Jump to content


Korekcija sobe i ekvilizacija


nkrgovic

Recommended Posts

86db ,raal 92 pa zato treba atenuator. Mslm nominalno 86,ali su tisi i pojedu svakom ampu struju ...sto kaze pecass do 11h pa posle vrti koliko hoces 

Postoji Decca ribon te efikasnosti. Njega je koristio Mark Levinson za HQD (Hartley, Quad, Decca).  Mada Acini riboni su izuzetni.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, prophet said:

Biće prilike, nadam se. Da prođe ovo ludilo. Voleo bih da to čuješ. Ili još bolje drugi koncept koji sam razvio, 8 inča midbas u odgovarajućem kabinetu. To je onaj u čija si merenja bio sumnjičav. Nije u tolikoj meri adaptibilan kao dipol ali je pogodan za veliku većinu soba kod nas. Izuzetan infra bas u realnoj sobi.

:thumbsup2

 

Bogami se ovo ludilo bas oteglo... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, prophet said:

Postoji Decca ribon te efikasnosti. Njega je koristio Mark Levinson za HQD (Hartley, Quad, Decca). 

 

 

Ma navodno su neki townsend najbolji,to je koristio ovaj prodavac moj.Inace lik od 1969.koristi samo quad esl...al kad sam stacunao da diyerisanje sa RAAL izadje u 30% cene townsenda nisam imao nedoumice.Aca je inace zaista pre svegaa sjajan covek,u tri recenice me telefonom uputio sta i kako,gidjga malo pridodao svoga i super ispade.Sjajan je taj atenuator kao njegova ideja,lepo se udesi da ne dominiraju.

Da se vratim temi.Mislim da uopste nije to navijanje lose.Ja kad bi pravio kutije sve bi se tu navijalo,i bass ...nikad ne znas kako soba dise.To je sad doduse iza mene,jako bi tesko podneo odlazak sa esl ...samo neka nevolja velika.

Link to comment
Share on other sites

Od onog sto su drugi radili izdvojio bih Majdinu koncepciju bas refleks kabineta sa vise otvora sa prednje strane. Menjanjem duzine cevi i dampinga prilagodjava se prostoru. Koncept je primenio jos davno Coral, Majda ga je nadogradio u delu promenljivih duzina cevi. Slicno principu rada orgulja. Genijalno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 U sustini se ovo svodi na "korekcija sobe kroz pravilan izbor zvucnika". E sad... kao sto ste svi, realno, svesni niti svi mogu (zele) da kupe dipole, niti su u mogucnosti da imaju custom kutije. Mehanicke izmene u konstrukciji, pomeranje srednjetonaca i visokotonaca da budu time aligned i phase coherent, to su stvari koje su kod komercijalnih konstrukcija rezervisane za jako skupe modele... Mislim da Wilson Audio ima par modela koji to mogu sve, ali ne za novac dostizan vecini audiofila (a kamoli obicnim kupcima). Prosecan kupac to ne zna da radi, proizvodnja je skuplja, zahteva da diler instalira zvucnik... to je vec rang cena pet cifara za par zvucnika, minimum.

 Ne kazem da je to resenje lose, nije nikako. Ali takva resenja jednostavno nisu dostupna. Samim tim, jedino iole dostupno resenje za probleme soba koje zvone postaje korekcija na nekom drugom mestu... Zato ja i dalje mislim da, ko nije u mogucnosti da sebi priusti preskupe zvucnike, ce morati da bira izmedju problema u sobi, resavanja "nekim" metodama - ili... u digitalnom domenu. Plus, ostaje da je vecini to ipak zivotni prostor, da druge metode nisu bas uvek moguce, posebno ne one stvarno dobre. Jeste, oblozi se zid gipsom, stave se razne kamene vune iza, sve se to sredi, ne pojede ni bas previse sobe - ali ako je soba vec mala, nista nije za baciti. Plus, opet, pricamo o jakih 4 ako ne 5 cifara.

 Ne slusaju muziku samo ljudi koji imaju bas mnogo novca - ili mnogo vremena da menjanju sve polako. Zivimo sa porodicom, prostoj i sredstva su ograniceni. Prednost digitalnog je sto je i neprimetan, nema materjalnu komponentu.

Link to comment
Share on other sites

2x4 kalax,kupio sam ih za zvucnike pa zavrsise ispod kalax,a filc od ikea kalax ispod zvucnika...kakav obrt situacije :rolleyes: 

Ovakvi su,stavio sam ih po coskovima i dva na sredini,bojao sam se da ne popuste, ploce su bas teske   https://www.google.com/search?q=silikonski+tockici+za+namestaj&oq=silikonski+tockici&aqs=chrome.3.69i57j0l2j0i22i30l2.13870j0j4&client=ms-android-samsung-ga-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=PqrMRqDi_rWtuM

Link to comment
Share on other sites

 U sustini se ovo svodi na "korekcija sobe kroz pravilan izbor zvucnika". E sad... kao sto ste svi, realno, svesni niti svi mogu (zele) da kupe dipole, niti su u mogucnosti da imaju custom kutije. Mehanicke izmene u konstrukciji, pomeranje srednjetonaca i visokotonaca da budu time aligned i phase coherent, to su stvari koje su kod komercijalnih konstrukcija rezervisane za jako skupe modele... Mislim da Wilson Audio ima par modela koji to mogu sve, ali ne za novac dostizan vecini audiofila (a kamoli obicnim kupcima). Prosecan kupac to ne zna da radi, proizvodnja je skuplja, zahteva da diler instalira zvucnik... to je vec rang cena pet cifara za par zvucnika, minimum.

 Ne kazem da je to resenje lose, nije nikako. Ali takva resenja jednostavno nisu dostupna. Samim tim, jedino iole dostupno resenje za probleme soba koje zvone postaje korekcija na nekom drugom mestu... Zato ja i dalje mislim da, ko nije u mogucnosti da sebi priusti preskupe zvucnike, ce morati da bira izmedju problema u sobi, resavanja "nekim" metodama - ili... u digitalnom domenu. Plus, ostaje da je vecini to ipak zivotni prostor, da druge metode nisu bas uvek moguce, posebno ne one stvarno dobre. Jeste, oblozi se zid gipsom, stave se razne kamene vune iza, sve se to sredi, ne pojede ni bas previse sobe - ali ako je soba vec mala, nista nije za baciti. Plus, opet, pricamo o jakih 4 ako ne 5 cifara.

 Ne slusaju muziku samo ljudi koji imaju bas mnogo novca - ili mnogo vremena da menjanju sve polako. Zivimo sa porodicom, prostoj i sredstva su ograniceni. Prednost digitalnog je sto je i neprimetan, nema materjalnu komponentu.

Razumem šta hoćeš da kažeš i slažem se naravno. Ali da stvari postavimo na zdrave noge, uneo bih neke korekcije.

- kažeš ne mogu ili ne zele da kupe. Da vidimo šta su najbolja rešenja u ponudi.

  Mini monitori sa izdignutim gornjim basom i odsečenim prvih 2,5 oktave naravno ne prave probleme i daju nagoveštaj basa.

 Direktivni zvučnici sa odsečenom prvom 1,5 oktavom, toliko sipaju da nadjačavaju  refleksije 

Ostalo je bogu plakati

Dao sam primere kompletnog rešenja za ceo opseg, pre svega praktičnog za dnevne boravke i zajednički porodični život. Bukvalno plug and play.

Napominjem još jedanput, kvalitetan DSP je skup. Ima i ovde među forumašima ljudi koji su debelo iznad 10+k eur dali za sisteme. Veliki deo nas je 10 i više godina na forumu. Nećemo valjda celog života da se vrtimo oko istog i da pišemo kao prvog dana?

Poenta je, bez obzira na cenu nema kvalitetnog slušanja bez pravilne pozicije zvučnika u prostoriji. Prikazao sam mobilna rešenja koja ne zahtevaju štemovanje, instalacije, multiamplifikaciju, stotine vati, skupe DSP, bas trapove, subwoofere...sve što je potrebno su izvor, pojačavač i kablovi. Jednostavnije ne može.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, prophet said:

Dao sam primere kompletnog rešenja za ceo opseg, pre svega praktičnog za dnevne boravke i zajednički porodični život. Bukvalno plug and play.

Napominjem još jedanput, kvalitetan DSP je skup. Ima i ovde među forumašima ljudi koji su debelo iznad 10+k eur dali za sisteme. Veliki deo nas je 10 i više godina na forumu. Nećemo valjda celog života da se vrtimo oko istog i da pišemo kao prvog dana?

Poenta je, bez obzira na cenu nema kvalitetnog slušanja bez pravilne pozicije zvučnika u prostoriji. Prikazao sam mobilna rešenja koja ne zahtevaju štemovanje, instalacije, multiamplifikaciju, stotine vati, skupe DSP, bas trapove, subwoofere...sve što je potrebno su izvor, pojačavač i kablovi. Jednostavnije ne može.

 Jesi i deluje super, i ja bi stvarno voleo da cujem to tvoje resenje - deluje sjajno. Ali, zaboravaljas na jednu stvar: To nema nigde da se kupi.

 Takodje, ima jos par problema koje bi trebalo resiti, ajde da probam:

  • Zivis sa malom decom i/ili ljubimcima i dipoli ce da stradaju od prstica/kandzi makar bili uza zid.
  • Zivis u prostoru koji ima malu kvadraturu gde nema mesta da pravilno postavis zvucnike. Ono, nema.
  • Zivis u prostoru gde je HiFi u prolaznom delu i ako ih i "izvuces na tockice" - blokiras ostale da se krecu.
  • Zivis u jako malom prostoru, bookshelf zvucnici ti stoje na nekom Kallax-u. :)
  • Zivis u sobi jako nepravilnog oblika (recimo u obliku cirilicnog G) koja pojede deo frekvencija
  • Imas mnogo stakla i/ili gole podove, a ne mozes da ih pokrijes - jer imas alergiju na prasinu.

 Ovo su sve krajnje normalne stvari. Male sobe, nepravilne sobe, nedostatak kvalitetnog zivotnog prosotra, mala deca - ili jednostavno alergije su sve jako ceste. Ne mogu svi da priuste sebi kvalitetan prostor. Stavise, ako si primoran da zivis u nekim mestima - prostor moze biti skuplji od vecina sistema sa foruma.

 E sad, kvalitetan DSP je DANAS mozda skup. Ali nije skup hardver, skup je algoritam, stavise danas hardver (u smisli compute resources) mozes da uzmes za jako sitne pare. Ne jedan proizvodjac je to primetio, evo @sondek spominje Linn koji "Space Optimization" stavlja u sve svoje sprave. NAD, Arcam, Yamaha... svi oni imaju neki room correction u nekim svojim pojacalima. Roon ima mogucnost da se doda plugin. Ja nemam Roon u sistemu, ali bi rado probao ovako nesto:

https://www.homeaudiofidelity.com/english/home/

 Deluje super zanimljivo. Dodatno, ako smo ubedjeni da je digitalni put los, ima analognih ekvilajzera za sitne pare, evo npr. Schiit:

https://www.schiit.com/products/loki-mini-3
  Mene interesuju pre svega dobra resenja, pa onda gledam ona kvalitetnija. Ono sto ocekujem je da, ako ih neko napravi, za par godina tehnologija sklizne dole - posebno ako je u pitanju softver, i da je bude svuda. OK, ne moze da se za sitne prave napravi cudo, ali moze mnogo blizu da se pridje.

 Novi iPhone 12 pravi fotografije koje su stvarno, realno, jako dobre. Mozes da ih stampas na A4 i da dobijes vrlo pristojan rezultat - toliko da ti treba uvelicavajuce staklo da primetis da ima razlike u odnosu na neki npr. dobar Fuji ili tako nesto... Nije iPhone i dalje u rangu nekog GFX100 ili tako neceg, ali je mnogo blizi njemu nego telefonu od pre 10 godina - toliko da neko ko nije strucan i ko gleda otstampanu fotografiju na 10x15 formatu nece primetiti razliku (naravno, ako je fotograf dobar, ali to je druga prica). Nacin na koji oni to rade nije sto su spakovali ekvivalentnu optiku i snezor u aparat - vec samo softver. Ne, ne dobijes 100% ali dobijes nesto jako, jako blizu.

 Super je slusati HiFi dok imas veliku sobu pravilnog oblika, ukucane kojima je relativno mali problem ako ne mogu da prolaze izmedju tebe i zvucnika, mogucnost da ti neko napravi odredjene zvucnike, budzet od par hiljada eur-a i generalno normalan i zdrav zivot. Ali nemaju svi to. Bilo bi dobro da postoji resenje koje odradi bar deo toga a da moze da se primeni na sistemcic od 1000-2000 EUR ili cak manje, ako moze. Ja trazim nesto bolje, jer sam ja tehnoloski nastrojen, ali bi stvarno voleo i da vidim da to sidje dole, sve do osnovnih modela.

Link to comment
Share on other sites

Taj linn space optimisation i jeste napravljen da bi ljudi mogli da uzivaju i u audiofilski ne bas idealnim sobama...za one koji ih imaju ne moraju da ga ukljuce.Ali je dobro da vec i proizvodjaci vrhunskog hifi-a misle o tome.Nije svako uprilici da oblepi zidove akusticnim tretmanima,stavi zvucnike na sred sobe i podredi zivot porodice Hifi-u.Ima i soba sa konkretnim problemom koji se ili ne moze ili se jako tesko moze resiti bez takvog upliva tehnologije u ekvivalizaciju.Na pr. vec pominjani problem kod lalelale sa sobom od +15db na 50hz.Izmenjasmo tamo gomilu zvucnika i svugde isti problem.Mslm moze ...stavis mali neat u 50m2 i soba doda sta fali,ali njemu koji svakako bolje zna svoj sistem i sobu je i on "divljao" sa basem i bio naporan,ustvari divljala je soba.

Tom problemu su prisli dosta ozbiljno,uzevsi merenja sa pojedinacnim zvucnicima gde su dali spisak zvucnika koji se nadopunjuje (ima ga ovde https://www.linn.co.uk/technology/space-optimisation ) , ali se uzimaju i mere i konkretne anomalije sobe,otvori,materijali koji su okruzenje zvucnika etc .Upravo ono sto je Nkrgovic napisao ,real life.Ranije su i oni imali savet u katalogu tipa ako je zvuk presvetao i ostar,pomozite sebi i stavite teske zavese,tepihe i sl.Ako je zadavljen akusticki i zvuk taman rasteretite sobu istih.

Pomerilo se i nek proizvodjaci na tome rade,zasluzuju i ljudi bez idealne prostorije solidan zvuk.

Link to comment
Share on other sites

 Da, upravo to sto sad @sondek napisa.

 Ja se apsolutno slazem da, u idealnom slucaju, ne treba imati nikakav dodatak i da ce sve radi radi odlicno. (OK, u idealnom slucaju nemam sobu za HiFi vec za muzicare, ali aj' sad... ;) ) . Ideja ove teme je: Sta sve moze da se uradi sa korekcijom sobe i ekvilizacijom zvuka - naravno, u sobama gde je to potrebno.

 Ko ima svoje custom pravljene zvucnike kao @prophet i ko ima prostor koji nema velikih problema - njemu kazemo svaka cast gospodine, vi ste presli igricu.

 I da se razumemo, kapiram ja odlicno da to nece da bude tako dobro kao da imas sve idealno. Cilj je samo da bude (po mogucnosti osetno) bolje.

Link to comment
Share on other sites

Само да додам бибер у гулаш - баш су архитектонска/породична ограничења гурнули људе према слушалицама.

Нажалост, добар звук без релативно добре собе је немогућа мисија.

У овом контексту, добра соба означава простор који је (1) архитектонски/породично погодан или (2) може се прилагодити систему. Универзална решења која би могли да пређу преко тих ограничења су неизбежно скупа. А то значи да онај који би их купио би (вероватно) пре тога решио та ограничења.

Слушалице, свакако, носе свој сет проблема/ограничења, али као алтернатива, нису уопште безазлена (*) опција што се тиче квалитета.

(*) Сва срећа (по мом џебу) да још трају ограничења - прилично сам сигуран да бих већ био у поседу Ациних SR1a.

Link to comment
Share on other sites



Na pr. vec pominjani problem kod lalelale sa sobom od +15db na 50hz.Izmenjasmo tamo gomilu zvucnika i svugde isti problem.Mslm moze ...stavis mali neat u 50m2 i soba doda sta fali,ali njemu koji svakako bolje zna svoj sistem i sobu je i on "divljao" sa basem i bio naporan,ustvari divljala je soba.



Da ali to su sve bili zvucnici klasicnog koncepta (BR, kompresioni...). Kutija (zvucna) u kutiji (sobi). Think out of the box.
Link to comment
Share on other sites



  Ideja ove teme je: Sta sve moze da se uradi sa korekcijom sobe i ekvilizacijom zvuka - naravno, u sobama gde je to potrebno.
 


Moze da se uradi masa stvari. Pitanje je koliko kvalitetno. Tvrdim da taj kvalitet kosta. I ne isplati se na zvucnicima nesto nizeg kvaliteta.
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Slusalice me "ne rade" bas ni malo - ma koliko dobre bile.

Жив био па чуо код мене пар врхунских изведби различитих концепција. Јесу компромис, али нипошто најгори.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Delija said:

Nazalost - posto sistem slusam sve manje.

Imam isti problem sa slušalicama, nijedne ne bih mogao da trpim na glavi duže od sat vremena, a slušao sam i neke od najskupljih modela na tržištu, i to u kombinaciji sa krajnje ozbiljnim cevnim head-ampom u dve kutije... Ipak, postoji izuzetak, a zove se RAAL, to su jedine slušalice koje sam slušao čiji zvuk zaista liči na ono što izlazi iz vrhunskih zvučnika.:listen

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...