Jump to content


Slanje ploča u inostranstvo


Koumbare

Recommended Posts

19 minuta ranije, AlekTomBg said:

A sa te strane, teško da ću otvoriti firmu zbog hobija, odnosno odustaću, kao i većina ostalih u Srbiji...a to onda vuče za sobom i smanjeno angažovanje i zaradu pošte i verovatno još neke posledice...samo čekam da nešto slično urade i za slanje i prodaju u zemlji, preko Limunda, Kupinda, KupujemProdajem...o posledicama njihovih glupavih postupaka naravno niko ne vodi računa...ne znam za sigurno ali verujem da ovakva pravila ne postoje nigde u Evropi...

Jedva će dočekati smanjeno angažovanje, a ako im ponestane para daće im poslodavac koliko bude neophodno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AlekTomBg said:

A sa te strane, teško da ću otvoriti firmu zbog hobija, odnosno odustaću, kao i većina ostalih u Srbiji...a to onda vuče za sobom i smanjeno angažovanje i zaradu pošte i verovatno još neke posledice...samo čekam da nešto slično urade i za slanje i prodaju u zemlji, preko Limunda, Kupinda, KupujemProdajem...o posledicama njihovih glupavih postupaka naravno niko ne vodi računa...ne znam za sigurno ali verujem da ovakva pravila ne postoje nigde u Evropi...

Itekako postoje potpuno jednaka praviila svuda u Evropi, a i u svim razvijenim zemljama u svetu. Carina je deo miniistarstva finansija, i na kraju ima jednak zadatak,  da obezbedi prikupljanje drzavnih prihoda. Njihovi postupci iizgledaju glupavi samo sa tvoje tacke gledista, dok sa njihove strane su potpuno opravdani, odgovarajuci zadatku koji im je dat, i sluze svrsi zbog koje je carina i uspostavljena. 


Niti ce njihovi postupci dovesti do smanjenog angazovanja poste, i drugih poslediica, naprotiv. dovesce do toga da ce neko da se registruje na odgovarajuci nacin, i umesto 15 amatera, koji se provlace ispod radara, napravi biznis od koga ce zaradiiti, a i suma od taksi koje ubire carina ce se povecati, uz smanjenje njihovog rada. Dupla korist. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, srdjan_cvetkovic said:

Slažem se, ali ne bih ovo ovde upoređivao sa ozbiljnim državama, jer Srbija to još uvek nije. Pre odluke da se uvede red u prodaji ploča "na crno" preko interneta, morali bi mnogo toga da promene, a to ovima izgleda ne pada na pamet.

I ja sam za red, ali zna se kako se to radi, a ne ovako ad hoc i zbrda-zdola.

Ozbiljna drzava od nekle mora da pocne. Ili je bolje odloziti sve, posto smo potpuno neozbiljnii, pa je onda bolje ne dirati niista jer, neozbiljno je poceti od bilo cega pojedinacnog. Da li je zbrda zdola, i sta su prioriteti ostaje pittanje, meni mnogo vise smetta prepravljanje vec uvedenih pravila i tumacenje kao na pijaci. To su pravi agumenti za ovo sto ti pricas. Miislim  reciimo na oporezivanje freelancera, kod koga se tacno godinama zna sta je trebalo i sta ne, a onda se drzava cenjka ko na pijaci, i to sa stvarima koje nisu za cenjkanje i koje su jasne kao dan. Al ako krenemo u objasnjavanje, ode voz mnogo daleko. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srdjan_cvetkovic said:

Slažem se da treba da se od nečeg počne, ali da li su to ljudi koji prodaju vinile preko interneta?

A ovamo šleperi švercovane robe idu u i iz Srbije. Nismo deca…

Nisu poceli sa ljudima koji prodaju vinile preko neta, nego je to samo takav utisak ovde. Probaj recimo da posaljes lovacki noz is srbije za inostranstvo, odstampoanu majcu, domaci strikan dzemper, primenjaske stvari, ili neki antikvitet. Proci ces potpuno jednako, uz posiljku mora da ide i iizjava.   Za iole starije knjige vec se godinama  trazi potvrda da se ne smatraju kulturnom bastinom, ista prica i sa sliikama, grafikama. U sustiini, svuda je procedura ista, osim ako se ne radi o necemu sto je pod posebnim rezimom, i zahteva dodatnu papirologiju. 

Vinili su eto, upali na kraju, posle mnogo toga drugog. 

Svercovanje pa jos i organizovano je drugi par rukava. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mingus,Mingus said:

Da li je moguce da se ploce prodaju preko Amazona i slicnih .Kakav je postupak.

Za Amazon ne znam, no slucajno sam saznao da je  Etsy od skoro prestao da registruje nove prodavce iz Srbije, zbog problema sa placanjem i slanjem. Cak i one sa resenim statusiom ovde, tj sa registrovanim biznisom. Da li ce i kada razresiti situaciju, nemam pojma. 

Link to comment
Share on other sites

U ovom slucaju nema niceg nakaradnog u radu drzave, drugo pitanje je da li se njeni ciljevi slazu sa ciljevima oodreddjene grupe pojedinaca. Za promenu takvog razvoja dogadjaja sluze izborii i parlament, a ne kukanje na forumu. 

Niko ni ne hejtuje Etsy. Samo konstatacija da ne mozes da se registrujes, sto je znak da postoji problem, bez defiinisanja sa koje strane. Amazon je po informacijama koje imam, manje tolerantan na te probleme od Etsyja. 


Problemii sa Aliexpressom  su besmislica. Koja nema nikave veze sa nama vec sa raspadom sistema transporta posle pocetka epidemije koji je pogodio pola sveta. A bice i novih, opet niiciim vezanim sa nama, vec sa situacijom u celom svetu.

sustiinski slicne rasprave mozes da viidis u ogromnoj vecini drzava u svetu. U  Engleskoj recimo kukaju zasto im carina oduszme kes preko nekoliko hiljada fiunti, ako ga pronadje na aerodromu, a ne postoji potvrda da je podignut iz banke. U Francuskoj mnogi su iiznenadjeni sto su platili masnu carinu na recimo telefon koji su kupili preko i-beja, iz inostranstva. U Nemackoj svojim drzavljanima koji dolaze iz inostranstva proveravaju lap topove, pa ako su modeli koji nisu prodavani na nemackom trzistu plate debelu carinu. 

 Tako da ovo sto se desava nije nesto specificno nase, vec su to "neprijatnosti" koju gradjeni imaju u svakoj drzavi na svetu.  

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, srdjan_cvetkovic said:

Gospodo, ocenili su da to radite iz komercijalnih razloga i hoće da vas nateraju da otvorite firmu ili da odustanete.

Слажем се, али хајде да проценимо, шта је заиста "мало" слање у иностранство ? Тј. по којем и чијем критеријуму се оцењује колико слања је подношљиво ?

 Нпр није исто када неко има 12 пошиљки годишње, неко има 80 а неко 5. Они би да сузбију све, тј. да они који шаљу дигну руке, јер с обзиром да немају довољно средстава да отварају фирму, да промене посао. Не мислим на велике продавце, већ првенствено оне који имају 5 - 6 пошиљки годишње.

 Држава и опорезовање, циљ тога је да се зајами што више. Ко је имао фирму зна да опорезивање (чак и за паушалце) обухвата мноштво скривених пореза типа "накнада за истицање фирме", а сада су кренули у масовну фискализацију.

 Тако да уместо да мањим порезима олакшају развој привреде, циљ је да заграбе што више.

 Нове процедуре укључују забрану селотејпа, и забрану лепљења или писања "fragile", никакве налепнице, никакво писање, само адреса.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, srdjan_cvetkovic said:

Slažem se da treba da se od nečeg počne, ali da li su to ljudi koji prodaju vinile preko interneta?

A ovamo šleperi švercovane robe idu u i iz Srbije. Nismo deca…

И то што кажеш. Црна листа као да неко шверцује дрогу. Какво име - плоче на црној листи. Катастрофа.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, B.R. said:

U ovom slucaju nema niceg nakaradnog u radu drzave, drugo pitanje je da li se njeni ciljevi slazu sa ciljevima oodreddjene grupe pojedinaca. Za promenu takvog razvoja dogadjaja sluze izborii i parlament, a ne kukanje na forumu. 

Nakaradno je itekako, kad neko u posti ili carini procenjuje da li neko zivi od prodaje, u ovom slucaju ploca. 

Evo par linkova gde je objasnjeno kako to funkcionise.

https://www.taxassist.co.uk/resources/questions-and-answers/selling-second-hand-items-on-the-internet

https://www.freshbooks.com/hub/expenses/tax-deductions-hobby-business

https://www.freshbooks.com/hub/expenses/tax-deductions-hobby-business

Ukratko, ko generise income (zaradu) treba da plati porez. Ako sam ja kupio novu plocu za recimo 20e, a prodao je za 15e, tu nema zarade, znaci ni poreza. Jednostavno, ulaz i izlaz, kao sto radi bilo koja prodavnica. Naravno, bitan je i broj transakcija (npr ebay u gornjem linku), ali to svakako nije 8 ploca godisnje. 

U Srbije je ostavljeno da neki Mićko u posti ili carini proceni da sam ja zaradio tako sto sam prodao svoju plocu. 

4 sati ranije, B.R. said:

Niko ni ne hejtuje Etsy. Samo konstatacija da ne mozes da se registrujes, sto je znak da postoji problem, bez defiinisanja sa koje strane. Amazon je po informacijama koje imam, manje tolerantan na te probleme od Etsyja. 

Niko ne hejtije Etsy, ali ono, neki problem ima, verovatno nije do nas.:D

4 sati ranije, B.R. said:

Problemii sa Aliexpressom  su besmislica. Koja nema nikave veze sa nama vec sa raspadom sistema transporta posle pocetka epidemije koji je pogodio pola sveta. A bice i novih, opet niiciim vezanim sa nama, vec sa situacijom u celom svetu.

Opet to, nije do nas. Gle cuda, taj raspad sistema transporta nije doveo da zabrane slanja iz Kine u recimo Irsku.:rolleyes:

 

4 sati ranije, B.R. said:

sustiinski slicne rasprave mozes da viidis u ogromnoj vecini drzava u svetu. U  Engleskoj recimo kukaju zasto im carina oduszme kes preko nekoliko hiljada fiunti, ako ga pronadje na aerodromu, a ne postoji potvrda da je podignut iz banke. U Francuskoj mnogi su iiznenadjeni sto su platili masnu carinu na recimo telefon koji su kupili preko i-beja, iz inostranstva. U Nemackoj svojim drzavljanima koji dolaze iz inostranstva proveravaju lap topove, pa ako su modeli koji nisu prodavani na nemackom trzistu plate debelu carinu. 

 Tako da ovo sto se desava nije nesto specificno nase, vec su to "neprijatnosti" koju gradjeni imaju u svakoj drzavi na svetu.  

Ovo pomenuto nema mnogo veze sa onim sto pricamo. U Holandiji vec postoji jako ogranicenje po pitanju podizanja novca iz banaka, uskoro nece biti ni moguce. Posto zivim u EU znam da su jako strogi po pitanji pranja novca, odatle sve te provere.

Sto se kupovine preko ibeja iz inostranstvam, ne znam sta je cudno. Carine i poreza nema unutar EU, van ima. Mozda se narod navikao da ne placa poreze. :D Ja sam kupio nedavno SSD sa US amazona, carina i svi porezi placeni prilikom kupovine, tj placanja. :) I nista mi nije bilo cudno. Narucih i nekoliko CDova i US, isto platio dazbine, sto sam i ocekivao. 

 

Link to comment
Share on other sites

Opet masis sustinu price zahvaljujuci subjektivnom pogledu na stvari. Evo citata iz jednog od liinkova koje si postavio: 

Do I Have to Pay Tax on a Hobby Business?

You do have to pay tax on a hobby, even if the profit is small. Although not considered to be technically a ‘business’, a hobby that generates income must be reported on your taxes when you file.

Porez mora da se plati, cak i ako je maloi. O tome, da li sii ostvario profit, opet odlucuje nekii John, Mike ili Andrew, koji je poreski sluzbenik. A odlucuje na osnovu iizjave koju je dobio od tebe. I opet, oporezuje i malu zaradu, od koje definitivno ne moze da se zivi. 

I u nasem slucaju je isto. Neki Micko, Ana, Pera, LAza u carini dobiiju tvoju izjavu, i odluce da na osnovu te izjave odluce da ti dozvole da posaljes paket, posto to ne radis radi profita. Kada to probas da uradis previse puta, ne moze, posto je ocigledno da se radi o profitu od koga moze da se zaradi. ne za ziivot, ali opet, porez mora da se plati cak i ako je porez mali. 
 

U sustiini, ne postoji nikakava razlika izmedju zemalja iz kojih si citirao pravila, i Srbije. 

 

Problem sa Etsijem jeste delom do nas, ali pre svega zato sto Etsy nece da se zeza sa nasim finansijskim zakonima, jer smo malo trziste. Drugi, sa vecim prometom su to razresili, zato sto im se isplatilo. 

PAketi sa Aliexressa su se cekali mesecima po celom svetu, zato sto je saobracaj iz Kine bio u potunosti zatvoren. Samo kod nas je prosla teoriija zavere da nece da salju u Srbiju, jer je opcija jeftinog slanja iskljucena, a tako je bilo i po celom svetu. ko je imao strpljenja dobijao je pakete koje je porucio, ko nije, pa je trazio povracaj u roku uspostavljenom pre pandemije, niije, posto je gomila paketa koji su stajali u prepunim magacinima jednostavno vracena posiljaocima. Nikave krivice sa nase strane nije bilo. 

Posto zivis u Eu, onda ti je sistem jasan. Priihvatio si ga onakbvim kakav jeste zato sto je to deo zivota u modernoj drzavi. No, kada to neko proba da implementiira ovde, onda ti smeta. 

Zaista ne vidim u cemu je problem sa pisanjem izjave da bi ploca otisla u inostranstvo, ako se to radi nekoliko puta godisnje. No verujem da ima onih kojiima je to glavni problem drzave u kojoj zive. 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, B.R. said:

Opet masis sustinu price zahvaljujuci subjektivnom pogledu na stvari. 

Nema subjektivnog pogleda na stvari, jer em ne prodajem nista pa me ne dotice, em sam gradjanin Srbije i manje vise sve sto imam je u Srbiji.

12 minuta ranije, B.R. said:

Opet masis sustinu price zahvaljujuci subjektivnom pogledu na stvari. Evo citata iz jednog od liinkova koje si postavio: 

Do I Have to Pay Tax on a Hobby Business?

You do have to pay tax on a hobby, even if the profit is small. Although not considered to be technically a ‘business’, a hobby that generates income must be reported on your taxes when you file.

Porez mora da se plati, cak i ako je maloi. O tome, da li sii ostvario profit, opet odlucuje nekii John, Mike ili Andrew, koji je poreski sluzbenik. A odlucuje na osnovu iizjave koju je dobio od tebe. I opet, oporezuje i malu zaradu, od koje definitivno ne moze da se zivi. 

I u nasem slucaju je isto. Neki Micko, Ana, Pera, LAza u carini dobiiju tvoju izjavu, i odluce da na osnovu te izjave odluce da ti dozvole da posaljes paket, posto to ne radis radi profita. Kada to probas da uradis previse puta, ne moze, posto je ocigledno da se radi o profitu od koga moze da se zaradi. ne za ziivot, ali opet, porez mora da se plati cak i ako je porez mali. 

Masite poentu. Zakoni jesu isti, dosta zakona u Srbiji su sasvim ok, njihova implementacija je problem, da ne kazem nepostovanje ili slobodno tumacenje istih. 

Jer u normalnoj drzavi, nijednom radniku poste carine ili cega vec ne bi palo na pamet da neko zivi od 10 prodatih polovnih ploca i da se nekome isplati da otvara firmu da bi poslao 10 ploca godisenje u inostranstvo.

12 minuta ranije, B.R. said:

PAketi sa Aliexressa su se cekali mesecima po celom svetu, zato sto je saobracaj iz Kine bio u potunosti zatvoren. Samo kod nas je prosla teoriija zavere da nece da salju u Srbiju, jer je opcija jeftinog slanja iskljucena, a tako je bilo i po celom svetu. ko je imao strpljenja dobijao je pakete koje je porucio, ko nije, pa je trazio povracaj u roku uspostavljenom pre pandemije, niije, posto je gomila paketa koji su stajali u prepunim magacinima jednostavno vracena posiljaocima. Nikave krivice sa nase strane nije bilo. 

Da ponovim, takvih stvari ovde nije bilo nije je bilo takvih kasnjenja posto sam porucivao stvari tokom pandemije, sve je stizalo u roku 2-3 nedelje. I opet, kako Srbija ode sa liste a neke druge nisu?

Drugo, situacija se sada prilicno normalizovala, reklo bi se da nema razloga da se Srbija vrati na listu drzava u koje se salje sa aliexpressa.

12 minuta ranije, B.R. said:

Posto zivis u Eu, onda ti je sistem jasan. Priihvatio si ga onakbvim kakav jeste zato sto je to deo zivota u modernoj drzavi. No, kada to neko proba da implementiira ovde, onda ti smeta. 

Dobre stvari se lako prihvate. 

Druga recenica je potpuno pogresna, jedna od stvari zbog kojih sam i otisao je sto je malo toga implementirano,a dosta toga sto jeste je lose implementirano.

12 minuta ranije, B.R. said:

Zaista ne vidim u cemu je problem sa pisanjem izjave da bi ploca otisla u inostranstvo, ako se to radi nekoliko puta godisnje. No verujem da ima onih kojiima je to glavni problem drzave u kojoj zive. 

Pa recimo da se to moze odraditi mozda i bolje a ne smarati u ovako napacen narod i olaksati mu zivot?

Link to comment
Share on other sites

Dakle, prigovaranje na potrebu da se da izjava o slanju, posto ne saljes poce u inostranstvo je larpurlatizam? Ima kod nas mnogo problema, apsolutno se slazem da je veciina u implementaciji, ali se zna kako se oni resavaju. 

Opet, mislim da gresis puno sto se tice nepostovanja i samovolje u velikoj vecini slucajeva. Nema slobodnog tumacenja zakona i samovolje pojedinih sluzbenika. To je samo interpretacija nekoga ko ne poznaje sistem, a utisak o njemu stice na osnovu anegdotalnih primera. 

Da budem iskren, ne vidim niikakav problem u tome sto Ali ekspres ne salje nista za Srbiju. Interesa za subvenciuonisanje transporta u male zemlje u svetu nema preterano. No, salju drugi servisi, a dolaze i posiljke iz drugih zemalja u svetu, pa kome nesto treba sve je dobavljivo.

 

sto se implementacije tice, delimicno se slazem sa tobom da ovde svasta niije implementirano. No opet, ispisa gomilu strana objasnjavajuci da ti se nesto ne svidja, bas kao posledica toga sto je neko probao da nesto implemetira. Kao sto sam gore napisao, problem nije samo u plocama, vec u svakom paketu koji neko posalje u iinstranstvo. Bilo to ploce, iigracke, dezemperi...  I sve to govori o pokusaju drzave da postane ozbiiljnija. 

Da, mozda moze da se uradi i bolje, ali deo o smaranju napacenog naroda apsolutno ne stoji. Gde je granica popustanja napacenom narodu. Mozda da se ne naplacuju kazne za parking? Ili da se slobodno prelaze ulice gde hoces?  Ili jos bolje, da ko se ne oseca napacenim ne placa PDV kad kupi nesto u prodavnici?  Patetika sa napacenim narodoom je neprimerena svakoj diskusiji. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, AlekTomBg said:

A sa te strane, teško da ću otvoriti firmu zbog hobija, odnosno odustaću, kao i većina ostalih u Srbiji...a to onda vuče za sobom i smanjeno angažovanje i zaradu pošte i verovatno još neke posledice...samo čekam da nešto slično urade i za slanje i prodaju u zemlji, preko Limunda, Kupinda, KupujemProdajem...o posledicama njihovih glupavih postupaka naravno niko ne vodi računa...ne znam za sigurno ali verujem da ovakva pravila ne postoje nigde u Evropi...

Ne postoje, u Sloveniji na primer mozes da saljes po 20 ploca dnenvno bilo gde sirom sveta i niko ti nista nece reci ili vratiti. Ali to naravno ne znaci da nemas obavezu da ako si to eventualno prodao da prihode od tih prodaja prijavis poreskoj pa da ti oni posle to oporezuju koliko i ako treba a sto zavisi na poreskim limitima odredjene zemlje.

Kod nas su ti limiti na neoporezivi deo dosta mali...oko 18000 din mesecno, izuzev ovog sada prelaznog resenja sto su sada uveli za frilensere.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, B.R. said:

Dakle, prigovaranje na potrebu da se da izjava o slanju, posto ne saljes poce u inostranstvo je larpurlatizam? Ima kod nas mnogo problema, apsolutno se slazem da je veciina u implementaciji, ali se zna kako se oni resavaju. 

Gde sam ja prigovorio na potrebu da se da izjava o slanju? :rolleyes: Vi ste pomenuli, ja se nadovezao.

1 sat ranije, B.R. said:

Opet, mislim da gresis puno sto se tice nepostovanja i samovolje u velikoj vecini slucajeva. Nema slobodnog tumacenja zakona i samovolje pojedinih sluzbenika. To je samo interpretacija nekoga ko ne poznaje sistem, a utisak o njemu stice na osnovu anegdotalnih primera. 
 

 

Ako procitate ovu temi, videcete da gresite. Ako je nekome trazeno na 5 ploca godisnje da registruje firmu, nekomo na 8 ili 10, onda se tu radi o samovolji. 

Bice slobodan da zakljucim da su iskustva clanova foruma na ovu temu za vas anegdotalni primeri. :wacko:

1 sat ranije, B.R. said:

Da budem iskren, ne vidim niikakav problem u tome sto Ali ekspres ne salje nista za Srbiju. Interesa za subvenciuonisanje transporta u male zemlje u svetu nema preterano. No, salju drugi servisi, a dolaze i posiljke iz drugih zemalja u svetu, pa kome nesto treba sve je dobavljivo.

 

Naravno, sto manje dostupnih stvari i servisa, to bolje za drzavu, cuo sam to vec.

Inace, Irska je manja od Srbije i po povrsini i po broju stanovnika, pa eto bilo je interesa za subvencionisanje transporta. 

1 sat ranije, B.R. said:

sto se implementacije tice, delimicno se slazem sa tobom da ovde svasta niije implementirano. No opet, ispisa gomilu strana objasnjavajuci da ti se nesto ne svidja, bas kao posledica toga sto je neko probao da nesto implemetira. Kao sto sam gore napisao, problem nije samo u plocama, vec u svakom paketu koji neko posalje u iinstranstvo. Bilo to ploce, iigracke, dezemperi...  I sve to govori o pokusaju drzave da postane ozbiiljnija. 

 

Ja sam uvek bio u fazonu ili radi nesto kao sto treba ili nemoj raditi uopste.:) Doduse kad vidim ko je kod nas zaduzen da ista implementira, jasno mi je sto je stanje takvo kakvo je.

BTW, slao sam ja pakete iz Irske u Srbiji, i gle cuda, nikad mi niko nije trazio da pisem izjavu, niti ih je bilo briga sta saljem. I na meni je da prijavim porez (a ako ne prijavim bicu kaznjen naravno) a ne da neko tamo odlucuje gatanjem u pasulj o tome da li sam ja zaradio na slanju paketa ili ne. 

1 sat ranije, B.R. said:

Da, mozda moze da se uradi i bolje, ali deo o smaranju napacenog naroda apsolutno ne stoji. Gde je granica popustanja napacenom narodu. Mozda da se ne naplacuju kazne za parking? Ili da se slobodno prelaze ulice gde hoces?  Ili jos bolje, da ko se ne oseca napacenim ne placa PDV kad kupi nesto u prodavnici?  Patetika sa napacenim narodoom je neprimerena svakoj diskusiji. 

Upravo je u tome greska, nema sta da se popusta kad je sve jasno definisano. 
Ispade da je zagovaram anarhiju a zapravo je suprotno.

Sto se slobodnog prelazenja ulice tice, evo u Irskoj je to potpuno normalno. :) 

 

EDIT:
Evo @ivan2116
 je dao lep primer kako to funkcionise u Sloveniji. Nadam se da nece biti smatrano anegdotalnim primerom. ;)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, garson said:

Ako procitate ovu temi, videcete da gresite. Ako je nekome trazeno na 5 ploca godisnje da registruje firmu, nekomo na 8 ili 10, onda se tu radi o samovolji. 

Ne radi se o samovolji, nego o trenutku kada neki carinski sluzbenik posumnja da neko salje previse paketa. prica o 5-6-8-10 ploca, paketa biilo cega  je samo grubo tumacenje onoga sto carina sprovodi. Opet imamo tumacenje anegdotalnih dokaza, i prenosenje rekla kazala. Ako vec hoces anegdotalni dokaz, pre godinu dana sam imao navodni problem, sa nalogom za placanje desetostruko vec e sume carini, za koje mi u posti nisu dali carinsko resenje, nego su tvrdili da je to tako cariina rekla. II sve je razreseno, pozivom vrlo ljubaznih carinskih sluzbenika, koji su po forumima provlaceni kao azdaje, odvratni, neljubazni, zli, kako god hoces. Potpuno anegdotalni dokaz, ali samo govori o tomne da se sve moze kada neko hoce da bude normalan.

7 hours ago, garson said:

Naravno, sto manje dostupnih stvari i servisa, to bolje za drzavu, cuo sam to vec.

Inace, Irska je manja od Srbije i po povrsini i po broju stanovnika, pa eto bilo je interesa za subvencionisanje transporta. 

  I drasticno bliiza centrima Aliexoresa u Holandiiji i Nemackoj, mnogo bolje povezana, sa jedanaest puta vecim BDP po glavi od Srbije (82k vs 7.6k USD). Ociigledno je bilo interesa da se nima dostavi a nama ne. Kada za 10-20-30 godina prestignemo Irsku po svim parametrima ( Aha, da, 🤪) siguran sam da ce da Irci kukaju, kako srbi mogu, a mi ne  u nekoj slicnoj situaciji. 

 

7 hours ago, garson said:

Ja sam uvek bio u fazonu ili radi nesto kao sto treba ili nemoj raditi uopste.:) Doduse kad vidim ko je kod nas zaduzen da ista implementira, jasno mi je sto je stanje takvo kakvo je.

BTW, slao sam ja pakete iz Irske u Srbiji, i gle cuda, nikad mi niko nije trazio da pisem izjavu, niti ih je bilo briga sta saljem. I na meni je da prijavim porez (a ako ne prijavim bicu kaznjen naravno) a ne da neko tamo odlucuje gatanjem u pasulj o tome da li sam ja zaradio na slanju paketa ili ne. 

Postoji stara izreka prema svetcu i tropar. No, veruj mi, u drzavnim sluzbama srbije itekako ima sposobnih ljudi koji imaju volju da mnogo elegantnije primene neke stvari, no mnogo toga je kod nas jako tesko. 
Primer koji si naveo je odlican, u Irskoj mozes da posaljes paket kako hoces, ali ti ne bi palo na pamet da ne priikazes prihod, jer ces biti kaznjen. Kod nas je prijavljivanje povremenih prihoda  problem, jer zakon to ne predvidja osim kroz registraciju kao preduzetnik, i jedini sistemu dostupan nacin je u ovom slucaju kroz carinu, koja pokusava da deetektuje ko se ponasa preduzetnicki. Isti slucaj i sa primerima iz Slovenije, i bilo koje druge zemlje. 

Da lii je to pogresan pristup, po mom misljenju je pogresan, i treba naci naciin da svaki pojedinac moze da prijavi prihod, i svoje vreme koristi da poveca prihode bez mnogo adminiistracije, no bilo cije privatno misljenje nema mnogo uticaja na to kuda povi ovaj brod. sve do trenutka dok se to ne sprovede kroz mehaniizme koji su za to predvidjeni, ili neko ne odluci da se bavi poliitikom, i usoe da ubedi dovoljnu vecinu da je ono sto misli najbolji nacin. 

Inace hvala puno, da nisi postovao ovako kako si postovao, nikada ne bih nasao multiquote na forumu. 


 

Link to comment
Share on other sites

B.R pišeš tačne stvari i vrlo sam saglasan sa tobom. Naša država ne poznaje drugačije oporezivanje od poreza i doprinosa na zaradu koji su prosto nenormalni u situacijama o kojima pišemo ovde - barem ako pričamo o oporezivanju fizičkih lica.

Vrlo rado bih prijavio i platio porez da mi se omogući da prihodujem ih hobija. Prosto sam neko ko voli mirno noću da spava. Platio bih RAZUMAN porez, odnosno ako se podvuče crta i kaže se da svaki prihod do X iznosa mora posle biti oporezovan, nema problema. Nemoj me oporezivati za nešto što još praktično nisam ni počeo.

U nekim ranijim vremenima za preduzetništvo je bilo podsticaja da država neće tražiti porez prvih godinu ili dve dana, dok se posao ne uhoda i razradi a posle toga ide redovno. To je vrlo stimulativno za preduzetništvo, za privredu.

Ovde te udare čekićem po glavi samo ako pokušaš nešto. Ne radi to carinik i carina, već sistem po kojem trenutno moraju da rade svoj posao.

Ja sam sa početka ove teme pričao da sam imao kontak sa njima i da su (pogotovu jedan gospodin sa carinarnice Beograd) bili vrlo srdačni i informativni, voljni da saslušaju i posavetuju.

Carinica koja me je "postrojila" u Altini je recimo isto bila suštinski OK ali mi nije rešila problem jer je sporadično i povremeno tada opisala kao "par ploča nedeljno ili mesečno a ne 10-15 svaki dan".

 

Stvarno neću biti lenj da odem do Altine, čisto da se detaljno raspitam - samo malo vremena da uhvatim.

 

Link to comment
Share on other sites

Poenta je da država treba da uredi zakonodastvo kako treba, postavi neoporezivi limit za fizička lica, utvrdi nivo oporezivanja i pusti da svako radi po svojoj savesti, a da ga poreska uprava sačeka na kraju godine i ispostavi račun.

Ovo je jedno veliko ništa i u ovoj situaciji u kojoj se nalazimo samo predstavlja lov na veštice i maltretiranje građana koji ih plaćaju.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, B.R. said:

Ne radi se o samovolji, nego o trenutku kada neki carinski sluzbenik posumnja da neko salje previse paketa. prica o 5-6-8-10 ploca, paketa biilo cega  je samo grubo tumacenje onoga sto carina sprovodi. Opet imamo tumacenje anegdotalnih dokaza, i prenosenje rekla kazala. Ako vec hoces anegdotalni dokaz, pre godinu dana sam imao navodni problem, sa nalogom za placanje desetostruko vec e sume carini, za koje mi u posti nisu dali carinsko resenje, nego su tvrdili da je to tako cariina rekla. II sve je razreseno, pozivom vrlo ljubaznih carinskih sluzbenika, koji su po forumima provlaceni kao azdaje, odvratni, neljubazni, zli, kako god hoces. Potpuno anegdotalni dokaz, ali samo govori o tomne da se sve moze kada neko hoce da bude normalan.

Samovolja ili random, kako god hocete.

Kojom logikom drzava misli da ce neko da otvara preduzetnicku firmu za 20 poslatih ploca godisnje? Ko bi se maltretirao sa otvaranjem firme i papirologijom sve i da se isplati? Bio sam IT preduzetnik par meseci i preselo mi.

Drugo, odakle carinik zna da ja zaista nisam poslao 20 poklona godisnje? Ovde nema prilike da pokazes da nisi preduzetnik, vec ce automatski oznaci i cao zdravo.

 

1 sat ranije, B.R. said:

 I drasticno bliiza centrima Aliexoresa u Holandiiji i Nemackoj, mnogo bolje povezana, sa jedanaest puta vecim BDP po glavi od Srbije (82k vs 7.6k USD). Ociigledno je bilo interesa da se nima dostavi a nama ne. Kada za 10-20-30 godina prestignemo Irsku po svim parametrima ( Aha, da, 🤪) siguran sam da ce da Irci kukaju, kako srbi mogu, a mi ne  u nekoj slicnoj situaciji.
 

Sve je to tacno ali kao sto rekoh paketi iz kine stizu otprilike kao do Srbije,  2-3 nedelje.

1 sat ranije, B.R. said:

Postoji stara izreka prema svetcu i tropar. No, veruj mi, u drzavnim sluzbama srbije itekako ima sposobnih ljudi koji imaju volju da mnogo elegantnije primene neke stvari, no mnogo toga je kod nas jako tesko. 
Primer koji si naveo je odlican, u Irskoj mozes da posaljes paket kako hoces, ali ti ne bi palo na pamet da ne priikazes prihod, jer ces biti kaznjen. Kod nas je prijavljivanje povremenih prihoda  problem, jer zakon to ne predvidja osim kroz registraciju kao preduzetnik, i jedini sistemu dostupan nacin je u ovom slucaju kroz carinu, koja pokusava da deetektuje ko se ponasa preduzetnicki. Isti slucaj i sa primerima iz Slovenije, i bilo koje druge zemlje. 

Da lii je to pogresan pristup, po mom misljenju je pogresan, i treba naci naciin da svaki pojedinac moze da prijavi prihod, i svoje vreme koristi da poveca prihode bez mnogo adminiistracije, no bilo cije privatno misljenje nema mnogo uticaja na to kuda povi ovaj brod. sve do trenutka dok se to ne sprovede kroz mehaniizme koji su za to predvidjeni, ili neko ne odluci da se bavi poliitikom, i usoe da ubedi dovoljnu vecinu da je ono sto misli najbolji nacin. 

Inace hvala puno, da nisi postovao ovako kako si postovao, nikada ne bih nasao multiquote na forumu. 


 

Da ne bude zabune, ni u jednom momentu nisam rekao drzava=svi radnici u sluzbama, daleko od toga. Pritom vecina njih radi kako im se kaze.

Primer koji sam naveo pokazuje i da se paket moze poslati a da neko odmah ne sumnja da se radi o zaradi/prodaji. Jer kao sto rekoh u nekom od prethodnih postova, u slucaju prodaje npr ploce koju sam kupio kao novu a prodao polovnu, zarade uglavnom nema.

Sto se anegdotalnih primera tice, pre nekoliko godina sam narucio novcanik da li bese ebay ili aliexpress, dobijem poziv da dodjem u postu u BGu kod zeleznicke stanice. Naveo sam sebe kao primaoca a adresu firmu u kojoj sam radio, cisto iz razloga jer sam u radno vreme u firmi. Prvo sto su sluzbenici uradili jeste da su otvorili novcanik i rekli da gledaju da li ima para unutra. :wacko: Posle toga krece prica ovo ste uzeli za firmu za dalju prodaju, dokazite da niste. A firma se bavi ITjem. E to je primer anegdotalnog ponasanja nekih radnika, on je umislio da je tako i tera svoju pricu i jos stavlja teret dokazivanja na mene.

I posle mi neko kaze da narod nije napacen. Izmaltretirali me da dolazim do poste zbog novcanika od 10e.

Kako to u irskoj funkcionise? Dobijes uredno posiljku ako podleze carini i porezu, dobijes papir da platis i to je to. Kakvo crno idenje u postu i rasprava sa sluzbenicima.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2021 at 9:13 AM, B.R. said:

Drzava je samo pocela da radi svoj posao. Isto kao u vecini ozbiljniih zemalja. Svaki prihod  se oporezuje, samo sto je ove iiz inostranstva lakse odmah detektovati.  Samo je to nama neobicno, zato sto smo godinama navikli da sve moze da prodje. 

Pisanje izjava takodje nije neozbiljna kategorija, iako za sada prolazi sa tim. Svaka izjava se daje pod svim vidovima odgovornosti, ii nije po nasem lakocemo. 

 

kao prvo, u ozbiljnim zemljama carina se pri slanju posiljaka ne bavi time da li je neko nesto prodao ili ne, vec iskljucivo pri uvozu gleda kolika je vrednost neke stvari i na to naplacuje carinu i pdv. Pisao sam vec u vezi ovoga, a razlog je vrlo jednostavan.

Nisu ni tamo oni glupi da ne znaju da ako neo cesto salje da se tu verovatno radi o trgovini ali zasto bi to remetili....kao prvo, uskracuju posti profit od naplate postarine a takodje svakoj normalnoj dravi je u interesu da ima sto veci izvoz robe pa makar on bio i nelegalan ili polulegalan a to ako je neko uzeo novac od posiljke, utvrdice poreska uprava naknadno pa ce gao nda sankcjonistati za sve ako nije prijavio.

Vracanje posiljke je cista primitivno-praistorijska metoda koja se primenjuje samo kod nas i mozda jos u Severnoj Koreji. Koliko sam ja uspeo da ssaznam iz nezvanicnih informacija, radi se o nekakvoj odredbi carinskog zakona koja datira iz jos 45te godina a po kojoj carinik ima pravo da sam prosudjuje o posiljci kako mu se cefne od slucaja do slucaja.

A generalno, kao i uvek, zakon i strogoca se treniraju na obicnim gradjanima a ne na velikima i bas ce drzava mnogo nesto da se obogati ako suzbije tamo neku trgovinu odnosno izvoz ploca iz zemlje. Jer mnogo mnogo gore stvari od toga se desavaju u ovoj 'ozbiljnoj' drzavi, a takodje i mnogo vise nelegalne trgovine se desava preko unutrasnjih posiljka sto se stostruko vise salju a vezane su za KP, limundo, itd...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, B.R. said:

Ne radi se o samovolji, nego o trenutku kada neki carinski sluzbenik posumnja da neko salje previse paketa. prica o 5-6-8-10 ploca, paketa biilo cega  je samo grubo tumacenje onoga sto carina sprovodi. Opet imamo tumacenje anegdotalnih dokaza, i prenosenje rekla kazala. Ako vec hoces anegdotalni dokaz, pre godinu dana sam imao navodni problem, sa nalogom za placanje desetostruko vec e sume carini, za koje mi u posti nisu dali carinsko resenje, nego su tvrdili da je to tako cariina rekla. II sve je razreseno, pozivom vrlo ljubaznih carinskih sluzbenika, koji su po forumima provlaceni kao azdaje, odvratni, neljubazni, zli, kako god hoces. Potpuno anegdotalni dokaz, ali samo govori o tomne da se sve moze kada neko hoce da bude normalan.

  I drasticno bliiza centrima Aliexoresa u Holandiiji i Nemackoj, mnogo bolje povezana, sa jedanaest puta vecim BDP po glavi od Srbije (82k vs 7.6k USD). Ociigledno je bilo interesa da se nima dostavi a nama ne. Kada za 10-20-30 godina prestignemo Irsku po svim parametrima ( Aha, da, 🤪) siguran sam da ce da Irci kukaju, kako srbi mogu, a mi ne  u nekoj slicnoj situaciji. 

 

Postoji stara izreka prema svetcu i tropar. No, veruj mi, u drzavnim sluzbama srbije itekako ima sposobnih ljudi koji imaju volju da mnogo elegantnije primene neke stvari, no mnogo toga je kod nas jako tesko. 
Primer koji si naveo je odlican, u Irskoj mozes da posaljes paket kako hoces, ali ti ne bi palo na pamet da ne priikazes prihod, jer ces biti kaznjen. Kod nas je prijavljivanje povremenih prihoda  problem, jer zakon to ne predvidja osim kroz registraciju kao preduzetnik, i jedini sistemu dostupan nacin je u ovom slucaju kroz carinu, koja pokusava da deetektuje ko se ponasa preduzetnicki. Isti slucaj i sa primerima iz Slovenije, i bilo koje druge zemlje. 

Da lii je to pogresan pristup, po mom misljenju je pogresan, i treba naci naciin da svaki pojedinac moze da prijavi prihod, i svoje vreme koristi da poveca prihode bez mnogo adminiistracije, no bilo cije privatno misljenje nema mnogo uticaja na to kuda povi ovaj brod. sve do trenutka dok se to ne sprovede kroz mehaniizme koji su za to predvidjeni, ili neko ne odluci da se bavi poliitikom, i usoe da ubedi dovoljnu vecinu da je ono sto misli najbolji nacin. 

Inace hvala puno, da nisi postovao ovako kako si postovao, nikada ne bih nasao multiquote na forumu. 


 

Da, prijavljivanje povremenih prihoda je ogroman problem jer kod nas ne postoji nesto sto se zove 'personal income tax' gde na kraju godine mozes da prijavih sve te povremene prihode ali takodje i neke zivotne troskove koje drzava prizanje kao na primer placena kirija za stan. Nedostatak takvog oporezivanja je prouzrokovao totalnu poresku nepismenost gradjanstva i kulminirao u ovom gorucem problemu sa frilenserima.

U normalnim drzavama, zahvaljujuci takvom modelu oporezivanja, svi, i povremeni trgovci na ebay i frilenseri koji se bave it-jem ili prevodjenjem se prirodno uklapaju u takav sistem i drzava im oporezuje od slucaja do slucaja a opet u granicama nekih propisanih normi.

Kod nas je sav teret placanja poreza i doprinosa (koji nisu uopste mali) i poznavanja poreza na poslodavcu, tj pravnim licima koji svojim radnicima isplate neto plate koje stave u dzep i dalje ne znaju nista i niko nema pojima o porezima i doprinosima i zivi u ubedjenju da nema nikakve obaveze prema drzavi. Jedini slucaj gde smo mi fizicka lica u obavezi da se samooporezujemo je bas u slucaju prihoda iz iznostranstva (frilens ili ebay) jer u tom slucaju drzava ne moze da juri stranog poslodavca da joj plati poreze i doprinose za nas vec to moramo mi, a posto drzava zna da niko nije lud da to uradi, onda primenjuje primitivne metode kroz vracanje posiljke. Mada, mislim da sad od kako su navatali frilensere, mogu isto tako da navataju i trgovinu preko ebay i iz te perspektive, cak i da pustaju na carini da prodju sve posiljke, treba i razmisljati gde ce taj novac da nam legne i ne da li ce nego kada ce poreska da ga pronadje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...