Jump to content


Slanje ploča u inostranstvo


Koumbare

Recommended Posts

Pa jel niko od vas to nije pročitao ranije u postovima iznad da je meni novac vraćen?

 

U momentu preuzimanja paketa dali su mi papir da popunim (kao reklamacioni list) i posle nekoliko dana su mi pare legle na račun (umanjeno za troškove od pošte do carine i nazad)

 

Sve mi je to saopštila službenica u pošti jer ja se ne bih ni setio da pitam koliko sam tad u šoku bio...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ako problemi sa carinom nisu bili dovoljni.... https://blog.discogs.com/en/uk-eu-vat-changes-on-discogs/

nova pravila za VAT, discogs će naplatiti VAT za predmete od prodavca izvan EU/UK koji šalje u EU/UK i da bi taj paket prošao carinu na destinaciji mora da se zalepi račun štampan sa discogsa na paket. Koliko vidim ništa se ne menja za poklon pošiljke između fizičkih lica

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mozda se malo kasno ukljucujem....Ovo nije nesto sto su uveli sada od skoro kako je krenula frka sa frilenserima nego je praksa koja se primenjuje godinama unazad sporadicno po sopstvenom nahodjenju carinskih sluzbenika, a sve po nekom clanu carisnkog zakona koji datira jos iz verovali ili ne 1945-te godine.

Imam dosta iskustva sa ovim i ne znam prosto odakle da krenem.

Ajde prvo ovako - dakle sustina cele price je da carina zeli da natera pojedince fizicka lica da se registruju kao preduzetnici da bi u inostranstvo slali vece i/ili ucestale kolicine odredjene robe. Jednostavno, ako primete da se odredjena vrsta robe (u ovom slucaju ploce) salje ucestalo od strane jednog ili razlicitih fizickih lica, oni jednostavno prostom logikom dolaze do zakljucka da je tu u pitanju trgovina odnosno da je to roba gde 'ima mesa' odnosno zarade i da to sto neko na deklaraciji pise 'poklon' neke zanemarive vrednosti moze da okaci macku o rep.

Kada se posiljka vrati odnosno odbije - dobra stvar je sto moze da se zatrazi povracaj postarine. Ali veliko je cimanje jer mora da se ode u postu gde je poslato, sacini zahtev i preda. Ovo mora da se odradi obino pre 15h jer je do tada tamo kontrolor koji moze da obradi taj zahtev. Znos koji vrate bude umanjen za nekih 150 din a sto je postarina za prenos od vase poste do Ugrinovacke i nazad. Obicno prodje oko 10tak dana dok se iznos vrati.

Zahtev za povracaj postarine mozete preuzeti i odstampati ovde:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjKrNWF1d_xAhWBtYsKHZhPC8MQFnoECAMQAA&url=http%3A%2F%2Fwww.postexpress.rs%2Fdokumenta%2Flat%2Fkako-da%2Fzahtev-za-naknadu-stete.pdf&usg=AOvVaw3lo1JzcUc0v5fiGxj_DXLO

E sad, kako slati stvari neometano? - zaista prava naucna fantastika. U sustini, mora da se sa postom sklopi ugovor za uslugu 'PostExport - Izvoz Robe'. Preduslov za ovo je da imate u APR-u registrovanu delatnost kao preduzetnik a sto za sobom vuce poresku prijavu, a sto za sobom dalje vuce obavezu placanja poreza i doprinosa i vodjenje poslovnih knjiga jer online trgovina ne moze da se obavlja pausalno, odnosno u prevodu treba vam i knjigovodja kojeg cete svakog meseca da placate.

Sad, da ne ulazim u dubinu iznosa poreza i doprinosa na mesecnom nivou, u sustini se svodi da minimum koji ovde mora da se plati drzavi mesecno trenutno iznosi oko 12000-13000 din + troskovi za usluge knjigovodje su minimum oko 8000, znaci u najboljem slucaju ne mozete mesecno da prodjete bez 20000-tak din mesecno prodavali ili ne prodavali, odnosno imali ili nemali promet. I plus jos mora da se za svaku prodaju plati 10% poreza drzavi na razliku izmedju nabavne i prodajne cene artikla (odnosno ploce).

Jos jedna komplikacija ovde je i ta sto mora da postoji ulaz robe odnosno stanje. E sad, posto su u pitanju polovne stvari koje ste nabavili od fizickih lica, to je vrlo diskutabilno kako to napraviti, narocito ako nesto kupite od nekog cige sa buvljaka :) U zakljucku, za sve sto se od nekog nabavi, mora da se zabeleze njegovi podaci (da vam da licnu kartu na uvid) a sto u slucaju cige sa buvljaka vrlo verovatno da i ne postoji a kamoli da dobijete (pitanje da li ima i krstenicu :) ).

Dalje, kolko god da vam knjigovodja vodi knjige, ipak ima i dosta cimanja koje i vi sami morate da radite (da skidate i saljete mu izvestaje iz banke, sa paypal-a, sa ebay-a, i jos mnogo mnogo toga, jer morate da pravdate bukvalno sve troskove poslovanja). Ovo sve deluje dosta zastrasujuce i komplikovano, ali kada se malo uvezba i savlada, nije toliko strasno.

U zakljucku - sve se svodi na to da carina zeli da vas natera da drzavi platite porez na profit od prodaje artikala i doprinose za pio i zdravstveno (u iznosu i po modelu koji odaberete kroz vodjenje knjiga).

Verovatno se pitate - ovo mora da postoji samo kod nas i mozda jos u Severnoj Koreji? 99% da ste upravu. Ali verovali ili ne, ovo sve gore napisano moze da bude ipak za nase dobro. A shvaticete i zasto nakon sto dole objasnim kako stvari funkcjonisu u ostalim zemljama sto se tice slanja u inostranstvo iz tih zemalja.

Dakle, iz zemalja EU, USA, Kanade i drugih 'normalnih' zemalja, fizicka lica mogu nesmetano da salju robu u postanskim posiljkama bez ikakvih ogranicenja i provera. Ovde ne mislim na slanje posiljka unutar EU iz jedne clanice u drugu, nego bas na slanje iz EU a izvan EU. Zasto je to tamo tako? - Prvo, svaka normalna zemlja zeli da ima sto veci izvoz i sto veci priliv novca u zemlju, pa makar to potencijalno bilo i nelegalno (kroz nelegalnu trgovinu polovnim stvarima). Drugo - ako je posiljka u posti placena i predata na otpremanje u inostranstvo, suludo je tu istu posiljku vracati/blokirati i remetiti postanski saobracaj odnosno uskracivati posti profit od naplate postarine. Trece, i najvaznije - to da li je neko nesto prodao kroz tu posiljku na ebay ili ko zna gde, nema carina time nista da se bavi jer carina se bavi samo uvozom robe i naplate dazbina od iste. Evo idemo prostom logikom - dakle, ako ste nesto prodali na ebay, novac od te uplate mora negde da vam legne, a ta uplata ce pre ili kasnije na ovaj ili onaj nacin zavrsiti na vasem bankovnom racunu. Kada se to desi, u bilo kojoj zemlji, vi tu uplatu po zakonu ste obavezni da prijavite poreskoj upravi i da objasnite po kom osnovu ste je primili ili da je uopste ne prijavite pa da vas poreska sama nahvata (kao sto je bio slucaj sa frilenserima). E onda tek krece cimanje i problem i upadate u tri prekrsaja: neleglna trgovina (jer niste registrovani kao preduzetnik), nelegalni izvoz (jer ste deklarisali robu kao poklon male vrednosti) i utaja poreza (jer ste svesno ili nesvesno preskocili citavu ovu gore navedenu peripetiju). Zato je sa jedne strane mozda dobro sto blokiraju posiljke i upucuju na legalni protokol, ali ipak smatram da je odluka pojedinca da li ce da se kocka i da nelegalno trguje i prima uplate a ne da ga neko primorava na bilo sta, narocito ako je postarina vec placena. Najbolji mehanizam bi bio da nekako propisu koliko posiljaka moze da se salje mesecno i da se zna unapred.

Link to comment
Share on other sites

Sve je to lepo, ali šta ako ja nisam trgovac, već najobičniji korisnik nečega i povremeno imam želju da to nešto što koristim, prodam, da bih kupio nešto drugo, u ovom slučaju vinile?

Zašto mene, kao nekoga ko povremeno kupi neki vinil ovde ili napolju (i na to plati pdv ovde i spreman je da plati pdv i carinu na ono što kupi napolju) terati da za to otvorim firmu? Da li za sve što želim da prodam moram da imam firmu? Mislim da to nigde nije obaveza, osim u indijanskim državama, gde država postoji samo da bi od građana iscedila i poslednji dinar za nju, bez da tim istim građanima i da nešto za ono što uzima (i tu ne mislim na fontane, spomenike i ostale budalaštine).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ivan2116 said:

Evo idemo prostom logikom - dakle, ako ste nesto prodali na ebay, novac od te uplate mora negde da vam legne, a ta uplata ce pre ili kasnije na ovaj ili onaj nacin zavrsiti na vasem bankovnom racunu.

Legne novac na eBay, a onda ga potrošiš online na softver, avio karte, hotele, šta god... i ne mora da nikada uđe novac u Srbiju.

Link to comment
Share on other sites

Brate apsolutno se slazem i svakog treba pustiti da salje odnosno izvozi sta i koliko zeli bez firme, ali svako je duzan da i ovde i bilo gde drugde eventualne prihode od tih posiljaka posle prijavi ili ne prijavi svojoj poreskoj upravi a to da li ces posle na to platiti nekakve dazbine prema drzavi zavisi iskljucivo od poreskih limita i zakona te drzave.

Kod nas su ti limiti vrlo mali i neoporezivi deo iznosi oko 18000 din mesecno. Dakle ako ti kao fizicko lice prodas i izvezes na primer 3x ploce mesecno u vrednosti od po 200 EUR, na razliku si duzan da kao fizicko lice platis porez od 46% bas kao i frilenseri. U engleskoj je na primer taj limit dosta velik i oko 20000 funti godisnje je neoporezivo pa je to tamo dosta laganije

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ljuba said:

Legne novac na eBay, a onda ga potrošiš online na softver, avio karte, hotele, šta god... i ne mora da nikada uđe novac u Srbiju.

slazem se, ali pojedine drzave imaju mehanizam da udju u PayPal i ostale platforme i provere ili traze podatke za svoje gradjane koji su tu primali uplate. Izguglaj konkretno za Kanadu 2017-te kada je trazila podatke o uplatama i sve ce ti biti jasno. A sto sve vise tehnologija napreduje, to ce omoguciti da bilo koja drzava moze na bilo kojoj platformi da proveri prilive svojih obveznika jer to sve ostaje trajnop upisano u nekoj bazi podataka i samo jednog dana kada se klikne na dugme bice hvatanja za glavukao sto je sada bilo sa frilenserima

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ivan2116 said:

Brate apsolutno se slazem i svakog treba pustiti da salje odnosno izvozi sta i koliko zeli bez firme, ali svako je duzan da i ovde i bilo gde drugde eventualne prihode od tih posiljaka posle prijavi ili ne prijavi svojoj poreskoj upravi a to da li ces posle na to platiti nekakve dazbine prema drzavi zavisi iskljucivo od poreskih limita i zakona te drzave.

Kod nas su ti limiti vrlo mali i neoporezivi deo iznosi oko 18000 din mesecno. Dakle ako ti kao fizicko lice prodas i izvezes na primer 3x ploce mesecno u vrednosti od po 200 EUR, na razliku si duzan da kao fizicko lice platis porez od 46% bas kao i frilenseri. U engleskoj je na primer taj limit dosta velik i oko 20000 funti godisnje je neoporezivo pa je to tamo dosta laganije

O kakvom ti prihodu pričaš????

Kupim ploču u Mascomu, platim je 4000 sa sve pdv-om, slušam godinu dana i prodam je online za npr. 3000 i treba da platim državi porez na zaradu? Koju ja tu imam zaradu?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, R_R said:

O kakvom ti prihodu pričaš????

Kupim ploču u Mascomu, platim je 4000 sa sve pdv-om, slušam godinu dana i prodam je online za npr. 3000 i treba da platim državi porez na zaradu? Koju ja tu imam zaradu?

Druze ja pricam kako stoje stvari i zasto se desava to sto se desava. Drzavu jednostavno ne zanima kada gde i za koliko si kupio nesto sto si potom prodao jer fizicka lica ne mogu da pravdaju rashode prema postojecem poreskom zakonu. Za vise detalja predlazem da angazujes poreskog savetnika

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Zexx said:

Ne mogu da pravdaju rashode, ali postoje odbici koji se primenjuju na porez na lična primanja‚, pod uslovom da si se kvalifikovao za to, naravno...:rolleyes:

Naravno, ali kao sto rekoh, to ce poreski savetnik najboje da objasni jer je svaciji slucaj tu jedinstven. Sustina cele price ovde je da je carinska kontrola prilikom izvoza posiljki suluda i da treba apsolutno da prestane da se primenjuje a kao sto je i u drugim zemljama. A to da li je tu neko profitirao ili ne, i ako jeste koliko, time treba da se bavi iskljucivo poreska uprava i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Da zanemarimo poreskog savetnika i upravu, da li može neko da mi objasni po kojoj logici se ono gore što sam napisao tretira kao prihod?

Dakle, kupiš nešto u radnji za xxxx dinara, onda to isto koristiš, pa to postane polovno, pa odlučiš da prodaš čiki u USA za xxxx/3 i to se onda tretira kao prihod na koji mora OPET da se plati porez. Platio sam već jednom pdv kad sam je kupio, a sad će država da me odrapi i kad to isto prodam za 3x manju cenu. Mislim, može da se ozakoni i porez na disanje, ja samo pitam gde je ovde mozak.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, R_R said:

Da zanemarimo poreskog savetnika i upravu, da li može neko da mi objasni po kojoj logici se ono gore što sam napisao tretira kao prihod?

Dakle, kupiš nešto u radnji za xxxx dinara, onda to isto koristiš, pa to postane polovno, pa odlučiš da prodaš čiki u USA za xxxx/3 i to se onda tretira kao prihod na koji mora OPET da se plati porez. Platio sam već jednom pdv kad sam je kupio, a sad će država da me odrapi i kad to isto prodam za 3x manju cenu. Mislim, može da se ozakoni i porez na disanje, ja samo pitam gde je ovde mozak.

Karatak odgovor - zato sto si to nesto kupio kao fizicko lice za licnu upotrebu i dakle u pitanju je roba koja nije predvidjena za dalju prodaju a to sto si ti resio jednog dana da je dalje prodas to je tvoj problem i drzavu ne zanima koliko si to originalno platio (pricam surovo iz perspektive drzave).

Malo detaljniji odgovor - u principu, prodaja polovnih licnih stvari je dozvoljena ali u maloj kolicini i povremeno, ali tu je onda sve nedefinisiano i bukvalno se svodi na slobodnu procenu carinika ili poreskog inspektora da definise da li fizicko lice prodaje zaista neku svoju stvar koja mu vise nije potrebna, ili to radi ucestalo i obavlja delatnost trgovine.

E sad, posto u oblasti ploca ocigledno da ima dosta i nelegalnih trgovaca, onda carina tu vrstu robe, odnosno ploce, stavlja na crnu listu za izvoz jer je u pitanju roba koja ceto pristize, nebitno da li od jednog, deset njih ili sto. Dakle ako ti konkretno zaista i prodas po neku plocu povremeno, a pored tebe jos gomila njih to prodaje redovno, onda na carini sve vas trpaju u isti kos i svima odreda vracaju robu

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, garson said:

@ivan2116

A gde je u toj prici prodaja preko KP, Limunda i slicno? Interesantno kako nasa drzava selektivno posmatra prodaju polovnih stvari.

Apsolutno se slazem, ali tu drzava nema prostora da uspostavi taj represivni mehanizam da blokira trgovinu kroz  vracanje paketa, a sto ne znaci da ne moze na neki drugi nacin to da uradi kroz provere uplata na dinatski racun a ukoliko to jednog dana resi bas kao sto ie nedavno resila da proveri uplate iz inostranstva za frilensere. Tu ce prvi na udaru biti oni koji salju pouzecem jer za tako nesto moraju da priloze i licnu kartu

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, R_R said:

Izgleda da je državi važnije da juri inostrane uplate preko računa, nego domaće.

Juriš nekoga ko trejduje nešto iz svoje kolekcije ploča, a kamioni robe bez problema prelaze mađarsku granicu.

Apsolutno da, a sto je besmisleno jer se mnogo vise obrne kroz domacu trgovinu putem limunda i kp. A sto se tice prelaska granice...to je u nekim momentima i jedini nacin da nesto posaljes preko. Sacekas da ti se nakupi vise posiljaka pa das nekome ko ide preko i posalje ti tamo iz poste

Link to comment
Share on other sites

Uopšte nije jednostavno niti lako postaviti to u neke okvire kod nas... pričao sam i pričam sa špediterima, carinicima i knjigovođama već mesecima.

Od toga da uvoz polovne robe nije dozvoljen u Srbiju, do toga da može da se uveze bez ikakvih problema, do toga kako bi se polovne ploče knjigovodstveno vodile itd. itd.

Srbija se vodi kao zemlja u razvoju, što za razvijeni svet znači ima toga, radi - al nije baš sve kako treba, gde treba i na nivou kakvom treba da bude... Primera radi, PayPal je tu al i nije baš tu. Radi ali i ne baš kao svuda u svetu. Opet, bolje je nego pre X godina kad je PayPal bio misaona imenica za naše tržište.

Sa druge strane mi smo zemlja komunističko-socijalističkog nasleđa, te je privatni kapital i privatno tržište jedva u nekom začetku ali praktično (gledajući globalno) ne postoji. Privatno tržište je veliko i u razvijenim zemljama vrlo lepo i jasno regulisano.

Opet banalan primer - neko od vas dođe kod mene u goste, gleda moju kolekciju i vidi nekih 5 ploča koje bi želeo da ima. Pita me dal bi ih ja prodao. Prodao bih i tu na licu mesta desi se privatni dil. "Roba" zameni vlasnika, transakcija se desila a nigde nije zabeležena. To ne znači da nije došlo do razmene već jednostavno nije registrovana.

Da svako od vas zna da po pozivu može da dođe kod mene i da, dok pijemo kafu, izabere nekoliko vinila koje bi želeo da ima i da kupi, to bi značilo da je takva trgovina privatna ali i dalje regulisana. Ja bih trebao to da uračunam sve u neku moju godišnju poresku prijavu i da platim porez na to i nikoga ne boli glava. Postoji raspon, uređenje od koliko do koliko i kako se to radi. Možeš da se napraviš blesav al onda idu i zakonske posledice.

Pošto mi je primer prilično banalan al da ostanem u njemu i da dodam da je na sve to u pitanju kolekcionarstvo - jer su to vinili kupovani godinama ili decenijama (kojekude) - postavlja se pitanje da li je to zapravo oporezivo? Jer ja na primer mogu da otkupim i neku vašu kolekciju i time proširim svoju, to je isto privatan dil. Niko tu ne plaća porez. Ni ja koji sam kupio ni ovaj što je prodao. Iz toga sledi da, recimo, ako sam kupio 200 vinila a 150 mi ne treba ili ih već imam, ja imam slobodu da njima raspolažem slobodno, odnosno dalje da ih prodajem.

Ako odlučim da ih prodajem na KP (recimo) ja prodajem svoju ličnu imovinu, kao fizičko lice. KP u svojim uslovima to lepo opisuje i klasifikuje, čak i kad postavljate oglas jedna od obaveznih opcija je da se deklariše da li to radi fizičko lice ili ne.To što je njih 150 ili X, to je nebitno. Takva prodaja ne bi trebala biti oporeziva jer je samom nabavkom (u nekom trenutku) porez plaćen. Prodaja na KP-u je javna, jer može da kupi bilo ko ali opet ličnih, privatnih stvari (za koje se pretpostavlja da su oporezovane inicijalnom kupovinom). Da se svaki put plaća porez na polovne ploče u njihovoj razmeni - u proseku bi jedna ploča koštala papreno ili bi jednostavno sve puklo.

Link to comment
Share on other sites

Do relativno skoro su naši ljudi koji su živeli i radili preko imali silnih peripetija da unesu/uvezu svoje lične stvari koje su stekli boravkom u inostranstvu nakon odluke da se vrate u Srbiju. Carinski propisi nisu bili menjani i silne muke i peripetije su pogađale svakog ko je bio u toj situaciji. 

Užasno smo nerazvijeni, po praktično svakom osnovu. Svuda se kasni a i kad se kao "požuri" da se stvari srede i urede onda je po principu ooo-ruk! kao što je sa freelencerima, kao što je bilo sa paušalnim modelom zapošljavanja, kao sa gomilom drugih stvari...

Zato je u Srbiji taj "wild factor" prisutan... možeš da radiš nešto nesmetano i da te niko ništa ne pita godinama, a opet - možeš da samo što si krenuo da nešto radiš - da te spiči Srbijica sa propisima i koječime luđe nego u najuređenijim zemljama na svetu.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ivan2116 said:

Naravno, ali kao sto rekoh, to ce poreski savetnik najboje da objasni jer je svaciji slucaj tu jedinstven. Sustina cele price ovde je da je carinska kontrola prilikom izvoza posiljki suluda i da treba apsolutno da prestane da se primenjuje a kao sto je i u drugim zemljama. A to da li je tu neko profitirao ili ne, i ako jeste koliko, time treba da se bavi iskljucivo poreska uprava i to je to.

Poreskog savetnika prvo treba da opismeniš mimo uobičajenih stvari pa da ti onda da neki "savet". Uglavnom su me gledali belo...

Ne samo poreski savetnik nego i knjigovođa kad pitam:

"Otvorio bih prodaju polovnih gramofonski ploča. Kakav je knjigovodstveno-računovodstveni princip tu na snazi? Koja je moja šifra delatnosti? Da li po našim propisima to ide pod robno knjigovodstvo?"

Odgovor:

MUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Koumbare said:

Uopšte nije jednostavno niti lako postaviti to u neke okvire kod nas... pričao sam i pričam sa špediterima, carinicima i knjigovođama već mesecima.

Od toga da uvoz polovne robe nije dozvoljen u Srbiju, do toga da može da se uveze bez ikakvih problema, do toga kako bi se polovne ploče knjigovodstveno vodile itd. itd.

Srbija se vodi kao zemlja u razvoju, što za razvijeni svet znači ima toga, radi - al nije baš sve kako treba, gde treba i na nivou kakvom treba da bude... Primera radi, PayPal je tu al i nije baš tu. Radi ali i ne baš kao svuda u svetu. Opet, bolje je nego pre X godina kad je PayPal bio misaona imenica za naše tržište.

Sa druge strane mi smo zemlja komunističko-socijalističkog nasleđa, te je privatni kapital i privatno tržište jedva u nekom začetku ali praktično (gledajući globalno) ne postoji. Privatno tržište je veliko i u razvijenim zemljama vrlo lepo i jasno regulisano.

Opet banalan primer - neko od vas dođe kod mene u goste, gleda moju kolekciju i vidi nekih 5 ploča koje bi želeo da ima. Pita me dal bi ih ja prodao. Prodao bih i tu na licu mesta desi se privatni dil. "Roba" zameni vlasnika, transakcija se desila a nigde nije zabeležena. To ne znači da nije došlo do razmene već jednostavno nije registrovana.

Da svako od vas zna da po pozivu može da dođe kod mene i da, dok pijemo kafu, izabere nekoliko vinila koje bi želeo da ima i da kupi, to bi značilo da je takva trgovina privatna ali i dalje regulisana. Ja bih trebao to da uračunam sve u neku moju godišnju poresku prijavu i da platim porez na to i nikoga ne boli glava. Postoji raspon, uređenje od koliko do koliko i kako se to radi. Možeš da se napraviš blesav al onda idu i zakonske posledice.

Pošto mi je primer prilično banalan al da ostanem u njemu i da dodam da je na sve to u pitanju kolekcionarstvo - jer su to vinili kupovani godinama ili decenijama (kojekude) - postavlja se pitanje da li je to zapravo oporezivo? Jer ja na primer mogu da otkupim i neku vašu kolekciju i time proširim svoju, to je isto privatan dil. Niko tu ne plaća porez. Ni ja koji sam kupio ni ovaj što je prodao. Iz toga sledi da, recimo, ako sam kupio 200 vinila a 150 mi ne treba ili ih već imam, ja imam slobodu da njima raspolažem slobodno, odnosno dalje da ih prodajem.

Ako odlučim da ih prodajem na KP (recimo) ja prodajem svoju ličnu imovinu, kao fizičko lice. KP u svojim uslovima to lepo opisuje i klasifikuje, čak i kad postavljate oglas jedna od obaveznih opcija je da se deklariše da li to radi fizičko lice ili ne.To što je njih 150 ili X, to je nebitno. Takva prodaja ne bi trebala biti oporeziva jer je samom nabavkom (u nekom trenutku) porez plaćen. Prodaja na KP-u je javna, jer može da kupi bilo ko ali opet ličnih, privatnih stvari (za koje se pretpostavlja da su oporezovane inicijalnom kupovinom). Da se svaki put plaća porez na polovne ploče u njihovoj razmeni - u proseku bi jedna ploča koštala papreno ili bi jednostavno sve puklo.

sve super napisano, a ja bih samo dodao jedan pojednostavljeni zakljucak. dakle, sve sto se plati/kupi/proda u KESHU, to je apsolutno bezbedno i ispod radara, jer jedino kesh jos uvek ne moze da se prati i utvrdi ko je kome koliko i za sta...soim ako nije u pitanju prodaja fudbalera za kesh kao sto su neki radili, da ih ne neavodim...Ali, svaku uplatu od neke trgovine koju dobijete bilo da dinarski ili devizni racun, apsolutno je proveriva i apsolutno podleze poreskoj montroli ukoliko drzva to resi da sprovede a prethodono ne zastari (kod nas je taj rok 5 godina). Dakle, u principu je kocka, moze da bas nista ne bude  a moze i da nastane da prostis ***** kao u slucaju frilensera od kojih su pojedini morali da prodaju plac iz nasledja kako bi otplatili dug i kamatu drzavi zbog neke procedure koju su prethodno svesno ili nesvesno preskocili.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...