Jump to content


Korekcija sobe i ekvilizacija


nkrgovic

Recommended Posts

4 minuta ranije, somilenko said:

Daj 
 

Ovo je već treći put da nešto tražiš od mene. Pritom do sada nisi ponudio nikakvo rešenje.

Slike su već objavljene.Ali sada na stranu ovo što sam predložio.

Hajde da vidimo kako ste zamislili da to rešite softverski. O čemu treba voditi računa, da li pravilno adresirate problematiku i kako ćete to da rešite? Ne videh do sada ništa od toga. OK možda ćete da kupite neku od fabričkih opcija. Kada pitam kako Linn to rešava dobijem odgovor da je to tajna. Čist bezobrazluk. Vidim u drugoj temi da se servis rešava macolom. Nisam pitao za kod, već to koju problematiku rešavaju tim kodom. Recimo kod DEQX, Kii je to veoma transparentno objavljeno i može se videti da ti ljudi znaju šta rade. Bez uvijanja u gustu englesku maglu.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, prophet said:

Ne videh kakvo si ti resenje predlozio u vezi ove teme? Svrha iznenadne pojave na forumu osim da opljunes dva sistema? Neuspesna samopromocija? Ne znam sta ste radili kod Anubisa, kad sam ja bio kod njega to je bilo jako dobro. Etalon hiperrezolutnosti.

Ranije nisi bio ovako zloban. :mellow: Pogledaj moj prvi post i eto ti odgovora zašto sam se javio. Šta sad - ako se neko javi posle pauze, mora da ima neke zle namere?

Pa ćeš onda videti i to da je Anubis prvi opljunuo moje zvučnike koje je Sondek izvukao iz tame zaborava, a koje je on čuo isto u jednoj ranoj fazi gradnje.

A šta smo radili kod njega? Slušali smo muziku. Ako se dobro sećam, kasnije je zamenio basove nekim manje muljavim, sam je naveo razlog. Ali je smislio priču da sam mu ja prčkao po spravama i izazvao neke sobne rezonancije. Koješta.  Laže i ne trepće.

Zašto sam pomenuo tvoj sistem? Ja sam ga makar čuo, a ti non-stop ukopavaš moj - te neodgovarajuća kutija, te vratolomija sa digitalijom, te negativni efekti... a nisi ga ni čuo.

Ali, ovoga puta nisam mislio na tvoj sistem, već na sve (bas) dipole koje sam čuo. Ima jedan koji je neke stvari svirao fascinantno, a uglavnom me je ostavljao ravnodušnim.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, beatgoeson said:

sam pomenuo tvoj sistem? Ja sam ga makar čuo, a ti non-stop ukopavaš moj - te neodgovarajuća kutija, te vratolomija sa digitalijom, te negativni efekti... a nisi ga ni čuo.

 

Nigde nikada nisam pomenuo tvoj sistem. Uobražavaš. Govorio sam o pro bas kutijama koje su manjih dimenzija prvenstveno zbog transporta i ekskurzije drajvera. Kako si se ti našao u tome ne znam. Niti imaš pro drajvere niti imaš malu kutiju. 

Deo vezan za DSP stoji. Ali i tu sam pisao generalno, daleko ranije nego što si se pojavio. Nije isto koristiti ga u live i prilikom reprodukcije. Eto toliko od zlobnog mene.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, prophet said:

Nigde nikada nisam pomenuo tvoj sistem. Uobražavaš.

 

Da te podsetim. Ignoriši ovo "14 minuta ranije", navodi su iz one druge teme:

14 minuta ranije, beatgoeson said:

image.gif.c8b5617d2beb403a17dd8ca9d1284fac.gifProsečni korisnik je otvoren za inovacije

 

10 minuta ranije, prophet said:

OK, prosečnom korisniku možete da servirate svašta pod terminom inovacija. Ovde ipak nisu prosečni korisnici. U stvari dolazimo do tačke gde govorimo o meri uspešnosti različitih pristupa istom problemu. 

1. pristup - u skladu sa akustikom i zakonima fizike. Mere se T/S parametri drajvera, na osnovu toga se simulira i izrađuje kutija odgovarajućeg koncepta (BR, kompresiona, OB, neki od vidova horne, transmisije itd.

2. pristup - uglavnom neodgovarajući kabineti za ekstenziju naniže što se nadomešćuje ekvilizacijom u električnom ili digitalnom domenu.

Prosečan korisnik voli da vidi mali zvučnik a da pritom bude fasciniran basom. On nije u pravom smislu reči neko ko traga za vrhunskim kvalitetom.

Hajd' sad reci da se niko neće dosetiti da govoriš o mojim kutijama koje su, je li, pravljene bez ikakvog plana, suprotno zakonima fizike i namenjene su nekima koji ne tragaju za vrhunskim kvalitetom.

image.gif

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

Ne videh kakvo si ti resenje predlozio u vezi ove teme?

Da ne zaboravim ovaj stari mrzilački argument.

Da se ne lažemo - nije ovde problem u rešenju, uglavnom su sva ona poznata, jer ih je veoma malo. I, uglavnom je ovde sve već i rečeno na tu temu.

Glavni problem i izvor sukoba je - da li je ekvilizacija uopšte potrebna. Pa eto, mislim da sam izneo jedan dobar razlog za.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je već treći put da nešto tražiš od mene. Pritom do sada nisi ponudio nikakvo rešenje.
Slike su već objavljene.Ali sada na stranu ovo što sam predložio.
Hajde da vidimo kako ste zamislili da to rešite softverski. O čemu treba voditi računa, da li pravilno adresirate problematiku i kako ćete to da rešite? Ne videh do sada ništa od toga. OK možda ćete da kupite neku od fabričkih opcija. Kada pitam kako Linn to rešava dobijem odgovor da je to tajna. Čist bezobrazluk. Vidim u drugoj temi da se servis rešava macolom. Nisam pitao za kod, već to koju problematiku rešavaju tim kodom. Recimo kod DEQX, Kii je to veoma transparentno objavljeno i može se videti da ti ljudi znaju šta rade. Bez uvijanja u gustu englesku maglu.
O kakvom Linn-u to pričaš, ja o Linn-u ništa rekao nisam sem da prosečnim korisnicima treba olakšati podešavanja i da nemaju svi merne mikrofone, napisao sam gore predlog metodologije i obrazložio zašto tako mislim a sve što ti pišeš su neke uopštene bajke i odgovori kao za Miss sveta. Ako već toliko učestvuješ u temi, napiši nešto konkretno, ne vežemo se svi na leđa i jasno se zna koja su ograničenja dipola, posle dipolnog peak-a, koji zavisi od geometrije ploče i pozicije bass drajvera, imamo pad odziva od 12 dB/okt, zato se i zove akoustičko okruženje II reda. Govoriš da je svaki pristup komercijalne kutije pogrešan, kao i sve druge alatke a realno osim generalnih opaski kako zvučnik treba da radi u sadejstvu sa prostorijom ništa nismo čuli. Oni OB zvučnici koje si snimao na svojoj temi ili nemaju bass-a ispod nekih 80-ak Hz ili ti je oprema za snimanje loša.
Svaki put kada te pitamo za nešto konkretno nađeš se uvređenim a potrošio si stranica ove teme u generalizaciji i negativnom stavu prema svakom predlogu i ne nisi ništa konkretno pokazao, samo iznosiš tvrdnje kako to ne mora tako nego to može i drugačije, pa daj konkretan predlog. Prvo, koja merenja i kako definisati položaj zvučnika u prostoriji kao i nameštaja, na osnovu čega planirati koncept zvučnika, koji kabinet odabrati, dali ići na usmeren drajver, kontrolisanu disperziju, disperziju od 180 stepeni, koji tip drajvera birati, dali ići na 2, 2.5, 3, višesistemac, kojeg reda filter koristiti, kako postaviti drajvere na prednjoj ploči, inače, ono kako si ti uradio je veliki nono za horizontalnu polarnu karakteristiku, bolji je raspored drajvera u vertikalnoj osi jer ti tako akustički centri formiraju pravu liniju a kod tebe trougao, sreća pa dipoli to prilično praštaju i dali stvarno misliš da je toliki zvučnik lako fizički uklopiti u bilo koju prostoriju?
Akustički znamo da su prijateljski nastrojeni i da mogu solidno raditi i u malim prostorima ali fizički, ne bih rekao. Svaki put kada neko iznese neki zdravorazumski komentar o dipolima i odzivu u bass području ne daješ nikakvo obrazloženje nego samo tvrdiš da su svi drugi koncepti loši, pa daj, reci zašto i kako si ti to prevazišao, mada po snimcima koje si postavio, očigledno nisi. Možeš li da razumeš da ima onih koji drugačije razmišljaju od tebe i da je ovo njihova tema?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[mention=11282]somilenko[/mention] Na koji snimak konkretno mislis?

 

 

 

Ah da, mislio sam da mislis na snimak merenja. Mislis na ono sa youtube. Pa to je obican snimak telefonom koji daj boze da hvata i 100Hz. Cak mislim i da je mono. Inace ti dipoli su na +- 0db na 32Hz.

 

Nisam uvredjen vec je nekulturno obracati se nekome sa "daj" koga ne poznajes. I to pritom treci put ponavljas.

 

Iscitao sam i ja tu literaturu odavno. Ali ima tu jos puno toga da se doda. Pre svega akusticka sprega. Rekoh da sam potvrdio u praksi. Treba raditi ne samo citati tudja iskustva. Ne kazem da nisu znacajna, daleko od toga. To je zdravo postavljen temelj. Ti ljudi zasluzuju svako postovanje. Postoje nacini da se ti problemi otklone. Nisu ovo obicni dipoli. Ne kopcam se ni ja na ledjima.

 

Niko vam ne brani da razmisljate kako god zelite.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, somilenko said:

...Svaki put kada neko iznese neki zdravorazumski komentar o dipolima i odzivu u bass području ne daješ nikakvo obrazloženje nego samo tvrdiš da su svi drugi koncepti loši, pa daj, reci zašto i kako si ti to prevazišao, mada po snimcima koje si postavio, očigledno nisi. Možeš li da razumeš da ima onih koji drugačije razmišljaju od tebe i da je ovo njihova tema?
 

Ako ti kaze - morace da te ubije :D

Link to comment
Share on other sites

Sad ozbiljno. Ne govorim ni ja da ne valja. Samo naglašavam da su to aproksimacije i pretpostavke kako će se zvučnici ponašati u bilo kojem prostoru. Neke bolje neke lošije. Ta merenja su svakako potrebna. Mislim na način kako se to praktikuje u iindustriji. Ali nije dovoljno. Da nije tako ne bi bilo ni ovakve teme.

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, prophet said:

Nisu ovo obicni dipoli.

Pa dobro, evo, dali te mogu zamoliti za pojašnjenje zašto nisu obični dipoli, koliko vidim, u pitanju je H ram, ima li još nešto u vezi njih vredno pomena?

Dodatno, moj telefon snima daleko ispod 100 Hz, a realno nije ništa posebno.

Iskreno, +-0 db na 32 Hz sa dipolima tih dimenzija mi deluje kao bajka ili kao neadekvatno merenje, ali eto, ostajem otvoren da mi svi ovde neznamo nešto što ti znaš, pa razuveri nas, ali bih te zamolio da ti odgovor ne bude da ima tu još dosta drugih stvari.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, prophet said:

Sad ozbiljno. Ne govorim ni ja da ne valja. Samo naglašavam da su to aproksimacije i pretpostavke kako će se zvučnici ponašati u bilo kojem prostoru. Neke bolje neke lošije. Ta merenja su svakako potrebna. Mislim na način kako se to praktikuje u iindustriji. Ali nije dovoljno. Da nije tako ne bi bilo ni ovakve teme.

 

Suština je da je u velikom broju slučajeva bolje nego ništa ne raditi, prosečan audiofil neće da se bavi merenjima, ponuđeno im je rešenje koje će dati solidne rezultate u velikom postotku situacija i koje je dovoljno za uživanje u muzici.

Zašto bi bilo ko bio dužan da izlaže svoju računicu, to je običan proračun modova prostorije kojih imaš dostupnih na internetu, ništa posebno, ja sam iste koristio kada sam počinjao da radim na svojim OB zvučnicima. To je komercijalni, upakovani, gotov proizvod u koji je neko uložio vreme i resurse, to je kao kada bi ti Mercedes obrazlagao kako mu svaki detalj i podsistem u vozilima funkcioniše, daju uopšteno objašnjenje i koje su prednosti tih sistema i to je to. Da daju detalje, sutra bi imao kineski auto identičan tom Mercedesu ali za 30-40 % manje para jer ne moraju da plate razvoj, tako da je to u poslovanju savršeno razumljivo.

Ja nebi raskrinkavao svetske zavere u obradi signala, pročitao sam od dvojice kolega sa ovog foruma u nekoliko tema izuzetno dobre utiske o Linn-ovom Space optimisation sistemu i to je meni dovoljno da obratim pažnju na isti kada budem u prilici, pa ću formirati svoje mišljenje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, somilenko said:

Iskreno, +-0 db na 32 Hz sa dipolima tih dimenzija mi deluje kao bajka ili kao neadekvatno merenje, ali eto, ostajem otvoren da mi svi ovde neznamo nešto što ti znaš, pa razuveri nas, ali bih te zamolio da ti odgovor ne bude da ima tu još dosta drugih stvari.

Ako je suva daska onda jeste nerealno ali ako je zapravo kutija odgovarajućih dimenzija sa otvorenim leđima onda nije, sa odgovarajućim drajverima. Bilo je primera...

Link to comment
Share on other sites

Jedini drajver koji sam slušao u varijanti BR, closed i open back je JBL 2235h. Open back i closed back se lepo slagao sa ostatkom open baffle sistema sa jednostavnom skretnicom drugog reda.  Ključna razlika, naročito u poredjenju open back i BR je nedostatak kika u niskom basu (zona oko 30-50hz). Lično uvek više preferiram drajvere sa jakim magnetima, bez obira što se sa drajverima sa vecim Q može dobiti ekstenzija. 

Taj open i closed back koncept moze biti odličan za manju sobu gde se samo pozicioniranjem mogu izbeci neprijatni modovi, a dodatno se moze eksperimantisati sa jako nisko rezanim subwooferima i preklapati u zoni gde su obicno jaki modovi. Time se omogucuje da mozete da uzdignete sub zonu ispod 40hz (sto obično zvuči bolje) pojačanjem posebnog drajvera, bez high Q ekvilizacije. Takvi subovi kad se sami puste na uobicajenoj muzici ne prave nikakav zvuk, slično kao kad pustite odvojeno supertweeter   

Drugo interesantno resenje je analogna aktivna skretnica po ugledu na ovu u prilogu koju je radila ekipa Greg Timbersa 80tih. Moze se primeniti na bass reflex i closed box. Ideja je da se uzigne odziv u zoni oko 30hz koriscenjem high pass filtera drugog reda sa velikim Q a potom LP filter drugog reda u zoni 50-60hz cime se dobije virtuelno skretanje 5tog reda. Oba filtera mogu se napraviti da se sa Q i frekvenciojom cinculira na prekidač, takodje i pojacanjem tako da se dobije ne pretereano komplikovan analogni ekvilajzer. Sateliti se ne seku ili se seku sa skretnicom prvog reda sto je najlakse realizovati ako samo pojacalo ime negde CR element na putu signala. 

JBL UREI BX63A User Manual.pdf

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, somilenko said:

Iskreno, +-0 db na 32 Hz sa dipolima tih dimenzija mi deluje kao bajka ili kao neadekvatno merenje, ali eto, ostajem otvoren da mi svi ovde neznamo nešto što ti znaš, pa razuveri nas, ali bih te zamolio da ti odgovor ne bude da ima tu još dosta drugih stvari.

Ako je to +- 0 dB "in room" - to je samo "kobajagi". Na 32 Hz da bi se to stvarno culo i osetilo treba da bude bar +5-6 dB, a po meni i vise. U suprotnom - stativa.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, anubisgrau said:

Ako je suva daska onda jeste nerealno ali ako je zapravo kutija odgovarajućih dimenzija sa otvorenim leđima onda nije, sa odgovarajućim drajverima. Bilo je primera...

Znamo i mi za te varijacije, ovo kod Prophet-a je H frame, poprilično malih dimenzija ako dobro vidim na snimku (tj efektivna širina prednje ploče je oko 120 cm) i još je jedan od drajvera blizu poda, pa taj donji drajver vidi veću prednju ploču i to dosta pomaže kod dipola, ali 32 Hz na +- 0 db je malo optimistično...

Niko ovde ne priča o Linkwitz-ovim, slot loaded i drugim, pa i open back izvedbama već o konkretnim dipolima i dipolima koji nisu invazivni za prostor a spuštaju se razumno nisko linearno.

Link to comment
Share on other sites

Ovoliko ću reći:

- u pitanju je W frame, modifikovan

- kada sam krenuo da radim uopšte mi nije bio cilj da ulazim u infra segment, to je došlo kao bonus

- cilj je bio dobiti što bolju usaglašenost svih drajvera da rade kao jedan piston. Tu je poprilična muka odabrati odgovarajuće drajvere, pozicije i filtere

- izbegavati sve vrste filtera koji imaju negativan uticaj na zvuk

- fazno usklađeno od 60Hz ili 80Hz pa do daleko u visokom spektru u zavisnosti od postavke što je u odnosu na industrijski standard urađeno sa dosta manjom tolerancijom.

- lakoća manipulisanja uprkos veličini

- footprint kao bolji stabilniji stalci

- sviraju sve žanrove dobro, Jazz nisam nigde čuo tako dobar.

- koncept ima prednosti zato što nema vibracija kabineta, nije potrebno uzemljenje, lako se pronalazi pozicija, mobilan je, proban u prostorima od 16m2 do 60m2. Naravno idealno bi bilo imati malo prostora iza mesta slušanja, ali to je retko gde slučaj.

- koriste se prednosti koncepta, pre svega cardioid patern na basovima

- lepo rade sa svim pojačavačima i izvorima, meni lično najbolje sa cevima i gramofonom

- velike radijacione površine, manji pomeraj drajvera pokreće znatnu količinu vazduha. Kao kompaktnija verzija zvučnog zida. Manji pomeraj - veća brzina. Drajver osim što pravi ekskurziju napred mora i da se vrati i da se zaustavi. Tu manji drajveri ukoliko nemaju servo ne mogu da se porede. Samim tim i manja izobličenja.

Kada sam prvi put čuo takav koncept izuzetno mi se dopalo odsustvo kompresije u zvuku što je odlika drugih koncepata, kao balon koji će svakog momenta da eksplodira. Ovde je upravo suprotno, može se slušati beskonačno dugo bez ikakvog zamora, sve je tu a ništa nije prenaglašeno.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...