Jump to content


Headphones @ InSides (AKG & Friends).


InSides

Recommended Posts

17 minuta ranije, giZ_Mo said:

100% се слажем поготову што може и да деградира ионако слабашан сигнал!

Идиотизам је умножавати отпор контаката.

Gde se umnožava otpor u KAB izvedbi koja redukuje broj kontakata? 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, VU metar said:

Znam da nisi entuzijastičan za bilo kakve intervencije na Tehniksu, ali je dobra prilika za ovu diskusiju.

Гаранција ми није нека препрека - чак и да имам неких проблема у гарантном року, официјални сервисер не постоји локално, тако да...

...али хтео бих да будем пажљив да свака интервенција буде реверзибилна.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, InSides said:

да свака интервенција буде реверзибилна.

Isto mislim, zato sam i rekao da ako bi se radilo nešto tipa din na outu mk7 da se za to kupi rezervni deo (plejt), a original očuva intaktnim.

Meni je izazov da se napravi balansirana veza od glave do preampa jednim ožičenjem, što je malo zahtevnije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, VU metar said:

od glave do preampa jednim ožičenjem

Ово је уствари најјефтиније и најбезболније. Али ипак морам да отварам Техникса. Хм. Можда за викенд ако имам вишка времена.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, InSides said:

Ово је уствари најјефтиније и најбезболније.

Od glave do preampa? Treba da se buši rupica na hedšelu i socketu. Socket se ne prodaje kao rezervni deo posebno, samo kao polovni ostatak stare ručice.

Ne otvaraj gramofon, evo otvoren:

SBREy0S.jpeg

FBVoSxy.jpeg

4kGWCTD.jpeg

QL3t1Lt.jpeg

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, VU metar said:

Socket se ne prodaje kao rezervni deo posebno, samo kao polovni ostatak stare ručice.

Ма има socket-а колико хоћеш, само морам да поручим најмање 10 за црну боју. Мада и то није неки проблем, не видим зашто не би искористио постојећи socket. Али то је радикално и не бих растурао ручицу још неко време (ако уопште).

19 minuta ranije, VU metar said:

Ne otvaraj gramofon, evo otvoren:

Могу да залемим балансирани кабал директно на ту плочицу, а кабал спроведем преко рупе терминала за уземљавање. 

Мада, та постојећа жица делује да је довољно дуга да се изведе по твом предлогу директно на DIN (описано овде):

 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, InSides said:

не видим зашто не би искористио постојећи socket.

Zato jer bušenje rupe nije reverzibilno.

13 minuta ranije, InSides said:

Могу да залемим балансирани кабал директно на ту плочицу

Misliš direktno na mestu gde su za pločicu zalemljene tonearm žice, tj preko njih? Nije li problem to što bi se signal tu dvojio i prema novom kablu i prema rca outu preko pločice? Ako nije, onda još bolje, ne treba ti din.

20 minuta ranije, InSides said:

а кабал спроведем преко рупе терминала за уземљавање. 

Ne vidim takvu rupu. Trebaće ti novi zadnji panel ili estetsko bušenje postojećeg, ako ga ne žališ. Ili možda se terminal vadi?

FXE1Xm1.jpeg

22 minuta ranije, InSides said:

та постојећа жица делује да је довољно дуга да се изведе по твом предлогу директно на DIN

 Deluje mi knap, treba dobro izmeriti. One fiksacije služe da ne zateže ručku i ne bi popuštao na dužinu preko njih (ako sam jasan).

26 minuta ranije, InSides said:

Али то је радикално и не бих растурао ручицу још неко време (ако уопште).

Kupi novu za eksperimentiranje, 250-ak eur komplet sa bazom, neće da se baci. :) 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, VU metar said:

Trebaće ti novi zadnji panel ili estetsko bušenje postojećeg, ako ga ne žališ. Ili možda se terminal vadi?

Терминал се вади свакако, или могу да одлемим RCA конекторе па кроз те рупе, или, најлакше, купим нови панел, ако се продаје.

  

12 sati ranije, VU metar said:

Nemam baš jasnu sliku kako izgleda ta promena koju planiraš na adapterima. Na slici gore nema adaptera.

Нисам ово добро објаснио. Сваки грамофон је инхерентно балансиран, са +/- сигналима на сваком каналу, и посебна маса. Искључак од овог "правила" су Rega ручице код којих је маса ручице спојена на L-, чини ми се.

Како је инхерентно балансиран, везивање RCA конектора је нестандардно, тиме да, за разлику типичних веза, где за леви канал (врх = L, кућиште = G), код грамофона за леви канал (врх = L+, кућиште = L-) а маса је сасвим посебни конектор, али исти за оба канала.

То значи да могу да носим балансиране сигнале до самог претпојачала помоћу RCA кабла и допунске ground жице, па да их "спојим" на самом претпојачалу помоћу специјалних RCA-to-XLR адаптера (за да убацим масу на пин 1), или да једноставно урадим каблове како на ту слику коју сам референцирао.

Ако ако радим адаптере, задржавам постојеће каблове.

Link to comment
Share on other sites

On 4.10.2022. at 0:49, VU metar said:

Pričaj sa KAB Kevinom, možda zna koliko je izvodljivo ili ga čak sprema.

Овај Кевин стварно експедитиван, чак шокантно у ово време (писао саму пре пар сати):

"

The balanced question is a bit more complicated.

My jackplate is not going to fit without  modification.

But is may be easier must making a custom set of cables that terminate in RCA at one end with a separate ground wire

And XLR’s at the other end. I presume XLR’s is what you need.

"

Идемо на кабал онда.

Link to comment
Share on other sites

Za početak, da - kabao...:) 

On predlaže easier way, ali čini mi se da je potcenio tvoje ambicije za što direktniju vezu pa nije hteo da komplikuje. Buni me zašto govori o modifikaciji jack plejt-a, što treba da je njegov rca mod:

pc1200a.JPG

 Ja bi ga raspitao još malo te upoznao bolje sa idejama koje smo nabacili,  bar da čujemo mišljenje vredi li komplikovati u odnosu na kabel.

Link to comment
Share on other sites

Ово на слици и нема неке поенте да се развија за MK7 зато што више има RCA конекторе.

Чули смо се, распитао сам га и мало више - чини ми се да нема неке воље да развија специфично за MK7.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, InSides said:

Чули смо се, распитао сам га и мало више - чини ми се да нема неке воље да развија специфично за MK7.

Толико систвари си направио те можеш и ово, пис оф кејк!

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Ово на слици и нема неке поенте да се развија за MK7 зато што више има RCA конекторе.

Tačno, ali on govori o tome (My jackplate is not going to fit without  modification.) Da je rekao din plejt možda bi razumeo.

Link to comment
Share on other sites

DIN plate још мање има смисла. Не верујем да би ико раскупусавао доњи поклопац.

Ал у реду, прво идемо са каблом, па видимо где смо.

Пре тога, додуше, моја интерна верзија SH-1200W додатних тегова, да могу да монтирам SPU.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, InSides said:

DIN plate још мање има смисла. Не верујем да би ико раскупусавао доњи поклопац.

Zašto ima smisla kod mk2 (za koji postoji din plejt), ali ne kod mk7? Ništa se ne raskupusava, nekoliko šrafova se odvrnu samo, kod oba.  

Link to comment
Share on other sites

MK7 нема рупу на доњем поклопцу како што имају MK2-MK6.

Ево линка (линк води до тачног тренутка у видеу где се види рупа):

Немам слику доњег поклопца MK7, али можеш ми веровати да рупа не постоји. :)

Link to comment
Share on other sites

Nešto trokiramo. Ne mislim ni iz daleka da mk7 ima rupu, video sam poklopac. Ali šta ima veze rupa sa din plejtom, nije on u KAB ponudi zbog rupe nego zbog prednosti balansirane veze versus stock (ili plejt) rca veze, kako sam i citirao KAB u ranijem postu: The advantage of the DIN system is that no signal current travels through the sheild. It also permits connecting to a balanced preamp stage; RCA's do not.

Zašto onda din na mk2 ima smisla, a din na mk7 ne bi imao? Ili generalno, zašto uopšte se rade gramofoni sa din ili xlr out-om ako je rca sasvim ok za bal vezu? :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, VU metar said:

RCA's do not.

Ово није нетачно, али је непотпуно.

6 sati ranije, VU metar said:

Ili generalno, zašto uopšte se rade gramofoni sa din ili xlr out-om ako je rca sasvim ok za bal vezu?

Зато што је елегантније, и лакше, урадити DIN-to-XLR кабал или XLR-to-XLR кабал уместо RCA + ground терминал према XLR. Такође, зато што ако имаш DIN или XLR, ground сасвим сигурно није повезан на L- или R-, или оба. Мада се то типично ради само на Рега ручицама.

6 sati ranije, VU metar said:

Zašto onda din na mk2 ima smisla, a din na mk7 ne bi imao?

Да будем прецизнији. DIN има смисла, али не на начин на који је урађен садашњи jack plate. То сам хтео да кажем - да садашњи jack plate ради само код старијих верзија зато што постоји рупа на поклопцу.

Да би монтирао DIN на МК7, једина опција коју сада видим а да је реверзибилна је онај поклопац за RCA који си ти предложио. 

Ја бих искрено урадио следеће:

  1. Купим још један пластични поклопац као овај што си поставио овде (https://i.imgur.com/FXE1Xm1.jpeg);
  2. Ако не могу да га купим, лако се то да израдити на 3D принтеру (идеја је имати резерву за stock);
  3. На поклопцу пробушити две рупе за XLR конекторе (мислим да има довољно простора за пар full size);
  4. Ново ожичење од socket-а до XLR конектора, па онда паралелно до RCA конектора и до масе.

И онда добијам малтене stock изведбу, и може да се користи и балансирана и небалансирана веза.

Link to comment
Share on other sites

За будуће референце (и ако још неком треба), пластична плочица о којој причамо се официјално зове "Panasonic Jack Holder", са припадајућем part-number-ом "TKFE46401".

Има га у САД-у (логично) - сад да видимо локалније.

Link to comment
Share on other sites

On 4.10.2022. at 20:45, InSides said:

Али ипак морам да отварам Техникса.....

Možda sam nešto propustio mada sam se trudio da pratim:rolleyes: Nije mi jasno čemu sada Technics SL-1200 Mk7 pored onakvog dwr i to sa 2 ručice? Zbog menjanja headshella ?

BTW najavio si neke tekstove, između ostalog i o upotrebi protractora. Nisam to video, videh samo tekst o Shure SF2-G, alatki za tracking force adjustment.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Borko said:

Zbog menjanja headshella ?

Не - dŵr свакако има три идентичне ручице за измењивим хедшелом.

Ово је систем на различитој физичкој локацији. Потпуно изолиран од примарног. Иначе ми не би требао ни DAC.

4 sati ranije, Borko said:

BTW najavio si neke tekstove, između ostalog i o upotrebi protractora.

Не стиже се. :(

Link to comment
Share on other sites

Нисам сигуран да сам раније поменуо, па ево опет.

Елем, план је да се на грамофону монтирају теже звучнице и тежи носачи звучница. Проблем тог приступа је што оригинални Техниксов тег нема довољно велики распон за те звучнице. Дизајнери грамофона су урадили елегантно решење за то у виду додатних тегова, сет којих се зове SH-1200W.

Нажалост, сет се више не производи, а сет тегова се испоручује само у комплету са највишом класом Техниксових грамофона. Чак и кад бих могао да га набавим (по лудим ценама), нашао сам једино сиве, а не црне.

Али, то ме не спречава да их сам израдим:

702O3SZ.jpg

Материјал је бронза C932. Финиш није савршен зато што није финалан. Након пробе, иду на пластификацију како би одговарали остатком црних делова грамофона.

Свакако, димензије су ту, ако неко има потребe, лако их да израдити сваки иоле достојан стругар:

zkhD6M2.png

Димензије су такве да се поклопац још увек може користити.

Са највећим тегом, SPU се лако балансира. Још импресија када су финалне верзије на грамофону.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...