Jump to content


Korekcija sobe i ekvilizacija


nkrgovic

Recommended Posts

5 sati ranije, somilenko said:

Ovo je i tehnički gledano za očekivati, nema degradacije prethodno D/A konvertovanog zapisa, kojem je pri I/V konverziji i pojačanju laNpama maksimalno ugađano da bi se dobio zvučni potpis i rezolucija uz pomoć Lampizatora. To je po meni za sada najbezbolniji vid obrade signala, dakle, da se ostane u digitalnom domenu za DSP a ne da se sakati sa velikom pažnjom formiran analogni signal.

Sada, ovo nije primenljivo za ljubitelje analognih nosača muzičkog zapisa ali šta da se radi, ne može se svima ugoditi, tu bi rešenje mogao ponuditi Devialet, ali ja sa njim nemam iskustva, možda neko od gramofondžija sa Devialetom da podeli koju @InSides, @R_R...

Nema dodatne konverzije ni kod tog miniDSP-a koji je Lale imao - digital in / digital out, sve iskljucivo u digitalnom domenu. I dzabe.

Link to comment
Share on other sites

Ne, zaista, meni je to fascinantno. Zamiskite čovjeka koji drži ergelu elektronike od pedestak hiljada nečega u neadekvatnim uslovima, i troši i dalje nemilice na kojekakve dsp drangulije, a da nije u stanju da investira u adekvatan prostor za tu namjenu.

I onda dođe kod ortaka koji za deset puta manje nečega ima ZVUK skoro bez mane, ili skroz bez mane, ali koji ima adekvatan prostor i šta će nego da popizdekne u najmanju ruku. 

Utukao dobar dio života u hobi a i dalje sluša zvuk mini linije.

Kako sad to definisati?

Link to comment
Share on other sites

Nema dodatne konverzije ni kod tog miniDSP-a koji je Lale imao - digital in / digital out, sve iskljucivo u digitalnom domenu. I dzabe.
Hebeš ga onda, označiti ga kao neadekvatnu opciju za tu svrhu... Razlika je verovatno u dodatnom šumu napajanja i jitter-u koji on unosi u odnosu na Roon...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Delija said:

Nema dodatne konverzije ni kod tog miniDSP-a koji je Lale imao - digital in / digital out, sve iskljucivo u digitalnom domenu. I dzabe.

miniDSP bi mogao da se poboljša dodavanjem lineraanog napajanja ali ima ograničenje u maksimalnoj rezoluciji , ne sećam se tačno ali mislim da je 96KHz i 24 bita , tako da mnoge stvari tu nisu pogodne za naprednije DAC-ove , nema DSD i high resolution slušanja .

Elem , treba imati na umu da je mini DSP jeftin uređaj i da njegovi dometi znatno prevazilaze tu cenu koja je rekao bih skoro pa simbolična u odnosu na sve drugo što plaćamo u HIFI sportu.

Link to comment
Share on other sites

Momci, Laletov minidsp, nanodigi-2x8, nalazi se vec par godina kod mene. Radi u digitalnom domenu, ulaz optika ili coax, izlaz 4 stereo kanala coax. Koristi delta sigma procesor dakle ne noviji Sharc koji se moze naci kod drugih minidsp proizvoda, ali po meni nema ni potrebe. Izlaz je 24/96 sto je standard kod vecine studijskih uredjaja.

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/nanodigi-2x8-b

Praksa je pokazala da je za rezove kod aktivnih sistema slusno najbolji 24LR, za pojedine gainove ako je u pitanju multiamplifikovan sistem i PEQ, dovoljna je delta sigma tehnologija. Kao sto sam vise puta napomenuo, dsp se treba koristiti sto je moguce manje. Rucno podesavanje je po meni najbolje, ako se zna.

Oko nove godine, testirao sam nanodigi, radi bolje od mojih PA skretnica-dsp koje koristim zadnjih 15 godina. Nova tehnologija em bolje specifikacije, generacijski, razlika od 20 godina, sta da se radi. Ne mogu da je koristim, nije kompatibilna sa mojim dakom koji je stara skola. Za novi bi trebao da izdvojim ozbiljnu sumu. Na prvi pogled nanodigi nije skup, 170 usd, medjutim zahteva 4 krstena daka, pa sad izracunaj koliko to dodje. 

Vasi losi komentari verovatno proisticu iz tadasnjeg loseg setiranja, nedovoljnog znanja (Lale, nhf) i neodgovarajuce upotrebe nanodigi. Idealan je za multiamp sisteme. Em, Lale ima jako losu sobu koja prvenstveno zahteva akusticki tretman.

Primedbe na najcesce koriscenu minidsp nanodigi 2x4 HD koja koristi bolji Sharc procesor, proisticu iz loseg izlaznog daka. Za 205 usd imamo odlican dsp i 2 stereo analogna izlaza ali za te pare se ne moze ocekivati bog zna kakav dak.

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd

Nije losa varijanta minidsp opendrc-di, ukoliko se zeli samo dobar dsp u sistemu, kosta 325 usd. Ima je jedan nas clan, ukoliko zeli moze nesto da kaze. Za mene, super radi.

https://www.minidsp.com/products/opendrc-series/opendrc-di

Nekako, imam najvise poverenja u klasicne studijske ili PA sprave. Uvek daju daleko bolji odnos novac-performanse nego hifi uredjaji.
 

Link to comment
Share on other sites

nema šta Damiću da se ljutim , to je bio moj ulaz u svet dsp-a , prvi korak ... 

4 hours ago, damic said:

Momci, Laletov minidsp, nanodigi-2x8, nalazi se vec par godina kod mene. Radi u digitalnom domenu, ulaz optika ili coax, izlaz 4 stereo kanala coax. Koristi delta sigma procesor dakle ne noviji Sharc koji se moze naci kod drugih minidsp proizvoda, ali po meni nema ni potrebe. Izlaz je 24/96 sto je standard kod vecine studijskih uredjaja.

...

Vasi losi komentari verovatno proisticu iz tadasnjeg loseg setiranja, nedovoljnog znanja (Lale, nhf) i neodgovarajuce upotrebe nanodigi. Idealan je za multiamp sisteme. Em, Lale ima jako losu sobu koja prvenstveno zahteva akusticki tretman.

...

 Svakako mi se nije svidela i činjenica da imam još kablova i kutijica na polici , tako da sam otišao na ROON koji to što meni treba radi na samom izvoru, za moje potrebe neprimetnije i diskretnije.

Sad pravim jedan mali sistem u Teksasu i ovde sam imao daleko više sreće sa prostorom tako da uz minimalne korekcije imam punačak i poprilično dubok bas iz kutije sa mid-bas drajverom od samo 6" . ROON je i ovde u upotrebi. Ako da Bog zdravlja junačkog i zelene karte pa da se prebacim u neku južnjačku daščaru biće i subova , barem je ovde to jeftino. 

Link to comment
Share on other sites

Ne svira to nista sa strane samo napred i nazad.Zato i nema bočnih refleksija.Moze na 5cm od bocnog zida bez problema...

...Ali zato od drugih stvari jako mnogo zavisi zvuk,zakosiš za 2cm i cujes razliku. Produkcija se cita perfektno ... bude često smešno kad krene nešto s poda,ili obrnuto s plafona,pevacica koja se sakrila iza jednog od zvucnika. Instrument velik ili mali,kako ga usnimise,prostor u kome je snimljen osetis odmah...kao i kad je baka odmotala bombonu na koncertu :lol: Recimo kad sam prvi put sreo sa esl57 ne samo da se cula pevacica koja peva oko mikrofona i moje glave vec sam u momentu osetio kao da je prosla pored mene,dobio totalnu iliuziju da sam osetio vazduh od njenog kretanja dodirnuo i potpuno sam se najezio.Ima tome 30g,ali tad sam u sebi rekao i obecao sebi kao klinac od 21-22g dve reči: ''kad tad''.  

Link to comment
Share on other sites

Meni su ML jedni od boljih zvucnika koje sam cuo.... Ali stvarno dobra i integracija i sve.

Inace, pocinjem da sticem jedan utisak, citajuci ove sto im "nista to ne valja". Ja bi ovako rekao: Ako ti korekcija sobe kroz bilo koju vrstu ekvilizacije samo kvari zvuk - imas odlicnu sobu. :)

Link to comment
Share on other sites

Elektrostati imaju pad impedanse na visokim fr zbog kapacitivnost između mreža, ESL Virtuoso MK 1 ima impedansu od 1.5 oma na 20 kHz i zahtevaju sposobna pojačala (na MK II je Zolika to navodno rešio). Ako se dobro ne upare sa ampom, zvuče loše, tj nema makrodinamike i znaju zvučati zrnasto. Kada se dobro upare sa ampom, zvuče neverovatno, barem oni koje sam ja slušao a to je nekoliko modela Soltanus Acoustics-a, hibridne verzije sa pasivnim i aktivnim vuferima. Virtuoso nisam slušao ali verujem da oni zvuče bolje od prethodnih modela.
Martin Logan elektrostate takođe nisam slušao, ali ne verujem da mnogo odstupaju od prirode drugih elektrostata, možda su bili loše upareni sa pojačalom čim si dobio takav dojam...
No odosmo u offtopic...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Esl je jedina stvar koja se u hifi prodaje na metar.Veci je bolji,cista fizika.Imao prilike da cujem.Onda ne treba ta kutija sa klasicnim zvucnikom,koja je po meni pogresan put.

Dobar amp jeste zahtev br.1 inace je katastrofa zvuk zagarantovan. Reagovanje na impedansu treba da bude jedna od prvih karakteristika kod ampova i zato je nekad postojala ta stavka uvek,pa se pisalo 8 ili 4 ohm ,a kad pise Any kupuj bez brige u glavi.Ovako nakon hodina proizvodnje "lakih" zvucnika da olaksaju zivot osrednjim ampovima to ispada nebitno... zato imate danas bukvalno 3xslabiji amp na istoj snazi u ampu i to prolazi.Takvi prodju ko da su duha videli sa esl ,a po stampi nizu zvezdice...nekad to nije moglo.Sve dobro dok se ne pregreju i ne crknu tom prilikom.Dobar amp i sa tri puta manje snage peva sa esl,kao i sa nekim 4 ohm Dynaudio...

Kaze jedan drugar pri probi Esl sa jednim "renomiranim"ampom "greje se".Pa neka i treba da se greje.Pa jel treba i da se puši.

Ajmo nazad na temu.

Link to comment
Share on other sites

 U offtopic ima jedna fina tema o knjizi Milana Rupica, procitah tamo jedan clanak, a onda, danas i jedan clanak o ne-hifi tehnologiji. Poenta ovog ne-hifi clanka je bila vezana za tehnologiju koja je skupa - "ne vozi se ferari na posao svaki dan, ferari se vozi nedeljom". U clanku koji je @Тодор НС okacio, Rupic pise:

Zato se, čak i imućniji, moraju upitati "isplati" li se posjedovati takav sustav. Koji uglavnom koristi samo jedan član obitelji i koji, uza sve to, nerijetko želi biti sam u miru sobe i uživati. Ili veselje podijeliti s hobističkim prijateljima/znancima, što ostatak obitelji u pravilu ne čini ludim od sreće

 Drugi deo price, cak i ako sve to smatramo prihvatljivim i normalnim je : ferari se vozi nedeljom. HiFi sistem koji stoji u sobi za HiFi, gde je prostor prilagodjen vrhunskom slusanju muzike, tako da zvucnici rade najbolje sto moze, koji eto resava sve refleksije, sve zvuci sjajno.... - e u tom ferariju se muzika slusa - koliko? Vecinu dana - sat vremena? Mozda dva, ali onda verovatrno vec ignorisete porodicu? Par sati preko vikenda - i to je to.

 Oni koji muziku slusaju u neprilagodjenom prostoru, ne u namenskoj "sobi za slusanje", imaju ogromnu prednost slobode. Zivotni prostor, prilagodjen zivotu, je udobniji od prostora za slusanje muzike. Skoro smo komentarisali neku demo sobu koji Accuphase koristi, i, iako je za demo sobu odlicna, vecina se slozila da je odvratna kao zivotni prostor.

 Sustina je: Nije sve u novcu. Neki ljudi jednostavno ne zele da imaju "sobe podredjene uredjajima", jer to je sustina. Sta ako zelim da zivim u sobi koja ima ceo zid u staklu? Lep pogled, sunce, uzivanje, sta tu ima lose? Da, akusticki je grozno, zvoni, ali... zivotno je lepo. Zelim da imam deo sobe u knjigama, ali ne zelim da postavim audio sistem tako da bude na centru, da privlaci paznju - samo zbog akustike. Zelim prostor za zivot, u kome se cuje muzika. Hocu da gurnem zvucnike uz zid, jer mi stetaju. I zelim da sviraju kad su i tako postavljeni.

 Da, kupicu nesto sto mi se svidja. Sigurno necu da kupim "mini liniju", stavise, taj stav "samo idiot kupi skup sistem i ne prilagodi mu prostor", meni je pogresan. Stavise, ja bi ocekivao da bolji sistem bude tolerantniji, nekako, na "ne-audiofilski" prostor. Dobro pojacalo, dobri zvucnici, dobar gramofon, ne postaju losi u losem prostoru. Mozda je "zvucni rezultat" bolji ako se "prostor pravilno dimenzionise, zvucnici pravilno postave i onda sve akusticki tretira", ali ... ali ja ne zelim da zivim u takvom prostoru. Po meni, mnogo je gluplje staviti sistem od 100,000 necega u "akusticku savrsenu sobu" gde ga slusas 5h nedeljno - nek stoji tamo gde ces ga slusati 5h dnevno. Ne, nece da "zvuci kao mini linija", bolji uredjaj je bolji.

 Ima jedna velika stavka, vezano za "akusticki tretirane sobe" - one teraju slusaoca da obrati paznju na ono sto slusa. Kad slusate pazljivo, stvarno cujete vise detalja - zato sto obracate paznju na njih. Ali, po meni, ako ulazes 100,000 bilo cega, treba da ga koristis, svaki dan, ceo dan. Da uzivas koliko god mozes. Ne treba da "slusas pazljivo", treba da slusas muziku - a ne uredjaje.

 E zato mislim da je korekcija sobe izuzetno bitna - nije cilj imati sistem koji zvuci super, ako sedis tacno na jednom mestu, ne pomeras glavu previse i pazljivo slusas. Cilj je uzivati ceo dan, cilj je uzivati u prostoru koji je prilagodjen coveku - a ne uredjajima. Uredjaji su ti koji, po meni, treba da se prilagode prostoru i slusaocima. Cilj onih koji se ovime bave, posebno kao hobijem, je da nadju nacine kako da to izvedu. Zato mi se svidja npr. Linn Space Optimization - oni su bukvalno predvideli da neko stavi Klimax sistem (od preko 50,000 EUR) uz zid - ne jer "je glup", vec jer NIJE glup.

 Ne zelim "savrsen zvuk", zelim "najbolji zvuk u mojoj sobi", gde je moja soba - prilagodjena meni i ljudima koje volim. I dalje mislim da sistem mora da se prilagodi sobi.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno jedva cekam prvu priliku da cujete sistem sa i bez space optimisation.Dobili smo dilera i nadam se prvoj prilici uskoro,recimo uz Harbeth za koji postoje merenja i samo treba ubaciti mere,oblik sobe i materijale u sobi u kojoj se nalaze.Ako bogda popusti covid situacija pa na sajmu,ali imaju i solidnu slusaonicu ...mslm solidnu,ceo jedan zid u staklu,i gomila zvucnika okolo ali ajd za nase uslove pristojna.Bez takve prilike da direktno uporedite i cujete u sekundi razliku,sto je moguce, sve su ove mudre price trlababalan.Moja momentalna reakcija je bila vracaj nazad kad je iskljucen S.O.Nečija bude mozda drugacija ali ce barem biti iz licnog slusnog iskustva.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako aproksimacija ali sasvim solidna.Moje iskustvo da je zvucnik zvucao kao neispravan sa iskljucenim S.O.,sa ukljucenim kao u odlicnoj sobi je isto samo moje iskustvo.Upravo zato kazem svako treba da cuje,pa onda donosi zakljucke i pise.

Jos jedna stvar se lagano provukla kroz temu je da je ekvivalizacija i dsp za jeftine,osrednje sisteme.Ima je i na najnovijem uredjaju od 30k koji ide u sisteme preko 100k.Nesto sumnjam da bi je ostavili kao opciju da je to za jeftine sisteme.Naprotiv mislim da je sto je visa klasa zvucnika i bolji bass lakse ce se cuti problemi sobe.

Recimo Filipov stari sistem i zvunici su primer,vrhunski u svakom smislu. Ozbiljno su se culi problemi sobe.iako je zvuk sjaja,culo se.Opcija je bila ili zvucnici na sred sobe,gde su se isto culi problemi sobe,ili tonska kontrola.Recimo smatram da bi tamo takav program za korekciju doneo brutalan rezultat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...