Jump to content


Korekcija sobe i ekvilizacija


nkrgovic

Recommended Posts

Sta cemo recimo ako sa jedne strane imas betonski zid sa nekim stubom,a sa druge udubljenje i deo u staklu koji ti stvaraju drugaciji odziv po kanalima.Ili ti je recimo nemoguce udaljiti zvucnike dovoljno. Napravices dva drugacija zvucnika sa drugacijom f.krivom i skretnicom,prilagoditi ih da mogu tako stojati?Onda promenis raspored jer si recimo komodu resio da zamenis ugaonom i sve prebacis na drugi zid,caskom preprojekujes zvucnike ?

Ideja dsp programa kao sto propagira linn(i devialet ima slicnu stvar) je da ubacis te osobine prostora u program i on ti u digitalnom domenu recimo oduzme malo visokih na kanalu blizem staklu ili doda ili oduzme basa zbog blizine zida,udubljenja i sl.Pritom je izvrsio merenja sa velikim brojem zvucnika,pa ces i  model zvucnika ubaciti u program.Sve sa idejom da konacno ne slusamo sobu,vec muziku.

Ne kazem da to funkcionise savrseno,samo da je fascinantno da neko pokusava da resi neke dosad neresive stvari.Slusno,recimo da zvucnici koje sam slusao kad se iskljuci taj program zvuce kao neispravni.Ne kazem ni da je program napravio savrsen zvuk,ali sam tom prilikom imao priliku da cujem sta prostor uradi od zvuka, takvih problema ima svaki drugi od nas.

Bice prilika recimo da nam na sajmu neko pusti recimo Harbeth bez svih onih problema proisteklih iz sobe.Za prezentere po sajmovima recimo strasan alat.Izbijes direktno najvece probleme koje te sobe donose,resis se recimo mumlavog basa,ili sustanja visokih i pobedio si spustenih ruku.

Ja sam da se razumemo na oldskul principu izbora zvunika naspram prostora,i ampa naspram zvucnika,preampa prema izvoru,cimanja i mrdanja zvucnika levo-desno,napred nazad ...imam bar 100 rana na parketu za svedoka.Ali ne mozemo ignorisati progres i trud da se rese problemi koja soba nosi.

Link to comment
Share on other sites

U shitex prostoru i setup-u u kome nije ulozeno ni malo truda - sa nekim od boljih room correction algoritama implementiranim na dobrom hardveru ce biti vise benefita od stete.

Za vrhunske sisteme - nazalost, nije (jos uvek). I to nema nikakve veze sa "old school".

Sub-ovi i/ili aktivni bas moduli (koje koristi recimo vec pomenuti Legacy Audio) su druga prica. Na srecu, bar taj deo moze da se odradi DSP-em - posto je u vecini prostorija koje su nam na raspolaganju pozicioniranje, tretman, pa i izbor zvucnika nedovoljan za optimalan bas.

Link to comment
Share on other sites

Isto tako ni Linn Space Optimisation nije "pravi" room correction - uopste ne koristi merenja konkretnog prostora. Ima sistem koji na osnovu odredjenih parametara vrsi korekcije i to je to. Slicno kao Kii Audio, Dutch & Dutch, pa i KEF aktivne varijante.

Kod ovih sistema moze da bude dobro upravo ono sto je lose :) - a to je da ne mogu anomalije merenja da ih zbune.

Link to comment
Share on other sites

Sta cemo recimo ako sa jedne strane imas betonski zid sa nekim stubom,a sa druge udubljenje i deo u staklu koji ti stvaraju drugaciji odziv po kanalima.Ili ti je recimo nemoguce udaljiti zvucnike dovoljno. Napravices dva drugacija zvucnika sa drugacijom f.krivom i skretnicom,prilagoditi ih da mogu tako stojati?Onda promenis raspored jer si recimo komodu resio da zamenis ugaonom i sve prebacis na drugi zid,caskom preprojekujes zvucnike ?
Ideja dsp programa kao sto propagira linn(i devialet ima slicnu stvar) je da ubacis te osobine prostora u program i on ti u digitalnom domenu recimo oduzme malo visokih na kanalu blizem staklu ili doda ili oduzme basa zbog blizine zida,udubljenja i sl.Pritom je izvrsio merenja sa velikim brojem zvucnika,pa ces i  model zvucnika ubaciti u program.Sve sa idejom da konacno ne slusamo sobu,vec muziku.
Ne kazem da to funkcionise savrseno,samo da je fascinantno da neko pokusava da resi neke dosad neresive stvari.Slusno,recimo da zvucnici koje sam slusao kad se iskljuci taj program zvuce kao neispravni.Ne kazem ni da je program napravio savrsen zvuk,ali sam tom prilikom imao priliku da cujem sta prostor uradi od zvuka, takvih problema ima svaki drugi od nas.
Bice prilika recimo da nam na sajmu neko pusti recimo Harbeth bez svih onih problema proisteklih iz sobe.Za prezentere po sajmovima recimo strasan alat.Izbijes direktno najvece probleme koje te sobe donose,resis se recimo mumlavog basa,ili sustanja visokih i pobedio si spustenih ruku.
Ja sam da se razumemo na oldskul principu izbora zvunika naspram prostora,i ampa naspram zvucnika,preampa prema izvoru,cimanja i mrdanja zvucnika levo-desno,napred nazad ...imam bar 100 rana na parketu za svedoka.Ali ne mozemo ignorisati progres i trud da se rese problemi koja soba nosi.
Sve se da resiti. Nemojmo razmisljati kao audioti (ne mislim na nikog licno). Nisi primoran da odes u radnju, uzmes 2 florstendera i pobodes ih kako bilo ili 2 bukselfa i zakacis ih na zid. Zvucnici ni ne moraju da stoje na podu. Ne kupujemo namestaj, bar ne bi trebalo da bude tako.
To sto je u inostranstvu jako skupo da ti neko uradi custom kod nas jos uvek nije.
Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, prophet said:

Tu i jeste glavni problem, ne može se posmatrati odvojeno korekcija odziva u basu od odziva celog zvučnika. Odatle i potreba da se subovi odvoje i samo na njima implementira korekcija.

Slažem se da proizvođači ne ostavljaju prostora za prilagođenje realnim uslovima slušanja. Mere u gluvoj sobi i snalazite se sami dalje.

Nije tačno da se  custom zvučnik pravi eksplicitno za jednu sobu.  U zavisnosti od koncepcije ostavlja se mogućnost korekcije. Kapiram da proizvođači ne idu toliko daleko da pretvore to u 3D model. Akustika je zahvalna kada joj se pristupi pravilno. 

Generalno gledano problem su talasi nižih frekvencija i oni prave ršum kod klasičnih dizajna. Kada se to reši konstruktorski na odgovarajući način, ostaje samo deo u srednjem i eventualno visokom opsegu. To se jednostavno rešava odgovarajućim tretmanom prostorije koji nije toliko zahtevan i skup kao rešavanje problema na nižim frekvencijama. Govorim isključivo o uticaju sobe.

Jednostavno rečeno industrija je nametnula da to mora tako i svi se povode za tim. I na sve to sada se gura priča sa DSP, room correction...  A ne mora tako. 

 

 A sta je onda bolje resenje? Daj neki primer :)

 Tannoy sa onim "srafovima" na GR seriji? To moze da resi problem visih tonova, ali sta za nize? Kako se to konstrukcijski resava da je moguca korekcija? Ima neki zvucnik koji bi preporucio?

Link to comment
Share on other sites

  

27 minuta ranije, nkrgovic said:

Ali, kao sto i sam znas, to je do implementacije - nije uopste nemoguce u Roon uglaviti dobar filter, problem je sto ga niko nije napisao. I nemoj da pocinjemo da je nemoguce, danas bar CPU snage ima. :)

Da mogu - napisali bi.

Bar oni imaju love i resursa ihaaa. Kao i Magico.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, nkrgovic said:

 A sta je onda bolje resenje? Daj neki primer :)

 Tannoy sa onim "srafovima" na GR seriji? To moze da resi problem visih tonova, ali sta za nize? Kako se to konstrukcijski resava da je moguca korekcija? Ima neki zvucnik koji bi preporucio?

Mogu da pišem samo o onome što sam lično radio i testirao.

 

Link to comment
Share on other sites

Tako je @sondek, to je odlika dipola.

Druga korisna odlika je da je bas direktivan. Dobijaš samo ono što izlazi iz zvučnika pod uslovom da je pravilno pozicioniran. Tu imamo drugi deo priče. Ako neće breg Muhamedu, hoće Muhamed bregu. Zvučnici se postave na točkiće radi lakšeg manevrisanja. Pošto dipoli nemaju gotovo nikakvog rezonovanja kabineta mogu i na točkove. I mogu da budu masivni a da se pomeraju sa dva prsta na ruci. Veoma praktično kod čišćenja, pozicioniranja... kada ne slušaš gurneš ih do zida, kada slušaš privučeš ih sebi. Ja sam sebi tako napravio.

merry christmas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sledeći korak je održati faznu korektnost u celom opsegu. Tu proizvođači greše i to koriguju električno. Ja sam to uradio mehanički. To je 3D vizuelizacija o kojoj sam govorio.  Naravno skretnica jako kvalitetna, toga nema osim u jako skupim segmentima.

Uzimajući u obzir da je pozicioniranje jako bitno za ozbiljno slušanje muzike uspeo sam da ugodim da to bude jednostavno za upotrebu i prilično kvalitetno. Ne maltretiram ni sebe ni ukućane.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam zalepio samo filc ispod kemp podloski i to se klize samo tako iako su 40kg komad.Inace jedan blokira izlaz na terasu pa svaki dan ide pola metra tamo-vamo.Obelezio sam samo mesto na parketu i to pomerim sa 3 sekunde,ni najmanje me neoprerecuje...inace jesam vec bio na korak od silikonskih tockica sa kuglicnim lezajevima.Sa njima i pun kalax ploca setam sa dva prsta ...dobro resenje.Samo ovo moje mozda vizuelno lepse

Link to comment
Share on other sites

Ono što je dobra strana ovakvog pristupa je i to što u sobi imate prirodnu veličinu instrumenata, bas kao na koncertu, ne treba puno snage, odlično radi i na tišim nivoima, cevi i gramofon fenomenalno sviraju - onako baš dođu do izražaja. Naravno odlično radi i sa integrušom i Marantzom od 20W. Lepo ženi objasniš da ako uzmeš male zvučnike moraš da ih postaviš na stalke. Stalci da bi bili stabilni moraju da budu široki. Moji su imali veći footprint nego ovi zvučnici. I morao sam da pazim kada prolazim pored njih. I teški za manevrisanje. Dodatno, prostor iznad zvučnika se ne koristi, visina ne igra ulogu u tom smislu. Ali ima veze gledano iz ugla akustike.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam recimo ribone za supertweeter napravio sa atenuatorom po savetu Ace da ih lakse uskladim sa manje efikasnim zvucnicima ali i pri promeni preampa je dobro doslo.Ujedno kako budem matorio navijacu ih ko budilnik :lol: Napravljeno je i podesavanje rezne frekvencije selektorom.Raal se strasno dobro uklopio sa quadom ...po sistemu "U complete me" :wub:

Fali mi samo jos neki woofer na navijanje.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Delija said:

E jos da cujem takav koncept koji daje ozbiljan bas, sa ozbiljnom dubinom i SPL-om, a da nije velik kao (ozbiljna) kuca...

Biće prilike, nadam se. Da prođe ovo ludilo. Voleo bih da to čuješ. Ili još bolje drugi koncept koji sam razvio, 8 inča midbas u odgovarajućem kabinetu. To je onaj u čija si merenja bio sumnjičav. Nije u tolikoj meri adaptibilan kao dipol ali je pogodan za veliku većinu soba kod nas. Izuzetan infra bas u realnoj sobi.

 

infra.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, sondek said:

Ja sam zalepio samo filc ispod kemp podloski i to se klize samo tako iako su 40kg komad.Inace jedan blokira izlaz na terasu pa svaki dan ide pola metra tamo-vamo.Obelezio sam samo mesto na parketu i to pomerim sa 3 sekunde,ni najmanje me neoprerecuje...inace jesam vec bio na korak od silikonskih tockica sa kuglicnim lezajevima.Sa njima i pun kalax ploca setam sa dva prsta ...dobro resenje.Samo ovo moje mozda vizuelno lepse

Iskusno.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, sondek said:

Ja sam recimo ribone za supertweeter napravio sa atenuatorom po savetu Ace da ih lakse uskladim sa manje efikasnim zvucnicima ali i pri promeni preampa je dobro doslo.Ujedno kako budem matorio navijacu ih ko budilnik :lol: Napravljeno je i podesavanje rezne frekvencije selektorom.Raal se strasno dobro uklopio sa quadom ...po sistemu "U complete me" :wub:

Fali mi samo jos neki woofer na navijanje.

Kolika beše efikasnost tvojih Quadova?

Link to comment
Share on other sites

To za velicinu instrumenta si potpuno u pravu.Jako mi je tesko prilagoditi se kad negde odem cuti kolicki je klavir,a i drugi instrumenti. Inace trebalo mi je dosta da mi legnu,ipak je to sasvim drugacije slusanje posle malog zvucnika.Ume recimo uzasno biti smesno slusati neke neuspele ili cudne produkcije kad vidis gde je neko smestio instrument.Ujedno izgubis potrebu za pota jer sve isto zvuci i ne dobija se uobicajeno pojacavanjem.Covek koji ih mi je prodao mi je rekao da on.obzirom da mu je slusaonica van kuce na poslu i nikom se ne prilagodjava mesecima nekad ne pipne pot.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...