Jump to content


DAC-ovi gramofondžija


joyba

Recommended Posts

Pozdrav svim ljubiteljima  muzike...

U vezi veoma interesantne teme  da dam i ja moj mali doprinos , bavim se audom veoma dugo i u tom bavljenju sam prosao razne faze u kojima je bilo fokusa na zvucnicima , fono preampima , preampima DAC-ovima  kao i digitalnom i analognom snimanju.

S obzirom da sam načeo 7 deceniju zivota (tek sam je usitnio) a bavim se ovim hobijem od pisanija Dušana Dragovića u časopisu Zdravo   , upoznat sam sa dosta  aspekata u problematici i analognog i digitalnog zvuka. Elem snimajuci sa Dat digitalnim Sony snimačem i Ruskim Oktava ribbon mikrofonom kao i Elation kondenzatorskim uparenim mikrofonima , dobijalo se tu dobrih rezultata  . Custom preamp je zvucao solidno , a kad mi je pokojni ing.Milan Kovinić pustio svoj snimak sa DAT-a lepo sam sav moj rad oko snimanja prekinuo jer je njegov snimak bio NEMERLJIVO bolji .Uvidevši da tu ima mnogo stvari o kojima pojma nemam batalio sam snimanje.  Šlagvort je malo duži ali mislim da ima smisla, Nije problem u digitalnom kvalitetu nego u standardu (kao i u OVERLOAD margini) kod snimanja naime overload  nivo ne sme ni blizu da bude 0db jer ako predje u crveno distorzija skače mnogostruko pa svi snimatelji drže nivo podalje od prelaska referente razine zvuka, a usvojena razina  neće upropastiti studijsko vreme zbog distorzije kod snimanja .

24bitno snimanje je dobro ali šta sa završenim snimkom? Podsetimo se da CD format ima 16bit 44khz jer album mora stati na 700Mb prostora na nosaču. Želim da istaknem da je velika razlika sa jedne strane kvaliteta koji je moguće postignuti sa digitalnim snimačima i krajnjeg rezultata koji mi koristimo . Takvih limita nema kod analognom snimanja jer je Overload margina daleko tolerantnija pa ako se i predje u CRVENO distorzija ne skače drastično.

Da sumiram , kvalitet je moguće postignuti sa digitalnim snimačima  ali šta se dešava prilikom   "pakovanja" tog kvaliteta nije dobro. Micro dinamika svakog tona je ispod gramofona i to se čuje. Gramofon ne isključuje digitaliju niti ona isključuje gramofon ali doživeti dramu snimljene muzike  i životvornost , toga nema bez dobre analogije. To je bar moje mišljenje.  

Inače prvenstveno  gramofonđžija, koristim Sabre ES9018 dac sa analognim izlazom na lampe.  

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Pedjica said:

Imamo i mi jednu takvu sliku za takmičenje :)

Inače odgovorno tvrdim da bih moju digi kombinaciju (Esoteric K01XD-Esoteric Rubidium Master Clock povezano Van Damme clock kablom koji koriste u Abbey Roadu za mastering i košta čitavih 16 funti) mogao da stavim protiv 80% gramofonakih setupa i da će ih u smislu zvuka instrumenta, dinamike i scene oduvati kao dobar dan svaki ozbiljan K2, UHQCD ili SACD. Ovde je trik da se šalje clock signal 44.1x i to sa true 75ohm kablom (ne dužim od 50cm uprkos pričama o refleksijama koje nisu relevantne u ovoj postavci; dakle ne 10mhz square wave preko 50ohm kabl). Onda se dobija apsolutni maximum iz CD i SACD. I to jede vinyl za doručak.

Mnogo dobra digitalija je MNOGO realna. Gramofon deluje inferiorno, odnosno vinyl kao medijum.

My 2 cents anyway.

Magnetofon *ebe celu koncepciju ali mucho dinero su master snimci. Reći ćemo da je Studer van konkurencije.

49EE66FC-E50F-4EE8-ACDA-9915A53FBE18.jpeg

Videh ovo sliku negde - ali ne znam gde - mozda na Artnovion web-u :-) 

Svaka cast na posvecenosti i od ljudi koji su bili kod vas znam da svira onako kako i izgleda - ubitacno.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Pedjica said:

Ovde je trik da se šalje clock signal 44.1x i to sa true 75ohm kablom (ne dužim od 50cm uprkos pričama o refleksijama koje nisu relevantne u ovoj postavci; dakle ne 10mhz square wave preko 50ohm kabl). Onda se dobija apsolutni maximum iz CD i SACD. I to jede vinyl za doručak.

 Imam dva pitanja, ako moze odgovor :

- Salje se 10MHz, 44.1kHz ili oba? 10MHz nije celobrojni umnozak 44.1kHz. Cemu sluzi 10MHz clock signal? Znam da se koristi kao standard za mnogo toga, ali me zanima cemu sluzi u ovoj primeni.

- Razumem potrebu eksternog clock-a kad postoji vise od jednog uredjaja - zbog sinhronizacije, ali koja je granica, tj. dokle ima smisla koristiti preciznije clock-ove za jedan uredjaj? Taj uredjaj pruza eksterni clock signal za D/A konverter, to mi je jasno, i Rubidijumski clock moze da bude izuzetno precizan i to mi je jasno, ali koji DAC-ovi imaju tako sintetisan clock tree unutar cipa da se to primeti? Ima li unutar DAC-a uopste dovoljno silicijuma za drvo koje bi omogucilo da se propagacija clock-a kroz kolo desava tako precizno da interni clock skew ne bude visestruko veci nego preciznost rubidijumskog generatora? Pitam jer, ako sam dobro razumeo, ovo je neki Asahi Kasei integralac u relativno velikoj litografiji, da li je proces takav da je to izvodljivo?

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Pedjica said:

Idemo dalje, postoje lepo MQD CD-ovi Master Quality Disc. I taj snimak će malo menjati koncept “analogue first”. Zašto? Pa ovo je master digital zapis i OZBILJNO realistično ima zabeleženu prvu ruku digitaliju. Niko ne može da kaže da se tu ne čuje prava priroda insteumenta. 

 

Jedno pitanje, da li se ovo odnosi na digital recording (novi snimak) ili na digitalizaciju analognih (starih) snimaka?

Link to comment
Share on other sites

Happy are the believers!

https://bluecoastmusic.com/mqd-5

https://aerecordshk.com/mqg-cd

...

Najobičniji 44.1kHz/16bit snimak na klasičnoj CD mediji od 700 MB, samo sa kvalitetnijom folijom koja će šatro da traje 300 godina. Nema tu ništa od studijskog mastera koji je uobičajno 24-32bit fl./96kHz. Opet se kupuje downscaled CD master samo na kvalitetnijoj mediji za 45-60e.

Moj Jean M.J. Rendezvous Huston CD  iz 1989 i dalje puca lasere iz zvučnika bez ikakvih problema, barem što se kvaliteta medije tiče, a ni u zvuku ne zaostaje za dosadašnjom trajnošću.

Link to comment
Share on other sites

@Pedjica

Mene interesuje Soulines 42 :)
Kako se uklapa u priču:

"Inače odgovorno tvrdim da bih moju digi kombinaciju (Esoteric K01XD-Esoteric Rubidium Master Clock povezano Van Damme clock kablom koji koriste u Abbey Roadu za mastering i košta čitavih 16 funti) mogao da stavim protiv 80% gramofonakih setupa i da će ih u smislu zvuka instrumenta, dinamike i scene oduvati kao dobar dan svaki ozbiljan K2, UHQCD ili SACD."

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Pedjica said:

Imamo i mi jednu takvu sliku za takmičenje :)

Inače odgovorno tvrdim da bih moju digi kombinaciju (Esoteric K01XD-Esoteric Rubidium Master Clock povezano Van Damme clock kablom koji koriste u Abbey Roadu za mastering i košta čitavih 16 funti) mogao da stavim protiv 80% gramofonakih setupa i da će ih u smislu zvuka instrumenta, dinamike i scene oduvati kao dobar dan svaki ozbiljan K2, UHQCD ili SACD. Ovde je trik da se šalje clock signal 44.1x i to sa true 75ohm kablom (ne dužim od 50cm uprkos pričama o refleksijama koje nisu relevantne u ovoj postavci; dakle ne 10mhz square wave preko 50ohm kabl). Onda se dobija apsolutni maximum iz CD i SACD. I to jede vinyl za doručak.

Mnogo dobra digitalija je MNOGO realna. Gramofon deluje inferiorno, odnosno vinyl kao medijum.

My 2 cents anyway.

Magnetofon *ebe celu koncepciju ali mucho dinero su master snimci. Reći ćemo da je Studer van konkurencije.

49EE66FC-E50F-4EE8-ACDA-9915A53FBE18.jpeg

Malo si previse optimistican u pogledu digitalije.

Link to comment
Share on other sites

Колико видим колега @Pedjica има поприлично озбиљан грамофонски сетап, па би могао директно да каже како његов грамофонски део система свира у поређењу са већ наведеном дигиталијом.

 

П.С.: сад видех и да је Инфидел поставио слично питање...

Link to comment
Share on other sites

Uf, dosta pitanja, drugari. Ne bih bio u stanju sad sve da odgovorim, naročito @nkrgovic. Skroz su ti na mestu pitanja. Samo kratko, da, razlika je drastična sa i bez clock-a (iako je ovo Esotericov ajde da kažemo prvi in house i najbolji DAC — u stvari ga je razvio Onkyo - Pioneer — https://www.esoteric.jp/en/technology/discrete_dac). Ja uopšte ne koristim 10Mhz signal, samo 44.1 multipliers da pokrijem CD i SACD, to je medijum koji najviše slušam — odnos komfor/zvuk. Ima razlog i duga je priča. Razlika je tolika da meni nije jasno kako tako skupo prodaju sam SACD/DAC kad ga Rubidium diže na toliko viši nivo. IMO. Da se ogradim. 

E sad gramofon. Prvo u phono sekciji su cevi (ceo setup je nagra sa baterijskim napajanjem). To samo po sebi menja dosta karakteristiku zvuka. Do ozbiljnih eksperimenata sa master clockom bih primetio isto što većina čuje prepostavljam. Prirodniju scenu i prirodniju prezentaciju intrumenata na gramu. Dalje, “veći” i masniji analogni zvuk — mada ne zaboravimo cevke u putu kojih nema u digitaliji. 

od dugog puta sa clockovima, utisak se menja tako da realizam i dinamika jasno idu ka digitaliji a romantika ka gramofonu.

Igorev novi gramofon (kad smo kod gramofona) je remek delo po mom mišljenju i uredjaj koji mi daje (sa EMT MC glavom) jedan vibe muzike iz mladosti. Ne mogu to da objasnim ali Sade zvuči kako pamtim Sade a ne kako ću ga danas preko streamera čuti. Znam da objašnjenje zvuči neodredjeno, ali to je moj utisak. 

Poenta moja je, da imam sreće da slušam vrhunske izvore i ono što vam garantujem je da je svaki izvor doveden do blizu nekog vrhunskog nivoa apsolutno odličan, pa priča ostaje krajnje subjektivna u smislu komfora, raspoloženja, predubedjenja, itd. 

MQD je master digitalija, mislim da analogiju videlo nije. Zato je i tako dobro jer je prva ruka. Prva ruka je majka. 

i u stvari, kao zaključak pošto se malo razumem u mastering proces (digitalija, analogija, kako god), kada doteraš izvor do nekog višeg nivoa, otvaraju ti se oči u smislu talenta i kreativnosti samih producenata. Izvor postaje izlog i onda samo gledaš eksponate a ako je izlog dovoljno čist, sve se vidi i fokus ti odlazi na suštinu — što je u mom slučaju reprodukcija zvuka i performansa — kad audiofilski slušam. Za razliku od slušanja muzike kad i na iMac-ovom internom zvučniku mogu da uživam sve u šesnaest. 

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Pedjica said:

Uf, dosta pitanja, drugari. Ne bih bio u stanju sad sve da odgovorim, naročito @nkrgovic. Skroz su ti na mestu pitanja. Samo kratko, da, razlika je drastična sa i bez clock-a (iako je ovo Esotericov ajde da kažemo prvi in house i najbolji DAC — u stvari ga je razvio Onkyo - Pioneer — https://www.esoteric.jp/en/technology/discrete_dac). Ja uopšte ne koristim 10Mhz signal, samo 44.1 multipliers da pokrijem CD i SACD, to je medijum koji najviše slušam — odnos komfor/zvuk. Ima razlog i duga je priča. Razlika je tolika da meni nije jasno kako tako skupo prodaju sam SACD/DAC kad ga Rubidium diže na toliko viši nivo. IMO. Da se ogradim. 

E sad gramofon. Prvo u phono sekciji su cevi (ceo setup je nagra sa baterijskim napajanjem). To samo po sebi menja dosta karakteristiku zvuka. Do ozbiljnih eksperimenata sa master clockom bih primetio isto što većina čuje prepostavljam. Prirodniju scenu i prirodniju prezentaciju intrumenata na gramu. Dalje, “veći” i masniji analogni zvuk — mada ne zaboravimo cevke u putu kojih nema u digitaliji. 

od dugog puta sa clockovima, utisak se menja tako da realizam i dinamika jasno idu ka digitaliji a romantika ka gramofonu.

Igorev novi gramofon (kad smo kod gramofona) je remek delo po mom mišljenju i uredjaj koji mi daje (sa EMT MC glavom) jedan vibe muzike iz mladosti. Ne mogu to da objasnim ali Sade zvuči kako pamtim Sade a ne kako ću ga danas preko streamera čuti. Znam da objašnjenje zvuči neodredjeno, ali to je moj utisak. 

Poenta moja je, da imam sreće da slušam vrhunske izvore i ono što vam garantujem je da je svaki izvor doveden do blizu nekog vrhunskog nivoa apsolutno odličan, pa priča ostaje krajnje subjektivna u smislu komfora, raspoloženja, predubedjenja, itd. 

MQD je master digitalija, mislim da analogiju videlo nije. Zato je i tako dobro jer je prva ruka. Prva ruka je majka. 

i u stvari, kao zaključak pošto se malo razumem u mastering proces (digitalija, analogija, kako god), kada doteraš izvor do nekog višeg nivoa, otvaraju ti se oči u smislu talenta i kreativnosti samih producenata. Izvor postaje izlog i onda samo gledaš eksponate a ako je izlog dovoljno čist, sve se vidi i fokus ti odlazi na suštinu — što je u mom slučaju reprodukcija zvuka i performansa — kad audiofilski slušam. Za razliku od slušanja muzike kad i na iMac-ovom internom zvučniku mogu da uživam sve u šesnaest. 

Tu romantiku koju cujes kod gramofona, to ti je od Nagre. Ta veca Phono Nagra, po mom misljenju, nije bas ispala dobro. Ona mala Nagra, na baterije sa Jensen trafoima i sa tranzistorima je bolja iako kosta x puta manje. Ta velika nije bas zadnji krik po neutralnosti i preciznosti reprodukcije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...