Jump to content


Korekcija sobe i ekvilizacija


nkrgovic

Recommended Posts

Ovako…. Prostorija u kojoj se sluša je dnevna soba, bez zavesa, bez tepiha, sa TV-om i velikim staklenim površinama - dakle, nedampirana, sa nezgodnim reflektujućim površinama i relativno prazna.

Pošto je manja verovatnoća da će uskoro da bude promena po tom pitanju, hteo sam da vidim da li i koliko će uspeha biti sa korekcijom zvuka u ovakvom prostoru. Zato sam i krenuo sa pitanjima oko DSP-a, da vidim koje su opcije i da li (i šta) mogu da ih isprobam u svom prostoru.

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam bas optimista, ali ne kosta te mnogo da probas.

Pazario bih UMIK-1 i probao sa trial Dirac-om (softverskom varijantom) za pocetak - da vidis grubo sta mozes da ocekujes.

Pre svega toga probaj ono sto sam ti predlozio. To ti je ubedljivo najbrze. da vidis odmah u startu koliko uopste ima smisla petljanje sa DSP pricom - da li si spreman da platis "cenu".

 

p.s. Podrazumevam da si vec odradio bazne stvari vezane za pozicioniranje zvucnika i mesta slusaoca.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, R_R said:

Ovako…. Prostorija u kojoj se sluša je dnevna soba, bez zavesa, bez tepiha, sa TV-om i velikim staklenim površinama - dakle, nedampirana, sa nezgodnim reflektujućim površinama i relativno prazna.

Pošto je manja verovatnoća da će uskoro da bude promena po tom pitanju, hteo sam da vidim da li i koliko će uspeha biti sa korekcijom zvuka u ovakvom prostoru. Zato sam i krenuo sa pitanjima oko DSP-a, da vidim koje su opcije i da li (i šta) mogu da ih isprobam u svom prostoru.

 

Prvo, probaj da izvuces maksimum iz pozicioniranja zvucnika u prostoru, sto ume da bude vrlo mukotrpan proces, nekad centimetar znaci dosta.  Nakon toga ili uz to mozes da se bavis dekorom u prostoru koji utice na srednje i visoke (raspored namestaja, tepih, slike, drveni dekor difuzori, knjige na policama, zavese,  luster ...) u koji ces ukljuciti lepsu polovinu. Tek na dalekom trecem mestu brute force metodede tipa DSP, i to tipicno za delove bas regije koje nikako nisi uspeo predhodnim metodama da zadovoljavajuce harmonizujes

Ima dosta price o pozicioniranju zvucnika na internetu, uglavnom prepisivacka prica. Od kompetentnijih autora sa metodoloskim pristupom koji izistkuje mnogo eksperimenta i slusanja, mogu da preporucim:

 

Link to comment
Share on other sites

Složio bih se sa @Delija.

Prvo vidi da li uopšte možeš da živiš sa tim što će dsp da odnese, a onda tek što kaže hifista, bruteforce.

Edit: ja ne mogu da živim s tim i mnogo mi je prijatnije da slušam neke sobne modove nego da se odreknem tog dijela što ga dsp odnosi.

Link to comment
Share on other sites

On 19.4.2021. at 23:37, somilenko said:

 i dali stvarno misliš da je toliki zvučnik lako fizički uklopiti u bilo koju prostoriju?

Da. Mnogo lakše nego klasičan zvučnik. Proverio sam u praksi i napisao sam već to. Ne znam kako da drugačije objasnim. Da probam ovako. Postave se u poziciju kao da stavljaš velike dipol slušalice. Takvo pozicioniranje nije ništa novo. To je preporuka i za klasične tipove zvučnika a malo ko to poštuje. Ovde je prednost u lakom manevru. I u tome što je kardioid patern mnogo zahvalniji za takav rad.

Link to comment
Share on other sites

On 19.4.2021. at 23:37, somilenko said:

 kako postaviti drajvere na prednjoj ploči, inače, ono kako si ti uradio je veliki nono za horizontalnu polarnu karakteristiku, bolji je raspored drajvera u vertikalnoj osi jer ti tako akustički centri formiraju pravu liniju a kod tebe trougao, sreća pa dipoli to prilično praštaju

Nije to napamet urađeno, već na osnovu merenja i slušanja. Ceo koncept je takav da se prilagođava mestu slušanja. I meni bi bilo lakše da je to na dasci ali nije bolje. Zahteva upotrebu filtera koji itekako negativno utiču na zvuk. Triangulacija bolje radi. Slušao sam to i na drugim konceptima. Ipak ne pravimo razglas tj PA da ozvučimo i pokrijemo ogroman prostor već da što kvalitetnije prenesemo doživljaj u kućnim uslovima.

Link to comment
Share on other sites

On 20.4.2021. at 11:32, Delija said:

Ako je to +- 0 dB "in room" - to je samo "kobajagi". Na 32 Hz da bi se to stvarno culo i osetilo treba da bude bar +5-6 dB, a po meni i vise. U suprotnom - stativa.

Postoji više tipova merenja, to i sam znaš. Da zanemarimo na momenat merenja pri izradi zvučnika. Merenja da bi se dobio target curve ili house curve se rade drugačije. U principu delom zavisi i od koncepta koliki treba shelf da bude.

Link to comment
Share on other sites

On 19.4.2021. at 20:11, anubisgrau said:

Kraftwerk je svirao na nemačkom d&b audiotechnik razglasu koji su nosili sa sobom. Po meni je glasnoća bila dostatna, ipak je to bend koji svira vanvremensku klasičnu muziku :ph34r:. Utisak vara zato što je zvuk bio besprekorni hifi, bez interakcija sa zidovima - kao što vas dobar hifi tera da pojačavate.

 

Lepo rečeno.

Link to comment
Share on other sites

Da. Mnogo lakše nego klasičan zvučnik. Proverio sam u praksi i napisao sam već to. Ne znam kako da drugačije objasnim. Da probam ovako. Postave se u poziciju kao da stavljaš velike dipol slušalice. Takvo pozicioniranje nije ništa novo. To je preporuka i za klasične tipove zvučnika a malo ko to poštuje. Ovde je prednost u lakom manevru. I u tome što je kardioid patern mnogo zahvalniji za takav rad.
Nisam mislio na akustički odziv i pozicioniranje već na samu dimenziju zvučnika, koji su, složićeš se, relativno veliki, a što se tiče triangulacije mislilo se na off axis response, horizontalni i vertikalni.
Kada imaš celu dnevnu na raspolaganju, pozicioniranje nije toliki problem (naravno, mnogo zavisi i od same sobe, ali se neka optimalna pozicija u dosta slučajeva može naći), tj kada je sve podređeno zvučnicima, ali ima jako puno slučajeva gde to nije tako, gde je u dnevnoj sobi i ostatak porodice i mora se napraviti nekakav kompromis.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Naleteh na zanimljiv dodatni dokument za sad vec stari model McIntosh procesora, sa Lyngdorf RoomPerfect:

https://www.mcintoshlabs.com/-/media/Files/mcintoshlabs/DocumentMaster/us/MX160-Speaker-Setup-and-Bass-Management-V2.ashx

 Ono sto je najzanimljivije je da se bas management radi odvojeno, po kanalima. Postoji mogucnost da zvucnik koristi ili ne koristi Sub, ali postoje konfiguracije koje imaju cak 5 subwoofer-a u surround postavci. Oni to zvu "7.1.4, LFE Sub, Front and rear Subs" i bukvalno svaki sub od 4 ima zvucnike koje pokriva/dopunjuje, a peti sub radi samo LFE efekte. Dodatno, kazu da RoomPerfect ne meri odvojeno odziv zvucnika i subwoofera, vec jednostavno meri ceo odziv i proracun radi na osnovu toga....

 Zanimljivo stivo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pisali smo vec o "tankim" snimcima. Sad se setih jos jednog za koji sam skoro pa besan sto je takav. Ne samo "tanak", vec i sa previse reverb-a, kompresije, "nabijenih" srednjih, uz prilicno losu separaciju gitare i vokala i jos svasta nesto. Prilicno lose :rolleyes: A muzika je takva da zasluzuje kvalitetan, ogroman, mocan zvuk.

Nazalost, gomila albuma iz tog perioda pati od iste boljke. Glam metal je mozda i najvise pogodjen.

A1qNWJ0uvWL._SL1500_2000x.jpg?v=15383980

 

Ako @prophet kaze da je i ovo do (mog) sistema, a ne do snimka - ima da ga spalim :D

 

p.s. Kakva je Tawny bila ribetina! RIP :(

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Glam metal, који су представници тог покрета? Не слушам али не знам о чему се ради

Ili hair metal. Pod zanr heavy metala. Najpoznatiji su Kiss,  Scorpions,  Bon Jovi itd.

 

Link to comment
Share on other sites

 Sto je najgore, nije samo tad... ima jos dosta modernih snimaka koji su totalno djubre uproprasceno kompresijom... Stavise, meni se cini da se povratak vinila polako pokazao kao diferencijator: albumi na vinilu se produciraju koliko-toliko konkretno a digitalna izdanja (bilo stream bilo CD) su i dalje na granici da klipuju....

 Ja volim digitalne izvore, laksi su mi za zivot. Razlog zasto sam usao u pricu sa plocama je kompresija....

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Delija said:

Ako mislis na Doors - to zvuci sjajno i na CD-u, ali ne svako izdanje. Konkretno DCC 24k Gold remaster koji je radio Steve Hoffman je prva liga.

I mani Tidal za ocenu kvaliteta "digitalnih" izdanja.

To je u startu dobar snimak,ko ima na ploci ne treba mu remaster ..ne sumnjam da su ga i za CD uradili kako treba.Ipak je antologijski album.

Evo malog podsecanja kako je nastao Riders on the storm.Ja sam imao juce duplu grmljavinu i vizuelni dozivlja Fruske gore u munjama dok sam slusao

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...