Jump to content


Acoustic Research AR9 - koliko vrede . . .


pantaNS

Recommended Posts

PantoNS,

AR9 vrede dosta, a koliko kostaju u Srbiji, to ne znam, verovatno vise nego sto vrede jer je sve precenjeno. Treba te mrcine dovuci a transport kosta. Ako mene pitas, ja bih ganjao pre neke Apogee, toga je dosta doneto

Sto se versanja tice, na mojim AR90 je jos pre 15 godina otrulila pena pa je moralo da se menja. Verovatno je i ta druga do sada otrulila, resurs je oko 15 godina.

Ako nadjes neke AR9 da pena nije truleks, garantovano je menjana. To nije neka nauka, ako je koricen odgovarajuci kit.

Imas na ebayu svaki dan vise prodavaca

Evo jednog u Holandiji, pogledaj slike:

http://cgi.ebay.nl/AR-9-Speaker-Foam-Re ... dZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Nisam ni nameravao da ih dovlacim od preko iako je i to moguce uraditi,

ne zanima me nabavka drugih zvucnika jer sam zadovoljan sadasnjim :wink: (mislim da ce tako i ostati jos dosta vremena . . . )

ReFoaming danas uopste nije nikakva nauka kao sto je bio slucaj pre desetak godina kad bukvalno nisi mogao naci nikakvo (sem ala guma od bicikla) vesanje kod nas . . . AR-e gledam za jednog prijatelja koji je izrazio zelju za njima . . .

pretpostavljam da i kod nas ima 'radjenih' AR-a i samo je pitanje koliko je to (ne)strucno odradjeno :D . . . zato me i zanima koliko otprilike vrede ako su u dobrom stanju, da vidimo da li se isplati uopste uzimati neke u losijem pa ih sredjivati . . .

BTW nasao sam izvor za kvaltetan ReFoam i ReCone za AR . . .

Jedini zvucnici koje bih jos voleo da cujem kod sebe su Magnepan MG20.1 . . .

Link to comment
Share on other sites

AR9, testirani u casopisu Audio 12/78, cena je bila 2650 EUR (u tadasnjim DM). Cena sada ne bi smela biti preko 800-900 evra, sem ukoliko se uzimaju od prvog vlasnika ili preprodavac gleda da "odere", pa ih vrti godinama po oglasima (sto nij retkost) pokusavajuci da nadje "ovcu".

Link to comment
Share on other sites

AR9, testirani u casopisu Audio 12/78, cena je bila 2650 EUR (u tadasnjim DM). Cena sada ne bi smela biti preko 800-900 evra, sem ukoliko se uzimaju od prvog vlasnika ili preprodavac gleda da "odere", pa ih vrti godinama po oglasima (sto nij retkost) pokusavajuci da nadje "ovcu".

Bio sam ubedjen da te kutije imaju veću vrednost, pogotovo zahvaljujući druženju sa vlasnikom istih, koji smatra da bi za njih mogao da dobije lepe novce. No, tržišna realnost je očigledno drugačija.

Izvinjavam se pantiNS zbog netačne informacije.

Link to comment
Share on other sites

Evo ja sam dugo jurio da kupim originalni AR9.

Nisam imao srece, te sam se zadovoljio sa AR98LS iz sledece generacije.

To je tada bio drugi najaci model posle AR9LS koji su bili (po recima samog AR-a) unapredjeni AR9.

Problem sa AR9 je njihova starost (proizvodili se od otprilike 1978. do 1980/82.).

Imaju dosta slozene skretnice sa gomilom kondenzatora koji se posle toliko godina moraju zameniti.

Ako se koriste kvalitetni delovi dostojni tih kutija, cena uopste nije mala.

Ja sam u mojim kutijama promenio interno ozicenje (stavio VdH SCS12 + srebro) i stavio nove ICEL kondetzatore.

Vesanja su bila nestrucno zamenjena, pa sam i to morao ponovo da uradim.

Kutije sam platio 300EUR, ali sam u restauraciju ulozio jos 1200EUR!

AR9 su cetvorosistemske kutije (svaka ima pet drajvera), od kojih se na tri (po kutiji) menja vesanje, znaci to je (6X30 kod Sinise) 180EUR u startu!

E sada moze to neko i jeftinije da uradi, ali je u slucaju mojih AR-ova prethodni vlasnik to nestrucno uradio.

Razlog zasto AR9 ne mogu da postignu neku veliku cenu je taj sto je potrebno puno novca da bi zasvirale kako znaju i trebaju.

Znaci posto imaju jedan 12" drajver po kutiji vise od mojih 98LS i skretnica je u bas sekciji malo komplikovanija, cena restauracije bi bila jos veca u odnosu na ono sto sam ja potrosio.

Vecina ljudi (koji nisu AR zaludjenici kao ja) bi se u tom slucaju odlucila da ze te pare (verovatno blizu 2000 eur zajedno za restauraciju i kutije) kupi nesto novo.

Promena u zvuku mojih AR-ova pre i posle restauracije je bila dramaticna.

Cene AR9 se u Americi na eBay najcesce krecu od 400-600$.

Jedan par na nemackom eBay je prosle godine otisao za nesto vise od 400EUR.

Ljudi tamo najcesce nece da plate vise, posto je cena transporta za tako velike i teske kutije ogromna.

Jako puno primeraka ima neoriginalne/zamenjene srednje i visoke drajvere.

To su VEOMA zahtevne kutije (2X30cm bas, 4 Ohm-a, 400W).

Izgleda da su ljudi pokusavali da ih ganjaju sa slabim pojacalima (za njih je skoro sve ispod 150W po kanalu slabo) koja su ulazila u clipping sto je rezultiralo crkavanjem drajvera.

Nikako ne razmisljaj o kupovini AR9 ako nemas neko monstrum pojacalo.

Svirace one i sa nekim slabijim pojacalcetom, ali ce zvuk biti relativno bedan.

Evo i pitanja koje sam postavio na tu temu na AR forumu:

http://www.classicspeakerpages.net/dc/d ... ype=search

Jos jedan link na istu temu:

http://www.classicspeakerpages.net/dc/d ... ype=search

Meni se onomad bio javio neki tip na oglas. Imao je AR9 koje je cenio takodje 400EUR, ali je na kraju odustao od prodaje posto mu se javio neki rodjak koji ga je zamolio da kutije proda njemu umesto meni.

Bas bezveze! :listen

Znaci, iako imam ove moje AR-ove (u koje sam spucao silne pare) i dalje sam (ako je cena ok) zainteresovan za ostvarenje mog decackog sna, kupovinu AR9.

Ako neko zna nekoga ko bi ih prodavao, neka se javi!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...