Jump to content


DAC-ovi gramofondžija


joyba

Recommended Posts

2 hours ago, DejanM said:

@Majda - Pravis DAC ? Da li bi mogao da kazes par reci o tome ili hoces da napravis oscilator za vec postojeci DAC ?

Da za vec postojece standarde. Planirao sam neku eksternu jedinicu sa true MCK linijama za 4 frekvencije koje se najcesce koriste. Tako da mogu da koristim i za digitalne interfejse i za pojedine DAC jedinice. Pokriva sve potrebne MCK signale.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Zexx said:

Kažu da je ovo tata za sve gorepomenute - Abendrot STUTE::rolleyes:

Legendary - Abendrot (abendrot-audio.com)

A i cena je ko Everest. :D

Interesantno da je Master Clock skuplji od DAC. 

 

Inace na temu eksternog kloka, pre koju nedelju naleteh na ovaj topic, 10Mhz Mutec REF-10, tu su merenja pri koriscenju sa DACom koji ima ulaz za ext clock i USB to SPDIF DDCom koji takodje ima ulaz za ext clock.

https://audiophilestyle.com/forums/topic/61753-singxer-sda-6/

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Majda said:

Da za vec postojece standarde. Planirao sam neku eksternu jedinicu sa true MCK linijama za 4 frekvencije koje se najcesce koriste. Tako da mogu da koristim i za digitalne interfejse i za pojedine DAC jedinice. Pokriva sve potrebne MCK signale.

Sa kojim krajnjim ciljem ? Kako treba da izgleda arhitektura HiFi sprava onda sa tim eksternim clockom ? Ili pravis jednostavno  eksterni clock - i to je to ....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DejanM said:

Sa kojim krajnjim ciljem ? Kako treba da izgleda arhitektura HiFi sprava onda sa tim eksternim clockom ? Ili pravis jednostavno  eksterni clock - i to je to ....

Arhitektura ostaje ista. Eksterni MCK se koristi sa modifikovanim interfejsom/receiverom/streamerom.

DAC modul i analogni deo posle DAC modula su promenljivi. A MCK modul ostaje trajno i nije komplikovano prilagoditi vec postojece digitalne interfejse ako se zele zameniti.

Sa krajnjim ciljem totalnog poboljsanja ukupne zvucne slike. Samo se izvade mali oscilatori sa digitalnih interfejsa. A ako je digitalni receiver u pitanju postavi se u slave mod da dobija MCK a ne da ga regenerise iz SPDIF-a, i nanjihovo mesto dovede Sine-to-Square kolo posle eksternog maser clocka. Signal se od eksternih MCK jedinica vodi klasicnim koaks kablom i sinusnog je oblika. U principu su potrebne 2 frekvencije za svaku SR bazu. Eventualno ako se koristi DAC chip koji ima zahtev za nekim drugim clockom - isto.

Za ove MCK sa "celim" brojevima tipa standardnih 10MHz je mozda jednostavnije izvesti ALI samo za uredjaje koji ivec maju bas taj predvidjeni eksterni MCK. Postoje vrlo kvalitetni vec gotovi moduli i tu je usteda reda 10**4. Ti uredjaji vec imaju unutra delitelj ili umnozivacko komplikovano ativno kolo koje regulise osnovni MCK i "pravi" od njega druge potrebne frekvencije. Ali tu postoji izvesno pitanje posto ta aktivna kola imaju sopstveni "remetilacki" faktor (intristic jitter) i nepovoljno uticu na dobar eksterni clock. Sva merenja tih celih ekstenih clockova su ustvari merenja BEZ tof drugog modula koji se nalazi u uredjajima. A to nije krajnji put tog ekstenog MCK-a, vec ulaz u digitalni intefejs na primer... A ti podaci naravno da nsu dostupni. U tom smislu moja preporuka je da se ne kupuju veoma skupi eksterni "audio" MCK vec visestruko jeftiniji i dalje odlicni industrijski i military gotovi moduli. Usteda je enormna, a rezultati mozda i boli posto i audio brandovi to isto prave upravo od tih gotovih 10MHz modula...

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Majda said:

Arhitektura ostaje ista. Eksterni MCK se koristi sa modifikovanim interfejsom/receiverom/streamerom.

DAC modul i analogni deo posle DAC modula su promenljivi. A MCK modul ostaje trajno i nije komplikovano prilagoditi vec postojece digitalne interfejse ako se zele zameniti.

Sa krajnjim ciljem totalnog poboljsanja ukupne zvucne slike. Samo se izvade mali oscilatori sa digitalnih interfejsa. A ako je digitalni receiver u pitanju postavi se u slave mod da dobija MCK a ne da ga regenerise iz SPDIF-a, i nanjihovo mesto dovede Sine-to-Square kolo posle eksternog maser clocka. Signal se od eksternih MCK jedinica vodi klasicnim koaks kablom i sinusnog je oblika. U principu su potrebne 2 frekvencije za svaku SR bazu. Eventualno ako se koristi DAC chip koji ima zahtev za nekim drugim clockom - isto.

Za ove MCK sa "celim" brojevima tipa standardnih 10MHz je mozda jednostavnije izvesti ALI samo za uredjaje koji ivec maju bas taj predvidjeni eksterni MCK. Postoje vrlo kvalitetni vec gotovi moduli i tu je usteda reda 10**4. Ti uredjaji vec imaju unutra delitelj ili umnozivacko komplikovano ativno kolo koje regulise osnovni MCK i "pravi" od njega druge potrebne frekvencije. Ali tu postoji izvesno pitanje posto ta aktivna kola imaju sopstveni "remetilacki" faktor (intristic jitter) i nepovoljno uticu na dobar eksterni clock. Sva merenja tih celih ekstenih clockova su ustvari merenja BEZ tof drugog modula koji se nalazi u uredjajima. A to nije krajnji put tog ekstenog MCK-a, vec ulaz u digitalni intefejs na primer... A ti podaci naravno da nsu dostupni. U tom smislu moja preporuka je da se ne kupuju veoma skupi eksterni "audio" MCK vec visestruko jeftiniji i dalje odlicni industrijski i military gotovi moduli. Usteda je enormna, a rezultati mozda i boli posto i audio brandovi to isto prave upravo od tih gotovih 10MHz modula...

Ispasce to dobro, verujem da ces to da izguras ... Samo jos jedno pitanje. Obicno se clockovi stavljaju blizu receivera, te razdaljine se obicno mere mm. Koliko koax kabl unosi suma u signal ? Koliko i da li se uopste nesto gubi na toj vezi sa eksternim uredjajem ?

Link to comment
Share on other sites

Analogija: SME 10A + Benz micro Ruby Z (low out MC) + Nagard/Pass XP 25 klon ili Majda Jfet RIAA sa Lundahl SUT

Digitalija: Lampizator Baltic 3, FTA Callisto, no name laptop (u najavi nesto mnogo bolje) i Eci CD transport

Pre godinu i po sam u temi Lampizator napisao da je to sprava koja brise granice izmedju formata. Nisam promenio misljenje.

Uzivam u oba izvora

Blaga prednost analogiji (mojim usima i onome izmedju usesa) pre svega zbog necega sto ja dozivljavam kao prirodnost. Pri tome ne mislim da je Lampizator 'neprirodan' :rolleyes: Da ponovim, Fikus proizvodi najbolje zvucece dakove koje sam ikada slusao (ukljucujuci i mocni DCS rig od 100k Eura). 

Recimo to se lepo cuje u Jazz at the Pawnshop, LP je JVC Japan pressing. Bez obzira koji dig format slusao, uvek mi se vise dopada LP.

Na kraju, vise slusam digitaliju iz prostog razloga sto imam mnogo vise muzike na CD/hard disku

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DejanM said:

Ispasce to dobro, verujem da ces to da izguras ... Samo jos jedno pitanje. Obicno se clockovi stavljaju blizu receivera, te razdaljine se obicno mere mm. Koliko koax kabl unosi suma u signal ? Koliko i da li se uopste nesto gubi na toj vezi sa eksternim uredjajem ?

U ovoj konfigutaciji skoro nista. Barem prema merenjima na krajnim tackama? Kroz interkonekt ide sinusni signal ultralow phase noise tek ispred krajnje tacke (blizu interfejsa) dolazi na relativno jednostavan Sine-to-square modul I to je jedini modul sa IC sve drugo je diskretno. Ako je potrebno 2 grane jednog clocka uradi se sa power splitterom uz gubitke -Xdb nivoa signala ali zato phase noise posto je splitter pasivna komponenta, ostaje isti...

(BTW svi ali svi ovi mali industrijski oscilatori uopste nemaju kvadratni oblik signala to je nesto deformisano i vise lici na trougao nego sinus ili kvadrat, ali interfejsi rade, i ostali signali digitalnih buseva su kvadratnog oblika ali i znacalno nizih F, tako da ipak od pocetnog MCK-a mnogo toga zavisi...)

Jedino sto moze da bude bude kao problem mada radi i "ne cuje se" je da se master clock frekvencije nekako pojavljuju na jezgrima tranformatora za napajanje. (Sasvim slucajno sam "otkrio" merenjem... Ne spominje se u literaturi ali su i drugi posle napomene isto izmerili...).Tako da cu morati da za svaku liniju MCK-a da uradim posebna napajanja. Najverovatnije cu da napajam posebnim packovima LiFePo baterija. I onda zezanje sa kontrolerom punjenja, pa povezivanje relejima sva 4 modula baterija kada se pune itd...

I onda FiFo na izlazu iz interfejsa pa dalje na konverziju...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
24 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Pretpostavljam da bi u tom budzetu mogao da se nadje M2tech Young mk2.

Da ti je veći budzet, ovo bi bila moja preporuka:

https://novi.kupujemprodajem.com/audio/d-a-konvertori/m2tech-evo-ii/oglas/69728909

Mislim da sam video negde da je aktuelan mk2 model sa pravljenim napajanjem za 550e ali on nema rca izlaz, samo balansirani, znam da postoje adapteri za to...

jel taj mk2 (dsd) veliki upgrejd na mk1?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...