Jump to content


Korekcija sobe i ekvilizacija


nkrgovic

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

 Pitanje: Da li je neko probao DEQX? Deluje zanimljivo, procesor pre svega... modeli nude sve i svasta, mada, koliko vidim, mogu da se ogranice samo i na room correction, cak u varijanti da rade u skroz digitalnom domenu i da se povezu na nekoliko razlicitih DAC-ova (tipa odvojen DAC za zvucnike, odvojen za sub). Deluje zanimljivo, jako, prica deluje OK (razmislja se o svemu i svacemu) pa me zanima je'l neko sa foruma probao/slusao i kako deluje?

https://www.deqx.com/

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, nkrgovic said:

 Moze neki info, gde si ga cuo, sta ti se nije svidelo... ?

Nisi razumeo. PreMate Plus nisam slusao, vec gomilu drugih DSP varijanti, room correction-a i slicnih "igracaka".

Slusao sam vise DIY aktivnih zvucnika sa DEQX aktivnom skretnicom - ali nisam ih cuo bez, da mogu da uporedim.

 

2 sati ranije, prophet said:

DEQX je svojevremeno imao priliku da proba Aca ribon.

Secam se da je na nekom sajmu u USA bio i prinudjen da ga koristi (naknadno doneta odluka) jer su izlagali u bas ocajnoj sobi. Ne secam se gde sam to tacno procitao.

A Aca je lepo rekao sta misli o upotrebi DSP-a i ovde na forumu. Misljenje nam se 100% poklapa - iako, naravno, sto se tice znanja i iskustva nemamo ni dodirnih tacaka :)

  

On 27.11.2019. at 16:33, RAAL-Req said:

...

Ja sam se svojevremeno zarekao da cu na sledeci put na sajam da ponesem DSP room correction procesor i da prezentujem sistem sa tim.

Od toga sam odustao kada sam konacno uvideo da je sve to super i fino i lepo i zvuci OK ali...sve to dodje do 90% realnog zvuka ali nece ni makac dalje. Tu je plato i nikako da preskoci. To sam preko vikenda opet cuo na Kii i Dutch&Dutch (koji mi je bio bolji od Kii).

Izgubi mi se prozracnost sredine i tonski i dinamicki. Iako je sve OK, nije to-to. Mozda DSP sa externim, normalnim pojacavacima, ne one D-klase sto guraju u zvucnike, ali ni tada to ne prelazi 95% od pravog zvuka, tako da sam odustao od DSP-a generalno.

...

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, damic said:

DEQX je vrhunska sprava, nisam primetio da je kod nas neko koristi. Ukoliko se uposli na pravi nacin, rezultat je bolji nego kod pasivne varijante

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/rmaf-2016-deqx-redgum-amplifiers-vaf-speakers.814/

Mozda bi mogao da probas da objasnis Aci Ribonu gde gresi ;)

A i svim ostalim proizvodjacima zvucnika - posto 99.99% njih koristi pasivnu varijantu (ili aktivnu analognu u retkim slucajevima) - i u najskupljim flagship zvucnicima. Osim eventualno aktivnih bas modula, poput Legacy Audio.

Link to comment
Share on other sites

 Ja uopste nisam mislio da je idealno resenje za tu spravu da bude i preamp i skretnica i DAC i sve... samo cist, digitalni room correction. Umetnut izmedju (digitalnog) transporta i D/A konvertera... Ja sam bar tako shvatio uredjaj, da je glavna prednost DSP, a da su ove, dodatne funkcije vise neki bonus....

Link to comment
Share on other sites

 Ja uopste nisam mislio da je idealno resenje za tu spravu da bude i preamp i skretnica i DAC i sve... samo cist, digitalni room correction. Umetnut izmedju (digitalnog) transporta i D/A konvertera... Ja sam bar tako shvatio uredjaj, da je glavna prednost DSP, a da su ove, dodatne funkcije vise neki bonus....
Po meni je room correction nesto sto ne bi trebalo raditi preko DSP. Pomenuti DEQX i Kii daju mogucnost ili su vec implementirali DSP u delu koji se resava i pasivnim skretnicama, konstrukcijom kabineta, odabirom koncepta, drajvera itd. Veoma dobro to rade, sta vise odlicno. To bi trebalo da bude etalon kako zvucnik treba da zvuci.
Licno, sve ispod toga bih zabranio da se prodaje. To jednostavno nije dovoljno dobro.
Isto to je moguce resiti i klasicnim pristupom sa boljim sonicnim rezultatima.
Room correction moze se raditi tretmanom sobe, ali ne deo koji se odnosi na bas. To treba resiti pravilnom koncepcijom i izradom zvucnika kao i njegovom postavkom.
Dokle god muzika bude zadnja rupa na svirali takav je i odnos prema njoj. Kapiram da uslovi ne dozvoljavaju svima korektnu postavku. Ali nemojmo da silujemo prirodu i da ocekujemo da nas za to nagradi.
Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Aca i nije govorio o PreMate, vec o HDP.

 Ma kapiram, samo kazem da po meni sprava koja, navodno, radi dobro u digitalnom domenu, treba tu i da ostane. Ako joj "uvalis" da bude i room correction, i pre-amp i skretnica i DAC - dosta je to.... Ono sto se meni cini je da radi dobro u digitalnom domenu, tj. deluje mi da je softver dobro osmisljen. To uopste nije u suprotnosti sa idejom da je los analogni deo, slozice se ? :)

 Streamer -> DEQX -> DAC -> PreAmp -> Amp -> Zvucnici. Taj fazon. Odraditi sve u digitalnom domenu, klasican DSP pristup, to je ono sto je meni delovalo zanimljivo, opet, samo iz opisa softvera.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, prophet said:

Po meni je room correction nesto sto ne bi trebalo raditi preko DSP. Pomenuti DEQX i Kii daju mogucnost ili su vec implementirali DSP u delu koji se resava i pasivnim skretnicama, konstrukcijom kabineta, odabirom koncepta, drajvera itd. Veoma dobro to rade, sta vise odlicno. To bi trebalo da bude etalon kako zvucnik treba da zvuci.
Licno, sve ispod toga bih zabranio da se prodaje. To jednostavno nije dovoljno dobro.
Isto to je moguce resiti i klasicnim pristupom sa boljim sonicnim rezultatima.
Room correction moze se raditi tretmanom sobe, ali ne deo koji se odnosi na bas. To treba resiti pravilnom koncepcijom i izradom zvucnika kao i njegovom postavkom.
Dokle god muzika bude zadnja rupa na svirali takav je i odnos prema njoj. Kapiram da uslovi ne dozvoljavaju svima korektnu postavku. Ali nemojmo da silujemo prirodu i da ocekujemo da nas za to nagradi.

 Nisam siguran da mogu da bas nepristrasno odgovorim, posto sam generalno protiv iskljucivosti. Stavise, ja sam ubedjen da je jedino normalno resenje u digitalnom domenu, samo da nema volje i sredstava da se ono implementira.

 E sad, ne znaci da ovo sto si napisao nije tacno, naravno. Dobra skretnica jeste bitna i nema potrebe da bude u digitalnom domenu, slazem se. Dobra pasivna, ili aktivna skretnica (Pass Labs, Naim, Linn...) je odlicno resenje koje resava i fazne probleme i integraciju i sve ostalo - naravno.

 Ali reci da se "room correction" moze raditi izradom zvucnika i tretmanom sobe - jednostavno masi poentu. Sustina je u tome da ne mozes uvek da imas tretman sobe, da nekad soba nije idealna, da ne mozes da napunis sobu "tretmanom", a posebno da ne mozes da izradis zvucnik tako da je prilagodjen sobi.

 Ako to nije moguce, sta preostaje? OK, tvoj predlog je "izraditi zvucnik prilagodjen sobi", ali to je jako skupo resenje, koje nikad nece da pojevtini. Zasto je lose resenje izmeniti signal, tako da se kompenzuje uticaj sobe? Ako prihvatimo da je zvucnik ne-idealan, i ako prihvatimo da soba menja taj, ionako nesavrsen zvuk, zasto onda ne promeniti ulaz, tako da na kraju dobijemo bolji signal?

 Ne kazem da je bilo koje konkretno resenje dobro, pitao sam za DEQX bas zato sto ga nisam slusao. Moguce je da on nije dovoljno dobar. Ali to ne znaci da je princip los, to sto neko nije implementirao nesto kako treba - ne znaci da nece. Ako pogledas na sta je licio internet search pre 20 godina (altavista, ako se neko seca) i uporedis sa danas - ili ako uporedis na sta je pre samo 7-8 godina izgledala navigacija na skupim, kvalitetnim uredjajima i kako to danas rade mobilni telefoni, napredak je ocigledan. Za 10 godina digitalni svet se iz korena menja, samo je pitanje da li ce ovde biti volje da se to desi.

 Da se razumemo, ne mislim da je princip "izgradim savrsenu sobu, uradim tretman, kupim idealne zvucnike" los. Nije :) Ja bi vrlo rado imao to. Ali, kao sto neko okaci u temi o tretmanu, ja bi radije imao sobu punu knjiga, pa tu stavio i zvucnike - i i dalje bi da zvuci dobro. I da, ja bi da ne sedim idealno, da imam dosta prozora bez zavesa, da imam stolicu koja je udobna a ne idealne visine.... Jednostavno, dobar zvuk nije nesto sto treba da postojji samo u idealnim uslovima.

Link to comment
Share on other sites

Vidi, DEQX je dobar. I ne mislim da moze mnogo dalje da ide razvoj. Ali i kosta. Bio je oko 5k tada kada sam gledao. I mislim da ispod njega nema kvalitetnih resenja. Mislis da je bolje dati 5k necega za uredjaj nego uloziti u odgovarajuci zvucnik?
Na internetu sam od samih pocetaka. Tada je pretraga bila takva. Ali je bilo mnogo manje djubreta. Dobijao si tacno ono sto trazis. Ljudi na netu su bili pismeni. Nije se pisalo o onome sto ne poznajes.
Razmisli o ovome konkretno. Recimo subwoofer, ono sto se uglavnom prodaje. Drajver spakovan u neodgovarajuci kabinet. Odziv los. Koristi se DSP. Pojede efikasnost. Potrebne stotine vati za pogon ispeglanog odziva. Potrebno uklopiti sa glavnim zvucnicima. Sve to moras da radis sam i ako nisi dovoljno strucan dzaba sve.
Sa druge strane imas gotovu zvucnu kutiju koja je manja od tih skalamerija, ugodjenu jako dobro. Samo trebas da je prikljucis i pozicioniras. I radi sa 30W veoma veoma glasno. I to bez repova u basu. Eto, umesto da kupis par glavnih zvucnika, par subova, bar 2 para pojacala, DSP...kupis samo dobre zvucnike a ostatak novca ulozis za kvalitetniju amplifikaciju i izvor. Moze i lampas i gramofon ko voli. Zadrzan integritet signala, akustika radi svoje.
Stvarno, saberite novac potreban za kvalitetno resenje sa DSP. Nije to jeftino.

Link to comment
Share on other sites

 OK, izvini nisam ja onda razumeo.

 Ja uopste ne mislim da je potrebno (ili bar neophodno) u celu pricu pakovati subwoofer. Bar ne uvek, u svakom slucaju. Ja ovde DSP gledam samo kao resenje problema akustike prostora.

 E sad, da, naravno, odgovarajuci zvucnik jeste, teoretski bolje resenje - ali ako soba ima par nezgodnih "mumljanja", onda nemas odgovarajuci zvucnik - jer niko ne pravi zvucnik koji svuda sem u tvojoj sobi (takvoj kakva je) zvuci lose, da bi kod tebe zvucao dobro. ;)

 E u takvim situacijama mislim da je room correction pogodak. Pri tom, ne mora da bude DSP, ja zapravo mislim da je nabolje resenje spakovati to u streamer, tj. menjati fajl pre, tj. tokom dekodiranja - direktno u memoriji, a ne DSP koji menja SPDIF signal - ali, dok toga nema, DSP umetnut izmedju streamera i DAC-a moze da bude korektno resenje.

Link to comment
Share on other sites

Tu i jeste glavni problem, ne može se posmatrati odvojeno korekcija odziva u basu od odziva celog zvučnika. Odatle i potreba da se subovi odvoje i samo na njima implementira korekcija.

Slažem se da proizvođači ne ostavljaju prostora za prilagođenje realnim uslovima slušanja. Mere u gluvoj sobi i snalazite se sami dalje.

Nije tačno da se  custom zvučnik pravi eksplicitno za jednu sobu.  U zavisnosti od koncepcije ostavlja se mogućnost korekcije. Kapiram da proizvođači ne idu toliko daleko da pretvore to u 3D model. Akustika je zahvalna kada joj se pristupi pravilno. 

Generalno gledano problem su talasi nižih frekvencija i oni prave ršum kod klasičnih dizajna. Kada se to reši konstruktorski na odgovarajući način, ostaje samo deo u srednjem i eventualno visokom opsegu. To se jednostavno rešava odgovarajućim tretmanom prostorije koji nije toliko zahtevan i skup kao rešavanje problema na nižim frekvencijama. Govorim isključivo o uticaju sobe.

Jednostavno rečeno industrija je nametnula da to mora tako i svi se povode za tim. I na sve to sada se gura priča sa DSP, room correction...  A ne mora tako. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...