Jump to content


Koja je najbolja investicija?


Voxxx

Recommended Posts

 Potpuno sam nov u sferi HI FI tehnike iako imam 50 god. Valjda nikad nije kasno. Uzeo sam sledeću opemu od Yamahe: pojacalo AS 300, CD N500 i zvucnike NX E 700. Verovatno su zvucnici ovde usko grlo jer nemam prostora za podne. Sta je bolje?

1. Uzeti neki subvufer (iako je bas ovde veoma prijatan) ili neke druge manje zvucnike? 
2. CD N500 ne podrzava ni jedan servis poput Spotify itd. Da li uzeti za tu priliku WXD-10 Music Cast jer ne zelim da izgubim CD player koji je vrlo kvalitetan. 
3. Postoji li neka mogucnost da se dobije kvalitetniji zvuk vezom pojacala i PC? Kabl koji sam uzeo je kvalitetan. Ovde je nakverovatnije problem do same zvucne karte (Gigabyte X570 phantom gaminig je maticna ploca). Ovo pitam jer je zvuk kada slusam preko mreznog playera mnogo kvalitetniji.

Unapred se zahvaljujem svima na dobronamernim savetima.

Link to comment
Share on other sites

1. Ako je bas, kao što kažeš, prijatan, ja bih malo sačekao s nabavkom sabvufera. Ni oni nisu imuni na prostor i pozicioniranje, a ako hoćeš kvalitet, to košta. Osim ako baš insistiraš na najdubljem basu, mislim da je bolje razmisliti o kvalitetnijim bukšelf zvučnicima.

2. Malo sam zaboravio, ali CD-N500 bi trebalo da podržava DLNA. Da li ti iz Spotify aplikacije dozvoljava da kastuješ direktno na Yamahu?

3. Kvalitetniji zvuk sa PC-ja možeš da dobiješ dodavanjem eksternog D/A konvertera (DAC). Ne znam da li ta ploča ima neki digitalni audio-izlaz na zadnjem panelu, a i sutra možda promeniš ploču, tako da je najbezbednije ići na USB vezu. Eksternih konvertera imaš u rasponu od 100 pa do koliko hoćeš evra.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Voxxx said:

Verovatno su zvucnici ovde usko grlo jer nemam prostora za podne.

Podni zvučnici per se nisu kvalitetniji od regalskih. Ako je prostor manji, onda bi se trebalo držati tog formata kutija, samo eventualno ići na neku klasu iznad. I ne žuriti ;-) 

4 sati ranije, Voxxx said:

Ovo pitam jer je zvuk kada slusam preko mreznog playera mnogo kvalitetniji.

Kupovina eksternog DAC-a je jedna od opcija, ali ja bih razmotrio i alternativno rešenje. Naime, na prednjem panelu CD-N500 postoji USB ulaz kompatibilan sa iOS uređajima. Na iOS uređaj instalirati odgovarajuće aplikacije (Spotify, Youtube, šta već...) i puštati ih s njega. Skladištenu muziku na kompjuteru puštati preko mreže i voila.  

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Zvukoljub said:

1. Ako je bas, kao što kažeš, prijatan, ja bih malo sačekao s nabavkom sabvufera. Ni oni nisu imuni na prostor i pozicioniranje, a ako hoćeš kvalitet, to košta. Osim ako baš insistiraš na najdubljem basu, mislim da je bolje razmisliti o kvalitetnijim bukšelf zvučnicima.

Ako može neka preporuka za konkretan bukšelf model? Dobio sam jednu preporuku da moje zvučnike zamenim sa Bose Acousticmass 3 - IV ili stariijim varijantama III, odnosno II.

5 hours ago, Zvukoljub said:

2. Malo sam zaboravio, ali CD-N500 bi trebalo da podržava DLNA. Da li ti iz Spotify aplikacije dozvoljava da kastuješ direktno na Yamahu?

Podržava DLNA ali Spotify aplikacija ne dozvoljava kastovanje na Yamahu, ne vidi je.

Quote

3. Kvalitetniji zvuk sa PC-ja možeš da dobiješ dodavanjem eksternog D/A konvertera (DAC). Ne znam da li ta ploča ima neki digitalni audio-izlaz na zadnjem panelu, a i sutra možda promeniš ploču, tako da je najbezbednije ići na USB vezu. Eksternih konvertera imaš u rasponu od 100 pa do koliko hoćeš evra.

Hvala za ovu informaciju. Dobio sam jednu sličnu informaciju pa ću najverovatnije uzeti neki DAC, čak su mi i tačan model rekli.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Arn said:

Kupovina eksternog DAC-a je jedna od opcija, ali ja bih razmotrio i alternativno rešenje. Naime, na prednjem panelu CD-N500 postoji USB ulaz kompatibilan sa iOS uređajima. Na iOS uređaj instalirati odgovarajuće aplikacije (Spotify, Youtube, šta već...) i puštati ih s njega. Skladištenu muziku na kompjuteru puštati preko mreže i voila.

Ako sam dobro razumeo, treba kupiti poseban kabl pošto imam Iphone 11 max pro, medjutim nemam USB priključak na njegovom kablu?

Link to comment
Share on other sites

Ispravljeni quotovi i ostalo.

Vezano za kvalitetniji zvuk s računara, kolega Arn je naravno u pravu: iskoristi CD-N500 kao strimer. Na taj način ne moraš da kupuješ dodatni DAC. Meni to nije palo na pamet jer sam ne koristim strimer u sistemu, pa mi to nikad nije prva ideja.

Generalno, probaj prvo da izvučeš maksimum iz postojećeg sistema. Nemoj da menjaš zvučnike i dodaješ DAC, a da nisi u potpunosti savladao mogućnosti uređaja koje već imaš.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Voxxx said:

Iphone 11 max pro, medjutim nemam USB priključak na njegovom kablu

Ovo sad ne razumem, ali nije ni važno ;-)

Običan kabl za punjenje bilo kog ajfona je sve što ti treba. Na jednom kraju je USB-A (muški), a na drugom lightning. Prvi bocneš u USB utor na prednjem panelu CD-N500, a drugi u telefon. I puštaš muziku sa koje god hoćeš aplikacije na telefonu. Biće neuporedivo kvalitetniji zvuk nego da koristiš analogni audio izlaz sa matične ploče na kompjuteru. 

Razmisli ako možeš da nabaviš neki polovan iPhone ili iPad a da ne košta bubreg, onda njega da koristiš samo za muziku. To bi bilo ok u smislu da ne moraš na svom aktivnom telefonu da isključuješ notifikacije dok slušaš muziku. 

Link to comment
Share on other sites

To je naopaka konfiguracija, Yamaha plejer podržava DLNA protokol i postoji više od jedne mobilne aplikacije preko kojih može da se strimuje različit sadržaj na njega umesto da se mobilni uređaj koristi kao izvor. Na PC ili NAS treba staviti neki DLNA server i muzičku biblioteku i to je to.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Zexx said:

To je naopaka konfiguracija, Yamaha plejer podržava DLNA protokol i postoji više od jedne mobilne aplikacije preko kojih može da se strimuje različit sadržaj na njega umesto da se mobilni uređaj koristi kao izvor. Na PC ili NAS treba staviti neki DLNA server i muzičku biblioteku i to je to.

Da li možete da mi objasnite malo podrobnije koja aplikaija i kako može da se to sprovede u delo? Probao sam, ali Spotify ne vidi moju Yamahu. Poslao sam Vam i privatnu poruku. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Arn said:

Ovo sad ne razumem, ali nije ni važno ;-)

Običan kabl za punjenje bilo kog ajfona je sve što ti treba. Na jednom kraju je USB-A (muški), a na drugom lightning. Prvi bocneš u USB utor na prednjem panelu CD-N500, a drugi u telefon. I puštaš muziku sa koje god hoćeš aplikacije na telefonu. Biće neuporedivo kvalitetniji zvuk nego da koristiš analogni audio izlaz sa matične ploče na kompjuteru. 

Razmisli ako možeš da nabaviš neki polovan iPhone ili iPad a da ne košta bubreg, onda njega da koristiš samo za muziku. To bi bilo ok u smislu da ne moraš na svom aktivnom telefonu da isključuješ notifikacije dok slušaš muziku. 

Spojio sam kablom Iphone i CD N500, ali to jednostavno ne funkcionise. Kao USB opcija na uredjaju se ne pojavljuje ništa. Kao da nisam ni ukljucio kabl.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...