Jump to content


Korekcija sobe i ekvilizacija


nkrgovic

Recommended Posts

19 minuta ranije, lalelala said:

Desetak nije mali broj ali nedovoljan za neko ozbiljno zaključivanje .

Nažalost, ima takvih prostora koja sa adekvatnom pobudom znaju da naprave košmar iz kog se bez DSP-a ili multisub sistema ne izlazi.

Mislim da je osnovna greška u većinu zaključaka što se posmatraju slučajevi prostorije pobudjene sa zvučnicima koji ne idu dovoljno duboko. I kod mene je problem sa basom bio podnošljiviji dok su kutije bile sposobne da jedva dohvate 50 - 60 Hz , ali kad su ubačene u igru kutije sposobne da dohvate poštenih 30Hz (bez minus 3dB) onda se sve pokazalo.

Merenja , lagano sticanje iskustva , iskrena pomoć drugara sa foruma i poslednja iteracija dsp podešavanja je dovela do veoma zadovoljavaćeg zvuka koji naravno i dalje ima mana , ali bože moj idemo dalje ...

Šta unosi tolike smetnje u mom slučaju ?

Spregnuti prostori koji se ponašaju kao pasivni zvučnik koji meša energiju u bas području sa zakašnjenjem i koji neke delove pojača a neke pojede .

Iza dvoseda imam udubljenje od 3x2 metra koje pravi ogromne probleme tom zvučniku. Merio sam posebno levi i desni zvučnik i uopšte se ne ponašaju isto .

Sa druge strane imam otvorene stepenice i hodnik na spratu koji se ponašaju isto  kao dodatni zvučnik  koji ispaljuje zvuk sa zakašnjenjem , u taj prostor  bas energija uđe i kao loptica u fliperu posle n odbijanja sa nekim kašnjenem izadje i sabere se ili oduzme od diretnog zvuka ... 

Zato je najbolje imati simetričnu prostoriju bez udubljenja ili spregnutih bočnih prostora kao što su hodnici , stepeništa itd.

U novoj kući pravim pećinu u podrumu , simetrija bez hodnika i bez stepeništa ... videćemo , merićemo , slušaćemo.

Onako laički , open space koncept u arhitekturi unutrašnjih prostora ne ide baš najbolje sa akustikom  isith.

 

desetak i nije veliki broj, ali nije ni mali ako pored tih 10 nema ni jedan u kome je nemoguce uskladiti sistem i sobu da to bude vrlo dobro.

 

tvoj prostor je najekstremniji za koji znam, kad si i ti to saznao odabrao si neadekvatan zvucnik za taj prostor. odreknes se tih 20hz  i uskladis jeftiniji sistem da radi u skladu sa sobom....mnogo bolje po meni nego istresti se za skupe zvucnike koji oru 30hz kojih u muzickom materijalu skoro i nema a i kad ih ima bez njih se moze, a onda ih strojiti i pokvariti sve do 5khz i onda taj skupi zvucnik svira kao 2 puta jeftiniji....zasto zbog 20hz, da je 2cm ja bi razumeo :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

Hm... pojasni malo bolje, kako je aproksimacija (kako ti rece model zvucnika) bolja od realno izmerenog?

 

Da pojednostavim, tvrdis da odvojeno merenje zvucnika ko zna gde i kako, plus softverska aproksimacija (znaci dve odvojene i nezavisno uradjene stavke) mogu dati bolji rezultat nego izmeren odziv u realnoj sobi i odgovarajuca korekcija uz pomoc DSP. Mozda, ali samo u slucaju ukoliko to radi neko ko ne zna sta radi.

 

 

 

 

tek je to prava stvar Devialet je napravio krive za odredjeni broj zvucnika bez uzimanja u obzir prostora u kom ce svirati, da li je tu jasno  kakvim hi fi  diletantima je to namenjeno, i ovaj sound optimization sa merenjem ne valja a kamoli ovo.

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da ne razumes poentu Devialet-ovog SAM-a. Nema bas nikakve veze sa room correction-om. Cak se i uopste ne meri frekventni odziv, vec ekstenzija driver-a. Sve to da bi se odradila korekcija faze i omogucio "boost" na najnizim frekvencijama kako bi se omogucilo produbljivanje odziva zvucnika, ali tako da ne postoji mogucnost ostecenja driver-a. Taj "boost" se podesava u opsegu 0-100%, sa koracima po 1%. To sve posredno, naravno da ima uticaj na odziv u sobi - ali na isti nacin na koji bi imala i promena zvucnika drugim koji ima dublji odziv.

Za room correction u ponudi je 10-pojasni PEQ. To je nesto sasvim drugo.

Link to comment
Share on other sites

 Cisto da pojasnim - ovo sto [mention=11818]sondek[/mention] spominje : Aproksimacija je vezana za sobu. Za zvuncike nema aproksimacije, stavise model zvucnika koje Linn koristi je mnogo bolji od onog koje se dobija merenjem u sobi. Postoji, realtivno dug, spisak zvucnika koji su "premereni" i njihovi modeli ubaceni u softver, tu nema nikakve aproksimacije - i ta merenja su mnogo bolja nego sto se moze postici kuci. Isto vazi i za Devialet.
Jasno je meni o čemu se radi ali drugima nije jasno da ne zna prosečan korisnik da meri odziv kako treba, ne zna ni šta da na osnovu merenja uradi a da plati nekog da mu to uradi u belom svetu opet nije jeftino a hteo bi da sluša muziku...
Odatle komercijalna rešenja koja se zasnivaju na, za korisnika, jednostavnim pojmovima i kako čujemo da, na osnovu kolege@sondek koji je SLUŠAO rezultat podešavanja Linn Space optimisation-a, funkcioniše super.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, Delija said:

Rekao bih da ne razumes poentu Devialet-ovog SAM-a. Nema bas nikakve veze sa room correction-om. Cak se i uopste ne meri frekventni odziv, vec ekstenzija driver-a. Sve to da bi se odradila korekcija faze i omogucio "boost" na najnizim frekvencijama kako bi se omogucilo produbljivanje odziva zvucnika, ali tako da ne postoji mogucnost ostecenja driver-a. Taj "boost" se podesava u opsegu 0-100%, sa koracima po 1%. To sve posredno, naravno da ima uticaj na odziv u sobi - ali na isti nacin na koji bi imala i promena zvucnika drugim koji ima dublji odziv.

Za room correction u ponudi je 10-pojasni PEQ. To je nesto sasvim drugo.

znaci ne kupis adekvatan zvucnik,vec skup cim ide uz devialet, pa ga onda devialet chipuje da svira ono sto ne moze i fazno ga uskladi jer to nije pasivnom skretnicom uradio proizvodjac zvucnika... pa tako duga lista sve renomiranih brandova i uglavnom  modela iz viseg segmenta.

ovim hocu ponovo da kazem da tu nesto ne valja i pokusava se spasiti sta se spasti da, kada je sve dobro to je nepotrebno.

 

treba li tebi taj boost?

 

Link to comment
Share on other sites

Rukovodio sam se time da u temi ucestvuju clanovi koji imaju mernu opremu, koristili su DSP, dugo su na forumu...
Zasto ne govoriti istinu?
U muzici se itekako moze uzivati i u skracenom opsegu. Pod uslovom da je na potrebnom nivou. Poenta moje price je da se taj nivo skracenog opsega kvalitetno rastegne do ekstrema bez pogorsanja samog tog opsega i da to rastezanje bude logicki povezano sa njim. Bez toga ne vredi govoriti o bilo kakvim resenjima. Da citamo marketinske brosure umesto toga?
Puno je kontradikcija u iznetim stavovima. Nije poenta u nadgornjavanju. Ovo nije takmicenje.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, somilenko said:


Odatle komercijalna rešenja koja se zasnivaju na, za korisnika, jednostavnim pojmovima i kako čujemo da, na osnovu kolege@sondek koji je SLUŠAO rezultat podešavanja Linn Space optimisation-a, funkcioniše super.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

ma on nema pojma :plakanje

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, patason said:

znaci ne kupis adekvatan zvucnik,vec skup cim ide uz devialet, pa ga onda devialet chipuje da svira ono sto ne moze i fazno ga uskladi jer to nije pasivnom skretnicom uradio proizvodjac zvucnika... pa tako duga lista sve renomiranih brandova i uglavnom  modela iz viseg segmenta.

ovim hocu ponovo da kazem da tu nesto ne valja i pokusava se spasiti sta se spasti da, kada je sve dobro to je nepotrebno.

 

treba li tebi taj boost?

 

Nije bas tako crno-belo.

Sustina je u tome da pravih full range zvucnika ima vrlo malo na trzistu, veliki su, skupi, zahtevaju prostor... Sub-ovi i nisu bas za totalne laike.

Ovime dobijas na mnogim zvucnicima (skoro pa) full range zvuk, ali sa ogranicenim SPL-om. Mnogo ljudi nikad ni ne slusa iole glasno, tako da mnogima to radi posao vrlo dobro.

Sto se faze tice - ne moze se sve srediti pasivno. To je vrlo ocigledno.

Sve to, naravno, unosi artifakte DSP obrade - pa opet, nesto dobijes - drugo izgubis. Pa kako ko voli... Probas, poslusas pa odlucis. Pa mozda za mesec dana i promenis. Nije lose kada imas fleksibilnost. 

Dosta ljudi i slusa muziku u pozadini vecinu vremena - a samo nekada "kriticki". Za to pozadinsko slusanje SAM je odlican sa nekim malim zvucnicima.

 

Meni konkretno ne treba "boost" - moj sistem je full range sa sub-ovima, ali i bez njih je prilicno blizu u ovoj sobi. Uz to, za Confidence 50 jos nisu napravili SAM profil. Pitanje je i da li ce. Expert serija im je tu sporta radi - (ozbiljne) pare vec odavno zaradjuju od Phantom-a i slicnih bakraca. U svakom slucaju sam 99% siguran da necu SAM ukljuciti ni ako dodaju profil.

Link to comment
Share on other sites

Rukovodio sam se time da u temi ucestvuju clanovi koji imaju mernu opremu, koristili su DSP, dugo su na forumu...
Zasto ne govoriti istinu?
U muzici se itekako moze uzivati i u skracenom opsegu. Pod uslovom da je na potrebnom nivou. Poenta moje price je da se taj nivo skracenog opsega kvalitetno rastegne do ekstrema bez pogorsanja samog tog opsega i da to rastezanje bude logicki povezano sa njim. Bez toga ne vredi govoriti o bilo kakvim resenjima. Da citamo marketinske brosure umesto toga?
Puno je kontradikcija u iznetim stavovima. Nije poenta u nadgornjavanju. Ovo nije takmicenje.
Nije poenta u nadgornjavanju nego o tome da je ovde tema korekcija odziva sistema dsp-om i koji bi bio dobar način da se to postigne. Tema i priče o pozicioniranju zvučnika i sobnoj akoustici na ovom forumu ima puno, o korekciji odziva dsp-om, koliko sam video nema.
Govoriti (ili pisati) da je ceo pristup pogrešan je u najmanju ruku trolovanje teme. Ima gomila postova o tome kako to ne valja i samo 3-4 koja nude konkretan predlog i koji se ne vide od mora ovih drugih.
DSP je samo jedna alatka, ko hoće neka je koristi, ko neće ne mora. Ne vidim zašto toliki animozitet prema tome. Velik broj članova foruma već koristi Roon koji ima sasvim solidan dsp, tako da to ne iziskuje ni dodatne troškove a možda u njihovim sistemima donese neki napredak.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, patason said:

desetak i nije veliki broj, ali nije ni mali ako pored tih 10 nema ni jedan u kome je nemoguce uskladiti sistem i sobu da to bude vrlo dobro.

 

tvoj prostor je najekstremniji za koji znam, kad si i ti to saznao odabrao si neadekvatan zvucnik za taj prostor. odreknes se tih 20hz  i uskladis jeftiniji sistem da radi u skladu sa sobom....mnogo bolje po meni nego istresti se za skupe zvucnike koji oru 30hz kojih u muzickom materijalu skoro i nema a i kad ih ima bez njih se moze, a onda ih strojiti i pokvariti sve do 5khz i onda taj skupi zvucnik svira kao 2 puta jeftiniji....zasto zbog 20hz, da je 2cm ja bi razumeo :D

Nije to sve tako prosto kako ti to zamišljaš ... nije samo u pitanju 20Hz alias 2 cm u tvojim prosto proširenim veselim zaključcima.

Prvo ima tu nešto što se zove THD koji je znatno manji kod kutija za koje sam se odlučio ... poseban keramički srednjak i znatno bolji viskotonac u sprezi sa izvrsnim dacom i preampom, podržano sjanim Tozinim  kablovima otvaraju nove svetove. Mnogo detaljniji i raslojeniji zvuk , spektaklarna scena , život koji se može dodirnuti i realizam svuda okolo po sobi.

Drugo, priznajem da sam u trenutku kupovine i sam bio neiskusan oko cele teme odnosa zvučnik i prostorija ali sam vec tada znao da se selim iz tog stana pa me baš i nije bilo toliko briga kako će se to tu uklopiti ili neće ...ali kažem uz pomoć dobrih ljudi sa foruma , dobronamernih saveta i DSP iskustava pre svega kolega Damića i Delije uspeo sam to sve da rešim na jedan veoma zadovoljavajuć način i da steknem dosta sopstvenog iskustva za buduće instalacije .

Ono što jeste činjenica da je moja soba u stanu u NSu  i velika i zahebana ...što se tiče potencije zvučnika oni su sasvim samereni sa prostorom u smislu njihove snage i kubature prostora. Ja mogu da rekreiram sve potrebne glasnoće za realno izvodjenje orkestralnih dela , rock koncerata itd.

Prostor je prosto nepodesan za lake instalacije i to je to .

Npr sad u Teksasu me Bog pogledao i imam sreće da sam postavio kutije na stalke, jednom pomerio i jednom premerio i sve radi ko zmaj!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, patason said:

desetak i nije veliki broj, ali nije ni mali ako pored tih 10 nema ni jedan u kome je nemoguce uskladiti sistem i sobu da to bude vrlo dobro.

 

tvoj prostor je najekstremniji za koji znam, kad si i ti to saznao odabrao si neadekvatan zvucnik za taj prostor. odreknes se tih 20hz  i uskladis jeftiniji sistem da radi u skladu sa sobom....mnogo bolje po meni nego istresti se za skupe zvucnike koji oru 30hz kojih u muzickom materijalu skoro i nema a i kad ih ima bez njih se moze, a onda ih strojiti i pokvariti sve do 5khz i onda taj skupi zvucnik svira kao 2 puta jeftiniji....zasto zbog 20hz, da je 2cm ja bi razumeo :D

Ma lako bi on da je problem na 30 Hz. Kod njega je glavni problem na oko 50 Hz. Zeznuto podrucje koje je fundament (kontra)basa i mulja bash ozbiljno - muljao bi sa vecinom zvucnika. Nije resenje ni uzeti zvucnike koji na 50 Hz "propadnu".

Zato i toliko "klackalice" izmedju ukljucene i iskljucene Roon korekcije. Sta god uradio - nesto si "pokvario" iliti iz nekog razloga ti je zvuk manje "cist".

Link to comment
Share on other sites

Nije poenta u nadgornjavanju nego o tome da je ovde tema korekcija odziva sistema dsp-om i koji bi bio dobar način da se to postigne. Tema i priče o pozicioniranju zvučnika i sobnoj akoustici na ovom forumu ima puno, o korekciji odziva dsp-om, koliko sam video nema.
Govoriti (ili pisati) da je ceo pristup pogrešan je u najmanju ruku trolovanje teme. Ima gomila postova o tome kako to ne valja i samo 3-4 koja nude konkretan predlog i koji se ne vide od mora ovih drugih.
DSP je samo jedna alatka, ko hoće neka je koristi, ko neće ne mora. Ne vidim zašto toliki animozitet prema tome. Velik broj članova foruma već koristi Roon koji ima sasvim solidan dsp, tako da to ne iziskuje ni dodatne troškove a možda u njihovim sistemima donese neki napredak.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Istina nije trolovanje. Da bi sebi dao za pravo da kritikujes trebao bi dati konkretno resenje. Mozda nisam dovoljno ispratio, koji su tvoji konkretni predlozi?
Link to comment
Share on other sites

Roon DSP koji ne košta ništa dodatno ako već koristiš Roon (a mnogi ga koriste), teško je i ispratiti pored toliko negodovanja.
Konstatacija o istini nema blage veze u ovom kontekstu, niko ne priča da je to najbolje rešenje niti iko traži apsolutnu istinu ili iza kojeg god hoćeš apstraktnog termina da se sakriješ, ovde se priča o jednoj od alatki koja može nekome biti korisna.
Dovoljno si dao do znanja da si protiv DSP-a, pusti sada one kojima je to zanimljivo i koji sa tim imaju iskustva nešto podele.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, prophet said:

Brate lupi ga i ostade ziv. Pisi o onome sto znas, dobronameran savet.

Naravno da nisam lupio ;)

Problem je sto ti uopste ne gledas kompletnu sliku i ne citas pazljivo - kao i u vecini diskusija u kojima ucestvujes. Samo upadnes komentarom van konteksta.

Faza je varijabilna - zavisi kako od frekvencije, tako i od drugih faktora.

Nema te pasive koja ce to 100% ("sve" - u mojoj recenici koju si citirao) da "ispegla".

  

11 sati ranije, Delija said:

Sto se faze tice - ne moze se sve srediti pasivno. To je vrlo ocigledno.

 

Ni polozajem driver-a (to resava samo medjusobni odnos driver-a, a ne i interne probleme pojedinacnih driver-a), ni kutijom (ili nedostatkom iste) - ni skretnicom. Moze samo donekle - da li je dovoljno, zavisi, a takodje pricamo o apsolutnim vrednostima i limitima tehnologije. DSP i aktiva to mnogo efikasnije rade. A preveliko "naprezanje" na temu faze - ima druge nus pojave. Znaci, opet - kompromis je neophodan.

Link to comment
Share on other sites

Istina, ni fazni odzivi pojedinih drajvera nisu konstantni već imamo promenu faze zbog induktivnosti zavojnice. Može se srediti lattice mrežom, ali to komplikuje skretnicu i dovodi do pada dinamike. Pitanje je gde je to bolje rešiti, nije uvek crno belo. Opet, sve to zavisi i od karakteristike drajvera a i sama pasivna skretnica, naravno, unosi fazne anomalije.

Odradi se lepo pulse response zvučnika na različitim fr, pa se vidi kada šta do slušaoca stiže sa kojeg drajvera.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

@somilenko

Ako nisi do sada ukapirao - @prophetima najbolje zvucnike na svetu. Belog jednoroga. Na njima je bukvalno sve savrseno. Na njima je faza ravna horizontalna linija. Svi proizvodjaci zvucnika stoje u redu i mole da im udeli bar neki savet... 

Brateeeee...

:D

Da, toliko su savršeni, da, kada bi neko uradio nezavisna merenja, a ne ono što on okači, mereno na 30 cm od zvučne jedinice, svašta bi tu nešto isplivalo. Ne pričam samo o frekventnom odzivu, već i: impedanca, faza, step response, waterfall, THD, spectrum, itd. Freq. odziv sa mesta slušanja, ne iz blizine. Rezolucija barem 1/12 oktave. Kockica u dB po vertikali solidna, ne nešto spljošteno, pa da se na freq. odzivu zaista i vide varijacije.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, lalelala said:

Prvo ima tu nešto što se zove THD koji je znatno manji kod kutija za koje sam se odlučio ... poseban keramički srednjak i znatno bolji viskotonac u sprezi sa izvrsnim dacom i preampom, podržano sjanim Tozinim  kablovima otvaraju nove svetove. Mnogo detaljniji i raslojeniji zvuk , spektaklarna scena , život koji se može dodirnuti i realizam svuda okolo po sobi.

 OK, ja se slazem i sa tobom i sa @Delija sve sem mozda malo tona... ;) Sustina je, ako smem :

  • Nisu svi drajveri isti. Neki, jako dobri u onome sto rade su npr. teski za uklopiti sa ostatkom sistema
  • Nisu sve kutije dobre - stavise nijedne nisu idealne, cak i kod dipola koji ih nemaju zna da ima problema (Quad ESL...)
  • Faza uskladjenost, kao i impedansa, su zavisne od frekvencije, pa i to treba uskladiti

 Ima sigurno jos. U svakom slucaju, aktivne skretnice nisu nista novo, i Linn i Naim ih prodaju godinama. Uglavnom su bolje resenje od pasivnih, bar u nekim slucajevima - Delija je spominjao Magico, ali ja i dalje mislim da aktivna skretnica ne mora da bude otvorena za podesavanje. Naim SNAXO nema nikakve kontrole, samo izmesta skrenticu van zvucnika....

 Ovo jeste jos jedno mesto gde je moguce problem resavati u digitalnom domenu. Stavise, ja se slazem, ako se ide na potpuno digitalni sistem (bez analognih izvora, tj. gramofona), i ako se ide na aktivan sistem (svaki drajver svoje pojacalo), onda, uraditi to pre D/A konverzije i te kako ima smisla.

 Takodje, cisto moje misljenje, je da je mnogo bolje imati "gotova" resenja, a ne "merenja" u smislu da bi mnogo radije imao Devialet ili Linn aktivan sistem, gde proizvodjac uredjaja uradi detaljna merenja zvucnika, u fabrici, i onda podesi aktivnu skretnicu za te zvucnike - a ne da se to radi "rucno", izborom samo rezne frekvencije, kao kod npr. DEQX.

 Bilo bi jako zanimljivo porediti npr. B&W 802 Diamond aktivno sa Linn Exact ili sa 6 kanala Devialet SAM... taj konkretno zvucnik je podrzan od oba proizvodjaca. Stavise, dok merenje u sobi jeste dobar nacin da se premeri soba ostaje :

  • Cinjenica da je mnogo bolje da proizvodjac da karakteristiku zvucnika a ne da se "meri" mikrofonom
  • Da dosta korisnika moze da pogresi u tom procesu i da ima razloga zasto neki proizvodjaci to ne nude

 Nije cena mernog mikrofona takva da Linn ne moze da ga spakuje u kutiju za ExactBox - smesna je u poredjenju. Nije ni DSP snaga problem, sve jedno se racuna. Ali pravilno merenje nije nesto za sta je, po meni, neko kvalifikovan jer je par godina slusao muziku i probavao pojacala...  ili cak, kupio to kao prvi sistem.

 Bilo bi lepo da cujemo neka konkretnija iskustva... Hvala svima koji su ih napisali do sad. Zivo me zanima je'l neko probao neke "napredne" filtere za npr. Room, tj. da umesto samo "ekvilajzera" koristi neki plugin - na primer? Koja su bila iskustva?

Link to comment
Share on other sites

Da, toliko su savršeni, da, kada bi neko uradio nezavisna merenja, a ne ono što on okači, mereno na 30 cm od zvučne jedinice, svašta bi tu nešto isplivalo. Ne pričam samo o frekventnom odzivu, već i: impedanca, faza, step response, waterfall, THD, spectrum, itd. Freq. odziv sa mesta slušanja, ne iz blizine. Rezolucija barem 1/12 oktave. Kockica u dB po vertikali solidna, ne nešto spljošteno, pa da se na freq. odzivu zaista i vide varijacije.

Da si citao, kao sto nisi, ne bi pisao napamet. Hajde ponovo, uzmi vazduh pa polako.

 

Link to comment
Share on other sites

[mention=11282]somilenko[/mention]
Ako nisi do sada ukapirao - [mention=11215]prophet[/mention]ima najbolje zvucnike na svetu. Belog jednoroga. Na njima je bukvalno sve savrseno. Na njima je faza ravna horizontalna linija. Svi proizvodjaci zvucnika stoje u redu i mole da im udeli bar neki savet... 
Brateeeee...

Pa da, kada ponestane argumenata prelazi se na ad hominem.
Link to comment
Share on other sites

 OK, ja se slazem i sa tobom i sa [mention=8571]Delija[/mention] sve sem mozda malo tona... Sustina je, ako smem :
  • Nisu svi drajveri isti. Neki, jako dobri u onome sto rade su npr. teski za uklopiti sa ostatkom sistema
  • Nisu sve kutije dobre - stavise nijedne nisu idealne, cak i kod dipola koji ih nemaju zna da ima problema (Quad ESL...)
  • Faza uskladjenost, kao i impedansa, su zavisne od frekvencije, pa i to treba uskladiti
 Ima sigurno jos. U svakom slucaju, aktivne skretnice nisu nista novo, i Linn i Naim ih prodaju godinama. Uglavnom su bolje resenje od pasivnih, bar u nekim slucajevima - Delija je spominjao Magico, ali ja i dalje mislim da aktivna skretnica ne mora da bude otvorena za podesavanje. Naim SNAXO nema nikakve kontrole, samo izmesta skrenticu van zvucnika....
 Ovo jeste jos jedno mesto gde je moguce problem resavati u digitalnom domenu. Stavise, ja se slazem, ako se ide na potpuno digitalni sistem (bez analognih izvora, tj. gramofona), i ako se ide na aktivan sistem (svaki drajver svoje pojacalo), onda, uraditi to pre D/A konverzije i te kako ima smisla.
 Takodje, cisto moje misljenje, je da je mnogo bolje imati "gotova" resenja, a ne "merenja" u smislu da bi mnogo radije imao Devialet ili Linn aktivan sistem, gde proizvodjac uredjaja uradi detaljna merenja zvucnika, u fabrici, i onda podesi aktivnu skretnicu za te zvucnike - a ne da se to radi "rucno", izborom samo rezne frekvencije, kao kod npr. DEQX.
 Bilo bi jako zanimljivo porediti npr. B&W 802 Diamond aktivno sa Linn Exact ili sa 6 kanala Devialet SAM... taj konkretno zvucnik je podrzan od oba proizvodjaca. Stavise, dok merenje u sobi jeste dobar nacin da se premeri soba ostaje :
  • Cinjenica da je mnogo bolje da proizvodjac da karakteristiku zvucnika a ne da se "meri" mikrofonom
  • Da dosta korisnika moze da pogresi u tom procesu i da ima razloga zasto neki proizvodjaci to ne nude
 Nije cena mernog mikrofona takva da Linn ne moze da ga spakuje u kutiju za ExactBox - smesna je u poredjenju. Nije ni DSP snaga problem, sve jedno se racuna. Ali pravilno merenje nije nesto za sta je, po meni, neko kvalifikovan jer je par godina slusao muziku i probavao pojacala...  ili cak, kupio to kao prvi sistem.
 Bilo bi lepo da cujemo neka konkretnija iskustva... Hvala svima koji su ih napisali do sad. Zivo me zanima je'l neko probao neke "napredne" filtere za npr. Room, tj. da umesto samo "ekvilajzera" koristi neki plugin - na primer? Koja su bila iskustva?
Ako niste u stanju da postignete ono sto je postigao npr Kii onda bolje ne ulazite u tu pricu. Ni aktivnu ni pasivnu. Imate vec gotovo resenje.
Jos jednom naglasavam bolja su i verodostojnija merenja u realnom prostoru. Naravno ne sugerisem da svako ume da radi merenja, da ih pravilno tumaci, uradi korekcije...
Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, lalelala said:

Nije to sve tako prosto kako ti to zamišljaš ... nije samo u pitanju 20Hz alias 2 cm u tvojim prosto proširenim veselim zaključcima.

Prvo ima tu nešto što se zove THD koji je znatno manji kod kutija za koje sam se odlučio ... poseban keramički srednjak i znatno bolji viskotonac u sprezi sa izvrsnim dacom i preampom, podržano sjanim Tozinim  kablovima otvaraju nove svetove. Mnogo detaljniji i raslojeniji zvuk , spektaklarna scena , život koji se može dodirnuti i realizam svuda okolo po sobi.

Drugo, priznajem da sam u trenutku kupovine i sam bio neiskusan oko cele teme odnosa zvučnik i prostorija ali sam vec tada znao da se selim iz tog stana pa me baš i nije bilo toliko briga kako će se to tu uklopiti ili neće ...ali kažem uz pomoć dobrih ljudi sa foruma , dobronamernih saveta i DSP iskustava pre svega kolega Damića i Delije uspeo sam to sve da rešim na jedan veoma zadovoljavajuć način i da steknem dosta sopstvenog iskustva za buduće instalacije .

Ono što jeste činjenica da je moja soba u stanu u NSu  i velika i zahebana ...što se tiče potencije zvučnika oni su sasvim samereni sa prostorom u smislu njihove snage i kubature prostora. Ja mogu da rekreiram sve potrebne glasnoće za realno izvodjenje orkestralnih dela , rock koncerata itd.

Prostor je prosto nepodesan za lake instalacije i to je to .

Npr sad u Teksasu me Bog pogledao i imam sreće da sam postavio kutije na stalke, jednom pomerio i jednom premerio i sve radi ko zmaj!

 

 

THD je presudan, dobro si uradio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...