Jump to content


ISKRA širokopojasni zvučnici,jel je iko ikad imao posla s tim?


Recommended Posts

Ako hoćeš sa Iskrama da se igraš, trebaju ti ovi (OZ-40). Možeš da ih prepraviš malo i tako koristiš. Zamene se sve žice, otkači se srednjotonac i izbaci skretnica, doda damping od poliesterske vate, a na visokotonac ide samo jedan blok kondenzator od 3,3uF. Tako svira prostojno, bolje od originala, ali bez mnogo basa.

Obično se samo 20cm jedinica koristi za 2way uz dodatak supervisokotonca ili kao srednjotonac u 3way kutijama uz dodatak basa i supervisokotonca. Srednje/visokotonci nisu nešto. Mislim da je taj driver 4oma 10W, tako nešto. Kao srednji (tj. extended range) prolazi dobro, kao bas teško. Zaštitni premaz Damar lakom (2x) je obavezan, papir vremenom omekša.

Gumena vešanja su dosta trajna i najčešće ne moraju da se menjaju. Ako su precrkli premotaju se bez problema da budu ko novi, bitno je da budu mehanički i vizuelno očuvani.

Ti što si ih kupio nisu u rangu ovih na slikama i ne vidim neku korist od njih, neki obični drekavci za komunistički razglas.

 

OZ40.jpeg

Damar.jpg

OZ40 unutra.jpeg

OZ40 prepravka.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ehhh kao da ne znam za legendarni OZ 40...dobri su to zvučnici,želeo sam ih u dnevnoj ali ih tad nije bilo po oglasima,ili su bili izbušeni,nego sam se ja napalio na alnico magnete i zapitao sam se što ja to ne bi sredio, refresh-ovao taj par sa fansy maskama. Nadam se da nisam upravu da je baš taj moj par sil*van tri decenije na nekoj ž stanici da obaveštava stoku kad kreće bus za Buđanovce i da su kalemi malo popustili :plakanjeto da je novo ili neotpakovano(bez trafoa) verujem da bi super zvučalo uz lampe

Žao mi je što je što su ti original OZ 40 malo zbrzani, dampiranje itd...Zato su npr grundig,telefunken,saba itd svetske firme a ne iskra,ona je bila potencijal...Riz je 99,9% od Švaba kopirao,iskra je bar sama za sebe pravila sprave

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, skrstic said:

Nadam se da će prodavac da ti se zahvali.

I nije svestan koliko sam mu učinio. Ko zna koliko bi to još tako stajalo da ga nisam izreklamirao ovde i tamo. :D

Sada očekujem da se neko sa foruma javi da je pazario Iskre ko nove.

Ili će se isti ti zvučnici uskoro opet pojaviti na KP sa 3x većom cenom, ne bi bilo prvi put.

Link to comment
Share on other sites

Eee ja mislim da se operacija ISKRA KRANJ privodi kraju...Nabavio dam drajvere TELEKOMUNIKACIJA LJUBLJANA na kp to je isti model samo što je ovaj stariji i izvadjen je iz lampaškog radio prijemnika Soča,nema zveckanja,zapinjanja, izobličenja kreštanja,čist lampaški zvuk u lepoj kutiji...Radi dobro i sa LIN-om kad se pusti tiho čuje se dubok bass,znača sad sam odštafio stari drndavi drajver i zamenio ih sa ovim

Screenshot_2021-02-14 Слика - Google слике.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...