Jump to content


Dutch&Dutch 8c kod mene u gostima


NL.

Recommended Posts

979DAEC5-8B82-493A-8E72-7265A93100A2.thumb.jpeg.a9f124380e9492d4e99e4ff2c42c8ca9.jpeg

Danas su mi u gostima ovi jako zanimljivi zvučnici.

Pošto su dosta teški, nisam se usudio da ih stavim na moje stalke koje koristim za Linn Majik 109, tako da su nažalost za stolicama...

Podešavanja ima dosta, a i menjam im položaj, pa opet podešavam. Softver liči na Linn Space optimisation, ali je jednostavniji, kao ni kod SO nema mikrofona, već se samo unose parametri prostorije i položaja u prostoriji, a software nakon toga računa.

Za sada mi se jako dopada zvuk, jako je detaljan, a nije monitorski suv i hladan, zapravo je topao.

Moram da isprobam striming direktno preko mreže, bez mog preampa, a takodje i digitalnu vezu preampa i zvučnika. Za sada se igram sa analognom vezom izmedju mog preampa i zvučnika. 

Naravno napisaću detaljno svoje impresije kasnije.

pozdrav svima! :cheers
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

То је врло добар звучник, јак потенцијал. Ето теби врло брзо комбинованог система ван једног бренда. 
На које сталке ниси смео да поставиш ове звучнике?

Link to comment
Share on other sites

Ako imas ograniceno vreme za slusanje - manje ga gubi za podesavanje basa, a vise ih slusaj.

Za optimizaciju basa ce ti trebati dosta vremena i eksperimenata i slusanja i ponovnog podesavanja i mrdanja i tako u krug.

Uz to - stavi ih na stalke i na propisnu visinu, pa tek onda slusaj.

Link to comment
Share on other sites

Stalci su od Linn zvucnika,imaju opasno ostre spajkove prema zvucniku pa Nikola nije hteo da osteti zvucnike uzete na probu.bice nesto podmetnuto i probace se na stalcima.Izvinjavam se sto odgovaram u Nikolino ime ... culi smo se pa mi je rekao,a on ima verovatno sad neka druga posla ...blago njemu:listen

Link to comment
Share on other sites

Ja bih verovatno sacekao neku v2 verziju u kojoj ce ispeglati propuste i napraviti uredjaj koji je Roon Ready, sa UPnP/DLNA podrskom, tako da nisu potrebne nikakve eksterne sprave. Ukratko - ono sto podrzava KEF LS50 u WiFi verziji.

E sad, ako je cena bas takva da se ne moze da se odoli... :)

Uz to - morace da promeni veru. Ovo bas i ne lici na Linn zvuk.

 

Link to comment
Share on other sites

7C8694EC-75D9-488D-938D-8E69B5F1D93D.thumb.jpeg.ebfde260e34e53892219f54b506276ee.jpeg

skinuo sam spajkove i zalepio na stalke male silikonske odbojnike, pa postavio zvucnike na stalke.

razlika je značajna! Namerno sam ih manje zakrivio ka unutra, nekako mi je šira scena, a 3D je i ovako dobar . Odaljio sam ih 40cm od prednjeg zida (preporučuju od 10-50cm), od levog zida 60cm, a od desnog 100cm. Kada ih približim na 10cm od zadnjeg zida, bas bude glasniji, pa ga dsp ispegla čim ga uključim, ali su mi onda previše udaljeni od mene. Trebalo bi da formiraju jednakostranični trougao sa slušaocem, ali bih onda morao da ih odaljim oko 1M od zida, a ti nije optimalno za bas. Trebalo bi da ih još pomerim prema ivicama prostorije, ali ovako kako stoje na slici jako lepo sviraju.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Delija said:

Ja bih verovatno sacekao neku v2 verziju u kojoj ce ispeglati propuste i napraviti uredjaj koji je Roon Ready, sa UPnP/DLNA podrskom, tako da nisu potrebne nikakve eksterne sprave. Ukratko - ono sto podrzava KEF LS50 u WiFi verziji.

E sad, ako je cena bas takva da se ne moze da se odoli... :)

Uz to - morace da promeni veru. Ovo bas i ne lici na Linn zvuk.

 

Nemaju nikakvu podršku za streaming, a mislio sam da imaju, sutra ćemo da apdejtujemo software pa da probamo... koliko sam citao na netu, samo uredjaji sa serijskim br preko 2000 mogu da reprodukuju 192/24, a ispod tog serijskog broja (a ovi kod mene su ispod) mogu max 96/24... to znaci da imaju slabije dac-ove. Instalirao sam i Roon trial, ne vidi ih :mad:, a ne vidi ih ni računar, kada kliknem na network, sve uredjaje na mreži mi prikaze, ali njih ne.

Sada su povezani na Linn Dsm preko balansirane XLR veze i to radi lepo. Povezao sam i preko balansirane AES3 veze, onda radi samo jedan zvučnik, jer nemam “terminal plug” za AES. Zvao sam prodavce, kažu da ga nemaju, nije ga ni bilo u kutiji... ok, mogu da ga nabavim, to je obicni konektor, ali nisam mogao lepo da isprobam kako radi kada prima digitalni signal. 

Link to comment
Share on other sites

Bas im je jak, odsečan, udara opasno...ali nekako monitorski. Očekivao sam da je ipak malo topliji. Pored toga, očekivo sam da bas bude i dublji.

Jako je precizan, ali tanak :(  Nije tanak prava reč, ne znam kako da to opišem, osim kao nedostatak dubine, odnosno frekventnog opsega u najnižim tonovima. Recimo moja dva Linn Majik 109 sa sub-om idu niže, čujno niže. Taj moj Majik 126 sub je muljav i neprecizan u odnosu na D&D, ali je dublji i topliji.

Verovatno bi mi neko iskusniji reko - pa tako bas i treba da se čuje... :) ali ja nisam baš oduševljen. 

Link to comment
Share on other sites

E sada, ta famozna dinamika im je sjajna. Ali iskreno ne znam koliko na dugi rok ovakva dunamika umara. Ovako kad odslušam par numera, stvarno zvuči da se čovek zabezekne. Ali baca ga isuviše na dinamiku živih instrumenata. Visoki i srednji su izražajni, cakću kontračinele kao lude, vokali su takođe divni, i muški i ženski, naročito su muški dublji vokali lepi.

Naročito se čuje velika razlika u odnosu na moje Linn Majik 140 kada se pojača. Ovi D&D sviraju jako lepo i kada pojačam na 60-65, ostaju visoki i srednji kristalno jasni. Ali mi tu fali dubine basa. Btw oni imaju iza izlaze za sub, tako da bi se to sigurno sve sredilo dodavanjem jednog ili još bolje naravno para sub-ova.   

Link to comment
Share on other sites

Mene je isto tako "umarao" Devialet na početku, jer mi je pre toga zvuk bio "ćebaviji" i "muljaviji", pa sam se vrlo brzo navikao da čujem mnogo toga što pre nisam i na mnogo širu dinamiku koje pre toga nije bilo. Nešto slično kao kad sam počeo da nosim cvike, pa mi je u startu sve prštalo ispred očiju, dok se nisam navikao.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, NL. said:

Nemaju nikakvu podršku za streaming, a mislio sam da imaju, sutra ćemo da apdejtujemo software pa da probamo... koliko sam citao na netu, samo uredjaji sa serijskim br preko 2000 mogu da reprodukuju 192/24, a ispod tog serijskog broja (a ovi kod mene su ispod) mogu max 96/24... to znaci da imaju slabije dac-ove. Instalirao sam i Roon trial, ne vidi ih :mad:, a ne vidi ih ni računar, kada kliknem na network, sve uredjaje na mreži mi prikaze, ali njih ne.

Sada su povezani na Linn Dsm preko balansirane XLR veze i to radi lepo. Povezao sam i preko balansirane AES3 veze, onda radi samo jedan zvučnik, jer nemam “terminal plug” za AES. Zvao sam prodavce, kažu da ga nemaju, nije ga ni bilo u kutiji... ok, mogu da ga nabavim, to je obicni konektor, ali nisam mogao lepo da isprobam kako radi kada prima digitalni signal. 

 

Jesuš-Pepi,

za te pare bi trebali da imaju malog programera instaliranog u plakar a ne da jajare sa (ne) mogućnosti streaminga, (ne)postojanjem 192/24 i AES kablom. To sve zajedno (bez malog programera) košta verovatno jako-jako malo a skupo se plaća nepromišljena poslovna strategija, na primer besplatne zamene DAC modula na starijim modelima kod ovlašćenih predstavnika itd.

 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, NL. said:

Bas im je jak, odsečan, udara opasno...ali nekako monitorski. Očekivao sam da je ipak malo topliji. Pored toga, očekivo sam da bas bude i dublji.

Jako je precizan, ali tanak :(  Nije tanak prava reč, ne znam kako da to opišem, osim kao nedostatak dubine, odnosno frekventnog opsega u najnižim tonovima. Recimo moja dva Linn Majik 109 sa sub-om idu niže, čujno niže. Taj moj Majik 126 sub je muljav i neprecizan u odnosu na D&D, ali je dublji i topliji.

Verovatno bi mi neko iskusniji reko - pa tako bas i treba da se čuje... :) ali ja nisam baš oduševljen. 

Ovo je jako cudno, na zadnjem Hi-Files sajmu su imali jako bogat bas sa toplinom (sve suprotno od opisanog).

Probaj da promenis poziciju kutija ili slusne pozicije (ili i jedno i drugo), verovatnio "masis" amplitudu tako kako stoje sada.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Филип said:

Ovo je jako cudno, na zadnjem Hi-Files sajmu su imali jako bogat bas sa toplinom (sve suprotno od opisanog).

Probaj da promenis poziciju kutija ili slusne pozicije (ili i jedno i drugo), verovatnio "masis" amplitudu tako kako stoje sada.

Потврђујем. 

Link to comment
Share on other sites

Softver je dostupan online, kada se ode na internet sajt D&D, ide se na tab Software, pa se klikne "lanspeaker". To otvara online podešavanja. Poslaću malo kasnije par screen shotova iz kojih može tačno da se vidi šta se i kako podešava.

Znači, nije neki 3rd pary softver, već nešto što je očigledno njihova aplikacija. Znači, računanja ne obavlja PC računar korisnika, niti nekakav procesor u zvučnicima, već mislim da to radi njihov računar "negde tamo na cloudu", a zatim samo vraća podatke direktno u zvučnike. Oba zvučnika imaju Lan konekcije i rade zajedno, znači nije jedam master, a drugi slave. Tako veoma slično radi i Linn-ov Space optimisation, samo što se unosi više parametara. Ali za razliku od Lina, koji samo radi kao digiralni ekvilajzer, ovaj software u D&D unosi latenciju u bas, srednje u visoke. Kod mene se vidi da je dsp vršio korekcije samo ispod 216Hz, dok su sva podešavanja preko toga ostala netaknuta. Ako sam ja dobro razumeo objašnjenja, software namerno pusti zvuk iz basa sa par milisekundi ranije, što doprinosi da se zvučni talas odbije od prednjeg zida i dođe do ušuju slušaoca istovremeno sa srednjim i visokim. To recimo Linn ne radi. D&D ima i ekvilajzer, ali i računa i sprovodi ta fazna kašnjenja, kao u softveru i piše.

Inače, D&D zvanično na svom sajtu preporučuje korišćenje REW softvera, koji treba da se izmeri zvuk pre i posle implementiranog DSP-a. A zatim da se zvuk fino podešava, dok se u REW-u ne dobiju najbolji mogući rezultati.

To sve ima i može Linn, ja sam recimo Umik-1 merni mikrofon kupio odavno, instalirao sam i REW pre 2 godine, ali do sada nisam nikada pokrenuo merenja. Nisam imao adekvatnu pecaljku za taj mikrofon, pa nisam imao dovoljno dugački kabal itd. Ali sada ću da se potrudim :) Bez obzira da li odlučim da pazarim D&D ili ne.  

Link to comment
Share on other sites

Nisam slucajno napisao ovo...

Kad kazem dosta vremena - meseci su u pitanju, jer uvek moze nesto da se cacne i mrdne.

  

17 sati ranije, Delija said:

Ako imas ograniceno vreme za slusanje - manje ga gubi za podesavanje basa, a vise ih slusaj.

Za optimizaciju basa ce ti trebati dosta vremena i eksperimenata i slusanja i ponovnog podesavanja i mrdanja i tako u krug.

 

Link to comment
Share on other sites

Misliš da zbog toga čujem tanji bas?

U softveru naravno nema podataka o trosedu... ali bi to trebalo ispeglati nakon REW merenja, jer bi merenja morala da otvrde manjak basa, pa da zatim signaliziraju da bas treba pojačati. No opet kažem, nemam utisak slabog basa, već nedostatka najdubljih frekvencija, koje "utopljavaju" celi slušalački doživljaj 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...