шта добијаш правим сталцима за звучнике?

Није ово за тебе... добре су ти те комоде...

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, gvlada said:

На форуму си седам година и тражиш објашњење шта добијаш правим сталцима за звучнике?

Није ово за тебе... добре су ти те комоде...

Tema uopste nije o stalcima ;)

Hvala svakako sto si mi skrenuo paznju za neko buduce vreme.

1 sat ranije, SUROKVL said:

Ka da su stalci u pitanju ne fercera to tako, drvo ne disipira energiju nego je, isto kao i kamen vraća zvučniku i onda se zvuk zamuti. Isti problem i sa kamenim podlogama.

Stalak ima zadatak da odvede vibracije i da ih upije.Tako da metalni stalci delimično punjeni damping materijalom, pesak, sačma ili slično, su se pokazali najbolje, što naravno nije isključivo, sto posto i uvek, ima zvučnika koji bolje rade na drvenim stalcima, ali su retki....

Fino objasnjenje. To me zanimalo.

1 sat ranije, SUROKVL said:

Ovakvih sivih imam trojicu, a crno-bele moram da prebrojim :D

Mackarnik :D

Link to comment
Share on other sites

Ka da su stalci u pitanju ne fercera to tako, drvo ne disipira energiju nego je, isto kao i kamen vraća zvučniku i onda se zvuk zamuti. Isti problem i sa kamenim podlogama.
Stalak ima zadatak da odvede vibracije i da ih upije.Tako da metalni stalci delimično punjeni damping materijalom, pesak, sačma ili slično, su se pokazali najbolje, što naravno nije isključivo, sto posto i uvek, ima zvučnika koji bolje rade na drvenim stalcima, ali su retki....
A može se recimo zastupati i teorija da čelik jednostavno rezonira u tako zvanom presence opsegu (naravno u zavisnosti od prečnika, geometrije i debljine zida cevi) i bude taj opseg naglašeniji pa se dobije osećaj povećane jasnoće, što drvo ne radi. Vibracije se pretvaraju u toplotu unutrašnjim trenjem u samom materijalu, što je materijal krući, to se sporije dešava (to u slučaju vaših podloški radi kretanje kuglica, da je u pitanju samo čelični cilindar, to se ne bi dešavalo), no opet, nije ni važno, svakako treba probati, pa čuti šta kome više odgovara i to odabrati za sebe. Čuo sam i jedne i druge da rade i dobro i loše, naravno, nisam čuo sve pa da se usudim da generalizujem.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ja ne zastupam ni jednu teoriju, teorije su samo naše ograničeno viđenje beskonačnih pojava, po sistemu kako mali Perica to zamišlja.

U jednom se slažemo, treba probati i čuti, bez mnogo predrasuda, ima mnogo više loših nego dobrih rešenja svih vrsta, a dobrima je zajednička jedna stvar, rade dobro, bez obzira na tip rešenja. Takože se slažemo da treba probati, pa šta ko voli.

Ja probao svašta, zato sam i pisao sve to, nije mi Amir ništa došapnuo :D

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, nkrgovic said:

 Pade mi na pamet, malo preko budzeta doduse - ATC SCM7 ? Mozda...

ATC je mnogo preko budzeta.

Uz to trazi mnoooogo kvalitetno pojacalo s to znaci i dosta para.

Nisam stekao utisak da je nebo granica kad je budzet u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

I onda se svi na forumu čude što neko ko otvori temu sa pitanjem šta da kupi ne kupi ono što mu je preporučeno...

Neka neko proba da sumira preporuke pa će videti na šta se svodi...

Mene iskreno ne bi čudilo da se čovek odluči za novu mašinu za sušenje veša na osnovu ove teme...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, SUROKVL said:

Drveni stalci (drvo, medijapan, univer šper i slično) uglavnom ne valjaju i većina zvučnika ne radi na njima kako treba

sem onih koji valjaju na kojima neki zvučnici rade fenomenalno (sonus faber npr).

nebitno za pokretača teme, koji nije napisao da je gejmer što dosta sužava polje izbora od ponuđenog na samo jedno - klipsch.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, eleniko said:

sem onih koji valjaju na kojima neki zvučnici rade fenomenalno (sonus faber npr).

nebitno za pokretača teme, koji nije napisao da je gejmer što dosta sužava polje izbora od ponuđenog na samo jedno - klipsch.

Ako pročitaš sve što sam napisao u ovoj temi, ja navedoh da ne generalizujem da su metalni stalci uvek, nego u najvećem broju slučajeva bolje rešenje.

Sonusi rade dobro na tim stalcima jer su oni fabrički projektovani za njih, mada, iz iskustva, oni kada rade dobro, rade to i  i na metalniom stalcima, zato što je to dobar zvučnik. Ima tu još slučajeva sa fabrički pripadajućim stalcima. pogotovo kada je u pitanju italijanska škola, zatim USHER, itd.

Mada moram da zapazim da je većina njih (Sonusi, Diapazon, Chario....) što bi rekli "predizajnirana" odnosno da je dobar deo budžeta potrošen na izgled, u marketinške svrhe i da je on sam sebi svrha.Nemoj samo da me neko ubežuje kako su kožura i drvo korišćeni radi boljeg zvuka..:P

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, SUROKVL said:

Nemoj samo da me neko ubežuje kako su kožura i drvo korišćeni radi boljeg zvuka..:P

Za kožu ne znam, verovatno je samo za ulepšavanje, ali drvo i pripadajuće rezonancije su deo tog zvuka, kao recimo kod Harberth. Svaka kutija ima znatno veću površinu od membrane drivera, i ona se čuje kod svih zvučnika zavisno od količine ukrućenje i dampinga koji su primenjeni. Kako će zvučati kutija, takođe zavisi od principa rada. Kod kompresionih je to najviše izraženo, kod OB najmanje jerbo i nema kutije.

Link to comment
Share on other sites

Isto tako i prednjica obložena kožom utiče na refleksije od prednje ploče u nekoj meri i takođe daje određeni "šmek" zvuku kutija. Mora li baš biti koža, ne mora, ali meni bolje izgleda od npr. Wilson Audio "etisona", sada šta bolje od ta dva radi posao, ne znam...

Link to comment
Share on other sites

Itison radi posao koji koža ne može nikako, to sam i sam primenio na svojim skromnim zvučnjacima bilo mi je puno  lakše nego ukopavanje drivera u ploču (onaj filc za profi kutije, dva sloja po 3mm). Prigušenje bliskih refleksija, čuje se malo, ali malo po malo ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...