Jump to content


Veliko pitanje?


dias

Recommended Posts

6 minutes ago, ab said:

^ под 2 квалитетан снимак, па тек онда све остало као посредник до најбоље репродукције.

 Ништа док ми неко не објасни како да слушам и уживам. То није нешто што можеш сам да изградиш док ти неко не нацрта, ваљда зато овакве едукативне теме постоје на форуму. 
Ја бих преслишавао све чланове као песмицу иначе нека сами нестану одавде да их покретач не би најурио :lol:

Evo ''gvlada'' kaže prostor na prvom mjestu. Ako je dobar CD, ploča, striming servis-kakva korist slušati ga na nekoj kineskoj mini liniji u akustično dampiranom prostoru? Nekad ne mogu da dokučim ko nastoji biti ironičan a ko zbilja želi da nešto kaže na ovom forumu...

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, prophet said:

Čudo da uopšte izađe neka muzika iz takvog gramofona:rolleyes:  Magija, nisu tu čista posla.

Ja samo predočavam fizičku realnost gramofonskog zvuka, jasno je da neko voli zvuk gramofona i tu nostalgiju i procedure, nemam ništa protiv. Samo da mi neko ne kaže da nisam audiofool ako sam prodao/poklonio gramofon, ručicu, glavu, ploče i  pretpojačala davnih dana.

Nego rasprava na temu ko više voli ovo ili ono i ko je "pravi" nema puno smisla niti je ikad imala.  Recimo koje lampa bolje svira, ili koji operacioni pojačavač najbolje zvuči, gde bi nas to tek dovelo.

Ili  da možda nije audiofil pravi ko nema sve uređaje svetleće i zvučnike od pre WW2. 

Kablove smo već apsolvirali manje više. :blah

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, dias said:

Evo i ovde razlika u mišljenju. To je dobro. Kako biste inače pokušali nešto drugačije. Ja imam nekakav prostor u kojem je smješten samo muzički sistem. Ali kakav?! Imam kutije kojima sam zadovoljan ali ne valja mi pojačalo. Mislim da bi bolji sistem zvučao bolje i u nekom nesređenom prostoru...Opet moje skromno mišljenje

Jel si ti ovu temu pokrenuo ili neko drugi? :)

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, dias said:

Evo ''gvlada'' kaže prostor na prvom mjestu. Ako je dobar CD, ploča, striming servis-kakva korist slušati ga na nekoj kineskoj mini liniji u akustično dampiranom prostoru? Nekad ne mogu da dokučim ko nastoji biti ironičan a ko zbilja želi da nešto kaže na ovom forumu...

Аудиофил ставља квалитет снимка за приоритет највишег ранга, ако испуни све друге услове а неиспоштује квалитет звука не остаје ту онда ништа од аудиофилије. 
Сам процени да ли сам желео нешто рећи. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nixie said:

Ja samo predočavam fizičku realnost gramofonskog zvuka, jasno je da neko voli zvuk gramofona i tu nostalgiju i procedure, nemam ništa protiv. Samo da mi neko ne kaže da nisam audiofool ako sam prodao/poklonio gramofon, ručicu, glavu, ploče i  pretpojačala davnih dana.

Nego rasprava na temu ko više voli ovo ili ono i ko je "pravi" nema puno smisla niti je ikad imala.  Recimo koje lampa bolje svira, ili koji operacioni pojačavač najbolje zvuči, gde bi nas to tek dovelo.

Ili  da možda nije audiofil pravi ko nema sve uređaje svetleće i zvučnike od pre WW2. 

Kablove smo već apsolvirali manje više. :blah

Dobro je sve dok pričamo o svemu. Empirijski još bolje. Audiofil je onaj koji sluša zvuk a ne muziku. To što više ne koristite vinil je ,iz mog ugla, sasvim normalno jer je praktično. Ali ljude, koji slušaju ploče zanima vaše iskustvo, a  ne zašto ste se riješili toga.Mislim da tu i jeste bit foruma 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Delija said:

Smisao je prostor za koji sada kazes da i nije toliko bitan. Prilicno pogresan stav, ako pricamo o dobrom zvuku.

Pa da nije bitan ne bih ga svrstao u 5 najbitnijih. Najbitnijih ima više od 5, ali kao što rekoh u onom postu o prostoru- dobar sistem je lakše uklopiti u slabiji prostor nego obratno...Moje skromno mišljenje

Link to comment
Share on other sites

Lose su ti poredjani prioriteti. Na to sam mislio. Dzabe i najbolji sistem u losem prostoru.

A i za kvalitet snimka se necemo sloziti :) Ako je to "promaseno" - dzabe i najbolja soba i najbolji sistem na svetu. Za ovaj deo i imam najveci zal - toliko dobre muzike je ocajno snimljeno :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, Delija said:

Lose su ti poredjani prioriteti. Na to sam mislio.

A i za kvalitet snimka se necemo sloziti :) Ako je tu "promaseno" - dzabe i najbolja soba i najbolji sistem na svetu.

Pa eto prilike da pokrenete jedno suštinsko pitanje, koje ovde niko čini mi se, nije obrađivao tako- pitanje prioriteta dobrog zvuka! Biće zanimljivo siguran sam...

Link to comment
Share on other sites

Apropo teme - nisam bas shvatio zasto ti je toliko bitan medij sa kog se slusa muzika? Trebalo bi da ti je bitna sama muzika - i kvalitet same muzike i zvuka. To je sustina.

A to sta bolje zvuci je vrlo individualno - i kada je rec o slusaocu i kada je rec o sistemu.

Vrlo je pogresno moderne streaming platforme sa lossless i/ili hi-res materijalom staviti u istu ravan sa slusanjem (tradicionalnog) radija.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dragan Penev said:

@Pedjica i @Delija slažem se sa vama.

Ritam života i tehnologija nas vodi ka tome da želim da mi sve bude dostupno brzo i lako. Imam gramofon, nemam mnogo ploča, samo neke odabrane. I njih mogu da slušam uveče kada sam u fazonu hajde sada ću da okrećem ploče. Ista je priča za CD. Njih imam više I iskreno volim neke da pustim jer su mi dragi. 

Ali u toku dana gde moram da radim, imam sastanke, nekad i čuvam decu kod kuće... Tu nema vremena za ustajanje, okretanje ploče... Zato je streaming servis dominantan trenutno, voleli vi to ili ne. Sve je lako dostupno, sa kvalitetnim uređajima to zvuči neuporedivo bolje od bilo kog drugog muzičkog medijuma. 

Plus cena ploča... Pa to je suludo koliko neke koštaju. Zašto? Da bi ih imao u nekoj kolekciji? A albumi su nam dostupni na Tidal, Deezer, Spotify I šta ti ja znam više. 

Znam da će se ovi stariji buniti, ali je tako. Priznali vi to ili ne, tehnologija će sve da pregazi kao što će i nas ne budemo li išli u korak. Posebno za generacije koje dolaze. Pa zar mislite iskreno i verujete da će neki klinac koji uleti sada u svet muzike da se keca sa pločama? 

Pa mene drugar koji je kolekcionar ploča pita pre neki dan da kupi neki DAC uređaj, a ima ne zna ni on koliko ploča. Probali smo kod njega moj DAC, on ima mnogo ozbiljniji sistem od mog. Pa to zvuči sjajno. Čovek je godinama skupljao ploče i kao što reče neko gore, rad je da ih se ratosilja. 

Sviđa mi se vaš post. Uvažavate sve. To je bit. Poznajem jednog momka (jedva 30 g.), ima vinila više nego što može stati u prosječan stan! Gramofona 4 kom. (i to sve kvalitet) Ali ostatak sistema blago rečeno-smeće. On je vinilaš i možda nikada neće postati audiofil jer ne mogu nikako da ga ubijedim da mu ne valja ni pojačalo ni kutije a o kablovima da ne govorim...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Thecoki said:

izvini a sta je to audiofil?

Ne znam imate li vi definiciju? Ispod vašeg imena stoji ''iskusan član''-ispod mog ''početnik'' Cijenio bih vaše mišljenje kao iskusnijeg, i isto očekujem od mog prijatelja da uvaži moje sugestije kao nekog ko je duže u tim vodama od njega...

Link to comment
Share on other sites



Pre nekoliko godina sam imao prilike da prisustvujem jednom takvom Shoot out-u gde je uporedjivan gramofon Continuum Criterion (mislim da je taj set up tada kostao nesto preko 100.000 eura) protiv tada najboljeg Esoteric SACD transporta i DACa. Continuum je bio znacajno bolji i to se culo prakticno odmah. Ali, treba reci i da je Esoteric kostao tada nekoliko puta manje od tog gramofona.


Napravio sam slicno poredjenje, Esoteric combo vs Kuzma. Cena Esoteric oko 15.000eur, Kuzma znatno jeftinija i bolja.
Link to comment
Share on other sites

Ja samo predočavam fizičku realnost gramofonskog zvuka, jasno je da neko voli zvuk gramofona i tu nostalgiju i procedure, nemam ništa protiv. Samo da mi neko ne kaže da nisam audiofool ako sam prodao/poklonio gramofon, ručicu, glavu, ploče i  pretpojačala davnih dana.
Nego rasprava na temu ko više voli ovo ili ono i ko je "pravi" nema puno smisla niti je ikad imala.  Recimo koje lampa bolje svira, ili koji operacioni pojačavač najbolje zvuči, gde bi nas to tek dovelo.
Ili  da možda nije audiofil pravi ko nema sve uređaje svetleće i zvučnike od pre WW2. 
Kablove smo već apsolvirali manje više. :blah
Voleo bih da vidim isti entuzijazam i kod predocavanja realnosti vezanu za digitalni izvor koji takodje ima mnogo mesta za saplitanje.
Link to comment
Share on other sites

Lose su ti poredjani prioriteti. Na to sam mislio. Dzabe i najbolji sistem u losem prostoru.
A i za kvalitet snimka se necemo sloziti  Ako je to "promaseno" - dzabe i najbolja soba i najbolji sistem na svetu. Za ovaj deo i imam najveci zal - toliko dobre muzike je ocajno snimljeno
Sistem se koncipira prema prostoru. Moze i obratno. Metod slucajnog ubadanja je pipanje u mraku. Sto bi rekli plug and pray.
Link to comment
Share on other sites

@diasTo po Vama onda znaci da u mom slucaju kada sam kao klinac imao kolekciju od 500CD-a i oko 100 vinila a sve to slusao na sistemu koji je nije smeo da se iskljuci iz struje inace pojacalo dok je hladno zuji jedan kanal....

Novac za bolji sistem nisam imao niti me je interesovao.

Pario sam oci po raznim casopisima i skupim sistemima,ali sam bio srecan i zadovoljan pogotovo sto sam imao svaki dan po par sati vremena za slusanje muzike.

Gde sam ja tada bio svrstan po Vama,kao i drugi koji su verovatno prosli kroz taj period ili ga trenutno prolaze?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thecoki said:

Zasto coveka kojim ima toliku kolekciju vinila i ociglednu ljubav prema muzici ne smatrate audiofilom?

Sta on to po Vama treba da uradi da to postane?

 

Ja ga iz zabave zovem ''vinilaš''. Uživa u tom nadimku. Ako možete zamisliti da jedan LP 12 )koji možete zamisliti koliko je platio), sluša na  nekim NO NAME kutijama i nekom Phillips receiveru- primjećujete li kakav nesrazmjer u ulaganju? Krckanje ploče je njemu alfa i omega zvuka.  

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, prophet said:

Voleo bih da vidim isti entuzijazam i kod predocavanja realnosti vezanu za digitalni izvor koji takodje ima mnogo mesta za saplitanje.

Digitalija zvuči "digitalno" upravo zbog tih saplitača. Šum iz napajanja, šum iz digitalnih izvora, jitter, vibracije (uopšte nije problem eksluzivan za analogiju)... 

Vrhunski gramofonski sistemi se usavršavaju decenijama unazad, vrhunski CD transporti nešto kraće, a vrhunska digitalija bez fizičkog medija ubedljivo najkraće. Svest o tome šta sve može da saplete je zato u ovom poslednjem slučaju najmanja. Samo jedan primer, gramofondžije su odavno svesne uticaja vibracija na njihove vrtilice, većina digitalaca se smeje kada se vibracije pomenu u kontekstu digitalije, a ne bi trebalo.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Thecoki said:

@diasTo po Vama onda znaci da u mom slucaju kada sam kao klinac imao kolekciju od 500CD-a i oko 100 vinila a sve to slusao na sistemu koji je nije smeo da se iskljuci iz struje inace pojacalo dok je hladno zuji jedan kanal....

Novac za bolji sistem nisam imao niti me je interesovao.

Pario sam oci po raznim casopisima i skupim sistemima,ali sam bio srecan i zadovoljan pogotovo sto sam imao svaki dan po par sati vremena za slusanje muzike.

Gde sam ja tada bio svrstan po Vama,kao i drugi koji su verovatno prosli kroz taj period ili ga trenutno prolaze?

 

Nadam se da sada imate nešto što zovete svojim sistemom za slušanje. Vjerovatno ste se i družili sa nekim ko je imao isti hobi. Da li ste imali priliku da budete kod nekog ko ima kvalitetniju opremu od vaše, i poželjeli da imate kvalitetnije uređaje? Je li vam taj neko davao kakve savjete u vezi sa audiom uopće? Vjerujem da je bilo slično inače ne biste ni bili na forumu.Gdje biste vi sebe svrstali tada i sada? Sigurno ne na isto...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...