Jump to content


Veliko pitanje?


dias

Recommended Posts

Relativno je šta znači istinski audiofil. Slično tome, značenje pojma hi-fi je široko a nema razloga da striming ne bude deo toga. Teme na forumu pokreću članovi, tako da on prirodno ide u smeru novih formata i tehnologija, kao i u obimu koji dozvoljavaju naše ekonomske prilike za posedovanje i bavljenje tim formatima. 

Link to comment
Share on other sites

Djelimično se slažem. Sa pojavom tranzistorske tehnologije cijevi su potisnute zbog, najvećim djelom, cijene. O gubitku na kvaliteti tek mnogo godina kasnije se počelo govoriti. Vjerovatno treba proći još vremena da počnemo o stimingu govoriti kao tada o tranzistorima i cijevima...

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, dias said:

Ne čini li vam se da ovaj forum postaje sve manje HI-FI forum? Istinski audiofili u najvećem broju su vjerni vinilu a ne streamingu ili nekom drugom digitalnom čudu!?

Hoces da kazes, da mi koji nemamo vinil  ploce, i gramofone ne pripadamo ovde? Jedan dan kad resim da prodam LP ploce, u vrhunskom stanju , tebi cu da se obratim prvo. Imam ih mnogo. I sve su ocuvane. Gramofon ne slusam. Svaka tehnologija je na buducim korisnicima.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, dias said:

Ne čini li vam se da ovaj forum postaje sve manje HI-FI forum? Istinski audiofili u najvećem broju su vjerni vinilu a ne streamingu ili nekom drugom digitalnom čudu!?

Istinski audiofil je odavno odbacio vinil kao vrlo inferioran format po svim tehničkim parametrima. Ostalo je samo ono 'prva ljubav zaborava nema'. A modni krug se svako malo okreće. Sledeći korak: tejp dek iz bek!

Link to comment
Share on other sites

Ništa takvo nisam mislio. Čudno mi je to kako se uživaoci dobrog zvuka , uslovno rečeno , lako ''odriču rituala'' kakav je bio npr. stavljanje ploče na gramofon, ili kasete pa sad i cd šajbe, zamijenivši to daljinskim upravljačem... Varenje hrane počinje u ustima (ili čak i prije, pogledom na nešto ukusno), tako i uživanje u muzici ,uključuje sve sitne detalje za puni užitak...Moje skromno mišljenje

Link to comment
Share on other sites

Ritual sigurno (i nazalost) nestaje za nove generacije, koje ne znaju ni za CD a kamoli LP ili kasete.

Ja svakako nisam protiv streaminga, ne koristim ga sem u informativne svrhe, imam dosta svoje muzike da je slusam za 2 zivota. Naravno, kolekcije na streaming servisima su ogromne, ali nisam od onih "listenera" koji ce album da odslusaju jednom i verovatno nikad vise.

Inace daljinski upravljac je ispao iz mode, sad se koristi mobilni telefon ili tablet. :D

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, dias said:

Ne čini li vam se da ovaj forum postaje sve manje HI-FI forum? Istinski audiofili u najvećem broju su vjerni vinilu a ne streamingu ili nekom drugom digitalnom čudu!?

Juče svojim konjem dojahah do kolibe i pod svetlom sveće lupah drvenu kašiku o limeno čanče. Falilo malo srednjaka ali su visoki bili prozračni i lepršavi kao topao martovski dan. 

Link to comment
Share on other sites

Па да, прави возачи нису они са модерним аутомобилима него кочијаши фијакера и запрежних возила. Треба испоштовати ритуал храњења и чишћења животиња запреге (коњи или волови) и онда уживати у спором путовању са могућношћу разгледања околине, што је немогуће држећи пажњу док возите на ауто-путу. Увек је ту и осећај ароме покретачке снаге таквих возила услед интензивног варења биљне хране. :)

Link to comment
Share on other sites

Где није... ко је за ритуале постоје секте па нек се учлани. Поента хифи и аудиофила је добар звук. Што мање времена губим на коришћење и превртање пластике и сл, више времена слушам музику.

Link to comment
Share on other sites

Sasvim sigurno nije poenta nametati svoj stav kao jedino ispravan.
Ljudi imaju razlicita iskustva.
Gradnja sistema nije takmicenje.
Biti audiofil je samo pocetna faza ka necemu sto se zove kultura slusanja muzike.
Biti tehnoman, brendoman, kolektor...je samo jedan podsegment sireg pojma audiofil.
Napraviti razliku izmedju konformizma i hedonizma.

Link to comment
Share on other sites

@Pedjica i @Delija slažem se sa vama.

Ritam života i tehnologija nas vodi ka tome da želim da mi sve bude dostupno brzo i lako. Imam gramofon, nemam mnogo ploča, samo neke odabrane. I njih mogu da slušam uveče kada sam u fazonu hajde sada ću da okrećem ploče. Ista je priča za CD. Njih imam više I iskreno volim neke da pustim jer su mi dragi. 

Ali u toku dana gde moram da radim, imam sastanke, nekad i čuvam decu kod kuće... Tu nema vremena za ustajanje, okretanje ploče... Zato je streaming servis dominantan trenutno, voleli vi to ili ne. Sve je lako dostupno, sa kvalitetnim uređajima to zvuči neuporedivo bolje od bilo kog drugog muzičkog medijuma. 

Plus cena ploča... Pa to je suludo koliko neke koštaju. Zašto? Da bi ih imao u nekoj kolekciji? A albumi su nam dostupni na Tidal, Deezer, Spotify I šta ti ja znam više. 

Znam da će se ovi stariji buniti, ali je tako. Priznali vi to ili ne, tehnologija će sve da pregazi kao što će i nas ne budemo li išli u korak. Posebno za generacije koje dolaze. Pa zar mislite iskreno i verujete da će neki klinac koji uleti sada u svet muzike da se keca sa pločama? 

Pa mene drugar koji je kolekcionar ploča pita pre neki dan da kupi neki DAC uređaj, a ima ne zna ni on koliko ploča. Probali smo kod njega moj DAC, on ima mnogo ozbiljniji sistem od mog. Pa to zvuči sjajno. Čovek je godinama skupljao ploče i kao što reče neko gore, rad je da ih se ratosilja. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...