Jump to content


Headphones @ InSides (AKG & Friends).


InSides

Recommended Posts

9 minuta ranije, InSides said:

Свакако, димензије су ту, ако неко има потребe, лако их да израдити сваки иоле достојан стругар:

Наравно, џабе бацање пара пропалим империјалистима!

Која је тежина тегова ако су мерени? 

Link to comment
Share on other sites

Нисам раније додао - тегови су нешто тежи од SH-1200W сета како би покрили и SPU. Тиме су ближи варијантама које производи Belldream.

Моје варијанте су следеће:

  1. Мали тег = 17 грама, за звучнице са хедшелом у распону 20 - 24 грама;
  2. Средњи тег = 25 грама, за звучнице са хедшелом у распону 23 - 27 грама;
  3. Велики тег = 44 грама, за звучнице са хедшелом у распону 30 - 34 грама.

Претпостављам да пластификација додаје нешто на тежину, али не верујем да би то било релевантно за ове распоне горе.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, InSides said:

Претпостављам да пластификација додаје нешто на тежину, али не верујем да би то било релевантно за ове распоне горе.

Наравно, минимално повећање тежине.

Link to comment
Share on other sites

Тегови су назад након пластификације:

j108WpO.jpg

Није лош финални резултат, мада пластификација као финиш ми није нешто омиљена. Превише се губе детаљи обраде.

Онај већи је тег за тањир, 80мм х 22мм, исто C932 бронза.

Вечерас иде SPU #1 на ручицу.

Link to comment
Share on other sites

Почео експериментирања са подлошкама за тањир (platter mat).

DVIpUTI.jpg

На менију mat од каљеног стакла, са црном фолијом на једној страни, дебљина 4 милиметара, машински обрађен руб, централно упуштена површина за етикету.

Утисци су... интересантни. За сада остаје док не оформим прецизније мишљење.

Link to comment
Share on other sites

Јесам. Понаша се одлично, нарочито са најтежим допунским тегом.

Али све ме нешто вуче назад према Denon-у.

Пробао сам и EMT. :) То јесте најбоље до сада, али не могу себи да оправдам још један комад, па боље да то стоји у примарном систему.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

На менију mat од каљеног стакла, са црном фолијом на једној страни, дебљина 4 милиметара, машински обрађен руб, централно упуштена површина за етикету.

Lokal mejd? Koliko je težak? Dijametar? Zašto ne 6 mm kao originalni mk2 te Nagaoka Crystal mat?

Link to comment
Share on other sites

Локално израђен, да. Није идеалан, али који прототип то јесте.

Дијаметар је 285мм да може да упадне унутар тањира, да избегнем Техниксов "lip".

Маса је ~610 грама, а висина је 4мм зато што (1) садашњи је slip mat који је дошао са грамофоном око 2мм, и треба ми део осовине да поставим тег, и (2) хтедох да видим које је најтање стакло које могу да ураде да бих могао да експериментирам са слојевима.

У плану је и дебље стакло, и покушај да се изради мат са рупама за контролу резонанце типа Oyaide MJ-12.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, InSides said:

Јесам. Понаша се одлично, нарочито са најтежим допунским тегом.

Али све ме нешто вуче назад према Denon-у.

Пробао сам и EMT. :) То јесте најбоље до сада, али не могу себи да оправдам још један комад, па боље да то стоји у примарном систему.

Hvala

Tvoje informacije o zvucnicama na Technics-u znace za buduci izbor.

Link to comment
Share on other sites

On 18.10.2022. at 16:39, InSides said:

Није лош финални резултат, мада пластификација као финиш ми није нешто омиљена. Превише се губе детаљи обраде.

Мени је баш ок пластифицирање само бих Ја урадио онај храпави финиш..

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Tvoje informacije o zvucnicama na Technics-u znace za buduci izbor.

У сваком случају, ако се користи други носач главе осим Technics-овог, скоро је сигурно да се морају користити допунски тегови - имај то у виду.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мали додатак теми за релативно јефтино, а веома чудно побољшање Technics-ове ручице.

Наиме, да би се користили додатни тегови, задњи крак ручице нема класичан навој, већ неки тип бакарне фланше која се понаша као опруга и имитира навој. То значи да је фланша лабава и да, очекивано, резонира са ручицом, а тиме утиче на вибрационе карактеристике саме ручице.

Када се користе додатни тегови, та се допунска вибрација једноставно решава зато што се додатни тег притеже на крају ручице. Али када се не користе, добро је да се та фланша некако фиксира.

KABUSA продају најлонски штраф (М4) који зову Tonearm Resonance Cap. Релативно јефтино ($5), али бесмислено поручивати из САД-а када би пластични штраф са М4 навојем завршио посао.

Ја сам то решио са капицом од полиоксиметилена (POM / Delrin) идентичних димензија као најмањи тег на цртежу овде. ПОМ је један од најлакших материјала којих могу да обрадим и да изгледају добро. Додатна предност је то што приближава главни тег тачки ослонца саме ручице.

Wgw7MCF.jpg

LDFmE9P.jpg

Делује можда као неважно, али чујно смањује паразитске вибрације ручице. Неки од ових дана можда и измерим разлике. :)

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, InSides said:

KABUSA продају најлонски штраф (М4) који зову Tonearm Resonance Cap. Релативно јефтино ($5), али бесмислено поручивати из САД-а када би пластични штраф са М4 навојем завршио посао.

Погледај опрему за разводне кутије/ормане, користе се пластични завртњеви за причвршћивање где је потребно изоловати металне делове!

Link to comment
Share on other sites

~3.2 грама.

Било би испод 3 грама, али користио сам метални навој, зато што М4 навој на ПОМу није нешто трајан.

Свакако, може бити и мања (краћа) сама капица, али овако је згоднија за коришћење и изгледа складније на ручицу.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Прошлих неколико недеља, док чекам пластичну плочицу за XLR конверзију грамофона (ако икад стигне), провео сам доста времена посматрајући ефекте различитих подлога (platter mats - у даљем тексту транскрибиран као мат) на звучни потпис грамофона.

За разлику од мог другог грамофона, Technics има чујнији утицај и лежаја и мотора због специфичне технологије и близине истих. Неповољни утицаји су толико чујни да је једноставно немогуће слушати грамофон без икаквог мата - а и дизајн истог упућује на то због форме и величине самог тањира.

Осим (1) стакленог мата које сам презентирао раније, пробао сам и (2) плутени мат Pro-Ject Cork-It, (3) оригинални Техниксов филцан (?) слипмат, (4) оригинални Nagaoka GL-602, (5) најновија верзија Achromat-а, (6) старији Техниксов гумени мат и (7) танак бутилни мат Oyaide BR-One.

Од свих ових - једино бих задржао Oyaide BR-One, па затим старији Technics-ов гумени мат. Све остало, укључујући и локално код мене веома хваљен Nagaoka GL-602, није ми се дојмило довољно да одрешем кесу. Најбоља опција додуше, била је комбинација BR-One мата и мог стакленог уратка.

И то све лепо, али...

...хтедох да пробам и наводно најбољи мат за Technics, Oyaide MJ-12. Остварење те жеље је мало проблематично због тога што (1) Oyaide га више не производи, (2) цене и још док се производио а и након престанка, када је исти доступан (веома веома ретко доступан), скоро достижу пола грамофона.

Али, Oyaide још нуди спецификације истог, и рекох, што да не покушам да га направим. Јасно је да то неће бити MJ-12, али биће најближе што могу да достигнем до тога, својевидни омаж истог.

И тако:

I3jVrte.jpg

TuV6PFK.jpg

Спецификације

Детаљи оригиналног производа овде.

Овај урадак овде има:

  1. Вањски дијаметар од 295 милиметара;
  2. Рубно испупчење на доњој страни за Техниксов тањир дубине 1 милиметар и дијаметар од 285 милиметара;
  3. Централну рупу са дијаметром од 7.25 милиметара;
  4. Дебљина на вањском рубу од 5 милиметара;
  5. Дебљина око центра (*) од 4 милиметара;
  6. Централно удубљење за етикету плоче има дијаметар од 105 милиметара, и дубину од 0.5 милиметара.

(*) Разлика у дебљини је због репликације удубљења од грубо 1° које оригинални МЈ-12 поседује, а све у циљу изравњивања плоча у комбинацији са централним тегом.

Још, у мат су урезане укупно 18 рупа, у 6 кластерима по 3 рупе, радијално дистрибуиране за помештавањем сваке рупе од 5°. Дијаметри рупа прате златан пресек, и то од 10 милиметара најближе центру, преко 16 милиметара средњег реда, до 26 милиметара вањских рупа.

И још:

  1. Материјал за израду је 6061-T651 алуминијум, насупрот 5052 у оригиналној изведби код Oyaide;
  2. Укупна маса мог уратка је 790 грама, насупрот 670 грама у оригиналној изведби;
  3. Оригинални MJ-12 је третиран елоксажом (названа alumite у Јапану), мој је сада у процесу елоксаже (фотографије раније су свеже са машине).

И након свега овог, дали је вредело?

Апсолутно.

У свом систему, присталица сам става да се чујне промене морају чути одмах, а не након усвиравања. И ово је чујно на првом такту.

Овај мат је најбоље звучећи мат који сам пробао на Техниксу, далеко испред осталих. Дампирање је на нивоу "сасвим довољно", што је веома интересантно имајући у виду да сами мат звони као катедрална звона када се куцне - али када се постави на тањир је скоро потпуно "мртав".

Потребна је корекција висине ручице, свакако, али још је у распону могућности за Техниксову ручицу.

Више импресија након елоксаже (очекујем промене у степену дампирања).

Али оно што могу да кажем одмах је ово - након 20+ радних сата на стругу због динамичког балансирања, и да не помињем остале операције за припрему, бушење и монтажу, цена која је оригинално наплаћивао Oyaide је више но повољна. Рекао бих чак - и цене које се сада траже за половне примерке су компаративне са трошоком који је повезан за израду једног комада овакве компоненте. Компоненте која и након прецизне израде ипак је омаж оригиналног производа, а не сам тај производ.

Дали то значи да би требали јурити мат који кошта половину новог грамофона? Зависи од вас - ја нисам сигуран да бих кренуо са израдом да сам био свесан потешкоћа израде, али сада више не бих био без њега.

Link to comment
Share on other sites

Isto pozitivno iskustvo sam doziveo sa klonom Oyaide MJ-12 mata. I sada takodje bez njega ne mogu da zamislim zvuk mog gramofona. Veliku promenu donosi u odnosu na sve druge materijale (i ja sam ih isprobao poprilican broj).

S tim da je kod mene jos bolji rezultat ispao u promeni celog tanjira Systemdeka (koji je izvorno stakleni debljine 10mm). 

Naime, imao sam za probu dva klona Oyaide mata (svaki debljine 5mm), jedan sa rupama, i drugi bez. Kako su stakleni tanjir i mat povecavali debljinu na 15mm (sto je iziskivalo dodatne peripetije na povecanju VTA vrednosti na Regi RB250), odlucio sam se na improvizaciju, da od dva Oyaide mata dobijem tanjir od 10mm. I to je bilo znatno bolje nego staklo (i od svih drugih materijala), a zadrzao sam osnovnu debljinu tanjira. A onda sam u nekom trenutku u kombinaciju ubacio i Gold Note mat (od gela), i najbolje rezultate je dao postavljanjem izmedju dva tanjira (uz blagu korekciju VTA na Rega rucici).

U svakom slucaju, s moje strane preporuka za Oyaide MJ-12.

image.thumb.jpeg.206677c905ec961fa103a50484241bb3.jpeg

image.thumb.jpeg.ec7498787573090b2c9c0b846d76097d.jpeg

image.thumb.jpeg.a8fa156df52b65f5e2a52dd3a19d3814.jpeg

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, prophet said:

Preneseno mi je dosta dobrih iskustava vezano za Ringmat.

У план за пробу, релативно је јефтин да не морам се замлаћивати са израдом.

20 minuta ranije, Dražo said:

Naime, imao sam za probu dva klona Oyaide mata (svaki debljine 5mm), jedan sa rupama, i drugi bez.

Ух, лепо би било да сам знао да неко израђује клонове да бих се лишио мука и трошења енергије. :)

Колико могу да видим, ти твоји клонови нису елоксирани? Како је алуминијум заштићен?

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam o tom matu kod mene u temi, i jos mozda jedno-dvaput u drugim temama. Ocigledno nisi registrovao. No, znajuci tvoje radove, siguran sam da ti je i sam proces izrade mata doneo odredjeno zadovoljstvo, uprkos mukama :)

Inace, moji matovi su samo ispolirani, i evo posle vise od dve godine jos uvek nema naznaka o alu koroziji, tj. patiniranju. Mozda je do poliranja, a verovatno i do temperature i vlage, koji su uglavnom konstantni u slusaoni. Sto ne znaci da necu odraditi zastitu, kada se smislujem za tu akciju.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Dražo said:

Pisao sam o tom matu kod mene u temi

Искрено, никаква претрага не даје резулате.

Дали би могао да поставиш линк тих порука? Баш бих волео да се навратим.

Link to comment
Share on other sites

Preko google-a, u temi nadjoh samo jedan post (bas posle tvog posta), ali sam sa tih par reci rekao valjda sve sto je bilo potrebno :). Negde u sredini strane:

 

 

A znam da sam pisao jos negde o ovome, verovatno u nekoj temi o matu, modifikacijama gramofona, i sl. Ali ne pronalazim preko pretrage.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...