Jump to content


Korekcija sobe i ekvilizacija


nkrgovic

Recommended Posts

U pokretanju i zaustavljanju veliku ulogu igra masa. Osim brzine pokretanja važna je i brzina zaustavljanja. Veća masa veća inercija.

Zatim veličina membrana. Pređeni put za isti vazdušni pritisak nije isti kod manjih i kod većih membrana. Kod većih je taj put znatno kraći pa su samim tim  takvi zvučnici i brži.

Da ne govorimo o izobličenjima. Ako recimo uzmemo profi drajver da radi u kućnim uslovima izobličenja gotovo da nema, pritom znatno viša efikasnost  upravo u bas području gde je najpotrebnija. Nema potrebe za velikim snagama, samim tim se za iste novce može ići na kvalitetnije pojačalo.

Dakle veća radijaciona površina, manja masa i to spregnuto sa akustikom tako da se poništava sve što je viška i eto dobrog basa, lako kontrolisanog.

Link to comment
Share on other sites

Ја сам негде ставио податак да онај мали од 16 цм затворен у кутију има преко 95дб на 40 -150хз, мислим да иде и до 97. То уопште није наивно.Осим тог има врло контролисан бас. Бас који не шета по соби и слично томе. У ствари, ја сам само хтео да НАГЛАСИМ тип вешања, величину звучника код ТАД-а  и примедбу да нема неке посебне декорације око кутије.....и ништа више.

   Онај мали од 16 цм има Qms преко 7 и Cms 0,3 вешање од номех-а и горе и доле. У преводу, мала темпирана боНба.

   Мали коаксијалац са црвене кутије такође има номех и горе и доле.
  

Link to comment
Share on other sites

На страну то што се звучници са гуменим вешањем због своје конструкције понашају као микрофони. То свако може да провери када би прикључио обичан унимер на омском подручју и гласно причао у близини звучника......инструмент покаже промену отпора што значи да све оне рефлексије које тумарају по соби пре или касније ударе у мембрану и помере је. При томе стварајући још једном неки тон који не постоји. Мали Цмс / тврдо вешање, уз висок Ку-ем-ес су одувек били гаранције за добар бас. И наравно да при томе нема ефикасност од 85 дб па му треба 1450 вати да се покрене.

Link to comment
Share on other sites

 Vrlo zanimljivo, bar meni - spoj klasike i vrlo modernog.

 Horne, dvosistemac - ali sa aktivnom DSP skretnicom koja treba da odradi i uskladjivanje faze i time aligement.... Pri tom, jako puno truda da zvucnik bude dvosistemski.

 Ovo bi bas voleo da cujem. I to uz neki tvrdji zvuk, uz neki solid state.

 Cekam da vidim da li se skretnica postavlja izmedju pojacala i zvucnika ili moze i izmedju pretpojacala i pojacala.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

Cekam da vidim da li se skretnica postavlja izmedju pojacala i zvucnika ili moze i izmedju pretpojacala i pojacala.

Kako zahteva 4 mono bloka ili 2 stereo ampa, xo-dsp ide izmedju preampa i ampa. Ako izvor ima volume kontrolu, moze i bez preampa, sto je danas cest slucaj.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Vrlo zanimljivo, bar meni - spoj klasike i vrlo modernog.

 Horne, dvosistemac - ali sa aktivnom DSP skretnicom koja treba da odradi i uskladjivanje faze i time aligement.... Pri tom, jako puno truda da zvucnik bude dvosistemski.

 Ovo bi bas voleo da cujem. I to uz neki tvrdji zvuk, uz neki solid state.

 Cekam da vidim da li se skretnica postavlja izmedju pojacala i zvucnika ili moze i izmedju pretpojacala i pojacala.

Taj Celestion aperiodic kompresioni je izgleda odličan drajver, verujem da taj opseg od 350Hz pa naviše jako dobro radi. Nisam ljubitelj takvog rešenja u segmentu ispod. Postoje bolja rešenja. Ne znam za proizvođače ali kombinacija horne i br se godinama unazad koristi kod samostalnih proizvođača na dosta adekvatniji način. Sa ovim kompresionim u svakom slučaju mora ili aktiva ili atenuacija kompresionog.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

 Vrlo zanimljiv podcast koji ima John Darko - gost je Rob Watts, koji hvali Chord Mojo 2....

 Ono sto je zanimljivo je teorija. Watts tvrdi da je problem DSP korekcije IEEE floating point (malo uprosceno komentarisem, ali ne previse). Bukvalno je objasnjavao da je povecavao tacnost do preko 100 bita da bi dobio bolje rezultate....

 Ono sto meni pada na pamet su vektori i AVX-256 (nema, izgleda, potrebe za 512 bita). Sa hardverskom podrskom za 256-bitni float to ne bi smelo da bude previse tesko, a, srecom, audio je prilicno spor sistem, 192kHz nije previse za obradu u realnom vremenu....

 Da li nas ocekuje bolje resenje kad se neko smisli da to napravi? Ovo, na zalost, nije lako napraviti kao demo, jer bi umetanje ovako necega u lanac zahtevalo mnogo elektronike, ali kad bi neki digitalni uredjaj poceo da koristi 256-bitni (ili cak 128-bitni) fp za DSP - da li bi to resilo probleme koji svi primecujemo?

Link to comment
Share on other sites

 Poslusaj, ako stignes, podcast. Jedna od stvari koje Watts prica je da mu je corona usporila rad - i dovela dotle da vise slusa. :) U svakom slucaju, on nije tupson, on radi vrlo ozbiljna merenja, razlika je sto ne samo da meri vec i slusa - i tvrdi da su cujne neke stvari na granicama moguceg.

 Ja i impulsna/digitalna nismo u nekoj ljubavi, ali on je objasnjavao kako SNR od -300dB ima smisla, jer utice i na noise floor, onda objasnjava kako je fazni pomeraj od ispod miliradijana moze da utice na percepciju.... Nije nezanimljvio otslusati. Ne kazem da je sve u pravu, ali covek radi vrlo ozbiljne analize, vrlo ozbiljnu matematiku - i onda slusa to sto napravi.

 Ja nisam preterani ljubitelj svega sto Darko radi, mada mislim da je Ljuba pricao pozivitno o njemu kao liku, ali ima ponekad dobre intervjue. Bruno Putzeys je isto zanimljiv za odslusati.

Link to comment
Share on other sites

Eto ti ga sad...

Ako tako kaže Mr. Watts onda se to uzima kao zakonitost oko koje nema rasprave, a da je to isto rekao neko drugi? 

Da li bi mu se vjerovalo na riječ ili biste tražili pojašnjenja, mjerenja, proglasili ga za šarlatana itd?

Siguran sam da bi bilo ovo drugo.

Ne mali broj puta je neko i ovdje rekao da se čuju i percipiraju raznorazne stvari za koje do sad nije bilo objašnjenja, pravog, i Adekvatnog mjerenja.

Link to comment
Share on other sites

Pazi sad, zvuje na 1,07 meteri jedan od drugog, priljubljeni uz zid, dobro de, na 5 cm od zida, sluša se legendarni album Milesa i Gurtua....

Moj veliki drugar posle tog iskustva, citiram... "kome da kažem da je ovo hi- end kad uređaji nisu hi - end? Ovo i nije hi - end, ovo je mjuzik end, ovo je muzička predstava, muzičko pozorište..." dolazi u problem već nekoliko puta pokušavajući da objasni iskusnim audiofilima šta je zapravo čuo i niko ga ne sluša i jednostavno mu kažu da to ne može tako i da tako nije propisano.

Ali, da je to rekao umjesto mog drugara Mr. Watts, eeee to bi bila druga priča...

Aj zdravo, odoh da vidim koliko ima zaraženih pa na sretenje.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Toza said:

Mislim, ne zna se ko je smješniji. Mr. Watts koji je zbog korone počeo da sluša pa zaključio da se ipak čuje, ili vi koji i dalje vjerujete na riječ Mr. Wattsu, a ne vjerujete svojim ušima.

:)

Koliko nepoštovanje i prepotentnost — ne razumem na čemu utemeljena. Taj Watts je postigao što ti nećeš za sedam života. Malo poštovanja prema značajno uspešnijima od sebe je vrlina a ne mana.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Pedjica said:

Koliko nepoštovanje i prepotentnost — ne razumem na čemu utemeljena. Taj Watts je postigao što ti nećeš za sedam života. Malo poštovanja prema značajno uspešnijima od sebe je vrlina a ne mana.

A ti menne znaš ko sam šta sam, poznaješ moj rad i reference pa si slobodan da to tek tako kažeš?

Ne znam da smo se upoznali...

Nema veze.

Pitanje za tebe... šta je mjerilo uspješnosti?

To što si stekao neki kapital pa misliš da si referenca za apsolutno sve? Ili možda što si dobar čovjek i redovno ideš u crkvu i dijeliš milostinju sirotinji?

Ajde de.

Link to comment
Share on other sites

Tozice, Rob Watts je samo glavni inzenjer/dizajner u Chord-u 30-ak godina iliti od osnivanja kompanije. Mozda nije tvoja liga, ali je uspeo da se probije. Jbg, imao covek srece  :D

 

To, naravno, ne znaci da treba bezuslovno verovati u sve sto kaze/napise - jer ima i dosta marketinga.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...