Jump to content


Slanje ploča u inostranstvo


Koumbare

Recommended Posts

Podelio bih sa vama moje iskustvo od jutros...

Zvali su me iz pošte da dođem i tamo mi vratili paket/pismo koje sam poslao pre nedelju dana za US. 

U pitanju je jedna ploča koju je čovek poručio preko Discogs-a. U poslovnici pošte mi kažu da je carina odbila da procesuria dalje otpremanje pošiljke jer je "Roba trgovačkog karaktera" i vraćena je na zahtev carine. 

Daljim razgovorom sa službenicima pošte saznajem da me imaju evidentirano kao nekoga ko često to radi i da ne mogu da više šaljem ploče???? Pitaju me da li sam ranije slao sa ovim podacima i da li sam menjao pošiljaoca ili adresu otpreme... gledam belo i ne verujem kakav razgovor vodim... nikad nisam slao za US a ne pamtim kad sam poslednji put slao van Srbije. Ukupno, u poslednjih ne znam ni ja koliko godina ne znam da li sam imao više od 10+ pošiljki ka inostranstvu.

Razdužim se sa poštom tu šta je trebalo i zovem carinarnicu Beograd da se raspitam. Tamo vrlo ljubazan čovek sasluša šta imam da kažem i vrlo brzo mi reče da je sigurno u pitanju greška čak da sam slao i više komada i da je najbolje da odem u centralnu otpremnicu u Ugrinovačkoj ulici da se tamo popričam sa kolegama.

To sam i uradio. Prima me "uslovno nadrkana" carinica koja kreće u neki monolog gde meni pola vremena zuji u ušima jer ne verujem čemu prisustvujem (suštinski se svodi na demonstraciju moći državnog službenika) gde slušam kako ne mogu da izvozim takvu robu, da oni imaju takve vrsti pošiljki u nenormalnim količinima, da su to paketi od po 5-6 pa sve do 300 komada po pošiljci, da je njima jasno da to nije kolekcionarstvo već čista trgovina i da tu moraju da se obračunaj i plate porezi i izvozni troškovi. Nema veze što sam ja fizičko lice, onda ja da angažujem špeditera koji će za mene da obavi taj posao i zašto sam, pobogu, odabrao Poštu za ovu vrstu usluge a ne DHL? E pa ja ću da vam objasnim jer DHL papreno košta a svaki paket preko DHL obavezno ima u sebi proces carinske kontrole koji uz to ima i prateću papirologiju (reče ona, recimo, ICR list... zujalo u ušima pa nisam dobro razumeo) i zato nema ovih problema a vi biste da trgujete a da ne plaćate dodatne propise...bla bla bla... nema ona staklenu kuglu da zna ko koliko puta šalje i da li je slao itd.

Pokušala je čak i da me kao nešto "detektivski pritisne" u smislu imamo vas u evidenciji, ovo vam nije prvi put da šaljete, slali ste sa drugih imena, sa drugih adresa... i pošto sam ja na sve to gledao belo sa verovatno sve više i više izbuljenijim izrazom lica u neverici, odjedanput spusti loptu i kaže.. OK, ovo može da ide.

?????

Pa ako ne šaljete to redovno i često, već tako povremeno u određenim vremenskim razmacima... onda može. Napisaćete mi izjavu gde to izjavljujete, skeniraćemo vam ličnu kartu i imaćemo vas u evidenciji, da izbegnemo ovakve situacije.... a ako se ipak ispostavi da vi to radite redovno - onda ćemo obustaviti i tražiti reodvne papire za izvoz robe.

 

I tako ja poslah, opet, isti paket za US, puj pike - ne važi, sve OK, nešto kasnije. Sve u redu, idemo dalje. 

 

Srbija, zemlja wild faktora koji kad te spiči da se zaprepastiš kako smo funkcionalna država, da nam Švajcarska pozavidi.

 

Da, reče mi žena u pošti (čak je i rukom pokazala na gomilu) da je vraćeno dosta paketa koji idu preko kao poklon. Garderoba, knjige, neki sitni predmeti... sve je to vraćeno njima kao roba trgovačkog karaktera.

Dal je nekog ovo ošinulo ovako kao mene skoro, ili ranije, ili sam samo izvukao taj random wild faktor kad Srbija "kao" zaliči na visoko uređenu državu?

Link to comment
Share on other sites

Nista cudno za Srbiju. I prijem robe zna da bude komplikovan a tek slanje van Srbije. 

Ne znam sta da kazem sem da nisam iznenadjen.

 

Pre par meseci smo poslali kutiju sa poklonom za bebu nase kume, iz Irske u Srbiju, nije neka vrednost ali vredi vise od jedne ploce. Odneli u postu, platili slanje i to je to, uredno stiglo posle 2 nedelje.  Kakva trgovina, kakvi bakraci.

Link to comment
Share on other sites

Većina ili svi koji nešto prodaju preko interneta u inostranstvo trenutno mučimo istu muku, dosta prodavaca je zatvorilo discogs inventare, a koliko znam nije prvi put da se ovo dešava (bilo je i 2018. slična priča). Barem je trenutni problem sa BG carinom, ne znam kakva je situacija za Niš i Novi Sad ali možda njima puštaju sve.

Kontam da nisu nikome dali objašnjenje po kom zakonskom osnovu oni to odbijaju da proslede pakete u inostranstvo, to za "robu trgovačkog karaktera" ne pije vodu jer fizička lica imaju pravo da prodaju svoju ličnu imovinu sve dok je to povremeno i nije stalna aktivnost. Naravno sa druge strane carinik ima pravo da odbije uvoz ili izvoz, samo što mora da ima i neki osnov za to, a koliko vidim to nemaju nego su samo zabranili koliko znam svo slanje ploča, starih satova, delova za automobile a verovatno i još dosta toga ali za ove stvari imam potvrdu od poznanika.

E sad malo da uđem u domen teorija zavere... opet državi nestaje novca, posle preduzetnika i frilensera, ide se na prodavce preko interneta... mora da se neki dinar uzme i od njih. Takođe uprava carine je skoro dobila novog direktora, a stari je bio u nekim malverzacijama (baš čudno) i ovaj novi možda uteruje strah i uvodi neka nova čuda.

Ali ipak si ti uspeo da dođeš do nekoga i da nešto konkretno saznaš dok se ja evo mučim da stupim u kontakt sa bilo kim iz carine, čekam već nedelju dana odgovor od carine na mejl, na telefon je praktično nemoguće doći do nekoga korisnog. Reci mi šta si rekao na recepciji u Ugrinovačkoj da dođeš do te ljubazne žene? Izgleda da ću morati da ih posetim, mada meni nisu ništa vratili nego sam ja saznao od drugih da ne puštaju pa nisam ni slao, da li si morao konkretno da im daš neke informacije o toj pošiljci koju su ti vratili da bi dalje stigao do toga da pišeš tu ludu izjavu?

 

Link to comment
Share on other sites

Ja za 40 godina NIKADA nisam poslao neki paket u inostranstvo a da salterusa nesto ne zakera.

Jedno vreme sam slao pakete identicno zapakovane i identicne tezine i NIKAD nisam isto platio i niti poslao pod istim uslovima - te kao paket, te kao tiskovina, te kao vrednosbo pismo te kao kolac-palac... 

Evo, nedavno saljem plocu iz NS u sloveniju, pratim na netu> prvo je islo za Beograd (mi ovde nemamo carinu?), pa se vratilo u NS pa odatle u Sloveniju, deset dana ukupno.

 

image.png.a8f690337bde63c3cd1ece656ecba66b.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, VU metar said:

Pa jel' uopšte ovako u tim visoko uređenim državama? Zar manji discogs prodavci iz takvih država plaćaju porez na prodato? 

Ne znam. Ono što znam je da EU građani međusobno mogu da šalju pošiljke do besvesti, kao mi ovde u Srbiji (bukvalno mi tako rekla carinica) mada i na to imam koješta da dodam u nekom narednom postu.

Meni je to više bilo sarkastično, kako Srbija za "malog čoveka" nastupi kao sila od države dok tamo neki pregaze, ubiju (ili šta već sve ne) čoveka gde suđenje traje godinama da bi na kraju bilo presuđeno NO-NO, nemoj više i evo malo nanogica da sediš kod kuće i ajde de, evo plati 100.000 dinara kazne....

REZ

Postrojen uz zid. Stojim, gledam, ne trepćem dok mi carinica deklamuje šta sam sve prekršio, šta mi treba i kako to da realizujem i šta ja uopšte mislim sa mojim postupcima kakva je Srbija država, gde svako može da radi šta hoće??

 

52 minutes ago, milos said:

E sad malo da uđem u domen teorija zavere... opet državi nestaje novca, posle preduzetnika i frilensera, ide se na prodavce preko interneta... mora da se neki dinar uzme i od njih. Takođe uprava carine je skoro dobila novog direktora, a stari je bio u nekim malverzacijama (baš čudno) i ovaj novi možda uteruje strah i uvodi neka nova čuda.

Ali ipak si ti uspeo da dođeš do nekoga i da nešto konkretno saznaš dok se ja evo mučim da stupim u kontakt sa bilo kim iz carine, čekam već nedelju dana odgovor od carine na mejl, na telefon je praktično nemoguće doći do nekoga korisnog. Reci mi šta si rekao na recepciji u Ugrinovačkoj da dođeš do te ljubazne žene? Izgleda da ću morati da ih posetim, mada meni nisu ništa vratili nego sam ja saznao od drugih da ne puštaju pa nisam ni slao, da li si morao konkretno da im daš neke informacije o toj pošiljci koju su ti vratili da bi dalje stigao do toga da pišeš tu ludu izjavu?

 

Nema tu teorije zavere. Možda je ovo sad malo više njima na radaru zbog freelancer-a i cele te priče o prometu novca iz i u državu bez poreske šape gde su, opet, naplatili sve poreze od višedecenijskih utajivača desetina miliona EVRA poreza i sad pošto je to sve fino počišćeno i uređeno ajmo sad i na prostu raju i daj ovog što šalje ploču u inostranstvo i što misli da se obogati a državi porez da ne plati...

Ja sam se pojavio sa pošiljkom u ruci i tim carinskim papirom tj fotokopijom tog papira (žena u pošti mi fotokopirala) i rekao da sam zvao kolege u carinarnici Beograd koji su mi rekli da se pojavim ovde u Ugrinovačkoj itd.

U nekom trenutku se carinica čula sa ženom iz pošte gde je i njoj očitala bukvicu kako prima takve pošiljke i kako bi trebalo da zna bolje i kako oni (pošta) to radi namerno jer onda uzmu pare od poštarine umanjene za poštarinu od poštanske ispostave do carine i nazad pa kad prođe carinu opet naplati poštarinu za ponovno slanje. Isto tako joj je rekla da slobodno sve te koji šalju upućuje kod njih na noge i da tu neće biti problema. Svi će biti prosvećeni!?!

Gospodine, vidite li vi ovaj zid iza vas? TO JE GOSPODINE GRANICA OVE DRŽAVE i postoje pravila kad hoćete nešto da stavite sa one strane zida. Jeste, Srbija da kažem, nije baš idealna država i to su neki drugi problemi... koji su počeli još 1389. godine... al, dobro, da ne ulazimo sad u to... I VI GOSPODINE MORATE DA ISPOŠTUJETE ZAKONSKU PROCEDURU...

i tako... svašta sam danas čuo/doživeo. 

 

Da odgovorim na tvoje pitanje, ideš u centralu u Ugrinovačkoj ulici (Zemun) uđeš na recepciju i tražiš nekoga u vezi carinjenja pošiljki za inostranstvo. Onda im ispričaš šta hoćeš i ako zadovoljavaš uslove (ili daš tu neku pisanu izjavu) imaš tu odmah i poštu odakle možeš poslati.

 

45 minutes ago, johannesdesilentio44 said:

Na koji si ih telefon zvao? Ja ih nisam dobio na onaj sto se zavrsava na -109, a zvao sam najmanje 5 puta juce 

Царинска испостава Београд
Телефон: +381 11 630 80 61 

i ovde su bili ljubazni isto kad sam zvao ranije nekim drugim povodom

Царинска испостава Пошта Београд
Телефон: +381 11 2015-800, локал 11822 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, milos said:

 

Kontam da nisu nikome dali objašnjenje po kom zakonskom osnovu oni to odbijaju da proslede pakete u inostranstvo, to za "robu trgovačkog karaktera" ne pije vodu jer fizička lica imaju pravo da prodaju svoju ličnu imovinu sve dok je to povremeno i nije stalna aktivnost.

 

Da, pitao sam šta znači povremeno? Nije umela da mi da konkretan odgovor... u jednom momentu je bio da ne šaljem 5-6 ploča dnevno, u sledećem 10 ploča nedeljno itd.

 

Čak i to povremeno je toliko nedefinisano da i tu potencijalno vreba "wild faktor by Serbia" :D

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prošao slično, ali u "kontra smeru", tamo negde pre 10+ godina kada sam bio jedan od retkih koji je imao aktivan PayPal, pa sam naručivao svašta nešto za prijatelje. To ludilo na carini gde mi je zarozana carinica držala predavanje o patriotizmu i to kako treba kupovati domaće, a ne poručivati od tamo nekih belosvetskih prevaranata, to vala nikada ne mogu da zaboravim.

Negde sam već napisao, pa ću citirati samog sebe. Ovde je većina neobrazovana, prezire obrazovane i ne želi da se obrazuje. I to je uzrok svega što nam se događa.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam po struci hemijski tehničar, dakle, nisam visoko obrazovan. Ali imam i te kako moralna načela, obraz, kućno vaspitanje i jasno pravim razliku šta je dobro, a šta loše. Takođe ne delim ljude po veroispovesti, da li je neko više/manje patriota, a sigurno ne generalizujem i delim narod na obrazovane i  neobrazovane. A **** mi se kakva su nekom sexualna opredeljenja, sve dok je taj neko srećan, oseća se lepo u svojoj zemlji i dok svojim opredeljenjem ne ugrožava druge. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo ista prica tj. situacija. 

Posaljem natrag plocu koju sam kupio preko discogsa da zamenim za drugu. Uredno platim postarinu, u posti pogledaju sta je upakujem na njihove oci. I posle 3 dana vraca mi se nazad platim cak  iznos pri preuzimanju, dakle ukupno 20e. U posti nemaju objasnjenje, do carine je. Roba je trgovackog karaktera. Inace prvi put u zivotu saljem plocu van Srbije, a kupovao sam dosta. 

Link to comment
Share on other sites

Platio sam postarinu 10e, da posaljem paket van Srbije. 

Nakon tri dana, obavesten sam da sam dobio paket nazad sa carine i u posti su mi naplatili 10e da ga podignem. Objasnjenje je bilo da je to povratna postarina :). 

Link to comment
Share on other sites

Moje pitanje sluzbeniku tj. kontroloru u posti je bilo: Na koji nacin ja sada da posaljem plocu coveku natrag, a da mi opet ne bude vracena? 

Pa, oni su vas prepoznali kao nekoga ko trguje sa plocama pa su vam vratili paket. Ali ja prvi put saljem plocu u inostranstvo. Ah, pa onda je mozda prodavac poznat carini pa misle da vi njemu prodajete ploce. Probajte da mu posaljete na drugu adresu, ali ne garantujemo da se opet nece desiti. 

 

Link to comment
Share on other sites

Hoće da nateraju na silu sve koji nešto prodaju preko interneta i to rade kao klasični trgovci, da otvore firmu, da bi državi plaćali porez. Dali su direktivu carini da prati slanje robe iz Srbije u inostranstvo i ovi slepo sprovode direktivu, po sistemu “ne puštaj ništa, tako je najbolje, neće niko moći da mi dođe u kontrolu i drka me”. A svi mi koji to ne radimo u kontinuitetu i ne zarađujemo od toga smo kolateralna šteta, za koju ih zabole.

Vidite šta se dešava sa frilenserima. Jednostavno, žele da od svake transakcije uzmu harač, s ovo je način da to ili suzbiju ili se ogrebu. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...