Jump to content


Ispravljanje ploca


pollux

Recommended Posts

Hvala na informacihi.

To da li se isplati sve zavisi od vrednosti vinila.U mom slucaju se na jednom isplati jer ploca first press i vredi 25-30eur.Druga je domacica pa je to bolje potraziti i kupiti drugi primerak.Obe ploce imaju neku drugu vrednost,koja se ne meri parama.

 

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, milos said:

Hvala za info, ovo mi zavrsava posao, dobar uredjaj.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, pollux said:

Hvala za info, ovo mi zavrsava posao, dobar uredjaj.

Машина је добра, води само рачуна да резултати зависе од састава конкретне плоче. И још, питај дали имају одговарајуће адаптере за специфичну плочу (дебљина/тежина, постојање groove guard-а на плочи итд).

Не знам који је модел DF-01E, можда је грешка у тексту огласа. Конкретни модели су DF-01iA и DF-01iA+. Поређење оба модела овде:

https://www.orb-audio.jp/english/df01iaplus.html

14 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Da li je neko imao iskustvo sa ispravljanjem ploča?

Hit'n'miss, нажалост.

Веома зависи и од метода, и од искуства оператора. Имао сам прилике користити и Air Tight DF-01 и Furutech DF-2. Оба уређаја је произвео Orb, тако да имају искуства у израду ових машина свакако. Али је потребна добра припрема (чишћење), циклус грејања/хлађења прикладан тој специфичној плочи, и пука срећа.

Сматрао бих га за опцију ако се треба "спасити" незаменљива плоча, али потенцијал за оштећење микроутора је велики.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Stiglo mi je nekoliko novih ploča koje su krive, tako da mi se isplati da pokušam

Без огледа што су плоче нове, препоручујем перење (влажно чишћење) истих пре третмана са машином. 

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, InSides said:

И још, питај дали имају одговарајуће адаптере за специфичну плочу (дебљина/тежина, постојање groove guard-а на плочи итд).

 

Kakav je to groove guard ? Štiti se cela površina ploče sa brazdama (grooves) ? Šta se onda greje ?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Borko said:

Kakav je to groove guard ?

"groove guard" се односи на подигнут вањски руб плоче чија је основна намена заштита бразди (микроутора). Подигнут (задебљан) руб плоче је оставштина времена када се плоче користиле у jukebox-овима и када су биле слагане једна на другу. Велики део машина (преса) је подешен тако да оставља тај задебљан руб, као део RIAA стандарда.

Приказ овде:

riaa-1.gif

Више информација овде:

https://www.aardvarkmastering.com/riaa.htm

Новији пресинзи (типично из QRP-а) су неко време доступни само у flat профилу. Али ако се ради о плочом са дебљим рубом без адаптера, а Орб ради на принципу загревања вањског руба, добиће се неуједначено грејање.

И онда операција неуспешна.

2 sati ranije, sondek said:

Nove ploce nazalost katastrofa po tom pitanju.

 

1 sat ranije, somilenko said:

Sve više u zadnje vreme, ko da ih na točirima presuju...

Велики проблем је повећана потражња. QRP издања "од 200g" су прилично подложна овом проблему. Наводно разлог за криве плоче је недовољно време хлађења.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Aleksandar75 said:

@InSides hvala za info!

Stiglo mi je nekoliko novih ploča koje su krive, tako da mi se isplati da pokušam

bolje ti je da kontaktiras prodavca,i vrni ploce natrag...svojevremeno su mi peglali sa Furutech-om plocu,12"/45RPM,koja je bila na granici slusljivosti zbog talasanja...peglanjem se to malo dovelo u bolji status,ali se to ne mere ispraviti...svaki iole normalniji prodavac iz ove branse je svestan ovakvih problema,i oni te tehnicki neispravne ploce,bilo zbog talasanja,ili krckanja vracaju izdavackim kucama..

ako pogledas sa tehnicke strane,brazda se istegla kod "talasanja",sad pokusavas da je vratis natrag,blagim zagrevanjem i usporenim hladjenjem...pisi kuci propalo...

Link to comment
Share on other sites

u one hi fi ju su mi ispravljali nekoliko ploca sa sarenolikim ucinkom, neka dobro, neka onako malo bolje a neka ni da je takne.

 

verovatno ima mnogo faktora, kvalitet vinila, iskustvo i znanje operatora i sl, ali moje nenaucno iskustvo je da se tanje ploce bolje ispravlajju od debelih.

na njih i klampovi i ringovi daju bolje rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...