Jump to content


Dutch&Dutch 8c kod mene u gostima


NL.

Recommended Posts

NL., odlicno sto si postavio REW spl graf bez korekcije. Iz njega se vidi da odziv u sobi bez dsp-a fluktuira skoro neverovatnih 35dB. Slicna situacija je vise-manje u skoro svim sobama, samo sto korisnici nisu svesni. Pikovi se cuju i smetaju daleko vise od rupa, dakle primarna funkcija dsp-a je secenje pikova. Velike rupe, tkzv. nule ne treba ni korigovati, nije moguce a i bespotrebno se trosi ogromna snaga pojacala. Iz prethodnog grafika se vidi da dsp odradjuje solidan posao, medjutim kao i vecina, automatski sistemi vrse preteranu korekciju. 

Bas je naravno "tanak" kao sto je primetio Delija, nivo na recimo 30Hz treba biti visi bar 5dB nego na 150Hz. Moze i vise. Od 150Hz do nekih 1KHz, odziv bi trebao biti relativno ravan, a od 1KHz do 20KHz, opet pad od oko 5dB. 

Proces kreiranja "house curve" je prilicno komplikovan, traje dugo vremena i nije za prosecne audiofile. Naravno, bez dsp-a, nista. Iz mog prilicno dugog iskustva, preterana korekcija degradira zvuk. Prava stvar je to raditi rucno tj minimalno. Kod mene primenjujem samo po jednu PEQ korekciju na 3 suba (od 4), na glavnim pikovima. Posto je u pitanju multisub sistem, to je dovoljno. 

Opet, na opsegu basa, od 30-150Hz, odziv nije prava linija vec na odredjenom mestu postoji zakrivljenje (knee curve) sto je druga prica, da ne komplikujemo previse.

Ukratko, probaj da podignes ovaj pocetni deo opsega, pazi da ne preopteretis zvucnike, ipak je to posao za subove.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala puno svima na odgovorima.

D&D sam juce vratio prodavcima, ipak sam odustao od kupovine, iz puno razloga o kojima smo već pisali.

Btw razmenio sam par emailova i sa holandskim proizvođačem. Model koji je bio kod mene na probi jeste mk1, a model koji je trenutno aktuelni (mk2) ima potpuno drugačije DAC-ove, ali ne samo to, već je i celokuoni kompjuterski deo napredniji (jači procesor, gigabitni LAN, itd.itd.). Tako da bi trebalo da doplatim za apgrade značajnu sumu.

Ali bez obzira na to, zvuk mi nije potpuno legao.

Sad kad sam krenuo sa REW slede mi merenja i u mom starom sistemu.

Moram samo sada da u kratkom roku rešim nove zvučnike, u protivnom moram da kupim novi snagaš.

 

   

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NL. said:

Hvala puno svima na odgovorima.

D&D sam juce vratio prodavcima, ipak sam odustao od kupovine, iz puno razloga o kojima smo već pisali.

Btw razmenio sam par emailova i sa holandskim proizvođačem. Model koji je bio kod mene na probi jeste mk1, a model koji je trenutno aktuelni (mk2) ima potpuno drugačije DAC-ove, ali ne samo to, već je i celokuoni kompjuterski deo napredniji (jači procesor, gigabitni LAN, itd.itd.). Tako da bi trebalo da doplatim za apgrade značajnu sumu.

Ali bez obzira na to, zvuk mi nije potpuno legao.

Sad kad sam krenuo sa REW slede mi merenja i u mom starom sistemu.

Moram samo sada da u kratkom roku rešim nove zvučnike, u protivnom moram da kupim novi snagaš.

 

   

Kako god, kupiti stari model kao nov u ovom slučaju mislim da ne bi bio pogodak.

Da li si odlučio u kom pravcu ideš - aktiva ili pasiva?

Linn? Imaju oni jako ozbiljne opcije u ponudi.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nackom said:

Malo suv i sterilan zvuk, ako se dobro sećam sajma?

Meni je najviše smetao tanak bas. Nekako je taj bas previše "flat". Fali i dubine basa. Ali mislim da i nije realno očekivati veću dubinu, kada bas dolazi iz 2 drajvera od po 8". Jako su dinamični i oduševe na prvo slušanje, ali kada se duže sluša, malo zamore. Pogotovu zamore ako ne slušam fokusirano, već radim za računarom, a oni sviraju u pozadini - što se u stvari najčešće dešava od kada radim od kuće. Linn mogu da slušam neprekidno celog dana, a D&D poželim malo da isključim, da odmorim.   

Link to comment
Share on other sites

Malo suv i sterilan zvuk, ako se dobro sećam sajma?
D&D nisu bili prikačeni kad sam prolazio kroz njihovu sobu ali isti takav utisak o sterilnosti sam imao za Kii. Rezolucija, raslojavanje i rekreacija prostora impresivna, basa bilo solidno ali punoća i timbar tona nigde.
Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, R_R said:

Da li si odlučio u kom pravcu ideš - aktiva ili pasiva?

Linn? Imaju oni jako ozbiljne opcije u ponudi.

Nisam još uvek načisto kojim putem da krenem. Eliminisao sam D&D za sada, ali nisam ATC SCM50 (ili 100) ASL. Takođe, nadam se da ću za 20-ak dana imati prilike da poslušam Neumann bundle (KH310 sa wooferom). I to bi bilo otprilike to što se tiče studisjih monitora.

Druga opcija je da ne odustajem od Linn sistema i da uzmem Akubarik ili Klimax 350. Oba zvučnika gledam da budu polovni, u analogno-aktivnoj varijanti. To je praktično isto kao kod ATC - full aktivna varijanta, signal preko balansirane veze dolazi prvo do analogne skretnice, zatim se iz skretnice račva, pa dolazi do pojačaja (po jedno pojačalo snage po drajveru). Katalyst je preskup čak i u polovnoj varijanti. Osim toga, sa analogne aktive mogu da idem na apgrejd na Katalyst kasnije. 

Treća varijanta je klasični pasivni setup. Što se tiče Linna, tu su pasivni Akubarik ili pasivni Klimax 350, sa dodatkom odovarajućih snagaša. Pasivni Klimax350 je polu-aktivni zvučnik, jer ima ugrađene snagaše koji pogone dva bas drajvera, a ostalo pogoni dodatno pojačalo snage. Dakle, minimum je Linn Akurate 2200 snagaš, koji je dovoljan da pokreće i Akubarike i Klimax 350. Nakon toga, igranka može da ide u smeru da se dodaje još pojačala snage, dok se ne dođe do aktivno-analognog setupa, poput onong koji je već spakovan u gore opisane aktivne varijave ovih kutija. Aktivne varijante su (kada se sve sabere) dosta povoljnije od ove "eksterne aktive" sa više pojačala snage. Ali je Delija u pravu kada kaže da je aktivne zvučnike kasnije teže prodati i da im brže padne cena. Tako da, ko ne plati na mostu... 

Naravno Linn nije dogma, možda se odlučim i za nešto četvrto. Sada gledam na nađem neki jeftiniji snagaš, da slušam moje Majik 140, dok ne rešim gornju dilemu, a razmišljao sam o Acoustic Invader sa Ice Power modulima. Samo me malo brine što ta sprava daje 1200w na 4oma, pa da ne upropastim moje Majik 140, koji su predviđeni da rade sa mno manjom snagom pojačala.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nackom said:
 
16 minuta ranije, Aibo said:

 ali isti takav utisak o sterilnosti sam imao za Kii. Rezolucija, raslojavanje i rekreacija prostora impresivna, basa bilo solidno ali punoća i timbar tona nigde.

Slažem se. Čim zvuk prolazi kroz neki softver koji ga pegla zarad nečega - ubije mu dušu.

Link to comment
Share on other sites

Nikola obavezno probaj sto vise toga pre Linn.Barem ce ti biti jasno zasto dileri gotovo iskljucivo uparuju Linn sa Linn :D

To jeste jedna finacijska katastrofa,ali ako kupis to polovno od 4g preziveo ju je neko drugi i izgubio 60%.Vec i na ex demo se tu ozbiljno ustedi,to znas iz licnog iskustva. Zapravo samo je skupo platio uzivanje taj koga je uhvatio upgraditis, ali barem je mogao muziku da slusa i po 10 sati dnevno.To ce ti svaki korisnik reci.Mnogi zbog lakoce slusanja jako dugo slusaju te sisteme.To jedino ne valja onima kojima je stalna promena sprava i dijametralno menjanje zvuka postao cilj,toga ima koliko hoces.Meni je ta slusljivost apsolutno najvaznija stavka.Izem ti dobar zvuk koji te smori za sat vremena...od toga treba bezati ko djavo od krsta.

Nisam ti ni rec rekao dok si slusao D&D ali to porediti sa zvukom Klimax je kao Pasat i Majbah...

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, garson said:

A vala i cena im je ko Pasat vs Majbah. :D

U tome i jeste stvar,placa sad skoro istu cenu za pasata...

Jednostavno stvari uopste nisu za poredjenje.Pritom ostatak sistema je komplet linn.Problem jeste dalja prodaja, ovde nema kupaca za Linn,sa srecom n9vom distributeru, ali prosli nikolin streamer koji ovde niko nije iskoristio priliku(ukljucujuci i mene) nasao je kupca kad je odnesen u inostranstvo u par dana.

Jednostavno ko god ima malo bolju hifu mora sa time racunati,siromasno smo trziste i to malo ljudi koje kupuje skuplji hifi kupuje nove stvari.Iskusio sam ti n puta.Ali treba kupovati sistem na duzi period.Ako se odmah krene "kako cu da prodam..." cemu sve.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...