Jump to content


Brujanje na jednom kanalu gramofona


luk.st

Recommended Posts

Pozdrav svima, ako neko moze da mi pomogne i da me uputi sta mi je ciniti, bio bih zahvalan.

Gramofon u pitanju je Marantz Model 6025, nista specijalno ali za moje trenutne potrebe adekvatno. Naime, javlja mi se problem da u desnom kanalu dolazi do brujanja koje zvuci kao lose uzemljenje, prema onome sto sam citao po internetu. Ono sto je jos cudnije je sto gramofon radi sasvim normalno par dana ako se skine sa pojacala i ne pusta neko vreme. Brujanje onda se najpre javlja samo na nekim mestima bilo pri pomeranju rucice ili tokom slusanja ploce. Problem se onda iz dana u dan pogorsava da bi kroz nekoliko dana gramofon bio prakticno neupotrebljiv za slusanje muzike. Dok ploca ide odjednom se samo znacajno stisa zvuk na desnom kanalu i cuje se brujanje.

Nosio sam ga u servis Audio Bresi, od koga sam ga i kupio, ali on nije slusajuci kod njega zapazio problem o kome pricam, tako da sam se opredelio da pitam ovde, mozda neko zna.

Pomeranjem rucice na nekim mestima prestane brujanje ali nisam zapazio nikakvu pravilnost. Primetio sam da se brujanje znatno utisa kada dodirnem metalni deo pojacala ili rucicu gramofona, a mnogo se pojaca kada pipnem metalni deo glave gramofona, toliko da se plasim da ne osteti zvucnike. Probao sam da zarotiram zice za uzemljenje na zvucnici kako bih video da nije problem do njih ali problem je ostao na desnom kanalu. Takodje sam ocistio i kontakte za uzemljenje alkoholom i vatom ali bez ikakvih rezultata.

Do pre jedno 2 nedelje sam imao pojacalo Sansui AuX111 kome je otislo stk kolo (tako kazu u servisu) dok sam pomerao rucicu od tog brujanja (na tom pojacalu se culo i jako krcanje uz brujanje, odjednom je nesto glasno puklo i pojacalo vise nije radilo). Na novom pojacalu koje sam uzeo (Sony TAF550 ES) se ne cuje krcanje ali brujanje je i dalje tu, uz sve ostale navedene simptome. Ono sto sigurno znam je da nije bilo do pojacala.

Nadam se da postoji neko jednostavno resenje, unapred hvala svima koji odgovore. 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, giZ_Mo said:

Искрено све описано у првом посту је веома конфузно.

Ukratko, brujanje u desnom kanalu, postaje dosta glasnije kad se pipne metalni deo zvucnice, tise kad se pipne rucica ili bilo koji drugi metalni deo gramofona. Kabl za uzemljenje je zasrafljen na pojacalu tako da to nije problem. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Gox co. said:

To brujanje moze poticati iz dva razloga. Rucica nije uzemljena a drugi razlog je ostecena zica koja vodi od prikljucka glave do ploce gde su zalemljeni kablovi koji izlaze iz gramofona. Trece nema

Ima li ko u Beogradu da bi bio voljan to da sredi?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ево да јавим у чему је био проблем, наиме сами проводници су нажуљани кроз отворе у ручици. Сума сумарум биће замењени новим.

Вердикт, конструктори се баш нешто и нису потрудили док су конструисали ручицу.

DSC01024.JPG

DSC01025.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...