Jump to content


Veliko pitanje?


dias

Recommended Posts

30 minuta ranije, prophet said:

Stvar je ličnog izbora. Da li pustiti da ti stil života bude nametnut ili ga živeti onako kako želiš.

Na momenat da budem ozbiljan u ovoj temi. Originalni post mi je zvučao preterano isključiv i kao takav malo naivan, pa sam i dao “šaljiv” odgovor.

Apropo gore rečenog, da stvar je ličnog izbora. Ja lično biram apsolutno sve tipove izvora (CD, streaming, LP, Reel to Reel). Volim svaki na svoj način i slušam ih shodno raspoloženju i mogućnostima.

Nema ovde potrebe za bilo kakvim podelama — sloboda je u inkluzivnosti u ovom kontekstu. Po meni. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

Stvar je ličnog izbora. Da li pustiti da ti stil života bude nametnut ili ga živeti onako kako želiš.

Moj izbor konkretno nema veze sa stilom zivota. Biram ono sto mi je bolje, komfornije, sto mi vise prija.

Isto tako razumem da nekom drugom te iste kriterijume ispunjava nesto drugo.

Link to comment
Share on other sites

Drugari svi ste u pravu.Svako ima pravo da uziva na svoj nacin bez omalovazavanja drugog.Meni jeste bilo cudo kad sam se pre 10g aktivirao opet u hifi i forumskom druzenju da naidjem na ljude koji imaju hiljade evra i nemaju nikakvu kolekciju,bio sam cak i sokiran kad sam nailazio na skupe sisteme gde i ne postoji mogucnost slusanja nekog cvrstog,originalnog nosaca zvuka.Moja merila vrednosti u zivota merila su se mernom jedinicom koja se zove metar ploca.Umeli smo nekad komentarisati kad neko kupi auto recima ajao koliko je to metara ploca i sl.Mnogi su presli posle na CD,neki su voleli kasete i trake,ludovalo se i za VHS sa koncertima,kasnije DVD...

Sad to sve stane na hard,ili ga imas na streaming servisu.Brzo i odmah.Moze to da mi smeta,mogu da zelim nastaviti zivot na 33 obrtaja i takav stav mi nijedan negativan komentar nece umanjiti ili me usmeriti na drugu stranu.Za mene je.i muzika i koriscenje gramofona i hedonizam i psihoterapija.Ali nemam pravo ni da svoje misljenje i nacin uzivanja namecem kao ispravniji od drugih.Dosla su druga, vremena i sto je neko lepo opevao "Who am I to blow against the wind ?" Muzika je lepa stvar i nek ugodi svako sebi onako kako hoce i moze da je slusa.

Bj d vej ja volim da propagiram vinil,ali sam i otvorio temu o streamingu,imam i solidnu kolekciju cd-a.Streaming mi je otvorio mnoga vrata sto se muzike tice tako da mislim da je to jedna dobra stvar. Pritom,meni licno je jako bitno da to nije piraterija i zato i jesam otvorio temu i podrzao time legalan streaming.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Nixie said:

Ni jedan DAC ne može da svira kao gramofon. Fale mu rezonancije vinila, glave, ručice, baze i pretpojačalo sa specifičnim izobličenjima  što sve zajedno daje određenu boju zvuku. Šumove, subsonični ples, pucketanja i urnisane ploče da zanemarimo.

Čudo da uopšte izađe neka muzika iz takvog gramofona:rolleyes:  Magija, nisu tu čista posla.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, joyba said:

Konfor vs kvalitet zvuka...

pitam se koliko košta dak koji svira kao gramofon od 1000€

Malo, možda ni onoliko koliko je naveo Sondek.
Nedavno postadoh vlasnik Technicsa SL-1500C, promenih kertridž na AT VM740ML i tako debelo pregazih 1000 evra...
To nije prišlo ni blizu Hegelu HD11, mislim da možda dobacuje do daka iz Yamahe CD-N500. O krckanju ploča, ceni istih, skakanju da se okrene druga strana ploče, neću ni da pričam.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Pandaros said:

Malo, možda ni onoliko koliko je naveo Sondek.
Nedavno postadoh vlasnik Technicsa SL-1500C, promenih kertridž na AT VM740ML i tako debelo pregazih 1000 evra...
To nije prišlo ni blizu Hegelu HD11, mislim da možda dobacuje do daka iz Yamahe CD-N500. O krckanju ploča, ceni istih, skakanju da se okrene druga strana ploče, neću ni da pričam.

Sistem ti svira onoliko dobro koliko to može da iznese tvoja najslabija komponenta

Link to comment
Share on other sites

Polako, ima vremena. Život je pred nama. Novac niti određuje niti kupuje zvuk. Možda vam se dogodi da u životu čujete šta gramofon zaista može da pruži. I meni je trebalo poprilično vremena.

Ne mora to da bude nužno ni toliko skupo. Jedna od najboljih phono sekcija koju sam čuo koštala je 90eur. 

Ima i odličnih gramofona za male novce. Treba malo iskustva i umeća da se odabere.

Već jedan takav kombo dobro usaglašen i podešen pokazuje jasnu distinkciju u kvalitetu u odnosu na digitaliju. Inače pretežno slušam digitaliju, skoro 90% vremena. Ali preostalih 10% uz analogiju je neprocenjivo. Nisam fetišista, ne lože me rituali ali uvek ispoštujem tehničke korake koje treba preduzeti.

A to da ćete ući u prodavnicu, iskeširati lovu i usrećiti se iz prve možete mačku o rep. O online porudžbinama bolje da ne govorim.

Učite da slušate. Ljudi koji ne umeju da saslušaju sagovornika po pravilu ne umeju da slušaju muziku. Jednostavno nemaju tu kulturu. Uglavnom su nametljivi, kriju se iza tehnologije, formula,  linkova sa net-a, brendova, novca potrošenog za sistem (po pravilu je potrošen a ne uložen jer naravno nije to to).

Da sumiram, slušao sam veoma skupe gramofone koji sviraju očajno. Jednostavno ljudi ne umeju. Isto važi i za sisteme.

Sa druge strane u ne malom broju slučajeva bio sam svedok fenomenalnog zvuka sklopljenog uz puno umeća za malo novca.

Dakle manje proseravanja i mudroseranja, više uživanja u zvuku.

Link to comment
Share on other sites

Malo, možda ni onoliko koliko je naveo Sondek.
Nedavno postadoh vlasnik Technicsa SL-1500C, promenih kertridž na AT VM740ML i tako debelo pregazih 1000 evra...
To nije prišlo ni blizu Hegelu HD11, mislim da možda dobacuje do daka iz Yamahe CD-N500. O krckanju ploča, ceni istih, skakanju da se okrene druga strana ploče, neću ni da pričam.
A koji phono preamp? Jako bitna i veoma cesto nepravedno potcenjena komponenta

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ozbiljno pojacalo, svakako jedno od najlepsih, tako da ti na tome zavidim. Ipak, ne znam koliko je ozbiljan phono u njemu.

Najbolje da pozajmis od nekoga, ukoliko je moguce, neki externi phono pa uporedi.

Svedok sam da je Sansui AU-919 i njegov interni preamp bio ponizen od strane diy lampaskog koji nije kostao vise od 500e, na primer.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pedjica said:

Na momenat da budem ozbiljan u ovoj temi. Originalni post mi je zvučao preterano isključiv i kao takav malo naivan, pa sam i dao “šaljiv” odgovor.

Apropo gore rečenog, da stvar je ličnog izbora. Ja lično biram apsolutno sve tipove izvora (CD, streaming, LP, Reel to Reel). Volim svaki na svoj način i slušam ih shodno raspoloženju i mogućnostima.

Nema ovde potrebe za bilo kakvim podelama — sloboda je u inkluzivnosti u ovom kontekstu. Po meni. 

Znao sam da će ovo pitanje uzburkati ''prisutne''. Nisam imao puno vremena da dodam neke potankosti, pa sam samo pomenuo vinil kao nešto najstarije(recimo) sa čega slušamo muziku. Pitanje i jesam postavio zbog toga što sam se prilično razočarao(i to za kratko vrijeme) u ovaj forum, jer sam očekivao puno više entuzijazma među onima koji koriste forum. Osim tih novih tendencija koje pominjem primijetio sam i dosta postova koji govore o nečemu što zbilja ne bih ni u kojo kombinaciji uvrštavao u HI-FI

Link to comment
Share on other sites

Dođosmo do seciranja celog sistema ;)
Zvučnici su VA Mozart Grand (da, oni ozloglašeni). Ne bih dalje išao u kablažu i pronalaženje šta ne valja.
Možda se meni samo više dopada zvuk Hegela od analogne sekcije, stvar navike i preferencije.
Svakako mislim da je u današnje vreme, posebno u Srbiji, lakše doći do zavidne kolekcije flakova, nego do skupih ploča.
Flac mi niti jedan ne pucketa, šuška... a ploča imam Dekinih, Kolumbijinih, Emijevih...
No da ne bismo od mog slučaja izradili pravilo, ogradiću se izjavom da je to moja potpuno subjektivna ocena.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...