Jump to content


DAC-ovi gramofondžija


joyba

Recommended Posts

44 minuta ranije, Филип said:

Dajte ljudi, na vecinu promena u sistemu ljudsko uvo moze da se navikne, samo je pitanje vremena i necega sto smo zamislili da je minimum kvaliteta i cene, da ne kazem razmazenosti.

Slažem se. Ja bi isto mogao da se vratim na moj stari kasetofon iz 80ih i da uživam u muzici.

Link to comment
Share on other sites

Da se razumemo,ja smatram tu Arteru odlicnim resenjem i to je fina mera i za nekog ko ima odlican gramofon kao digitalni izvor zvuka.Pominjali su se dakovi od 100-500eura pa sam na to mislio.Dac od 1000 eura je vec odlican za jako velik broj gramofondzija.

Da budemo iskreni mi gramofondzije ...pa nama je najveci strah da kupimo neku babarogu od dac-a ili streamera i da nam gramofon postane visak.Ipak smo u proseku stukli 30g od svog zivota u ploce.Moram da budem jos iskreniji da je kad sam dobio na mesec dana Linn streamer sondek samo skupljao prasinu.Jako y tome udela ima velik konfor pipkati po telefonu i listati po ogromnim bazama tidala.

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, Филип said:

Ovo je sve samo ne tacno, osim ako pricamo o krajnostima.

Sondeka rece "tesko je slusati losije i tesko da ce neko sa skupim gramofonom ici na bas skromno resenje".

Sta to znaci, da umesto uredjaja od 10 hiljada slusate nesto od 500 eur?!

Dajte ljudi, na vecinu promena u sistemu ljudsko uvo moze da se navikne, samo je pitanje vremena i necega sto smo zamislili da je minimum kvaliteta i cene, da ne kazem razmazenosti.

Prodao sam deo sistema (konkretno svu elektroniku sa kablovima) koja je kostala vise nego dovoljno ;) i zamenio ga necim sto kosta 2 hiljade (all-in-one Quad Artera Solus Play).

Evo me upravo slusam CD album Duska Gojkovica, da li stvarno mislite da i dalje ne uzivam u muzici.

Slažem se u potpunosti, dobro usklađen jeftiniji sistem može bolje da svira od loše usklađenog skupog sistema, možda neće imati neka obeležja viših klasa ali će sigurno imati manje očiglednih mana od loše usklađenog skupog sistema i samim tim omogućiti veći ukupni užitak, opet, dobro usklađen skuplji sistem je nešto drugo...

Dodatno, jaaako je bitno šta je za koga bolje ili lošije, svako od nas ima svoju perspektivu dobro zvučećeg sistema, koja u velikoj meri zavisi od onoga što trenutno slušamo i na šta smo se trenutno navikli.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Филип said:

Ovo je sve samo ne tacno, osim ako pricamo o krajnostima.

Sondeka rece "tesko je slusati losije i tesko da ce neko sa skupim gramofonom ici na bas skromno resenje".

Sta to znaci, da umesto uredjaja od 10 hiljada slusate nesto od 500 eur?!

Dajte ljudi, na vecinu promena u sistemu ljudsko uvo moze da se navikne, samo je pitanje vremena i necega sto smo zamislili da je minimum kvaliteta i cene, da ne kazem razmazenosti.

Prodao sam deo sistema (konkretno svu elektroniku sa kablovima) koja je kostala vise nego dovoljno ;) i zamenio ga necim sto kosta 2 hiljade (all-in-one Quad Artera Solus Play).

Evo me upravo slusam CD album Duska Gojkovica, da li stvarno mislite da i dalje ne uzivam u muzici.

Naravno da moze da se uziva u muzici i na jeftinijim spravama. Samo to nije bila tema ... Kod one vrste HiFi hobista, koji imaju i analogne i digitalne izvore zvuka, i koji imaju dobra pojacala i zvucnike, i ako imaju dobre i skupe gramofone, veoma je verovatno da nece ici po DAC od 500 eura, nego da ce ici po ozbiljnije sprave. Dobar ostatak sistema ce lako i brzo da pokaze mane jednog prosecnog (i ne nuzno jeftinog) DACa ili CD playera. To je poenta - usaglasavanje izvora zvuka sa ostatkom sistema.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, DejanM said:

Naravno da moze da se uziva u muzici i na jeftinijim spravama. Samo to nije bila tema ... Kod one vrste HiFi hobista, koji imaju i analogne i digitalne izvore zvuka, i koji imaju dobra pojacala i zvucnike, i ako imaju dobre i skupe gramofone, veoma je verovatno da nece ici po DAC od 500 eura, nego da ce ici po ozbiljnije sprave. Dobar ostatak sistema ce lako i brzo da pokaze mane jednog prosecnog (i ne nuzno jeftinog) DACa ili CD playera. To je poenta - usaglasavanje izvora zvuka sa ostatkom sistema.

Meni je ovo je vec sve poznato, slazem se da treba imati uskladjen sistem.

Kazem treba, a ne - mora.. Mozda sam samo tako doziveo ono "ne moze se uzivati..." :)

Kome je do ujednacenog kvaliteta, mozda je bolje da se odluci za jedan izvor pa da cedi iz njega suvu drenovinu.
Osim naravno ako ima vremena, zivaca i resursa da se "razapne" na oba polja, skupa je to rabota ali i lepa bez daljnjeg :)

E sad, to je lakse za nekog ko ima "skromniji" sistem, pa sam u tom smislu @sondek nikad blizi gramofonu u klasi 'iljadarke :D - nesto tipa Technics 1500C, Project X1, MoFi StudioDeck+ i tome sl. Jedino sto me od toga deli je nedostatak vinila, inace nisam medijum puritanac, samo vise naginjem hard copy-ju sta ga znam..

Link to comment
Share on other sites

Ko ima ogranicen budzet,a prioritet mu je zvuk a ne dizajn treba da proba Ifi idsd dac koji je oko 500eura.Sad je izasao i novi model.Tu je ocigledno napravljena poneka usteda na dizajnu i kucistu,a dobilo se u zvuku.Uredjaj je na granici prenosnog i moze da legne na policu nekog gramofondzije uz neku kutijicu tipa napajanja,fono sekcije i sl.Ono sto je interesantno je da ima jako lep zvuk.Meni narocito jer je neverovatno slican mom numeriku,onako laidback opusten i nije pravio neko strecanje u karakteru zvuka u odnosu na gramofon.Zgodno je i sto je baterijski pa se eventualno moze i poneti,a ima i solidan preamp za slusalice.Radi i Dsd i sa time je zvuk jako dobar,kao i iopsteno hi rez.Varijabilni izlaz i preamp opcija mu je slaba strana.

Link to comment
Share on other sites

Ukusi se bas razlikuju.

Sve Ifi sprave koje sam poslusao su bile nekako "mlohave", sa zaobljenim i ustrojenim zvukom - kada je rec i o vise puta pominjanoj dinamici, a i o rezoluciji. Ne mislim da je to slucajno iliti da nisu znali drugacije. Ocigledna je tendencija "imitiranja" analognog zvuka. Razumem da to nekome lezi.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

 Ocigledna je tendencija "imitiranja" analognog zvuka. Razumem da to nekome lezi.

Upravo zato ga i pominjem ovde na temi.Takav je zvuk i uzivo,ako je bez ozvucenja.Malo dosadan u odnosu na napaljen zvuk hife.

Nije naravno taj Ifi vrhunska klasa da se razumemo,ali je vrlo slušljiv i po meni iznad cenovnog ranga.

Odlican Dac za gramofondzije je i Rega dac.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, dj.nik said:

Nagradno pitanje: Ima li gramofona u ovoj hedonističkoj audio postavci?

pitalica_GdeJeGramofon.jpeg.7e9580785dfff1200872eccebf6db7b3.jpeg

Imamo i mi jednu takvu sliku za takmičenje :)

Inače odgovorno tvrdim da bih moju digi kombinaciju (Esoteric K01XD-Esoteric Rubidium Master Clock povezano Van Damme clock kablom koji koriste u Abbey Roadu za mastering i košta čitavih 16 funti) mogao da stavim protiv 80% gramofonakih setupa i da će ih u smislu zvuka instrumenta, dinamike i scene oduvati kao dobar dan svaki ozbiljan K2, UHQCD ili SACD. Ovde je trik da se šalje clock signal 44.1x i to sa true 75ohm kablom (ne dužim od 50cm uprkos pričama o refleksijama koje nisu relevantne u ovoj postavci; dakle ne 10mhz square wave preko 50ohm kabl). Onda se dobija apsolutni maximum iz CD i SACD. I to jede vinyl za doručak.

Mnogo dobra digitalija je MNOGO realna. Gramofon deluje inferiorno, odnosno vinyl kao medijum.

My 2 cents anyway.

Magnetofon *ebe celu koncepciju ali mucho dinero su master snimci. Reći ćemo da je Studer van konkurencije.

49EE66FC-E50F-4EE8-ACDA-9915A53FBE18.jpeg

Link to comment
Share on other sites

I kao poslednji u seriji spam postova na temu gde je digitalija u moru plavom, skrenuo bih pažnju na ovu firmu:

https://www.cybershaft.jp/overseas01.html

U smislu preciznosti klokova i još bitnije phase noise-a ovaj čika je tata i mama. Ko je čuo njihov najbolji model master clocka imaće predstavu o tome gde je digitalija stigla. 

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Pedjica said:

Inače odgovorno tvrdim da bih moju digi kombinaciju (Esoteric K01XD-Esoteric Rubidium Master Clock povezano Van Damme clock kablom koji koriste u Abbey Roadu za mastering i košta čitavih 16 funti) mogao da stavim protiv 80% gramofonakih setupa i da će ih u smislu zvuka instrumenta, dinamike i scene oduvati kao dobar dan svaki ozbiljan K2, UHQCD ili SACD.

Tako sam i ja mislio, identično, pre nego što sam prvi put čuo @sondek -ov LP12 , sa Itokk ručkom, Troika glavom, Naim amplifikacijom i Quad elektrostaticima. Ja iskreno nisam mogao da verujem da taj gramofon tako svira, da se tako čuje. Tada sam shvatio da i ja moram da ga imam! Prosto da želim da se i moj sistem tako čuje. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...