Jump to content


Veliko pitanje?


dias

Recommended Posts

3 minutes ago, Thecoki said:

@diasSve je to jasno ,pitanje je da li je AUDIOFIL ljubitelj muzike ili uredjaja?

Audiofil možemo sami sebe nazivati ili da nas drugi tako zovu...Etiketiranje u ovoj priči je nebitna stvar. Audio je zvuk, i ja sam kod sebe lično u jednom momentu primijetio da više ne slušam muziku nego zvuk! To ima svoje dobre i loše strane. Muzika i uređaji, zajedno= užitak

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Thecoki said:

@diasSve je to jasno ,pitanje je da li je AUDIOFIL ljubitelj muzike ili uredjaja?

I jednog i drugog. U paru.

"Audiophiles are an exceptional breed of people who are fascinated by pure audio, motivated by sound quality and addicted to audio gadgets. Audiophiles take their passion for music one step further. They're curious about how songs are recorded and the science behind how sounds are reproduced."

I wiki ima sta da kaze o tome :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Audiophile

 

U kontektu drugog pitanja dole vezanog za kvalitet opreme - znam nekoliko pravih audiofila koji uopste u ovom trenutku i nemaju svoj sistem.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Thecoki said:

izvini a sta je audiofil?

Bukvalni prevod za audiofil je ljubitelj kvaliteta zvuka, naš hobi je hifi-high fidelity-visoka reprodukcija zvuka. Audiofil je osoba koja uziva u kvalitetnom soundu i sve cini da poboljsa zvuk svog sistema. Sretao sam ljude koji imaju ogromne kolicine ploca i cd-ova i uredjaje skuplje od kuce a pojma nemaju ko svira i o cemu se radi. Kad odem kod takvih likova oni pustaju muziku i komentarisu kako zvuci truba, klavir, onda u sred kompozicije menjaju plocu pa slusaju klarinet, violine isl. ili slusaju Aboridzine koji duvaju u didgeridoo i izvorne africke ritmove izvedene na primitivnom percussion-u. Oni su opsednuti soundom instrumenata a ne muzikom. Druga strana su ljubitelji muzike koji bez nje ne mogu ni dana da zive. Znaju sve zivo - koja je postava band-a, kad je izdata ploca gde je snimljena, zvizde melodije, sviraju air guitar ili air drums, znaju napamet tekstove... Ove osobe slusaju muziku sa cd player-a iz all-in-one prenosnog plastikanera. Apsolutno ih ne zanima ideja da daju vise od sto eura za uredjaj, kad se jedan pokvari bace i kupe isti nov. Oni definitivno nisu audiofili vec jednostavno zaljubljenici u muziku sto je ogromna razlika.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, petarjovic said:

Bukvalni prevod za audiofil je ljubitelj kvaliteta zvuka, naš hobi je hifi-high fidelity-visoka reprodukcija zvuka. Audiofil je osoba koja uziva u kvalitetnom soundu i sve cini da poboljsa zvuk svog sistema. Sretao sam ljude koji imaju ogromne kolicine ploca i cd-ova i uredjaje skuplje od kuce a pojma nemaju ko svira i o cemu se radi. Kad odem kod takvih likova oni pustaju muziku i komentarisu kako zvuci truba, klavir, onda u sred kompozicije menjaju plocu pa slusaju klarinet, violine isl. ili slusaju Aboridzine koji duvaju u didgeridoo i izvorne africke ritmove izvedene na primitivnom percussion-u. Oni su opsednuti soundom instrumenata a ne muzikom. Druga strana su ljubitelji muzike koji bez nje ne mogu ni dana da zive. Znaju sve zivo - koja je postava band-a, kad je izdata ploca gde je snimljena, zvizde melodije, sviraju air guitar ili air drums, znaju napamet tekstove... Ove osobe slusaju muziku sa cd player-a iz all-in-one prenosnog plastikanera. Apsolutno ih ne zanima ideja da daju vise od sto eura za uredjaj, kad se jedan pokvari bace i kupe isti nov. Oni definitivno nisu audiofili vec jednostavno zaljubljenici u muziku sto je ogromna razlika.

Izvrstan post. Odgovor na mnoga potpitanja. Bio sam i jedno i drugo (btw ne bih mogao biti drugo da nisam bio ono prvo heheh)

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, NL. said:

Diskusija koju je Dias započeo je filozofska.

Po mom misljenju, a na osnovu pracenja razlicitih foruma neko duze vreme, nije filozofska. Jeste ako se sagleda iz ugla fenomena?

Ono sto je najvise vidljivo je "podela", vrlo grubo receno, na "bogate" i "siromasne". I to je ono sto definise ukupnu sliku ovog foruma (ali i mnogih drugih socijalnih mreza). I to je skoro jedina osnova po kojoj se odvijaju komunikacije na ovom forumu. I to nije nesto sto je specificnost samo ovog foruma vec je globalni fenomen...

Arogancija, ignorisanje, specificni cinizam, Indoktriniranost i isklucivost, ovih grupa u odnosu na druge grupe ili clanove koji ne "pripadaju" tom "jezgru" je jednostavno neverovatna. Uz sve komunikacione tekstualne/foto/video "alate" kojima se ta specificna propagandna aktivnost ostvaruje...

Ta vrsta savremene "idologije" se duboko ukorenila i u audio sferu. Prirodno, posto je to stvar tehnologije, marketinga ali i stila zivota koji je povezan sa novcem i svega ostlog sto to prati. A direktno ima veze sa "umetnickim" koji direktno razmatra...

Na taj nacin se potrebno "pribaviti" i te "delove" - umetnosti, istine, i smisla koji nedostaju.

Max Scheler je o tome pisao kada je razmatrao Ressentiment (resentiman). I mnogi drugi i nije bas novi fenomen. Tako da posredno jeste filozofsko/eticki/kuturoloski fenomen.

Ali sigurno ne u onom groznom smislu "filozofija zvuka". Ustvari to je termin skovan upravo za potrebe u komunikacijama oko audio polja. Koliko je to ustvari pervertirano moze se videti iz tekstova izuzetno obrazovanih, uspesnih i poznatih konstruktora koji su postavili osnove tehnologije audio sistema. Radili u najpoznatijim firmama, objavili mnogo strucne litraturee - nikom od njih nije padalo na pamet da napise "Filozofija zvuka"... Koliko puta smo samo procitali nesto u stilu To toliko i toliko kosta bilo je na sajmu sa necim sto kosta cak 10X vise... Kao neki osnovni argument ili vrhunsku istinu. Takav govor bi ranije bio okarakterisan kao irelevantan, nekulturan i otkrio bi upravo suprotne atribute od onih koji su danas pozeljni...

A Danas SVI imaju neku "Filozofiju" zvuka...  Scarry :(

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, dias said:

Meni slušanje striminga liči na slušanje radija u autu: samo nek nešto svira.

Ovo bi moglo/trebalo posmatrati malo šire.

Evo, recimo za mene kao ljubitelja operske umetnosti je vinil ubica užitka. Npr. Vagnerovo Rajnsko zlato je jednočinka u četiri slike, koja u kontinuitetu traje dobrano preko dva sata. Nema prekida, nema šavova. Međutim, knap staje na tri longplejke, što znači da bi muzički tok trebalo nasilno prekinuti ni manje ni više nego 5 (pet!) puta da bi se delo odslušalo od početka do kraja. Striming se u tom slučaju nameće ne kao optimalna, nego kao jedina prihvatljiva opcija. Prekidanje muzike koje se podrazumeva kod slušanja obimnijih dela na vinilu je toliko iritirajuće, da bih bio spreman na kompromis po pitanju kvaliteta zvuka, ako bi to bilo neophodno. A nije, bar kod mene u sistemu. S tim u vezi, što se tiče poređenja jeftinijih analognih i digitalnih izvora, moj gramofon od cca 400 evra svira mnogo lošije od strimera od 550 evra. E sad, to što šestocifreni gramofonski setup svira bolje od petocifrenog digitalnog... zaista ne znam šta bih s tom informacijom. 

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Majda said:

Arogancija, ignorisanje, specificni cinizam, Indoktriniranost i isklucivost, ovih grupa u odnosu na druge grupe ili clanove koji ne "pripadaju" tom "jezgru" je jednostavno neverovatna. Uz sve komunikacione tekstualne/foto/video "alate" kojima se ta specificna propagandna aktivnost ostvaruje...

Ta vrsta savremene "idologije" se duboko ukorenila i u audio sferu. Prirodno, posto je to stvar tehnologije, marketinga ali i stila zivota koji je povezan sa novcem i svega ostlog sto to prati. A direktno ima veze sa "umetnickim" koji direktno razmatra...

Na taj nacin se potrebno "pribaviti" i te "delove" - umetnosti, istine, i smisla koji nedostaju.

Max Scheler je o tome pisao kada je razmatrao Ressentiment (resentiman). I mnogi drugi i nije bas novi fenomen. Tako da posredno jeste filozofsko/eticki/kuturoloski fenomen.

Ali sigurno ne u onom groznom smislu "filozofija zvuka". Ustvari to je termin skovan upravo za potrebe u komunikacijama oko audio polja. Koliko je to ustvari pervertirano moze se videti iz tekstova izuzetno obrazovanih, uspesnih i poznatih konstruktora koji su postavili osnove tehnologije audio sistema. Radili u najpoznatijim firmama, objavili mnogo strucne litraturee - nikom od njih nije padalo na pamet da napise "Filozofija zvuka"... Koliko puta smo samo procitali nesto u stilu To toliko i toliko kosta bilo je na sajmu sa necim sto kosta cak 10X vise... Kao neki osnovni argument ili vrhunsku istinu. Takav govor bi ranije bio okarakterisan kao irelevantan, nekulturan i otkrio bi upravo suprotne atribute od onih koji su danas pozeljni...

A Danas SVI imaju neku "Filozofiju" zvuka...  Scarry :(

Hvala na postu, pogadja suštinu, ovdi ima dosta članova u tom fazonu i plus samo čekaju da napišeš neku grešku, bilo štampanu bilo drugu, tako da dosta ljudi više se i ne javljaju na forumu, nit pisu nit komentarišu a imaju šta reći!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Majda said:

Po mom misljenju, a na osnovu pracenja razlicitih foruma neko duze vreme, nije filozofska. Jeste ako se sagleda iz ugla fenomena?

Ono sto je najvise vidljivo je "podela", vrlo grubo receno, na "bogate" i "siromasne". I to je ono sto definise ukupnu sliku ovog foruma (ali i mnogih drugih socijalnih mreza). I to je skoro jedina osnova po kojoj se odvijaju komunikacije na ovom forumu. I to nije nesto sto je specificnost samo ovog foruma vec je globalni fenomen...

Arogancija, ignorisanje, specificni cinizam, Indoktriniranost i isklucivost, ovih grupa u odnosu na druge grupe ili clanove koji ne "pripadaju" tom "jezgru" je jednostavno neverovatna. Uz sve komunikacione tekstualne/foto/video "alate" kojima se ta specificna propagandna aktivnost ostvaruje...

Ta vrsta savremene "idologije" se duboko ukorenila i u audio sferu. Prirodno, posto je to stvar tehnologije, marketinga ali i stila zivota koji je povezan sa novcem i svega ostlog sto to prati. A direktno ima veze sa "umetnickim" koji direktno razmatra...

Na taj nacin se potrebno "pribaviti" i te "delove" - umetnosti, istine, i smisla koji nedostaju.

Max Scheler je o tome pisao kada je razmatrao Ressentiment (resentiman). I mnogi drugi i nije bas novi fenomen. Tako da posredno jeste filozofsko/eticki/kuturoloski fenomen.

Ali sigurno ne u onom groznom smislu "filozofija zvuka". Ustvari to je termin skovan upravo za potrebe u komunikacijama oko audio polja. Koliko je to ustvari pervertirano moze se videti iz tekstova izuzetno obrazovanih, uspesnih i poznatih konstruktora koji su postavili osnove tehnologije audio sistema. Radili u najpoznatijim firmama, objavili mnogo strucne litraturee - nikom od njih nije padalo na pamet da napise "Filozofija zvuka"... Koliko puta smo samo procitali nesto u stilu To toliko i toliko kosta bilo je na sajmu sa necim sto kosta cak 10X vise... Kao neki osnovni argument ili vrhunsku istinu. Takav govor bi ranije bio okarakterisan kao irelevantan, nekulturan i otkrio bi upravo suprotne atribute od onih koji su danas pozeljni...

A Danas SVI imaju neku "Filozofiju" zvuka...  Scarry :(

Ovaj post na sebi svojstven način, pogađa suštinu koju sam htio da predočim onim ''slijepim ,kod očiju...'' Hvala

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Arn said:

Ovo bi moglo/trebalo posmatrati malo šire.

Evo, recimo za mene kao ljubitelja operske umetnosti je vinil ubica užitka. Npr. Vagnerovo Rajnsko zlato je jednočinka u četiri slike, koja u kontinuitetu traje dobrano preko dva sata. Nema prekida, nema šavova. Međutim, knap staje na tri longplejke, što znači da bi muzički tok trebalo nasilno prekinuti ni manje ni više nego 5 (pet!) puta da bi se delo odslušalo od početka do kraja. Striming se u tom slučaju nameće ne kao optimalna, nego kao jedina prihvatljiva opcija. Prekidanje muzike koje se podrazumeva kod slušanja obimnijih dela na vinilu je toliko iritirajuće, da bih bio spreman na kompromis po pitanju kvaliteta zvuka, ako bi to bilo neophodno. A nije, bar kod mene u sistemu. S tim u vezi, što se tiče poređenja jeftinijih analognih i digitalnih izvora, moj gramofon od cca 400 evra svira mnogo lošije od strimera od 550 evra. E sad, to što šestocifreni gramofonski setup svira bolje od petocifrenog digitalnog... zaista ne znam šta bih s tom informacijom. 

Malo je čudno što poredite, scensko muzičko djelo sa muzikom...

Link to comment
Share on other sites

Ко иоле схвата како хифи систем функционише, звучници стварају звук, зна да све зависи од акустике просторије. Простирање звучних таласа, рефлексија, положај кутија у соби... Лошији систем може звучати боље у акустички контролисаним условима него ли скупљи и бољи систем у неадекватним. 

Link to comment
Share on other sites

 Cisto moja 0.02 EUR.

 Prvo, ja mogu bez problema da donesem moj, nista posebno gramofon (list price, kad je bio nov oko 1300 EUR), i da nadsvira bilo koji digitalni izvor do 100,000 EUR - ako ja biram plocu i CD. :) Naravno, donesem isto izdanje tamo iz "loudness war" perioda. To nije problem. Ajde malo realno:

 Vinil kao vinil je krs medijum, hteli mi to da priznamo ili ne. Bio je super kad je izmisljen, ali danas je totalno prevazidjen. Maksimalna dinamika snimka je oko 70dB, separacija kanala mozda 40dB, CD realno jede vinil za dorucak kao medijum - ako pricamo o tome sta je "high fidelity". Jedini nacin da vinil svira bolje je da imate los digitalni izvor - ne mislim tu na uredjaj vec na medijum.

 Drugi deo price, koji treba razumeti, je proces nastajanja muzike. Danas, vecina novih izvodjenja je snimljena digitalno. Samim tim, svi mi slusamo "digitalnu" muziku, samo je pitanje kroz sta. Ono sto pravi najvecu razliku je kvalitet masteringa, cesto je vinil masterovan bolje, ili makar tako da muzika dodje vise do izrazaja ako sistem to moze da podrzi. Ovo je posledica i nacina slusanje - niko ne slusa vinil u pokretu, u autu, na trcanju.... i to inzenjeru koji radi mastering omogucava laksi izbor sta je bolje.

 Konacno, da, postoji taj "fenomenoloski" faktor. Ja volim da ponekad uvece popijem dobar viski. Apsolutno nezdrava navika, svestan sam da ima boljih i zdravijih izbora. Isto tako, volim da stavim plocu na gramofon - ali ne ubedjujem sebe da je to "bolje" jer je u pitanju "superiorni medijum". Nije, ni blizu. Snimak nekad jeste bolji, a nekad jednostavno tako meni prija.

 Problem kod "audiofila" je sto ih ima dosta koji zive u zabludi. Slusaju los zvuk i misle da je to bolje jer im prija. Drugi hobiji su realniji, nijedan ljubitelj casovnika nece tvrditi da je njegov tourbillon precizniji nego kvarcni sat od 100 EUR, zato sto kosta 20,000 EUR. Nije - to samo audiofili vole sebe da lazu da je uredjaj koji kosta 10X sigurno "bolji" od onog jevtinijeg....

 Ono sto je jedinstveno za ovaj hobi je da ima brdo ljudi koji decidno tvrde da oni "cuju" intermodulacijske distorzije od 0.02% - i da zato slusaju SET lampe sa distorzijomo od 10%, ljude koji cvrsto ubedjeni tvrde da vinil ima "vecu dinamiku od CD-a", culi oni....

 Realno, i opet se vracam na produkciju, veran zvuk, u smislu visoke vrednosti, koristi kvalitetne D/A konvertere, prima digitalni ulaz, ima push-pull pojacala konstrukcije a'la instrumentation amplifier, ima i fizicku i digitalnu korekciju problema u prostoru, subwoofere i sve ono cega se audiofili groze. :)

 Ono sto bi opet da kazem je - dobar viski je uzivanje. Ako nekome prija da slusa grafonon, SET triode i full range driver u horni - super. Mislim da sam jednom bas takav sistem cuo - i video sam vise puta fotografije par takvih sistema koji izgledaju apsolutno prelepo. Ja to jako postujem, isto kao sto postujem ljude koji znaju da naprave tourbillon. Da li je moj smart watch precizniji, pruza vise informacija, tehnicki bolji.... da. Apsolutno? Ali on nije umetnicko delo, a neki IWC i te kako jeste.

Link to comment
Share on other sites

Hajde da ponovo vrtimo istu priču iz početka.

Cevi su linearnije od tranzistora.

Dobro napravljen SET nema takva izobličenja.

Efikasni zvučnici nisu nužno samo FR drajveri.

Nije ritualni mazohizam u pitanju kod gramofona. 

Da li zaista mislite da ćete pominjanjem tehničkih specifikacija razuveriti nekoga ko zna šta čuje? Poznate su već više od 40 godina. Dovoljno vremena da se stvari postave na pravo mesto. 

I push-pull cevi rade bolje od tranzistoraca.

Koristite male i neefikasne drajvere sa potrebom za puno snage. Masivne vufere. Ne može to da radi sa cevima. Vaš izbor, nikada ga nisam komentarisao. Ali da tvrdite da je to bolje i da namećete drugima nije u redu. Možete jednostavno da uzmete drajvere iz pro segmenta, na kućnim snagama će imati minimalna izobličenja. Koristite DSP koji iovako koristite i imaćete bolji zvuk nego sa HiFi zvučnicima za mnogo manje novca. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...