Jump to content


Analogna radionica


nusproizvodjac

Recommended Posts

Pozdrav svima, moje ime je Vlada, i vec neko vreme pratim forum u potrazi za savetima oko sklapanja svog prvog sistema. Nedavno sam konacno skockao sve, posle nesto duze potrage, i mogu reci da se cela avantura itekako isplatila. Konacno uzivam u muzici! Setup je prilicno skroman, strpljivo sklapan deo po deo, te mozda moj topic moze da posluzi pocetnicima sa ogranicenim budzetom u laksem odlucivanju oko kupovine. Najtezi deo je bilo nalazenje zvucnika, zbog uklapanja sa pojacalom, i tu sam imao ogromnu pomoc svog prijatelja koji je aktivno ucestvovao u potrazi za njima. Zvucnici su kupljeni od Gruje u Beogradu, pa bih ovom prilikom hteo i da iznesem svoju preporuku za prodavca koji je bio i vise nego predusretljiv. JBLovi su se uparili sa Kenwoodom fantasticno, basa ima taman koliko treba, vokali su odlicni (za moj ukus) dovoljno transparentni zbog titanijumskih visokotonaca, a istovremeno ne previse ''svetli''. Sve u svemu, jako sam zadovoljan!

Dugujem izvinjenje Nenadu, sa kim sam se dogovarao oko njegovih MA RS1, medjutim budzet se morao malo ''krajcovati'', tako da sam morao da krenem drugim putem.

Pojacalo: Kenwood KA 3050R (stereo integralac sa 55W po kanalu na 8oma)

Gramofon: Akai AP100C sa Excel ES70S zvucnicom

Zvucnici: JBL 200Ti trenutno sa nekim Eagle kablovima (u planu je Rattlesnake)

DAC: Lusya Fever DAC takodje sa nekim generic RCA kablovima, i tu je planiran upgrade.

IMG_20210124_141325.thumb.jpg.8d73734f11376b1ffb74f3f083106836.jpg

 

IMG_20210124_124341.thumb.jpg.c753e1454e10fd490303e3642d4609a8.jpg

 

IMG_20210124_124323.thumb.jpg.cb31c5c66472177458f195f547b1c88b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Verujem da je samo privremeno resenje.Ako se TV podigne taman da se sakriju kablovi eto ti lepog mesta za gramofon.Moj predlog na zidnu konzolu usrafljenu u zid,moze cak biti vesto skrivena i neprimetna,da se vidi samo gornja ploca,da i zena bude srecna :rolleyes: 

Sadasni polozaj je problematican iz bar tri razloga.

-Vibracije i uticaj trafoa na gramofon,

-Nivelisanost gramofona,

-Otezano hladjenje ampa.

 

P.s.Brutalan parket :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Hvala na lepim recima momci!

 

Da, sto se gramofona tice to je privremeno resenje, razmisljam da idem u dva pravca, prva varijanta je da se ubaci jedna mala polica pored desnog zvucnika, a druga je bas ovo sto Sondek kaze, da se TV malo podigne, to je bio i caletov predlog, ali jos nisam siguran kako to da izvedem. U principu 15ak cm je sasvim dovoljno za gram rekao bih, ionako stoji bez poklopca. 

Sondek, sta mislis gde bi bilo zgodno postaviti zidnu policu, ukoliko krenem tom rutom?

Sa polozajem zvucnika se jos uvek igram, malo ih iskosim, malo primaknem, razmaknem, tako da ovo sigurno nije konacni polozaj bice tu jos "doterivanja".

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, nusproizvodjac said:

IMG_20210124_141325.thumb.jpg.8d73734f11376b1ffb74f3f083106836.jpg

Ako podigneš TV taman češ pokriti utikač na zidu i sakriti kablove koji vise, a na polici dobijaš izvanrednu površinu za gramofon i lakoću odlaganja omota ploča, četki ... 

Gađaj centar ekrana da ne bude ispod 90cm visine, što možda baš lepo otvara donji deo police za gramofon.

Svakako se pridružujem kolegama u zabrinutosti stajanja gramofona na pojačalu, naveli su osnovne razloge, a ima ih još sijaset tehničke priride koji govore u korist nalaženja bolje i tehnički sigurnije pozicije.

Konzola na zidu je zvučno najbolja opcija, ali može da bude estetski izazovna i nepraktična zbog dužine svih vrsta kablova koji idu u i iz gramofona.

Postavljanje na policu gde je sada TV ima svojih mana po pitanju prenosa vibracija komode na gramofon, ali ako su nogice i ostalo dobro izvedeni onda to ne treba da bude neki problem, a žice su taman dovoljne dužine...

Vrlo lepo skockano, neka je sa sećom.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetima!

Sto se utikaca i kablova tice, mislio sam da celu policu pomerim u desno za nekih 20ak cm, sto bi pokrilo utikace i taman jos malo udaljilo levi zvucnik od prozora. Tek smo se uselili u ovaj stan, ima jedva tri meseca, jos uvek razmestamo, namestamo, pomeramo, tako da ima dosta lufta za korekcije.

Cak sam i razmisljao da se TV usrafi u zid kada se komodi nadje konacna pozicija, ali ipak nije moj stan, pa ne bih da busim zidove svuda redom. Verovatno ce se ici na varijantu sa daskom i dva L drzaca sa strane i jednom preckom u sredini radi stabilnosti, da moze da drzi TV.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao kopiju TT2 targetovu,nemam zid iza sa njom pa sam presao na Turbomaksimusovu podnu policu sa gramofonskim delom.Ovu zidnu pravio je Zeljko Basaric koji je vrstan majstor i vec tada pocetkom 90-tih su mu stalci izgledali bolje od originalnih stalaka. Kako sam ga sreo nekim slucajem opet nakon 30g iznenadio da i dalje majstorise.Inace velik je audiofil i gramofondzija.

Ta polica malo izgleda kao skalamerija i mislim da moze,zasmetati zenskom oku.Vise sam mislio da bi se mogla napraviti skrivena konzola,a da se pritom od napred vidi komad lepog dveta koji ti nece remetiti lep izgled sobe.Sve se to moze osmisliti uz malo maste da bude i audiofilski i lepo.Ono sto treba da znas da moras imati dobar cvrst zid i napravi da se moze nivelisati i da sa metalnim stalkom veza bude preko siljka(spajka)prema ploci.Materijal za plocu moja preporuka viseslojna sperploca ili mesarska daska,imas i sandbox od fta...ali mozes i da odseces noge ikea lack stocicu kazu da taj stocic prija gramofonima.To su sve u svemu vrlo razliciti pristupi pa se najbolje igraj.U principu najbolje je ono sto trenutno nestabilnom nervnom sistemu audiofila prija,ponesto se i čuje :D ...uvalio si se na forum koji ce te vremenom uvaliti u nove nevolje sa boljim nazalost i skupljim spravama,gramofonima i ja cu ti na tu temu biti dosadan ,ta konzola bice dobra za svaki.Ali kako pesma kaze "zidaj kucu trokatnicu ali ljubi i zenicu" .ja sa svojom opasno zaratio al ne mora bas svako.

Eto mojih 2,2c

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...