Jump to content


DAC-ovi gramofondžija


joyba

Recommended Posts

Koji su to dakovi/strimeri koje poseduju ili planiraju da nabave gramofondžije? Kako ih poredite sa gramofonima koje posedujete? Da li se muzika sluša podjednako sa daka? 
Ovo pitanje se odnosi na vlasnike malo ozbiljnijih gramofonskih sistema ne za one koje imaju gramofon od 100e prikačen na integrisanu fono sekciju pojačala.

Link to comment
Share on other sites

Да не генерализујем али већина винилаша са скупим грамофонима купују дакове (ако их уопште купе) од 100-500евра, док ови са грамофонима од 100-300евра купују дакове од 500-1500евра у просеку. 
Едит: којој групи ти припадаш?

Link to comment
Share on other sites

Sorry ali jaka generalizacija da gramofondzije kupuju DACove od 100-500 nekih novcanih jedinica. Znam ih licno makar 10 sa TT set-upovima od zaista mnogo nula (padanje na dupe), a svi do jednog imaju brutalne digitalne delove sistem sa vrhunskim DACovima plus nadrdani serveri ala Taiko Extreme, LDMS Maximus, Innous Statment, etc....

I slusaju realno i jedan i drugi deo sistema sa uzivanjem...

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, ab said:

Да не генерализујем али већина винилаша са скупим грамофонима купују дакове (ако их уопште купе) од 100-500евра, док ови са грамофонима од 100-300евра купују дакове од 500-1500евра у просеку. 
Едит: којој групи ти припадаш?

Audiofili, vinildžije na sve se odnosi

Moj analogni sistem je oko 1000e dak je 300e

Link to comment
Share on other sites

Posedujem Linn LP12 Akurate, a uz njega koristim uredjaj koji je istovremeno phonopreamp/preamp/strimer/dac/, pod nazivom Linn Akurate DSM. Veoma sam zadovoljan!

Ovaj Akurate DSM je napravljen tako da, kao i većina modernih uredjaja, digitlizuje analigni signal sa gramofona odmah nakon phono preampa. Tako da praktično i striming i mrežni plejer i gramofon daju zvuk preko dac-a. Takodje i CD plejer, ako ga priključim preko analognih ulaza, najpre se digitalizuje, a zatim ide u DAC, pa onda prema power ampu. 

U Akurate DSM-u se nalazi Linnov DAC poslednje generacije, pod nazivom Katalyst.

Razloga za ovu digitalizaciju gramofonskog analognog signala je, kažu u Linn-u najmanje 2, da bi se slabašni signal gramofona očuvao i da bi bilo moguće primeniti DSP.

Meni je cela priča na početku bila malo nelagodna, jer mi je "duši prijalo" da analogni signal ostane analogni od zvučnice, pa do mojih ušiju, ali razultati su zapanjujuće dobri sa ove dve konverzije, najpre analod/digital, zatim ide DSP, a potom digitl/analog.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, golum said:

Sorry ali jaka generalizacija da gramofondzije kupuju DACove od 100-500 nekih novcanih jedinica. 

Izuzetna...

Kad se navikne na dobar izvor zvuka tesko je slusati losije i tesko da ce neko sa skupim gramofonom ici na bas skromno resenje.Ja sam imao velik problem sa slusanjem muzike sa Cd-a dok taj deo nije unapredjen.Budzet u to vreme za polovan dig set up je bio isti odprilike kao za gramofon,a cena novog je bila i dosta veca ako se uracuna cd i dac.Ono sto jeste istina je da se od stalnih troskova gramofona i poboljsanja ne postize drzati u korak digitalija.Iskrsne uvek,glava ,rucka, napajanje,fono sekcija ,a i ploce su sve veci trosak.

Ja planiram Linn streamer u skorije vreme,ali evo priznajem preamp i napajanje za lp12 su vec pojeli budzet.Streaming plus gramofonisanje je dobitna kombinacija. Sadasnji digitalni set up je pregazilo vreme ali vrlo dobro i pored svih godina prolazi uz gramofon.Promenuo se skoro ceo sistem i tu jeste digitalni deo sistema ostao u zapecku pre svega zbog finansija ali i upravo zbog toga da se tu nebi naslo bilo sta.Recimo da mi je zelja da izvor zvuka bude iznad nivoa naimovog daca ali i da je zahtev da bude u uredjaju resen integrisan streamer/dac dobar namenski softver,lako koriscenje sa telefona pre svega Tidala ali dosta slusam i internet radio.Probao sam Majik dsm3 i on paše odlicno,ali nisam daleko i od cekanja boljeg.Ne bih dalje komplikovanje sistema sa puno kutijica,to sam uspeo i sa analognim delom.Odgovara mi narocito vrlo slican karakter zvuka gramofonu,lagan,neutralan reklo bi se gramofondzijski.Dobar uredjaj nema izrazenu razliku koja ce samo odvesti dalje od visesatnog slusanja neobaziruci se na poreklo izvora zvuka.Recimo da u tri sata intezivnog slusanja njihovog klimax streamera nisam ni minut pozeleo tu gramofon.Takav digitalni izvor zelim.Velika razlika u korist jednog ili drugog samo vuce na manje slusanja.

 

Link to comment
Share on other sites

zaboravih da dodam - ima razlike izmedju zvuka koji daje digitalni format (bilo da je striming, ili sa moje mreže, ili cd-a), čak i kod studio master 192/24 flac-ova, u poredjenju sa odlično očuvanom pločom iz sedamdesetih. Ploča ima jednu dozu "analognog" u sebi, koju ne mogu do kraja da objasnim, ali se razlika jasno čuje i prija ušima. Ako je dobar snimak (neki first press iz 70tih) na gramofonu zvuči kao lajv. Dinamika je neverovatna, kao da sam ušao u dzez klub i slušam žive instrumente.

Sa druge strane, kada pustim modernu ploču, kupljenu ovih danam razlika nije toliko čujna. Veliko je pitanje da li uopšte i ima razlike, ili je to samo subjektivni osećaj jer znam da se vrti.  

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, NL. said:

Posedujem Linn LP12 Akurate, a uz njega koristim uredjaj koji je istovremeno phonopreamp/preamp/strimer/dac/, pod nazivom Linn Akurate DSM. Veoma sam zadovoljan!

Ovaj Akurate DSM je napravljen tako da, kao i većina modernih uredjaja, digitlizuje analigni signal sa gramofona odmah nakon phono preampa. Tako da praktično i striming i mrežni plejer i gramofon daju zvuk preko dac-a. Takodje i CD plejer, ako ga priključim preko analognih ulaza, najpre se digitalizuje, a zatim ide u DAC, pa onda prema power ampu. 

U Akurate DSM-u se nalazi Linnov DAC poslednje generacije, pod nazivom Katalyst.

Razloga za ovu digitalizaciju gramofonskog analognog signala je, kažu u Linn-u najmanje 2, da bi se slabašni signal gramofona očuvao i da bi bilo moguće primeniti DSP.

Meni je cela priča na početku bila malo nelagodna, jer mi je "duši prijalo" da analogni signal ostane analogni od zvučnice, pa do mojih ušiju, ali razultati su zapanjujuće dobri sa ove dve konverzije, najpre analod/digital, zatim ide DSP, a potom digitl/analog.

Meni je ova priča neverovatna, signal prolazi kroz AD konverter da bi koristio DSP ( ne znam šta taj procesor obradjuje) posle prolazi kroz DA konverter... ne razumem zašto? Ne kažem da ti ne verujem da je dobar zvuk, voleo bih lično da čujem, jel si radio A/B testove sa nekim dobrim fono preampom?

Link to comment
Share on other sites

Tu i imas dobar fono preamp ali se nakon njega signal digitalizuje da bi se mogao peglati f.opseg prema akustici prostotorije. Tako bi signal digitalizovao i sa bilo kojom drugom fono sekcijom ili analognim ulazom.Rezultat rada  tog dsp programa koji se zove Space optimisation je izvanredan kod Nikole.Prostorija do te mere utice na zvuk da kad se iskljuci taj S.O. program zvuce zvucnici maltene kao neispravni.To je zapravo ono sto svi mi slusamo interakciju zvucnika i prostorije, a koja je sasvim nesto drugo od prostora i idealnih uslova gde su zvucnici projektovani i odakle su merene specifikacije.Ostaje ili da se dozivotno traga za idealnom prostorijom,pozicijom zvucnika i tipom zvucnika koji joj odgovara,radimo opsezne radove na akusticnim tretmanima ili da se upotrebi ovakav jedan program i u digitalnom domenu podesi zvuk.Ide tehnika napred...rade to i drugi,Devialet na pr.

Ja licno ne mogu da prihvatim da mi se gramofon digitalizuje,ja sam otisao cak 2 koraka unazad presavsi na lampe,al eto ne mogu da kazem da zvuci lose taj digitalizovan gramofon.Mnogo vise upropasti zvuk prostorija.Vrlo je neprijatno saznanje je kad se iskljuci program i cuje sta prostorija uradi od zvuka.

Link to comment
Share on other sites

С опроштењем све си рекао само ниси оно што је колега претходно питао - да ли је поредио чисто аналогни сетап са том дигитализованом поставком у истој тој просторији?

Link to comment
Share on other sites

Pa imao je predhodno dsm koji ne digitalizuje sve,al da ne odgovaram u njegovo ime.Ja sam samo pojasnio zasto se digitalizuje gramofon kod ovog tipa dsm sto mu nije bilo jasno.Kod ranijih modela je bila analogna sekcija i nije se na svemu radila ad konverzija.Sad se radi upravo zbog dsp.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, sondek said:

Pa imao je predhodno dsm koji ne digitalizuje sve,al da ne odgovaram u njegovo ime.Ja sam samo pojasnio zasto se digitalizuje gramofon kod ovog tipa dsm sto mu nije bilo jasno.Kod ranijih modela je bila analogna sekcija i nije se na svemu radila ad konverzija.Sad se radi upravo zbog dsp.


Tako je, imao sam uporedo Linn Majik DSM i Linn Akurate DSM.

Majik DSM je imao opciju za analog bypass, u kom slučaju se analogni (ni phono) ulazi ne digitalizuju. Inače i u Majik DSM-u se nalazi solidni phono preamp. Radio sam direktnu A-B komparaciju i razlika je bila bila skromna. Mnogo, mnogo veću razliku je pravilo to što se analognim bajpasom isključivao dsp, pa sam odmah dobijao boomy bass, čim malo više pojačam zvuk.

Nisam probao phono preamp drugog proizvođača, osim Cambridge audio 640p, koji je mnogo niža klasa, ali  prijatan zvuk, sa malo naglašenijim visokim tonovima. U planu mi je da nabavim Linn Urika 2 phono preamp, on je najpreporučljiviji za LP12, te da na taj način lagano (kroz par godina) dodjem do najvise (Klimax) specifikacije svog LP12, u koji je ukljucena i pomenuta Urika 2, koja se montira u sam plint gramofona, a ima eksterno napajanje koje se zove Radikal.

Postoji jedan švedski proizvođač ampova, zove se Lejonklou, a njegov phono preamp se zove Entity https://www.lejonklou.com/products/entity koji se jako preporučuje za LP12, a radi potpuno analogno. Njega bih recimo voleo da probam, ali nažalost ne vidim način, osim da ga na slepo kupim. Njega mnogo hvala na stranim forumima...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, joyba said:

Koji su to dakovi/strimeri koje poseduju ili planiraju da nabave gramofondžije? Kako ih poredite sa gramofonima koje posedujete? Da li se muzika sluša podjednako sa daka? 
Ovo pitanje se odnosi na vlasnike malo ozbiljnijih gramofonskih sistema ne za one koje imaju gramofon od 100e prikačen na integrisanu fono sekciju pojačala.

Ovde si u startu napravio grešku. 

To što neko ima gramofon od nekoliko K eura ili DAC od isto toliko para, ne znači da je on gramofondžija ili DAC-ovac. 

Glupo je deliti ljude u startu po ceni uređaja. 

BTW. Ja imam oba I izuzetno sam zadovoljan. 

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Delija said:

Maksimalni dinamicki opseg vinila je (daleko) nizi od CD-a, a da ne pricamo o DSD / hi-res formatima.

Verovatno si u pravu. Možda se ja nisam dobro izrazio, kada sam napisao da je odlična dinamika, mislio sam na razliku izmedju najtiših i najglasnijih sekvenci u okviru jedne numere. Npr. kada stavim neku od starih ploča i pustim instrumentalni jazz ili rock, udarac bas bubnja ili neke solo deonice na bas gitari se tako izražajno čuju, da me to podseća na živu svirku. Kao kad recimo uđem u neki “ugostiteljski objekat” u kojem svira muzika, posle jako kratko vremena, prakticno odmah, zaključim da li je u pitanju živa muzika, ili je reprodukcija. A to najčešće zaključujem po toj dinamici. Ali možda tu nije u pitanju dinamika, ipak sam ja laik :) ali ima tu nešto 

Link to comment
Share on other sites

Jeste dinamički opseg i jeste vinil tu inferioran u odnosu na 16 bit i 24 bit snimke, ali kako su ti ranije rekli, najviše zavisi od produkcije i koliko je dinamički opseg nekog nosača u produkciji iskorišćen. BTW, 70-ih nije bilo Loudness wars-a, koji je danas prisutan, zato stariji albumi lepo "dišu".

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, SUROKVL said:

Neko je već objasnio preneki dan na nekoj drugoj temi. Koloracija je čudo :lol:

Nije naravno isključeno da je to u pitanju :)

priznajem da nemam dovoljno iskustva da razlučim koliko je reprodukcija verna. Mogu jedino sa sigurnošću da kažem da li prija mojim ušima, ili ne...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NL. said:


Tako je, imao sam uporedo Linn Majik DSM i Linn Akurate DSM.

Majik DSM je imao opciju za analog bypass, u kom slučaju se analogni (ni phono) ulazi ne digitalizuju. Inače i u Majik DSM-u se nalazi solidni phono preamp. Radio sam direktnu A-B komparaciju i razlika je bila bila skromna. Mnogo, mnogo veću razliku je pravilo to što se analognim bajpasom isključivao dsp, pa sam odmah dobijao boomy bass, čim malo više pojačam zvuk.

Nisam probao phono preamp drugog proizvođača, osim Cambridge audio 640p, koji je mnogo niža klasa, ali  prijatan zvuk, sa malo naglašenijim visokim tonovima. U planu mi je da nabavim Linn Urika 2 phono preamp, on je najpreporučljiviji za LP12, te da na taj način lagano (kroz par godina) dodjem do najvise (Klimax) specifikacije svog LP12, u koji je ukljucena i pomenuta Urika 2, koja se montira u sam plint gramofona, a ima eksterno napajanje koje se zove Radikal.

Postoji jedan švedski proizvođač ampova, zove se Lejonklou, a njegov phono preamp se zove Entity https://www.lejonklou.com/products/entity koji se jako preporučuje za LP12, a radi potpuno analogno. Njega bih recimo voleo da probam, ali nažalost ne vidim način, osim da ga na slepo kupim. Njega mnogo hvala na stranim forumima...

Ako je razlika bila skromna onda su odradili sjajan posao ali mislim da bi to trebalo još jednom proveriti sa nekim recimo lampaškim fono preampom

Link to comment
Share on other sites

  

1 sat ranije, TurboMaximus said:

Ali da ipak ne brkamo dinamički potencijal formata i reprodukovanu dinamiku.

Niko ne brka nista. Pricamo o potencijalu nosaca.

Naravno da je bitno da sistem moze da reprodukuje odredjeni dinamicki opseg.

Ali ako dinamike nema na nosacu i snimku, ne postoji ni teoretska sansa da do toga dodje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...