Jump to content


Pomoc oko zvucnika


meatxisxmurder

Recommended Posts

Treba mi pomoć oko izbora zvucnika. U pitanju je dnevna soba od oko 25m2, trenutno od opreme imam samo gramofon denon dp 300f koji ceka zvucnike da bi se koristio :). Muzika koja bi isla je rep, soul, punk... 

Htela sam kupiti kanto yu 6, ali kada sam cula uzivo nije mi se svideo zvuk previse je tanak. Za sada se razmisljam oko elac debut b6, ali bih mozda pre nekog lepseg dizajna. Meni se npr svidja dizajn Marshall zvucnika, ali pretpostavljam da oni nisu bas sjajni?

Trazim bookshelf zvucnike u cenovnom rangu 500-700e za par.

I posto se ne razumem bas tehnicki kako sve to funkcionise da li bi mi trebali i kablovi pored toga koje bih morala da kupim da bih mogla da povezem gramofon i zvucnike?

s obzirom da nemam za sada neku veliku kolekciju ploca da li bi mi trebao neki risiver kako bih povezala zvucnike i spotify npr? I koji preporucujete?

hvala najlepse :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ovako stoje stvari, između tog gramofona i pasivnih zvučnika potrebno je još i pojačalo koje ima ulaz za gramofon (MM). Ako je budžet 700eur, recimo na zvučnike nek ide 400 na pojačalo 300. Potrebni su i kablovi od pojačala do zvučnika.  Ako su mali zvučnici, onda su potebni stalci za njih ili da idu u neku policu.

Postoji i opcija pretpojačalo sa gramofonskim ulazom plus aktivni zvučnici (u njima su pojačala).

Pretpostavljam da samo novi uređaji dolaze u obzir?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nixie said:

Ovako stoje stvari, između tog gramofona i pasivnih zvučnika potrebno je još i pojačalo koje ima ulaz za gramofon (MM). Ako je budžet 700eur, recimo na zvučnike nek ide 400 na pojačalo 300. Potrebni su i kablovi od pojačala do zvučnika.  Ako su mali zvučnici, onda su potebni stalci za njih ili da idu u neku policu.

Postoji i opcija pretpojačalo sa gramofonskim ulazom plus aktivni zvučnici (u njima su pojačala).

Pretpostavljam da samo novi uređaji dolaze u obzir?

@Nixie hvala puno na odgovoru i na savetu. Mislila sam da zvucnici idu pored gramofona kao na slici.

Da li mislis da bi bolje bilo da budu ovako u polici nekoj ili da nabavim i neke stalke za njih? (Slika broj 2)

Ovi kanto zvucnici imaju pojacala u njima, ali nazalost kao sto sam spomenula zvuk im nije bas sjajan.

Samo bi novi uredjaji dolazili u obzir jer iskreno ne razumem se u ovo pa kada bih kupila polovno vrlo verovatno bi to moglo i da ne radi uopste, a ja ne bih primetila :).

CB999622-5F4C-42CA-85D8-8F8D88474808.jpeg

D4D2D054-6A8E-498E-B4BD-DC7E6E3C704C.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Sad sam pogledao, taj gramofon ima u sebi odgovarajuće pretpojačalo, znači mogao bi se povezati na neke aktivne zvučnike. Ali tada slušaš samo ploče. Za Spotify i slično potreban je još jedan uređaj, ali ja ti nisam baš stručan za te kombinacije.

https://www.techradar.com/reviews/denon-dp-300f

Zvučnici nikako ne smeju stajati na istoj polici gde je gramofon, vibracije koje prave izrazito negativno utiču na zvuk. Recimo neki mini zvučnici se okače na zid pomoću nosača, i onda si mirna što se tiče vibracija. Ili se kupe podnostojeći pa se udalje od gramofona, sve zavisi koliko prostora imaš na raspolaganju.

Nadam se da će se još neko javiti sa predlozima. U suštini, ne treba toliko puno da ulažeš u zvučnike obzirom na kvalitet gramofona. Možda je bolja opcija risiver plus pasivni zvučnici gde je znatno veći izbor. Ili strimer pa aktivni zvučnici, na strimer priključiš gramofon i LAN pa imaš sve. Ima i strimera sa ugrađenim pojačalom, na njega se priključuju pasivni zvučnici. U svakom slučaju imaćeš mnogo bolji digitalni zvuk od analognog sa gramofona.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Nixie said:

Recimo neki mini zvučnici se okače na zid pomoću nosača

@meatxisxmurder, ako ti se ne pravi rebalans budžeta zbog stalaka za zvučnike, onda ovaj predlog treba uzeti u najozbiljnije razmatranje i po mogućstvu poslušati zvučnike koji su projektovani da rade upravo na zidu, kao npr. Dali Oberon on-wall. Oni se i uklapaju u budžet (oko 500e), mada će onda biti malo tesno za pojačalo. 

Link to comment
Share on other sites

U sustini nam je dosta slobodan prostor za sada :) (iza mesta gde je fotkano je i trpezarija sa kuhinjom - sve spojeno u jednoj prostoriji).

Zvucnike bih stavila na zid, ili na stalke pored polica koja se nalazi ispod televizora. Ili mislite da je pametnije pozicionirati ih od prozora ka mestu sa kog sam slikala.
Za dali oberon kazu da im je bas dosta ogranicen iako lepo izgledaju, ali ih ni nemaju kod nas. 
Stvarno nisam pametna. Skup je ovo sport :( 
Razmisljam da sacekam sledecu godinu kada skupim jos neki novac pa da uzmem wharfedale linton sa stalcima, al onda treba i neko fensi pojacalo...
A sada da uzmem neke male zvucnike cisto da bih mogla da koristim gramofon pa da ih prebacim kasnije u spavacu sobu. 
A opet ne znam ni da li sam toliko profi da cu cuti razliku izmedju opreme od 500-700e ili one od 1500e.

87122AFD-F80B-4DBC-BF43-965C56A37BD6.jpeg

5ABB4E11-C382-486C-9FEE-4986BABB35B0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

За почетак попни на спрат или уклони ужи део те лепе полице , тиме ћеш добити простор за сталке које ћеш користити уз првобитне звучнике. 
И, без журбе ;)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, meatxisxmurder said:

Za dali oberon kazu da im je bas dosta ogranicen iako lepo izgledaju, ali ih ni nemaju kod nas.

Imaju.

https://audioplus.rs/proizvod/939/DALI Oberon ON-WALL

Ne plediram, samo kažem. 

E sad, u tom cenovnom razredu svaki zvučnik će biti negde ograničen. Zato poslušaš kad već možeš, pa neka ti tvoje uši kažu da li i sa kojim ograničenjima bi mogla da živiš. Ne veruj baš mnogo recenzijama. 

Link to comment
Share on other sites

Pojma nemam, druga mi je koncepcija. :D

Ja sam sestri napravio sledeći sistem za male pare: SMSL B1 Bluetooth risiver, onda pušta muziku sa svega živog, tablet, D3, mobilni i laptop. Sony TAN 15F pojačalce koje sam opravio i unapredio, (preamp ne treba nikakav, čist višak), Wharfedale Diamond 11.1 lagano prepravljeni i MA aktivni SUB. To sve zajedno izađe oko 550-600eur, ima i pravljenih kablova naravno. Osim SMSL, sve je polovno bilo. Mislim da svira mnogo bolje nego što je bilo ulaganje, makar basa ne fali nikad.

U ovom slučaju mogao bi ići neki strimer i mali aktivni zvučnici na zidne nosače kao najjednostavnije rešenje, a posle se doda SUB da popuni što nedostaje.

Mislim nije jednostavno uraditi nešto smisleno, da bude novo a za malo para. Osim toga gramofon je dosta limitiran zvučno, više dođe za zabavu, zato bih forsirao digitaliju jer će bolje zvučati, i slušaće se 90% vremena. Zbog gramofona mora imati neki uređaj sa Line ulazom, zato kažem strimer je možda najbolje rešenje, ali da ne bude preko 300eur, da ostane 400 za zvučnike.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nixie said:

 samo Wharfedale preskoči, najozbiljnije. :D

eeeeej! :D

interna sala na stranu, ako je to gramofon koji nije u planu da se menja za nesto bolje, slazem se sa Nixiejem da verovatno ne vredi preterano ulagati... Vidim da ovo hvale po netu i mislim da vredi cuti: Sony i za pojacalo Onkyo. Onda ostane i za Intel NUC kao pc za pustanje muzike. 

Link to comment
Share on other sites

Ima u 4 Audio paket: Yamaha RN303D risiver sa Monitor Audio MA100 zvučnicima sve đuture 599eur. Tu može da se kači svašta,  TV, laptop, mobilni i gramafon na line ulaz. Imaće i Tidal preko SBB uskoro. To recimo treba otići i poslušati ako ima mogućnosti. Ne očekivati čudo naravno. Poslušati i neki skuplji paket, čisto da se stekne predstava.

Link to comment
Share on other sites

Bolje da ja ništa ne prepravljam, nego da valja u startu. :D

Već vidim sledeće pitanje, koji SUB za Oberona.

Dali zvučnici su tradicionalno znatno svetlijeg zvuka od Wharfedale recimo. Od tih maleckih imaš Dali Spector 2 i Dali Oberon 1, dobro su ocenjeni i jeftiniji od tih zidnih Oberona, a mogu ići ladno na zid na neke nosače. Usput probaj i Yamaha risivere (RN303D, ili bolje RN402D) u Audio plus u kombinaciji sa Dali. Aktivni SUB je skoro obavezan uz to sve, ali može doći u nekoj drugoj fazi kad se malo skupi parica.

Ako pazariš risiver i zvučnike, preporučujem ove kablove do zvučnika. Nemoj kupovati knap dužinu, nek bude malo više nego što treba. Ako je risiver na polici, a zvučnici iznad na zidu potrebna je neka mehanička podrška za kablove do zvučnika, kako ne bi sva težina kabla bila na konektorima, recimo plastična kanalica.

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=15012000&pid=15012012

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...