Jump to content


Slanje ploča u inostranstvo


Koumbare

Recommended Posts

24 minutes ago, Zexx said:

Da, da... od ovoga je počinjao i moj razgovor sa njima.

Ali hajmo odmah da se držimo našeg slučaja sa pločama.

Imam kolekciju od X hiljada vinila. Dosta mi je svega i hoću da je rasprodam... 

Neću da je prodam odjedanput već hoću komad po komad. Koliko je vremena potrebno da ja to sve prodam?

Da li je taj vremenski period za koji ću da je prodam takav da se može reći da sam sporadičan ili povremen prodavac? Možda danas prodam 10 komada pa mesec dana ništa, pa onda prodam svaki dan po 2 itd.

Šta definiše sporadičnost/povremenost? Vrsta robe koja se prodaje ili vremenski period u kome ona mora biti prodata? Gledajući ovakva tumačenja, ja sam trgovac polovnih ploča.

Knjigovođe/poresko-finansijski savetnici:

MUUUUUUUUUUUUUUUUUU

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Zexx said:

tako je, vrcina njih su neupuceni ali ima i dobrih a tu je naravno i google. citao sam ovaj clanak kao i jos par slicnih. i da...zaista, cak i ako se registrujes kao firma da trgujes polovnim stvarima, na tebi je sva odgovornost da procenis da kada kupujes od fizickih lica da taj neko prodaje zaista svoje licne stvari a da nije nelegalni trgovac koji obavlja delatnost. Jer ako jeste, onda ti moras da platis za njega sve poreze i doprinose na sumu koju si mu platio za otkup robe. Jos jedna banalnost, ali tako je...a posteno bi bilo da se kazni taj koji nelegalno trguje.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Koumbare said:

Da, da... od ovoga je počinjao i moj razgovor sa njima.

Ali hajmo odmah da se držimo našeg slučaja sa pločama.

Imam kolekciju od X hiljada vinila. Dosta mi je svega i hoću da je rasprodam... 

Neću da je prodam odjedanput već hoću komad po komad. Koliko je vremena potrebno da ja to sve prodam?

Da li je taj vremenski period za koji ću da je prodam takav da se može reći da sam sporadičan ili povremen prodavac? Možda danas prodam 10 komada pa mesec dana ništa, pa onda prodam svaki dan po 2 itd.

Šta definiše sporadičnost/povremenost? Vrsta robe koja se prodaje ili vremenski period u kome ona mora biti prodata? Gledajući ovakva tumačenja, ja sam trgovac polovnih ploča.

Knjigovođe/poresko-finansijski savetnici:

MUUUUUUUUUUUUUUUUUU

napisao sam vec gore negde....to je glavni problem, jer je zakonom nedefinisana ta kolicina i vremenski razmak u prodaji sve se svodi na fakticitet i slobodnu procenu carinika ili nekog drugog drzavnog organa i zato dolazi do tog javasluka oko nasumicnog vracanja posiljki ili bilo cega drugog

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Koumbare said:

Da, da... od ovoga je počinjao i moj razgovor sa njima.

Ali hajmo odmah da se držimo našeg slučaja sa pločama.

Imam kolekciju od X hiljada vinila. Dosta mi je svega i hoću da je rasprodam... 

Neću da je prodam odjedanput već hoću komad po komad. Koliko je vremena potrebno da ja to sve prodam?

Da li je taj vremenski period za koji ću da je prodam takav da se može reći da sam sporadičan ili povremen prodavac? Možda danas prodam 10 komada pa mesec dana ništa, pa onda prodam svaki dan po 2 itd.

Šta definiše sporadičnost/povremenost? Vrsta robe koja se prodaje ili vremenski period u kome ona mora biti prodata? Gledajući ovakva tumačenja, ja sam trgovac polovnih ploča.

Knjigovođe/poresko-finansijski savetnici:

MUUUUUUUUUUUUUUUUUU

kao sto rekoh vec...nedefinisano je zakonom i svodi se na fakticitet i slobodnu procenu carinika i poreskog isnpektora ako dodje do neke frke...zato se i desava sve ovako da nema pravila

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ivan2116 said:

sve super napisano, a ja bih samo dodao jedan pojednostavljeni zakljucak. dakle, sve sto se plati/kupi/proda u KESHU, to je apsolutno bezbedno i ispod radara, jer jedino kesh jos uvek ne moze da se prati i utvrdi ko je kome koliko i za sta...soim ako nije u pitanju prodaja fudbalera za kesh kao sto su neki radili, da ih ne neavodim...Ali, svaku uplatu od neke trgovine koju dobijete bilo da dinarski ili devizni racun, apsolutno je proveriva i apsolutno podleze poreskoj montroli ukoliko drzva to resi da sprovede a prethodono ne zastari (kod nas je taj rok 5 godina). Dakle, u principu je kocka, moze da bas nista ne bude  a moze i da nastane da prostis ***** kao u slucaju frilensera od kojih su pojedini morali da prodaju plac iz nasledja kako bi otplatili dug i kamatu drzavi zbog neke procedure koju su prethodno svesno ili nesvesno preskocili.

Toliko je sve neuređeno i nedefinisano da je to užas. 

Bio je i slučaj freelencera, nakon ove odredbe, koji je uredno dostavio svoju višegodišnju prepisku sa lokalnom poreskom upravom gde je tražio da mu kažu koliki porez treba da plati a oni nisu imali način/mogućnost(volju??) da mu to urade.

Retroaktivno sprovođenje neke zakonske mere je uvek diskutabilno. To samo pokazuje koji su pavijani koji bi trebali da urede državu i stvari u njoj. Tražiš ljudima da ti plate porez jer si tako sad odlučio a u momentu kad su oni tražili da sami plate nisi imao načina/mehanizama da im to naplatiš.

I sad - puj pike, ne važi! Ovako ili nikako...

Da je ova vlast iole nekakva vlast a ne interesno organizovana skupina - podvukli bi crtu i rekli, šta je bilo, bilo je al od tog i tog datuma nadalje nemoj da vas đavo nosi da ne platite porez jer ćemo da vas upropastimo sa kaznama. Mislim da bi 90% njih bez pogovora i protesta prihvatilo.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Koumbare said:

Toliko je sve neuređeno i nedefinisano da je to užas. 

Bio je i slučaj freelencera, nakon ove odredbe, koji je uredno dostavio svoju višegodišnju prepisku sa lokalnom poreskom upravom gde je tražio da mu kažu koliki porez treba da plati a oni nisu imali način/mogućnost(volju??) da mu to urade.

Retroaktivno sprovođenje neke zakonske mere je uvek diskutabilno. To samo pokazuje koji su pavijani koji bi trebali da urede državu i stvari u njoj. Tražiš ljudima da ti plate porez jer si tako sad odlučio a u momentu kad su oni tražili da sami plate nisi imao načina/mehanizama da im to naplatiš.

I sad - puj pike, ne važi! Ovako ili nikako...

Da je ova vlast iole nekakva vas a ne interesno organizovana skupina - podvukli bi crtu i rekli, šta je bilo, bilo je al od tog i tog datuma nadalje nemoj da vas đavo nosi da ne platite porez jer ćemo da vas upropastimo sa kaznama. Mislim da bi 90% njih bez pogovora i protesta prihvatilo.

tako je, mnogi ljudi su u problemu. ali ono sto je najvaznije posle cele te price sa frilenserima je to da drzava sada smatra da su svi gradjani obavesteni kakve su im obaveze na prihode kao fizickim licima bilo da su ti prihodi unutar zemlje ili van i bilo da su od pruzanja usluga putem racunara ili od trgovine.

dakle, evo cak i da na carini pustaju sve posiljke odnosno ploce da se nesmetano posalju u neogranicenim kolicinama, i od toga neko ostvari prihod (neko veci neko manji) a taj isti ne prijavi...drzava dakle moze (a i nemora) jednog dana da opet napravi frku i naplati sve poreze i doprinose + kaznu za neprijavljivanje odnosno utaju poreza jer nakon ovoga sto je bilo satra da su svi obavesteni i da ako neko ne prijavi prihode od trgovine onda je svesno utajio porez Dakle hocu da kazem da je sve kocka

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ivan2116 said:

kao sto rekoh vec...nedefinisano je zakonom i svodi se na fakticitet i slobodnu procenu carinika i poreskog isnpektora ako dodje do neke frke...zato se i desava sve ovako da nema pravila

Pitao sam ja i poreznike i sve ostale relevantne za ovu priču. Niko ne može da pruži tačan odgovor. 

Kažu: "Bilo bi dobro da za svaku stvar imate račun... ili dokaz o poreklu imovine" 

Svakog od njih sam pitao imaju li barem jedan račun za garderobu što u tom treutku nose na sebi... takav pristup bi tražio da uvek fotokopiraš i čuvaš račun (jer vremenom oni izblede i nisu čitljivi) pa ako te nekad neko pita da ti imaš da pružiš papir! Crno na belo, još ako ima pečat - perfekcija!

Birokratski mentalitet, čuvaj papir jer nikad ne znaš kad će ti zatrebati... a ovamo digitalizacija, modernizacija, kojekakva čuda...

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Koumbare said:

Pitao sam ja i poreznike i sve ostale relevantne za ovu priču. Niko ne može da pruži tačan odgovor. 

Kažu: "Bilo bi dobro da za svaku stvar imate račun... ili dokaz o poreklu imovine" 

Svakog od njih sam pitao imaju li barem jedan račun za garderobu što u tom treutku nose na sebi... takav pristup bi tražio da uvek fotokopiraš i čuvaš račun (jer vremenom oni izblede i nisu čitljivi) pa ako te nekad neko pita da ti imaš da pružiš papir! Crno na belo, još ako ima pečat - perfekcija!

Birokratski mentalitet, čuvaj papir jer nikad ne znaš kad će ti zatrebati... a ovamo digitalizacija, modernizacija, kojekakva čuda...

 

znam...budalastina. Ali ima 'zamena' za racun:

https://mojknjigovodja.rs/obrasci-racun-faktura-otpremnica-otkupni-list-priznanica-invoice/

Skini dole sto pise 'otkupni list - ostala dobra'. Ovde ako popises sve polovne stvari sto si KAO FIRMA/PREDUZETNIK otkupio od nekog fizickog lica i upises sve njegove podatke, to ti je legalni ulaz polovne robe. Ali pazi dane napises previse artikala...neko nepisano je pravilo do 5-6

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ivan2116 said:

znam...budalastina. Ali ima 'zamena' za racun:

https://mojknjigovodja.rs/obrasci-racun-faktura-otpremnica-otkupni-list-priznanica-invoice/

Skini dole sto pise 'otkupni list - ostala dobra'. Ovde ako popises sve polovne stvari sto si KAO FIRMA/PREDUZETNIK otkupio od nekog fizickog lica i upises sve njegove podatke, to ti je legalni ulaz polovne robe. Ali pazi dane napises previse artikala...neko nepisano je pravilo do 5-6

Eto vidiš! :D

Sve i da sam registrovan prodavac ploča, a poštujući nepisana pravila, ja ne mogu da kupim više od 5-6 ploča od tebe.

 

Sve ovo treba posmatrati kao zabavu inače čovek da poludi :screwy

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Koumbare said:

Eto vidiš! :D

Sve i da sam registrovan prodavac ploča, a poštujući nepisana pravila, ja ne mogu da kupim više od 5-6 ploča od tebe.

 

Sve ovo treba posmatrati kao zabavu inače čovek da poludi :screwy

pa da...jer ja sam onda nelegalni trgovac i moras da mi platis poreze i doprinose 😁...ali ima fora i za to. Ti mozes da kupujes od nekog koliko hoces ali ne smes to tako da prikazes na otkupnom listu. Moras da nadjes sto vise ljudi na koje ces da pises robu (rodjake, prijatelje, itd) odnosno moras da ih iscimas da ti daju podatke iz licne karte a za sta ce mnogi biti skepticni.

Takodje, i kada zaista od nekog otkupljujes, imas punopravo da mu trazis licnu kartu na uvid zbog samog porekla robe. jer otkud zaista znas da to sto neko prodaje na KP nije mozda kradeno, ako ne iz prve, mozda is trece ili pete ruke, pa cisto da se ogradis, a podatke naravno mozes da iskoristis za otkupne listove.

Jeste zezancija, ali jedini su nacini da iole nesto radis legalno i da te drzava ne smara

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 30.6.2021. at 21:04, milos said:

Ako problemi sa carinom nisu bili dovoljni.... https://blog.discogs.com/en/uk-eu-vat-changes-on-discogs/

nova pravila za VAT, discogs će naplatiti VAT za predmete od prodavca izvan EU/UK koji šalje u EU/UK i da bi taj paket prošao carinu na destinaciji mora da se zalepi račun štampan sa discogsa na paket. Koliko vidim ništa se ne menja za poklon pošiljke između fizičkih lica

 

 

Šta bi sa ovim, kakva su iskustva?

Link to comment
Share on other sites

Da budemo potpuno iskreni, niko se nije obogatio ni da proda sto ploča mesečno. Da je država ozbiljna i humana kao što nije, uvela bi neku malu naknadu, porez, koji bi se obračunavao automatski. Toliko malu da ne predstavlja opterećenje onima koji prodaju par komada mesečno. Od onih koji prodaju par desetina komada ostao bi lep iznos jer država mora da jede.:mellow:

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, sondek said:

Poslednja normalna drzava u kojoj smo ziveli po pitanju kulture je SFRJ.

Već mi je dosadilo da reagujem na svaki ovakav paušalni post, ali ima mladog sveta koji ovo čita...

Da je bilo ok stvari, bilo je, ali je sve bilo daleko od "normalnog".

Najviša kulturna dostignuća u to vreme, upravo su nastala kao "alternativna" umetnost, kao pokušaj kulturnog "otpora" i od strane establišmenta su smatrana za subverzinu delatnost ("kontrarevolucija").

Postojala je dugo vremena čak i zvanična cenzura, a o "moralno-političkoj podobnosti" da ne pričamo

Link to comment
Share on other sites

Da slažem se da smo živeli u diktaturi. Hodamo po ivici dok nas moderacija ne oplajpiči. Slažem se i da su vredna umetnička dela stvarana kao neka vrsta bunta protiv diktature (tzv Crni talas na filmu na primer), ali su umetnici (i umetnost) ipak uspevali da plasiraju svoja dela............. Dežurni cenzori su vrlo često okretali glavu, žmurili na jedno oko, politička podobnost je bila gumena kategorija i td............
U kakvoj tvorevini danas živimo kad nam se SFRJ čini kao normalna država?
Građani Rumunije bi se samo na ovo gorko nasmešili. Ono u čemu su oni živeli nije za poređenje osim sa Severnom Korejom.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Već mi je dosadilo da reagujem na svaki ovakav paušalni post, ali ima mladog sveta koji ovo čita...

Da je bilo ok stvari, bilo je, ali je sve bilo daleko od "normalnog".

Najviša kulturna dostignuća u to vreme, upravo su nastala kao "alternativna" umetnost, kao pokušaj kulturnog "otpora" i od strane establišmenta su smatrana za subverzinu delatnost ("kontrarevolucija").

Postojala je dugo vremena čak i zvanična cenzura, a o "moralno-političkoj podobnosti" da ne pričamo

E, otkrio si nam Ameriku da komunizam nije valj'o

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

 Knjige i ploce imale poresko oslobodjenje. 

Ti si stariji  kao i moj zemljak iz Kovina. Secate li se poreza na sund? Koji uopste nije bio mali.

citat za mladje kolege da znaju

U Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji 1972. godine donet je zakon kojim je uvoden porez na promet publikacijama koje su bile ocenjene kao šund.

Te godine oporezovane su publikacije koje bi komisije proglasile za bezvredne.   

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Бора Чорба је негде поменуо да су "Музичари који пију" опорезовани као шунд, па су се слабо продавали. Изгледа су неке песме биле "неподобне", а верујем да знам и које.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, CA-RIA said:

Бора Чорба је негде поменуо да су "Музичари који пију" опорезовани као шунд, па су се слабо продавали. Изгледа су неке песме биле "неподобне", а верујем да знам и које.

Koja je ekipa na omotu, zna neko? Inače ovo o porezu više liči na specijalnu reklamu. Na omotu singla Žika Živac vidi se da voze priču.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...