Jump to content


DAC-ovi gramofondžija


joyba

Recommended Posts

2 sati ranije, joyba said:

Ako je razlika bila skromna onda su odradili sjajan posao ali mislim da bi to trebalo još jednom proveriti sa nekim recimo lampaškim fono preampom

Da, slažem se da bi bilo dobro da probam neki dobar lampaški phono preamp, verovatno i hoću kada se situacija sa Covidom malo sredi.

Da budem iskren, voleo bih da probam i neku dobru kompletnu lapašku amplifijaciju, ne samo lampaški phono preamp. Ali na sve to gledam kao na razvojni put. Želim da sa Linnom dođem do određenog nivoa, a da onda pojedine karike iz lanca krenem da menjam i idem dalje. Za nekoga ko nema mnogo iskustva da bi sam pravio kombinacije, najsigurnije i najlakše je da samo implementiram “sistemska rešenja” firmi koje su renomirane... očekujući da takvi sistemi rade uskladjeno i dobro.

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, joyba said:

Meni je ova priča neverovatna, signal prolazi kroz AD konverter da bi koristio DSP ( ne znam šta taj procesor obradjuje) posle prolazi kroz DA konverter... ne razumem zašto? Ne kažem da ti ne verujem da je dobar zvuk, voleo bih lično da čujem, jel si radio A/B testove sa nekim dobrim fono preampom?

Čim budem nabavio novi power amp (ili nove zvučnike), a nadam se da će to uskoro da se desi, zovem u goste da čuješ... a možda i da poneseš svoj phono pre amp, pa da odmah i testiramo :D

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam autohtono gramofondzija, cak naprotiv, vise sam se tokom godina bavio digitalnim delom sistema i u njega ulagao najvise novca.Trenutni digitalni deo (MIR audio R2R dac sa lampama, i Coctail audio X45 ) je cenovno na 70% od gramofonskog setapa, a cak iznad nivoa magnetofonskog (Nagra 4.2l , Neil Stone stereo modifikacija sa Qnap na 10.5inch).Ako bi morao da napravim spread sa kojih izvora se najvice slusa muzika, bi verovatno bio 35% Dac, 50% Gramofon, 15% Magnetofon.

Da odmah iznesem kako kod mene stvari stoje , medij je kljucna stvar:

-magnetofonski setup najbolje svira ali samo kad se koristi originalni snimak, sniman na najvecoj brzini sa najboljom trakom, ali to kosta najvise (jedan album -na 3 velika reela ukupno ispod 90 min muzike je oko 400 dolara), ako hocu da imam 3 sata snimka na velikom reel-u na maloj brzini kvalitet drasticno pada ali i cena na 50usd za takve snimke. 

-gramofonski setup, opet ista prica, RTI direct cut ili test pressing ploce zvuce sjajno (one su od 100-300usd po ploci), na svim ostalim plocama cak i japanskim Magnum izdanjima (koji su dobrano preko 100usd) zvuk je daleko losiji

Porediti to sa 200ak dolara za godinu dana clanarine dobrog streaming servisa je suludo, milioni albuma na dohvat ruke, ali snimci variraju od losih do cak jako dobrih.

Digitalni snimak uvek svira najgore ali je pricewise ubedljivo najbolje i najlakse resenje. E sad da li digitalno snimljen digitalni snimak svira bolje od dobre ploce, pa naravno. Cak i dobro konvertovan analogni snimak u digitalni ce svirati bolje od prosecne ploce.

Ovde je bilo price i da je ploca los medij i tu se apsolutno slazem, molekul vinila je takve velicine da je prilicno ogranicen.

Problemi digitalnih snimaka (nastalih ad konverzijom), a i posle konverzija u DAC-u su razlog  zasto digitalni sistemi zaostaju zvukom za analognim.

Dok sam ziveo u Holandiji druzio sam se sa covekom koji je bio zaduzen za snimanja izvodjenja Holandskog nacionalnog teatra i baleta u Haagu, koji je inace ozbiljan audiofil. Ja sam tad imao neku DAC karticu (8x1704b) i bio opcinjen prirodnoscu njene reprodukcije. U prici sa njim sam pokusao da istaknem koliko dobro zvuce digitalni snimci narocito neki koje mi je on doneo. Tada mi je on rekao da digitalni snimak dobar samo ako je digitalno i snimljen, ako je snimljen analogno a onda uradjena AD konverzija snimak, mora da bude losiji. Kako mi je ,meni kao laiku objasnio, najgore stvari se desavaju kad postoje neki prelazi (lepa analogija koju je upotrebio kao prelazak u voznji sa dana na noc i opet u jutro). Najveci problem koji mi je on navodio, je nesto sto ne znam da li se promenilo, tih 5v bit to bit opsega kod AD konvertera (kod 16bit AD konverzije max broj uzoraka je 64K,dinamicki opseg 74db).

Teoretski mogucnosti digitalije su neslucene, nazalost u praksi to ide tako-tako..

U praksi to za obicnog korisnika izgleda ovako, uzima se neki master snimak ili jos gore redbook pa se upsampluje u DSD ,dobija se nesto cega na originalnom snimku nema(doduse eliminisu i neke lose stvari analognog snimka)  i tako dobija  vestacki napravljena dinamika koja onda treba da se takmici sa ludackim snimkom na magnetofonu (ili gramofonu). To je za sada nazalost utopija.

Drugi problem je sa DAC-ovima , odnosno ta strujno-naponska konverzija, ali o tome bolje da pricaju ovde strucne osobe koje se bave konstrukcijom Dac-ova.....

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, NL. said:

Čim budem nabavio novi power amp (ili nove zvučnike), a nadam se da će to uskoro da se desi, zovem u goste da čuješ... a možda i da poneseš svoj phono pre amp, pa da odmah i testiramo :D

Može, bilo bi dobro i da primimo cepiva pre testa :) al onda ne može pivo

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, pollux said:

Ja nisam autohtono gramofondzija, cak naprotiv, vise sam se tokom godina bavio digitalnim delom sistema i u njega ulagao najvise novca.Trenutni digitalni deo (MIR audio R2R dac sa lampama, i Coctail audio X45 ) je cenovno na 70% od gramofonskog setapa, a cak iznad nivoa magnetofonskog (Nagra 4.2l , Neil Stone stereo modifikacija sa Qnap na 10.5inch).Ako bi morao da napravim spread sa kojih izvora se najvice slusa muzika, bi verovatno bio 35% Dac, 50% Gramofon, 15% Magnetofon.

Da odmah iznesem kako kod mene stvari stoje , medij je kljucna stvar:

-magnetofonski setup najbolje svira ali samo kad se koristi originalni snimak, sniman na najvecoj brzini sa najboljom trakom, ali to kosta najvise (jedan album -na 3 velika reela ukupno ispod 90 min muzike je oko 400 dolara), ako hocu da imam 3 sata snimka na velikom reel-u na maloj brzini kvalitet drasticno pada ali i cena na 50usd za takve snimke. 

-gramofonski setup, opet ista prica, RTI direct cut ili test pressing ploce zvuce sjajno (one su od 100-300usd po ploci), na svim ostalim plocama cak i japanskim Magnum izdanjima (koji su dobrano preko 100usd) zvuk je daleko losiji

Porediti to sa 200ak dolara za godinu dana clanarine dobrog streaming servisa je suludo, milioni albuma na dohvat ruke, ali snimci variraju od losih do cak jako dobrih.

Digitalni snimak uvek svira najgore ali je pricewise ubedljivo najbolje i najlakse resenje. E sad da li digitalno snimljen digitalni snimak svira bolje od dobre ploce, pa naravno. Cak i dobro konvertovan analogni snimak u digitalni ce svirati bolje od prosecne ploce.

Ovde je bilo price i da je ploca los medij i tu se apsolutno slazem, molekul vinila je takve velicine da je prilicno ogranicen.

Problemi digitalnih snimaka (nastalih ad konverzijom), a i posle konverzija u DAC-u su razlog  zasto digitalni sistemi zaostaju zvukom za analognim.

Dok sam ziveo u Holandiji druzio sam se sa covekom koji je bio zaduzen za snimanja izvodjenja Holandskog nacionalnog teatra i baleta u Haagu, koji je inace ozbiljan audiofil. Ja sam tad imao neku DAC karticu (8x1704b) i bio opcinjen prirodnoscu njene reprodukcije. U prici sa njim sam pokusao da istaknem koliko dobro zvuce digitalni snimci narocito neki koje mi je on doneo. Tada mi je on rekao da digitalni snimak dobar samo ako je digitalno i snimljen, ako je snimljen analogno a onda uradjena AD konverzija snimak, mora da bude losiji. Kako mi je ,meni kao laiku objasnio, najgore stvari se desavaju kad postoje neki prelazi (lepa analogija koju je upotrebio kao prelazak u voznji sa dana na noc i opet u jutro). Najveci problem koji mi je on navodio, je nesto sto ne znam da li se promenilo, tih 5v bit to bit opsega kod AD konvertera (kod 16bit AD konverzije max broj uzoraka je 64K,dinamicki opseg 74db).

Teoretski mogucnosti digitalije su neslucene, nazalost u praksi to ide tako-tako..

U praksi to za obicnog korisnika izgleda ovako, uzima se neki master snimak ili jos gore redbook pa se upsampluje u DSD ,dobija se nesto cega na originalnom snimku nema(doduse eliminisu i neke lose stvari analognog snimka)  i tako dobija  vestacki napravljena dinamika koja onda treba da se takmici sa ludackim snimkom na magnetofonu (ili gramofonu). To je za sada nazalost utopija.

Drugi problem je sa DAC-ovima , odnosno ta strujno-naponska konverzija, ali o tome bolje da pricaju ovde strucne osobe koje se bave konstrukcijom Dac-ova.....

 

 

 

 

 

Slažem se da ono što je snimnjeno analogno treba da ostane analogno ali ono što je snimnjeno digitalno može da se konvertuje u analogni medijum iz razloga što na kraju u svakom slučaju mora da se konveruje u analogno da bi stiglo do naših ušiju i ne slažem se da ploča mora da košta 100$ da bi pružila maksimum.

Link to comment
Share on other sites

@pollux хвала пуно на објективно изнетом становишту који може бити и субјективан али и колективан јер је заиста објективан. :)
Хтели то или не, дигитално снимљени записи од почетка до краја ће преузети примат у продукцији и биће све приступачнији корисницима, али...увек ће постојати "кошер" записи који ће представљати ексклузивитет за уживаоце таквог афинитета са жељом да то и добрано плате.
Ту подразумевам да ће свакако доћи до даљег развоја формата који ће омогућити битан напредак у корист дигиталног наспрам аналогног.
Наравно да ће и делић аналогних записа остати "кошер" и као такви представљати жељу истих тих уживаоца са дубљим џепом. 


И увек ће бити на првом месту квалитет записа без обзира који га медиј носи поред настојања да се омогући најбољи могући "посредник" за његову репродукцију.
 

Link to comment
Share on other sites

Formati su vec odavno vise nego dobri. Reprodukcija tih formata u ogromnoj vecini nije.
Drugo, mozda ce moji klinci doziveti da muzicka scena ponovo ozivi i da slusaju sve digitalno. Ovo u poslednjih 30-35 god je uglavnom slabo.
Dokle god vam npr Smak- Crna dama ili Leb i Sol - Rucni rad ne odvaljuju kako dobro rade na gramofonu sistem vam nije dobar. Namerno sam naveo domaca izdanja, da ne govorim o drugoj muzici. Tu nikakav CD, DSD, fajl ne moze da parira. Ni blizu.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Ma jasta. Sistem mi je tesko njesra i nista ne odvaljuje - posto ni nemam gramofon.

O sudbo kleta, sta cu sad... 

Ja smatram tvoj pristup najpametnijim, sav novac je dat u vrhunski sistem, a ne na skupe medije. Sve više će biti odlicnih digitalnih zapisa. Plus uz loš setup kakav god bio medij iz njega se ne može izvući mnogo. 

Prošlo je vreme kad su samo par izdavačkih kuća imali skupe diskretne AD konvertere od više stotina hiljada eura, čak je i Stockfish prešao na jeftine Meitner adc i to ne zvuči uopšte rdjavo.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DejanM said:

Ovo je tacno.

Ovo je sve samo ne tacno, osim ako pricamo o krajnostima.

Sondeka rece "tesko je slusati losije i tesko da ce neko sa skupim gramofonom ici na bas skromno resenje".

Sta to znaci, da umesto uredjaja od 10 hiljada slusate nesto od 500 eur?!

Dajte ljudi, na vecinu promena u sistemu ljudsko uvo moze da se navikne, samo je pitanje vremena i necega sto smo zamislili da je minimum kvaliteta i cene, da ne kazem razmazenosti.

Prodao sam deo sistema (konkretno svu elektroniku sa kablovima) koja je kostala vise nego dovoljno ;) i zamenio ga necim sto kosta 2 hiljade (all-in-one Quad Artera Solus Play).

Evo me upravo slusam CD album Duska Gojkovica, da li stvarno mislite da i dalje ne uzivam u muzici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...